zasady bezpieczeństwa na dworze i w podróży
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Masz dziecko? Jedziecie na wakacje? Te zasady bezpieczeństwa musisz znać!

Wyjeżdżasz z dzieckiem na wakacje lub długi weekend? Zadbaj o jego bezpieczeństwo w podróży, na spacerze i podczas ekscytujących letnich przygód! Oto rady dotyczące bezpieczeństwa poza domem dla rodziców niemowląt, małych dzieci i przedszkolaków.

Lato to zwiększone ryzyko oparzeń słonecznych, urazów i powikłań po ukąszeniach owadów (zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko jest uczulenie na jad owadów). Jak więc upewnić się, że nasze dziecko jest bezpieczne, kiedy przebywa poza domem? Oto zasady dla dzieci w różnym wieku – od niemowlaka do przedszkolaka.

5 najważniejszych zasad, gdy podróżujesz z dzieckiem

Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: niemowlę

Oto kilka ważnych zasad bezpieczeństwa dla niemowląt:

 • W upalne dni przełóż podróż samochodem na wieczór lub wczesny ranek.
 • Każdy przedmiot, który umieszczasz w samochodzie na czas podróży, powinien być przemyślany – nawet zabawka czy parasol mogą być zagrożeniem, kiedy dojdzie do kolizji. Nigdy nie umieszczaj przedmiotów na tylnej półce – wystarczy gwałtowne hamowanie na światłach, żeby spadły i zrobiły dziecku krzywdę. Nie dawaj też dziecku kredek i twardych przedmiotów na czas podróży. Jeśli część bagażu kładziesz na wycieraczce (np. torbę z jedzeniem), przypnij ją gumą.
 • Nie karm dziecka piersią ani butelką w czasie podróży autem.
 • Jeśli pogoda jest brzydka, zdejmij dziecku kurtkę przed zapięciem go w foteliku – kiedy dziecko jest w kurtce, pasy bezpieczeństwa nie trzymają go odpowiednio mocno.
 • Chroń dziecko przed ukąszeniami owadów. Używaj moskitiery w wózku, a jeśli sięgasz po repelenty, upewnij się, że są przeznaczone dla niemowląt. Naturalne sposoby na miejsca po ukąszeniu przyniosą ulgę przy opuchliźnie lub uporczywym świądzie.
 • Niemowlęta powinny unikać przebywania na słońcu.
 • Stosuj kremy z filtrem (sprawdź, jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka). Kremy z filtrem nakładamy na ok. 30 minut przed wyjściem z domu. Pamiętaj, żeby smarować wszystkie części ciała dziecka – nie tylko twarz! Nie zapominaj o szyi, dłoniach i stopach.
 • Oprócz kremów z wysokimi filtrami pamiętaj o używaniu parasolek przeciwsłonecznych, namiotów plażowych i unikania spacerów w upalne dni między 10.00-15.00.

Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: dziecko 1-3 lata

Dziecko w 2. i 3. roku życia wymaga ochrony podobnej jak niemowlę. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę?

 • Małe dzieci często uciekają podczas spacerów, dlatego musisz mieć oczy dookoła głowy. Jeśli twoje dziecko nie podróżuje w wózku, a lubi uciekać, pomyśl o specjalnych szelkach. Oszczędzą ci sporo nerwów. To kontrowersyjne rozwiązanie, ale w wyjątkowych przypadkach może być nieocenione!
 • Podczas spaceru po lesie czy łące ubierz dziecko tak, żeby miało jak najmniej odsłoniętych części ciała. Pamiętaj o nakryciu głowy!
 • Najlepsze będą jasne ubrania, na których najłatwiej będzie zauważyć kleszcza.
 • Miej przy sobie narzędzie do wyciągania kleszczy (kupisz je w aptece), a przed spacerem koniecznie spryskaj dziecko odpowiednim dla jego wieku repelentem. Pamiętaj, że w przypadku dzieci preparaty z DEET nie mogą mieć stężenia większego niż 30 proc. Wybieraj bezpieczne preparaty na kleszcze i komary dla dzieci.
 • Nie dawaj dziecku jedzenia podczas jazdy autem – to niebezpieczne! Grozi zakrztuszeniem się lub zadławieniem. W samochodzie nie będziesz w stanie szybko pomóc dziecku. 

Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: dziecko 3-6 lat

Przedszkolak jest ciekawy świata i trudno mu usiedzieć w miejscu. Podróżując z dzieckiem w tym wieku, pamiętaj o tych zasadach:

 • Jeśli planujecie spędzić dużo czasu na dworze, pamiętaj o zabraniu zapasu wody i zdrowych przekąsek dla dziecka (takich, które nie psują się szybko poza lodówką!). Jedzenie w czasie jazdy nie jest dobrym pomysłem – zatrzymajcie się na postoju, gdzie będziecie mogli odpocząć i zjeść posiłek.
 • Podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze dziecko powinno mieć kask! Również rolki wymagają odpowiednich ochraniaczy. Sprawdź, jak dobrać kask rowerowy dla dziecka.
 • Przedszkolak nadal potrzebuje kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj o nakładaniu go co godzinę, jeśli dziecko przebywa w pełnym słońcu. 
 • Dzieci mogłyby spędzać cały dzień na słońcu czy w wodzie – kontroluj, żeby miały przerwy na odpoczynek, na wyciszenie, jedzenie, picie, cień i... wizytę w toalecie!
 • Podczas podróży samochodem nie dawaj dziecku tabletu! Udowodniono, że podczas wypadku jest śmiertelnie niebezpieczny i może działać jak gilotyna! Jeśli puszczasz dziecku filmy podczas jazdy, zainwestuj w specjalny podróżny odtwarzacz, który montuje się tak, by był bezpieczny dla dziecka. 

Zobacz też

czy można na chwilę zostawić śpiące dziecko w aucie
sutichak/Adobe Stock
Zdrowie
Czy można na chwilę zostawić śpiące dziecko w aucie?
Zastanawiasz się, czy można na chwilę zostawić śpiące dziecko w aucie? Ratownik medyczny Kamil Kasiak nie ma wątpliwości, jak należy zachować się w takiej sytuacji. Sprawdź, dlaczego pozostawianie śpiącego malucha w aucie wiąże się z poważnym ryzykiem dla jego zdrowia i życia.

Chyba każdy rodzic miał w życiu taką sytuację, gdy jego dziecko smacznie spało w foteliku samochodowym w aucie i nie chciał go budzić, gdy musiał wyjść na chwilę, aby coś załatwić. Pozornie zostawienie w takiej sytuacji dziecka na parę minut samochodzie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Tymczasem jest to po prostu bardzo niebezpieczne. Jakie zagrożenia czyhają na śpiące dziecko w samochodzie? Kamil Kasiak, ratownik medyczny mówi bez ogródek: „Jestem bezwzględnym przeciwnikiem pozostawiania dziecka w aucie nawet na chwilę". Dlaczego? „Bo nie wiecie, co może się wydarzyć" – tłumaczy i podaje następujące przykłady, które pobudzają wyobraźnię: „Wasze dziecko może zwymiotować. Nie będziecie mogli od razu zareagować, a maluch może się zachłysnąć, stracić przytomność i przestać oddychać"; „Ktoś może ukraść auto z dzieckiem w środku”; „Ktoś może porwać dziecko”. Ratownik podkreśla, że nawet na krótką chwilę, jaką zajmuje płacenie za paliwo na stacji benzynowej, nie powinno się zostawiać śpiącego dziecka w samochodzie . „Jeśli niemowlak śpi w foteliku samochodowym, po prostu trzeba wypiąć fotelik z pasów, wstawić w stelaż wózka lub wziąć go pod pachę i zabrać dziecko ze sobą” – tłumaczy Kamil Kasiak. Starsze dziecko należy wybudzić i zabrać ze sobą, „zwłaszcza, że często wizyta rodzica na stacji benzynowej wiąże się z kupowaniem kawy, herbaty, czegoś do zjedzenia czy pójściem do toalety. A wtedy nasz pobyt nie będzie trwał minutę, tylko znacznie dłużej” – dodaje ratownik. Z kolei pozostawienie malucha w zamkniętym samochodzie wystawionym na słońce lub upał może grozić przegrzaniem dziecka , udarem cieplnym, a nawet jego śmiercią, jeśli chwila przedłuży się do kilkudziesięciu minut....

przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Adobe Stock
Pielęgnacja
Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]
Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne. Według raportu Britax State of Safety* aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć, co mówi kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu . Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko? Dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy? Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w certyfikowanych fotelikach na przednim siedzeniu – zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy , zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna. Przepisy regulują też, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku . Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci. Dziecko na przednim siedzeniu a poduszka powietrzna Jeśli wozisz dziecko z przodu samochodu, ryzyko wiąże się nie z samą jazdą, ale z koniecznością wyłączania poduszek powietrznych. Pamiętanie o tym to dla rodziców dodatkowy kłopot. Gdy wkładamy fotelik do auta, łatwo można zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy spore zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć nam z głowy jej włączenie, kiedy jedziemy bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i...

czy można wyjąć dziecko z fotelika w samochodzie
AdobeStock/EVERST
Niemowlę
Czy można wyjąć dziecko na chwilę z fotelika podczas podróży autem?
Niektórym wydaje się, że to bezpieczne, aby wyjąć dziecko z fotelika w czasie jazdy samochodem. Czasem rodzice muszą przecież przewinąć albo nakarmić malucha, a nie ma akurat gdzie się zatrzymać. Czy zatem można wypiąć dziecko tylko na chwilę? Nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak, rozwiewa wątpliwości: to niedopuszczalne!

Wielu rodziców zastanawia się, czy można wyjąć niemowlę z fotelika w czasie jazdy samochodem. Zwykle chodzi o wypięcie dziecka w sytuacji awaryjnej tylko na chwilę, żeby np. przytulić płaczącego maluszka. Czy to bezpieczne? Absolutnie nie! Przewożenie dziecka bez ochrony, jaką dają fotelik oraz pasy, to narażanie jego zdrowia i życia. Bardzo dokładnie tłumaczy to nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak. Czy można wyjąć dziecko z fotelika podczas podróży autem? To niedozwolone! Niemowlę oraz starsze dzieci można wypinać z fotelika samochodowego tylko i wyłącznie wtedy, kiedy auto jest bezpiecznie zaparkowane. Najlepiej zatrzymać się na parkingu. W czasie postoju można dziecko spokojnie nakarmić, przewinąć albo wyciszyć, jeśli jest rozdrażnione i zmęczone długą podróżą. Dlaczego nie można wypinać dziecka z fotelika nawet na chwilę? Rodzicom czasem wydaje się, że wypięcie dziecka z fotelika tylko na krótką chwilę niczym nie grozi. W końcu to jedynie parę minut jazdy bez zabezpieczenia. Tak naprawdę jednak nie ma żadnego znaczenia, jak długo maluszek podróżuje bez zapięcia – no bo czy jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym momencie dojdzie do groźnej sytuacji na drodze? Ratownik medyczny Kamil Kasiak podkreśla, że wcale nie musi zdarzyć się wypadek, aby dziecku stała się krzywda. Jeśli maluszek został wypięty z fotelika podczas jazdy autem, wystarczy tylko nagłe hamowanie, aby niemowlę wyślizgnęło się rąk, spadło, uderzyło o jakiś przedmiot głową... Dodatkowo karmienie dziecka w jadącym samochodzie stwarza ryzyko zadławienia ! Skutki takiej lekkomyślności mogą być tragiczne i nieodwracalne. Co więcej, jeśli rodzic wypina dziecko z fotelika w czasie jazdy samochodem, zagrożone jest zdrowie i życie dziecka, ale także jego opiekunów (oni najczęściej też wtedy odpinają pasy, by...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj