Malowanie pisanek i innych jajek wielkanocnych – różne techniki: tradycyjne, ekologiczne, proste i dla zaawansowanych
Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję. Nic dziwnego, że przez wieki powstawały naprawdę rozmaite techniki zdobienia jaj: woskiem, naturalnymi barwnikami, wydrapywanymi wzorkami, listkami roślin, naklejkami, farbami czy tuszem. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym roku ozdobić jajka, zapraszamy po garść inspiracji. Opisujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne. Pomysłów na malowanie jajek wielkanocnych jest naprawdę sporo.
Malowaniem jajek wielkanocnych zajmowali się już nasi przodkowie żyjący w czasach Mieszka I. Najdawniejsze pozostałości po pisankach, które znaleziono w okolicach Opola, według ekspertów pochodzą z X wieku.
Kiedy maluje się jajka wielkanocne? Odpowiedź brzmi po prostu: przed Wielkanocą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w waszej rodzinie odbywało się to w konkretny dzień (np. w Wielki Czwartek) , ale równie dobrze może być to np. ostatni weekend przed świętami.
Dawniej zdobieniem jaj na Wielkanoc zajmowały się wyłącznie kobiety. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by pisanki, kraszanki, wydrapywanki czy naklejanki przygotowywała cała rodzina. Malowanie jajek wielkanocnych dla dzieci będzie prawdziwym wydarzeniem! Wybierzcie technikę zdobienia jaj i wzór, który sprawi, że święta będą jeszcze bardziej bogate w bliskie nam znaczenia. Ręcznie zdobione jajka wielkanocne z pewnością będą wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu.
Pomysły na zdobienie jajek wielkanocnych:
Malowanie jajek wielkanocnych woskiem
Malowanie jaj naturalnymi barwnikami
Malowanie jajek wielkanocnych we wzory roślinne
Malowanie jajek: wydrapywanki
Pisanki: ręcznie malowane jajka
Malowanie jajek: naklejanki
Wzory i wzorki na jajkach wielkanocnych
Malowanie jajek wielkanocnych woskiem
Aby wyczarować jajka malowane woskiem, potrzebne są:
jajka (umyte, bo brudna skorupka nie przyjmie wosku),
rozpuszczony, gorący wosk (najlepiej pszczeli),
tzw. cebulak, czyli woda ugotowana z łupinami cebul – ważne, aby był wystudzony,
drewniany patyczek, którego końcówką będziemy robić woskowe wzorki.
Drewniany patyczek maczamy w wosku i szybkim ruchem „rysujemy” tymże woskiem wzorek. Ozdobione woskowymi wzorami jajka wrzucamy do wystudzonego cebulaka (wywaru z łupin cebuli, przepis niżej) i zagotowujemy....