szczęśliwa rodzina na majówce
Fotolia
Święta i uroczystości

Odkryjcie Polskę na nowo! Majowy weekend z dziećmi

Jeśli planujecie weekend z dziećmi w Polsce, zwróćcie uwagę na takie miejsca i regiony jak Pojezierze Brodnickie, Kociewie, Podlasie czy Dolny Śląsk. Idealne dla tych rodzin, które lubią przyrodę, historię i hasło „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Sprawdzą się na weekendowy wypad z dziećmi!

Jeśli tradycyjne kierunki morze-góry-Mazury i większość polskich miast są wam już znane i do znudzenia zwiedzane podczas rodzinnych wycieczek, to zestawienie jest właśnie dla was! Może warto wybrać się na weekend w mniej znane, a równie piękne „okoliczności przyrody”? Oto miejsca w Polsce z historycznym tłem, tajemnicą, urzekająco piękną naturą i ciekawym folklorem.

Wolicie magię i aktywny wypoczynek? Zobaczcie też to: 10 wyjątkowych atrakcji dla dzieci w Polsce

Pojezierze Brodnickie - niesamowita przyroda i Krzyżacy

Pojezierze Brodnickie czyli tzw. Brama Mazur. Leży pomiędzy rzekami Lutryną, Drwęcą i Osą, w zachodniej części Mazur, w województwie kujawsko-pomorskim. Co zachęca do odwiedzenia? Liczne i bardzo czyste jeziora, ogromne różnorodne lasy, sporo zabytków i noclegów oraz świetna baza agroturystyczna.

pojezierze brodnickie.jpg
Fotolia

Pojezierze Brodnickie, fot. Fotolia

Największe i najciekawsze jeziora na pojezierzu, które powstały w wyniku działania lądolodu to:

 • Wielkie Partęczyny (324 ha),
 • Skarlińskie (294 ha),
 • Bachotek (211 ha),
 • Sosno (188 ha),
 • Płowęż (174 ha),
 • Wądzyńskie (170 ha),
 • Łąkorz (162 ha),
 • Głowińskie (131 ha),
 • Zbiczno (129 ha),
 • Ciche (110 ha),
 • Wysokie Brodno (91 ha),
 • Niskie Brodno (87 ha),
 • Mieliwo (81 ha).

Na Pojezierzu Brodnickim można też udać się na spływ rzeką Drwęcą, która na prawie całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Najciekawszy i najpiękniejszy jest południkowy, przełomowy odcinek od Nowego Miasta Lubawskiego do ujścia Brynicy, gdzie rzeka płynie w głębokiej na 50 m dolinie. Odcinek doliny powyżej Brodnicy uznany jest za ostoję ptaków tzw. Bagienna Dolina Drwęcy.

Na terenie pojezierza znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy z siedzibą w Grzmięcy. Można wędrować po nim pieszo, rowerami, wodą lub konno. Na terenie parku znajdują się też pozostałości po wczesnośredniowiecznych grodziskach (okolice jeziora Strażym). Największym miastem regionu jest Brodnica, w której znajdują się zabytki sięgające czasów krzyżackich. 3 ciekawe miejsca/noclegi, które, m. in. warto sprawdzić to: gleboczek.pl, parklinowygorzno.pl, dworekwapionka.pl.

ruiny zamku krzyżackiego w brodnicy.jpg
Fotolia

Brodnica - ruiny zamku krzyżackiego, fot. Fotolia

Zobacz też: Kiedy wypada długi weekend majowy?

Kociewie – przewrócony dom i kociewskie morze

Kociewie to region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim -  wymarzone miejsce na spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i zwiedzanie zamków oraz kociewskich miasteczek. Można też zajrzeć do lokalnej winnicy na degustację wina! Kociewie jest położone na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy i obejmuje wschodnią część Borów Tucholskich. Na styku województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Świecie, Pelplin, Starogard Gdański, Skarszewy, Czarna Woda, Nowe, Skórcz, Gniew i Tczew to większe miasta, które się tu znajdują. W Szymbarku k. Starogardu Gdańskiego możecie zwiedzić... przewrócony dom!

Niektórzy mieszkańcy posługują się gwarami kociewskimi, mają własne zwyczaje, charakterystyczny haft. Co jeszcze ciekawego można zobaczyć na Kociewiu? M. in. elektrownię wodną w Żurze oraz wybrać się na windsurfing nad kociewskie morze w Osieku. Można też zwiedzić ogród dendrologiczny w Wirtach. We wrześniu odbywa się tu Święto Bałabuna czyli... święto kociewskiego ziemniaka! Zajrzyjcie na kociewiacy.pl.

Znane osoby pochodzące z Kociewia to m. in. Grzegorz Ciechowski, Wojciech Cejrowski, Kazimierz Deyna, Bogdan Wenta.


skarszewy kociewie.jpg
Fotolia

Skarszewy, Kociewie, fot. Fotolia

Dolina Biebrzy – wybierz się na „biebrznięty weekend” na Podlasiu!

Co można zobaczyć w Dolinie Biebrzy? W tej części Podlasia – największej ostoi dzikiej przyrody – można spotkać łosie, bobry, wydry, jednoty i gronostaje oraz tysiące ptaków. Bociany, czajki, bieliki i orliki to tylko niektóre gatunki z niezliczonego bogactwa przyrody, które tu się znajdują. Biebrza to oczywiście także spływy tratwami i kajakowe. Jeśli uwielbiacie obserwować przyrodę, długie spacery i atrakcje rzeczne – to wymarzone miejsce dla was. Do wyboru macie także mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, ścieżki edukacyjne, miejsca widokowe.

Co można jeszcze zwiedzić? Twierdzę Osowiec – fortyfikację z XIX w. i jednocześnie jedno z największych zimowych skupisk nietoperzy w Polsce. Można też zwiedzić miasteczka Goniądz i Tykocin, gdzie jest sporo zabytków i synagoga. Co to jest „biebrznięty weekend”? Według właścicieli gospodarstwa agroturystycznego Dolina Biebrzy to weekend z przyrodą, dla tych którzy chcą uciec od zatłoczonego miasta, oderwać się od obowiązków i obcować z dziewiczą przyrodą. Informacje znajdziecie np. na dolinabiebrzy.pl.

dolina biebrzy.jpg
Fotolia

Dolina Biebrzy, fot. Fotolia

Puszcza Knyszyńska – Podlasie, żubry i Tatarzy

Puszcza Knyszyńska znajduje się w Polsce północno-wschodniej i obejmuje 11 gmin: Janów, Sokółka, Knyszyn, Czarna Białostocka, Szudziałowo, Dobrzyniewo Duże, Wasilków, Supraśl, Krynki, Gródek i Michałowo. Jest oddalona od Warszawy ok. 3 godziny jazdy samochodem i ok. 20 km od Białegostoku. Co można tu podziwiać? Gęste lasy, rzeki: Supraśl i Sokołda, sztuczne jeziora, stawy rybne i bagna. Jest też góra św. Jana niedaleko Królowego Mostu. Bogactwo roślin - 850 gatunków, w tym tych niezwykle rzadkich. Bogactwo fauny - żubry, jelenie, sarny, dziki, wilki, lisy. Do wyboru czeka także ponad 50 szlaków turystycznych, w tym wycieczki wozem, który ciągną konie.

puszcza knyszyńska.jpg
Materiały prasowe

Puszcza Knyszyńska, fot. Materiały prasowe

Dla dzieci jest też park leśny w Poczopku – Silvarium – z sowami. Co jeszcze ciekawego? Hotel Lipowy Most, gdzie można pograć w golfa, możliwość poznania zwyczajów polskich Tatarów – miejscowości Kruszyniany i Bohobiki – gdzie można zobaczyć 2 zabytkowe meczety.

Te tereny są także bardzo ciekawe kulinarnie - można tu skosztować tatarskie danie pierekaczewnik - rodzaj ciasta składającego się z sześciu cienko rozwałkowanych warstw. Między nie można włożyć np. mięso wołowe – wersja pikantna albo biały ser – wersja słodka. Ciasto się zwija i piecze. Inne atrakcje to np. pokazy jazdy konnej z widowiskowym łucznictwem.

Na Podlasiu można też spróbować innych charakterystycznych potraw, takich jak chłodnik, babka ziemniaczana czy kiszka nadziewana ziemniakami. Te jednak miejscowi zawdzięczają wpływom litewskim. Warto zwiedzić także miejsca związane z religią prawosławną. W tym celu można się wybrać na przykład do Supraśla. To nieduże miasteczko, z niezwykłym klimatem.

pałac buchholtza siedziba liceum plastycznego puszcza knyszynska supraśl.jpg
Fotolia

Pałac Buchholtza w Supraślu, fot. Fotolia

Księstwo Nyskie – szlak czarownic i setki małych pałacyków

Księstwo Nyskie to historyczna kraina na Dolnym Śląsku, na pograniczu polsko-czeskim. Nysa i Otmuchów były kiedyś siedzibami wrocławskich biskupów, a Nysę nazywano nawet Śląskim Rzymem. Skarbiec, zamczysko, historyczne kościelne budowle bardzo bogato wyposażone świadczą o latach świetności. 

Te tereny kryją również mroczną historię. W XVII wiekiem palono tu kobiety oskarżane o czarySzlak Czarownic prowadzi od Domu Kata w Paczkowie do czeskich Mohelnic. W Paczkowie można zobaczyć wysokie mury obronne – polskie Carcassonne, a barokowy pałac w Ściborzu jest zamieszkiwany przez ducha, dawną kochankę biskupa, która straszy gości.

Ciekawe miejsce to Piotrowice Nyskie – pałacyk-agroturystyka, którą prowadzi londyński dziennikarz (napisał książkę z Robbiem Williamsem) z żoną Polką. Oprócz tego oczywiście piękna przyroda nad Jeziorem Nyskim, Jezioro Otmuchowskie, wzgórza i ścieżki rowerowe. Informacje o noclegu na: piotrowicenyskie.com.

nysa bazylika pw. św. jakuba apostoła i św. agnieszki.jpg
Fotolia

Nysa, Bazylika pw. Św. Jakuba Apostoła i Św. Agnieszki, fot. Fotolia

Spisz – pogranicze polsko-słowacie i zamek w Niedzicy

Spisz to wielokulturowe miasto, którego polska część kiedyś należała do Węgier. Teren mniej znany i mniej turystycznie oblegany, niż Podhale, a kryje mnóstwo ciekawych atrakcji. Zamek w Niedzicy, który ma 700 lat, należał niegdyś do węgierskiej rodziny Salamonów. Zwiedzicie też unikatowy zabytek Spiszu - drewniany kościółek pod wezwaniem Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu z XVI wieku. Można w nim podziwiać najstarszy zachowany wizerunek Tatr! Dla spragnionych folkloru - zagrody Karkoszów w Czarnej Górze i Sołtysów w Jurgowie. Dzięki nim poznacie jak wyglądało życie wiejskie kilkadziesiąt lat temu. Panorama Tatr roztaczająca się z Przełęczy nad Łapszanką jest podobno piękniejsza, niż widok z Gubałówki. Widok z Dursztyna równie zachwycający. Po informacje i noclegi warto zajrzeć na: zamek-w-niedzicy.pl.

zamek w niedzicy.jpg
Fotolia

Zamek w Niedzicy, fot. Fotolia


To jest Polska właśnie! Który z tych polskich regionów, terenów wybierzecie na weekend z dziećmi? A może chcielibyście dodać jeszcze jakieś wyjątkowe miejsca w Polsce do tej listy?

Źródła: National Geographic, Traveler, nr 5 (114) maj 2017, materiały prasowe Hotel Lipowy Most Golf Park, infomazury.com.pl, kociewiak.pl

Zobacz też:

”Te błędy rodziców mogą skończyć się tragicznie” – mówi ekspert nauki jazdy [WIDEO]

TOP 11 aquaparków w Polsce
AdobeStock
Aktualności
Top 11 aquaparków w Polsce – obostrzenia sanitarne i zasady korzystania podczas wakacji 2020 [FOTO]
Noszenie maseczek w przebieralniach, zachowanie 2-metrowego odstępu w wodzie i na zjeżdżalniach, tylko 150 osób w obiektach, korzystanie z jacuzzi w pojedynkę – tak będzie wyglądała kąpiel w największych aquaparkach w Polsce. Mamy dla was ich TOP 11 z najświeższymi informacjami o obowiązujących w nich obostrzeniach sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa.

Baseny i parki rozrywki są otwarte od 6 czerwca . Ministerstwo Rozwoju wydało zalecenia, jak będą wyglądały obostrzenia sanitarne w obiektach. Ale są także takie miejsca, które na razie nie otworzą się, gdyż wymagania sanitarne są dla ich właścicieli absurdalne i wykluczają możliwość zaoferowania klientom pełnej rozrywki. Dzień spędzony na szaleństwie wodnym w aquaparku to jedna z ulubionych letnich atrakcji dla dzieci. Zanim jednak tam się udacie, zobaczcie, na co możecie liczyć w obecnej sytuacji. Wakacje 2020 w aquaparkach: wytyczne Ministerstwa Rozwoju ws. bezpieczeństwa sanitarnego na basenach korzystanie z basenu a koronawirus Top 11 aquaparków: 1. Suntago Park of Poland w Mszczonowie 2. Aquapark Reda w Redzie 3. Termy Maltańskie w Poznaniu 4. Termy Chochołowskie w Chochołowie 5. Park Wodny w Krakowie 6. Aqua Park w Zakopanem 7. Wrocławski Park Wodny we Wrocławiu 8. Nemo Świat Rozrywki w Dąbrowie Górniczej 9. Park Wodny Jan w Darłówku 10. Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej 11. Aquapark Fala w Łodzi Wytyczne Ministerstwa Rozwoju ws. bezpieczeństwa sanitarnego na basenach Ministerstwo Rozwoju opublikowało na swoich stronach internetowych szczegółowe zasady korzystania z basenów i aquaparków. Zakładają one: liczba osób korzystających z obiektu nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób, 2-metrowy dystans pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, w szatni, przebieralni, toalecie, natryskach, brodzikach, obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez klientów z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie, korzystanie 4 osób z jednego toru basenowego, korzystanie z małych niecek i jacuzzi pojedynczo lub w kilka osób wspólnie zamieszkujących, jeżeli nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego, ograniczoną liczbę szafek, z...

Akcja zbieraj z klasą
mat. prasowe
Patronaty
VI edycja Zbieraj z klasą
„Zbieraj z klasą” to największa kampania recyklingowa w Polsce, skierowana do dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Europejską Platformę Recyklingu. Z każdym rokiem przybywa szkół i innych placówek edukacyjnych zainteresowanych akcją.

„ZBIERAJ Z KLASĄ” to akcja pro-ekologiczna, której celem jest edukacja dzieci w zakresie ekologii. Chcemy nie tylko edukować, ale także zmotywować najmłodszych do ochrony naszej planety poprzez działania pro–ekologiczne np. segregowanie śmieci, zbieranie zużytych baterii czy elektrośmieci. Jak pokazuje doświadczenie lat ubiegłych, akcja ma głęboki sens i wspaniały odzew. Dotychczas dzieci zebrały  ponad 245 ton baterii oraz 288 ton elektrośmieci ( lata 2014-2017/18). Jesteśmy przekonani, że poza budowaniem świadomości wśród dzieci i młodzieży, nic tak ich nie zmotywuje do zachowań pro-ekologicznych jak szansa zdobycia wspaniałych nagród. VI edycja ogólnopolskiej akcji rusza 17.09.2017r.  W mediach można zobaczyć teledysk promujący kampanię, gdyż akcję wspiera także płyta, która przybliża dzieciom zagadnienia związane z ekologią, w formie przebojowych piosenek . Teledysk „ZBIERAJ Z KLASĄ” promuje zarówno całą akcję, jak i wspomnianą płytę. Akcja „ZBIERAJ Z KLASĄ” to także cykl nieodpłatnych muzycznych spektakli , które poprowadzi wokalista Mariusz Totoszko oraz założycielka portalu „Najlepsze dla dzieci” Justyna Tomańska, a także  maskotka akcji Paluszek. Podczas spektakli uczestnicy mają okazję zgłębić́ wiedzę z zakresu ekologii. Poprzez zabawę uczą się dlaczego warto dbać́ o Ziemieę i zbierać́ zużyte baterie oraz elektrośmieci. W trakcie zajęć dzieci uczestniczą w konkursach i wygrywają nagrody w postaci płyt, książek lub map dla swojej klasy. Ambasadorzy akcji od dnia 07.09.2018 r. prowadzą też autorskie audycje „ZBIERAJ Z KLASĄ” w Polskim Radio Dzieciom. Robimy to wszystko po to, aby przekazać podopiecznym, jak ważne jest dbanie o środowisko. Trasa spektakli VI-edycji akcji „ZBIERAJ Z KLASĄ” obejmie 20 lokalizacji w Polsce m.in. : Mińsk Mazowiecki, Sierpc, Redę,...

podróże z dziećmi, Mały Podróznik, Anna Kobus, Krzysztof Kobus
Anna+Krzysztof Kobus/Travel Photo
Czas wolny
Zwiedzamy Polskę z dziećmi - wywiad z podróżnikami
Nie masz pomysłu na ciekawą wakacyjną wyprawę z dzieckiem? Szukasz fajnego miejsca na weekendową wycieczkę z rodziną? Nie wiesz, który park rozrywki będzie interesujący dla trzylatka? Anna i Krzysztof Kobusowie znają odpowiedzi na te pytania, bo od lat podróżują ze swoimi dziećmi i piszą o tym książki.

Jego ojciec zawsze powtarzał, że weekend spędzony w domu to porażka. Ona, córka kapitana żeglugi wielkiej, świat poznawała dzięki pocztówkom. Pierwsze lata małżeństwa spędzili na podróżowaniu. Kiedy urodziły im się dzieci, nie zrezygnowali ze swojej pasji, a zdjęcia i opisy kolejnych wypraw zamieszczali w internecie na stronie Małego Podróżnika (www.malypodroznik.pl). Ile dni w roku spędzacie w domu? Krzysztof: Za dużo. Anna: W pierwszym roku życia Michaś przejechał z nami 35 tysięcy kilometrów po Polsce bocznymi drogami. Teraz nasz starszy syn ma już 10 lat, a Staś o rok mniej i muszą chodzić do szkoły. W ciągu roku jesteśmy poza domem osiem tygodni, ale trzeba jeszcze do tego doliczyć wszystkie weekendowe wycieczki . Krzysztof: Maluchy tak szybko rosną. Na wspólne podróżowanie mamy nie więcej niż 15 lat. Potem młody człowiek powie, że woli jechać na obóz piłkarski albo z kolegami w góry. Kiedy jest dobry moment, by zabrać dziecko w pierwszą podróż? Anna: W moim przypadku to było cztery tygodnie po porodzie . Dobrze się czułam, synek był zdrowy... No i goniły nas terminy, trzeba było wyjechać, by zrobić kolejny materiał.   Krzysztof: Najczęściej doradzamy rodzicom, by odczekali trzy miesiące, aż poczują się pewnie w nowej roli. Zmiana pieluchy nie stanowi już wtedy problemu, bez trudu rozpoznajemy potrzeby dziecka. Anna: Niemowlę jest wspaniałym partnerem w podróży. Nie trzeba martwić się o prowiant, bo karmimy piersią . Noszone w chuście, blisko mamusi, jest najszczęśliwsze na świecie i jest mu kompletnie obojętne, czy zwiedza zamek, czy centrum sztuki nowoczesnej. Myślę, że dla wielu młodych rodziców takie odcięcie się od „życzliwych” rad rodziny, sąsiadów, znajomych jest bardzo pomocne. Wreszcie można się poczuć odpowiedzialnym rodzicem. Pamiętam, że w pierwszą podróż zabraliśmy Michasia w marcu i jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj