
Jeśli tradycyjne kierunki morze-góry-Mazury i większość polskich miast są wam już znane i do znudzenia zwiedzane podczas rodzinnych wycieczek, to zestawienie jest właśnie dla was! Może warto wybrać się na weekend w mniej znane, a równie piękne „okoliczności przyrody”? Oto miejsca w Polsce z historycznym tłem, tajemnicą, urzekająco piękną naturą i ciekawym folklorem.
Wolicie magię i aktywny wypoczynek? Zobaczcie też to: 10 wyjątkowych atrakcji dla dzieci w Polsce
Pojezierze Brodnickie - niesamowita przyroda i Krzyżacy
Pojezierze Brodnickie czyli tzw. Brama Mazur. Leży pomiędzy rzekami Lutryną, Drwęcą i Osą, w zachodniej części Mazur, w województwie kujawsko-pomorskim. Co zachęca do odwiedzenia? Liczne i bardzo czyste jeziora, ogromne różnorodne lasy, sporo zabytków i noclegów oraz świetna baza agroturystyczna.
Pojezierze Brodnickie, fot. Fotolia
Największe i najciekawsze jeziora na pojezierzu, które powstały w wyniku działania lądolodu to:
- Wielkie Partęczyny (324 ha),
- Skarlińskie (294 ha),
- Bachotek (211 ha),
- Sosno (188 ha),
- Płowęż (174 ha),
- Wądzyńskie (170 ha),
- Łąkorz (162 ha),
- Głowińskie (131 ha),
- Zbiczno (129 ha),
- Ciche (110 ha),
- Wysokie Brodno (91 ha),
- Niskie Brodno (87 ha),
- Mieliwo (81 ha).
Na Pojezierzu Brodnickim można też udać się na spływ rzeką Drwęcą, która na prawie całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Najciekawszy i najpiękniejszy jest południkowy, przełomowy odcinek od Nowego Miasta Lubawskiego do ujścia Brynicy, gdzie rzeka płynie w głębokiej na 50 m dolinie. Odcinek doliny powyżej Brodnicy uznany jest za ostoję ptaków tzw. Bagienna Dolina Drwęcy.
Na terenie pojezierza znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy z siedzibą w Grzmięcy. Można wędrować po nim pieszo, rowerami, wodą lub konno. Na terenie parku znajdują się też pozostałości po wczesnośredniowiecznych grodziskach (okolice jeziora Strażym). Największym miastem regionu jest Brodnica, w której znajdują się zabytki sięgające czasów krzyżackich. 3 ciekawe miejsca/noclegi, które, m. in. warto sprawdzić to: gleboczek.pl, parklinowygorzno.pl, dworekwapionka.pl.
Brodnica - ruiny zamku krzyżackiego, fot. Fotolia
Zobacz też: Kiedy wypada długi weekend majowy?
Kociewie – przewrócony dom i kociewskie morze
Kociewie to region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim - wymarzone miejsce na spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i zwiedzanie zamków oraz kociewskich miasteczek. Można też zajrzeć do lokalnej winnicy na degustację wina! Kociewie jest położone na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy i obejmuje wschodnią część Borów Tucholskich. Na styku województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Świecie, Pelplin, Starogard Gdański, Skarszewy, Czarna Woda, Nowe, Skórcz, Gniew i Tczew to większe miasta, które się tu znajdują. W Szymbarku k. Starogardu Gdańskiego możecie zwiedzić... przewrócony dom!
Niektórzy mieszkańcy posługują się gwarami kociewskimi, mają własne zwyczaje, charakterystyczny haft. Co jeszcze ciekawego można zobaczyć na Kociewiu? M. in. elektrownię wodną w Żurze oraz wybrać się na windsurfing nad kociewskie morze w Osieku. Można też zwiedzić ogród dendrologiczny w Wirtach. We wrześniu odbywa się tu Święto Bałabuna czyli... święto kociewskiego ziemniaka! Zajrzyjcie na kociewiacy.pl.
Skarszewy, Kociewie, fot. Fotolia
Dolina Biebrzy – wybierz się na „biebrznięty weekend” na Podlasiu!
Co można zobaczyć w Dolinie Biebrzy? W tej części Podlasia – największej ostoi dzikiej przyrody – można spotkać łosie, bobry, wydry, jednoty i gronostaje oraz tysiące ptaków. Bociany, czajki, bieliki i orliki to tylko niektóre gatunki z niezliczonego bogactwa przyrody, które tu się znajdują. Biebrza to oczywiście także spływy tratwami i kajakowe. Jeśli uwielbiacie obserwować przyrodę, długie spacery i atrakcje rzeczne – to wymarzone miejsce dla was. Do wyboru macie także mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, ścieżki edukacyjne, miejsca widokowe.
Co można jeszcze zwiedzić? Twierdzę Osowiec – fortyfikację z XIX w. i jednocześnie jedno z największych zimowych skupisk nietoperzy w Polsce. Można też zwiedzić miasteczka Goniądz i Tykocin, gdzie jest sporo zabytków i synagoga. Co to jest „biebrznięty weekend”? Według właścicieli gospodarstwa agroturystycznego Dolina Biebrzy to weekend z przyrodą, dla tych którzy chcą uciec od zatłoczonego miasta, oderwać się od obowiązków i obcować z dziewiczą przyrodą. Informacje znajdziecie np. na dolinabiebrzy.pl.
Dolina Biebrzy, fot. Fotolia
Puszcza Knyszyńska – Podlasie, żubry i Tatarzy
Puszcza Knyszyńska znajduje się w Polsce północno-wschodniej i obejmuje 11 gmin: Janów, Sokółka, Knyszyn, Czarna Białostocka, Szudziałowo, Dobrzyniewo Duże, Wasilków, Supraśl, Krynki, Gródek i Michałowo. Jest oddalona od Warszawy ok. 3 godziny jazdy samochodem i ok. 20 km od Białegostoku. Co można tu podziwiać? Gęste lasy, rzeki: Supraśl i Sokołda, sztuczne jeziora, stawy rybne i bagna. Jest też góra św. Jana niedaleko Królowego Mostu. Bogactwo roślin - 850 gatunków, w tym tych niezwykle rzadkich. Bogactwo fauny - żubry, jelenie, sarny, dziki, wilki, lisy. Do wyboru czeka także ponad 50 szlaków turystycznych, w tym wycieczki wozem, który ciągną konie.
Puszcza Knyszyńska, fot. Materiały prasowe
Dla dzieci jest też park leśny w Poczopku – Silvarium – z sowami. Co jeszcze ciekawego? Hotel Lipowy Most, gdzie można pograć w golfa, możliwość poznania zwyczajów polskich Tatarów – miejscowości Kruszyniany i Bohobiki – gdzie można zobaczyć 2 zabytkowe meczety.
Te tereny są także bardzo ciekawe kulinarnie - można tu skosztować tatarskie danie pierekaczewnik - rodzaj ciasta składającego się z sześciu cienko rozwałkowanych warstw. Między nie można włożyć np. mięso wołowe – wersja pikantna albo biały ser – wersja słodka. Ciasto się zwija i piecze. Inne atrakcje to np. pokazy jazdy konnej z widowiskowym łucznictwem.
Na Podlasiu można też spróbować innych charakterystycznych potraw, takich jak chłodnik, babka ziemniaczana czy kiszka nadziewana ziemniakami. Te jednak miejscowi zawdzięczają wpływom litewskim. Warto zwiedzić także miejsca związane z religią prawosławną. W tym celu można się wybrać na przykład do Supraśla. To nieduże miasteczko, z niezwykłym klimatem.
Pałac Buchholtza w Supraślu, fot. Fotolia
Księstwo Nyskie – szlak czarownic i setki małych pałacyków
Księstwo Nyskie to historyczna kraina na Dolnym Śląsku, na pograniczu polsko-czeskim. Nysa i Otmuchów były kiedyś siedzibami wrocławskich biskupów, a Nysę nazywano nawet Śląskim Rzymem. Skarbiec, zamczysko, historyczne kościelne budowle bardzo bogato wyposażone świadczą o latach świetności.
Te tereny kryją również mroczną historię. W XVII wiekiem palono tu kobiety oskarżane o czary – Szlak Czarownic prowadzi od Domu Kata w Paczkowie do czeskich Mohelnic. W Paczkowie można zobaczyć wysokie mury obronne – polskie Carcassonne, a barokowy pałac w Ściborzu jest zamieszkiwany przez ducha, dawną kochankę biskupa, która straszy gości.
Ciekawe miejsce to Piotrowice Nyskie – pałacyk-agroturystyka, którą prowadzi londyński dziennikarz (napisał książkę z Robbiem Williamsem) z żoną Polką. Oprócz tego oczywiście piękna przyroda nad Jeziorem Nyskim, Jezioro Otmuchowskie, wzgórza i ścieżki rowerowe. Informacje o noclegu na: piotrowicenyskie.com.
Nysa, Bazylika pw. Św. Jakuba Apostoła i Św. Agnieszki, fot. Fotolia
Spisz – pogranicze polsko-słowacie i zamek w Niedzicy
Spisz to wielokulturowe miasto, którego polska część kiedyś należała do Węgier. Teren mniej znany i mniej turystycznie oblegany, niż Podhale, a kryje mnóstwo ciekawych atrakcji. Zamek w Niedzicy, który ma 700 lat, należał niegdyś do węgierskiej rodziny Salamonów. Zwiedzicie też unikatowy zabytek Spiszu - drewniany kościółek pod wezwaniem Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu z XVI wieku. Można w nim podziwiać najstarszy zachowany wizerunek Tatr! Dla spragnionych folkloru - zagrody Karkoszów w Czarnej Górze i Sołtysów w Jurgowie. Dzięki nim poznacie jak wyglądało życie wiejskie kilkadziesiąt lat temu. Panorama Tatr roztaczająca się z Przełęczy nad Łapszanką jest podobno piękniejsza, niż widok z Gubałówki. Widok z Dursztyna równie zachwycający. Po informacje i noclegi warto zajrzeć na: zamek-w-niedzicy.pl.
Zamek w Niedzicy, fot. Fotolia
To jest Polska właśnie! Który z tych polskich regionów, terenów wybierzecie na weekend z dziećmi? A może chcielibyście dodać jeszcze jakieś wyjątkowe miejsca w Polsce do tej listy?
Źródła: National Geographic, Traveler, nr 5 (114) maj 2017, materiały prasowe Hotel Lipowy Most Golf Park, infomazury.com.pl, kociewiak.pl
Zobacz też: