Chrzciny dziecka to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Jeśli planujesz chrzciny w niedługim czasie, zrób listę zadań, o których musisz pamiętać. Przed uroczystością będziesz musiała załatwić kilka spraw, m.in. ustalić datę w kościele, poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół o zostanie rodzicami chrzestnymi twojego dziecka, wybrać menu na przyjęcie i ustalić kilka innych rzeczy. Podpowiadamy, o jakich ważnych kwestiach nie możesz zapomnieć, żeby nie stresować się później w dniu wydarzenia.

Reklama

Jak zorganizować chrzciny?

Oto istotne punkty w planowaniu i organizacji chrzcin dziecka:

  1. Chrzciny – kiedy powinna odbyć się uroczystość
  2. Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka
  3. Ustalanie terminu chrzcin w kościele
  4. Ubranko do chrztu dla dziecka
  5. Zaproszenia na chrzciny i wybór lokalu na przyjęcie z okazji chrztu
  6. Co będzie potrzebne do chrztu?

1. Chrzciny – kiedy powinna odbyć się uroczystość

Najczęściej do chrztu niesie się dzieci w wieku 2-6 miesięcy, choć nie ma żadnego przepisu mówiącego o tym, do kiedy trzeba zorganizować chrzciny. Zwyczajowo robi się to bez zbędnej zwłoki, co wynika z dużej śmiertelności niemowląt w czasach naszych babć i prababć. Warto pamiętać, że nieochrzczone dziecko nie przystąpi do komunii świętej.

Część rodziców chrzci kilkutygodniowe niemowlęta, inni czekają z chrzcinami, aż maluch skończy rok, choć i starszym dzieciom udzielany jest sakrament Chrztu Św. Możesz zatem w planowaniu chrzcin wziąć pod uwagę porę roku, aby nie trzeba było dziecka zbyt ciepło ubierać, a goście mogli bez problemu dojechać na czas.

2. Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka

Każde dziecko powinno mieć ich dwoje. Rodziców chrzestnych zwykle wybiera się z najbliższej rodziny lub spośród bliskich znajomych. Ma to praktyczne uzasadnienie: kontakty z rodziną zawsze pozostaną, nawet jeśli będą nieco luźniejsze.

Zobacz także

Zadzwoń do ludzi, których chciałabyś widzieć w roli rodziców chrzestnych dla swojego dziecka i zapytaj, czy zgodzą się nimi zostać – bycie chrzestnym to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 lat, była ochrzczona, przyjęła pierwszą komunię świętą i bierzmowanie, jest praktykującym katolikiem. Warunki te musi spełnić przynajmniej jeden z rodziców chrzestnych. Jeśli drugi ich nie spełnia, będzie jedynie świadkiem chrztu.

Jeszcze przed uroczystością musisz z rodzicami chrzestnymi zgłosić się do kancelarii, żeby złożyć podpisy w księdze ochrzczonych. Czasami następuje to już po uroczystości – warto się dowiedzieć, kiedy trzeba dopełnić tej formalności. Czasami księża oczekują, że chrzestni przyniosą ze swoich parafii zaświadczenie o odbyciu spowiedzi, gdyż oczekuje się, że w czasie uroczystości przyjmą komunię świętą.

Matka chrzestna powinna kupić białą szatkę (pelerynkę chrzcielną), a ojciec – świecę. Tak jest zwyczajowo przyjęte, ale warto to potwierdzić z chrzestnymi i, w razie problemów, samodzielnie kupić jedno i drugie.

3. Ustalanie terminu chrzcin w kościele

Aby zorganizować chrzciny w kościele, musisz zgłosić się do kancelarii parafialnej na minimum trzy tygodnie przed zaplanowanym terminem. Oczywiście możesz to zrobić z większym wyprzedzeniem. Dowiesz się wtedy, w jakie dni (w soboty czy niedziele) i o której godzinie jest udzielany chrzest i będziesz mogła wpisać się na konkretną datę. W niektórych parafiach chrzci się dzieci w czasie mszy, w innym zaraz po niej. Dowiedz się, jak to wygląda w waszej parafii.

Sprawdź, w jakich dniach i godzinach otwarta jest kancelaria parafialna i na spotkanie z księdzem zabierz ze sobą:

  • akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego (rejestracja dziecka po urodzeniu)
  • spisane na kartce imiona i nazwiska, daty urodzenia i adresy zamieszkania rodziców chrzestnych
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka
  • dokument z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, potwierdzający, że mogą oni zostać rodzicami chrzestnymi – są nowe przepisy dot. rodziców chrzestnych.

Przygotuj się też finansowo, bo zwyczajowo składa się ofiarę z okazji chrzcin dziecka. Ile dać księdzu za chrzest w 2021 roku? To zależy od waszej zamożności i wielkości parafii. Ofiarę ksiądz może przyjąć od razu albo w dniu chrzcin przy podpisywaniu aktu chrztu.

Większość księży chrzci dzieci samotnych matek, nieślubne i rodziców tylko ze ślubem cywilnym. Jeśli ksiądz w twojej parafii odmówi udzielenia sakramentu chrztu, weź od niego zaświadczenie o odmowie i idź zorganizować chrzciny do innej parafii.

4. Ubranko na chrzciny dla dziecka

Wybór ubranka na chrzciny to jeden z przyjemniejszych etapów organizacji chrzcin. Obecnie wybór strojów na tę okazję jest ogromny. Dla dziewczynek są sukieneczki z kapelusikami, a dla chłopców nawet trzyczęściowe minigarniturki. Wybierając konkretny zestaw, zwróć uwagę na to, czy maluszkowi będzie w nim wygodnie (lepiej zrezygnuj ze sztywnych falbanek). Ubranko do chrztu powinno być łatwe do założenia i zdjęcia. W kościele czy kaplicy, gdzie dziecko będzie chrzczone, może być chłodniej niż na zewnątrz, dlatego pamiętaj o zabraniu dodatkowego sweterka (nawet przy słonecznej pogodzie).
Przygotuj też zawczasu ubranie dla siebie, aby w ostatniej chwili nie szukać rajstop, albo nie martwić się zagniecioną marynarką czy niewypastowanymi butami.

Ciekawostka! Kolory chrzcielnych strojów to biel, róż i niebieski lub (o wiele rzadziej) granat. Kiedyś uważano, że błękit to kolor Maryi, a czerwień – Chrystusa, więc dziewczynki były ubierane w niebieskości, a chłopcy w różowe ubranka. Teraz za sprawą europejskiej mody jest dokładnie odwrotnie.

5. Zaproszenia na chrzciny i wybór lokalu na przyjęcie z okazji chrzcin

Chrzciny to wydarzenie rodzinne. Po kościele możesz zaprosić gości na poczęstunek – sprawdź menu na chrzciny w domu. Ten wariant ma wiele zalet: na miejscu są wszystkie dziecięce akcesoria (przewijak, ubranka), a maluszek czuje się bezpiecznie. Łatwiej też o zaciszny kąt do karmienia. Niestety na głowie mieć będziesz gotowanie, nakrywanie do stołu i zmywanie, chyba że zamówisz catering.

Zorganizowanie chrzcin w restauracji jest wygodne, bo nie trzeba samemu nic gotować, natomiast rosną koszty (zwłaszcza przy dużej liczbie gości). Musisz też pamiętać o zarezerwowaniu lokalu z odpowiednim wyprzedzeniem i ustaleniu menu.

Listę gości warto robić ze sporym wyprzedzeniem, aby nikogo ważnego nie pominąć i do wszystkich wysłać zaproszenia na chrzest.

6. Co będzie potrzebne do chrztu?

Podsumowując, do zorganizowania chrzcin dziecka potrzebne będą następujące dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka
  • imiona, nazwiska, daty urodzenia i adresy zamieszkania rodziców chrzestnych
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (o ile rodzice brali ślub kościelny)
  • potwierdzenie z parafii chrzestnych, że mogą oni zostać rodzicami chrzestnymi.

Przed uroczystością, z odpowiednim wyprzedzeniem trzeba gościom wysłać zaproszenia z informacją o dacie i godzinie uroczystości, a tym, których zapraszacie na poczęstunek, w zaproszeniu warto podać, gdzie będziecie po chrzcinach podejmować gości.

Podczas samych chrzcin niezbędne są:

  • biała szatka
  • świeca
  • obecność rodziców i dwóch kandydatów na chrzestnych.

Przed wyjściem do kościoła nakarm i przewiń dziecko. Do torby do wózka koniecznie spakuj:

  • zapasowe pieluchy,
  • chusteczki nawilżane,
  • ubranko na zmianę,
  • ulubioną zabawkę malca,
  • smoczek (jeśli dziecko z niego korzysta).

Ceremonia w kościele trwa ok. 40 minut i składa się z kilku symbolicznych gestów i obrzędów, ale nic się nie stanie, jeśli w tym czasie wyjdziesz na chwilę z maluszkiem, np. do zakrystii, by go nakarmić.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama