Edipresse
Tata

Jakim ojcem jesteś? Sprawdź, czy nie jesteś Piotrusiem Panem

Od tego, jakiego tatę ma twoje dziecko, zależy bardzo wiele. Na przykład to, jak ułoży sobie życie dorosłe. Przesada? Na pewno nie. Sprawdź, czy nie jesteś Piotrusiem Panem.

Sprawdź, czy jako tata nie jesteś Piotrusiem Panem! Odpowiedz na poniższe pytania:

1. Mówią o tobie, że jesteś uroczy, umiesz być na luzie i masz poczucie humoru?

2. Czy twoja żona narzeka, że jest zmęczona, bo „wszystko jest na jej głowie”?

3. Lubisz pełnić wobec swojego dziecka rolę fajnego kolegi? Jeździsz z nim na rowerze i na rolkach, ale w jego przedszkolu rzadko można cię spotkać?

4. Czy często zmieniasz miejsca pracy, a nawet profesje? A może masz pracę, która jest mało dochodowa, ale za to bardzo przyjemna dla ciebie?

5. Czy bliscy ci ludzie zarzucają ci niedojrzałość i nieodpowiedzialność?

6. Czy twoje hobby jest dla ciebie ważne na tyle, że często stawiasz je przed sprawami związanymi z rodziną?

7. Czujesz, że drzemie w tobie chłopiec?

8. Czy ktoś zarzuca ci niesłowność?

9. Lubisz się bawić?

10. Często się spóźniasz?

11. Czy skutki twoich działań zaskakują czasami nawet ciebie?

12. Czy mimo to że masz żonę i dziecko (a może nawet dzieci), jesteś silnie związany ze swoimi rodzicami, a szczególnie z mamą?

13. Nie zajmują cię domowe obowiązki?

14. Lubisz, kiedy twoja żona opiekuje się tobą? Wyręcza cię w codziennych sprawach, i podejmuje istotne dla rodziny decyzje? Lubisz ją za siłę, którą w sobie ma?

15. Czy twój wygląd jest dla ciebie bardzo ważny?

16. To żona, a nie ty, chodzi z dzieckiem do lekarza? Ty prawdopodobnie i tak byś zapomniał, którego dnia i o której godzinie trzeba stawić się z dzieckiem w przychodni?

17. Zdarza ci się udawać, że nie ma problemów, choć wiesz, że one są i należałoby je rozwiązać?

Filip Chajzer zdradził nam, jak zamierza spędzić urlop z synkiem [WIDEO]

Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Dekalog idealnego partnera
To wcale nie jest tak, że przyszły tata jest tylko biernym obserwatorem w czasie porodu. Może bardzo pomóc!

Chcesz, żeby twój mąż uczestniczył w narodzinach waszego maleństwa? Ale czy on wie, po co jest tam potrzebny? Niech się przygotuje zawczasu (daj mu ten artykuł do przeczytania!), wtedy naprawdę się przyda. Jako osoba towarzysząca przy porodzie zostaniesz kierowcą, masażystą, pocieszycielem, „zabawiaczem”, a także... adwokatem – w jednym. To spora odpowiedzialność. Ale za to kiedy już się spiszesz na piątkę, to zamiast jednej osoby do kochania, będziesz miał dwie! O czym powinieneś pamiętać? 1. Dobrze się przygotuj Pusty bak z benzyną czy tkwienie w korku to kiepska perspektywa, gdy malec spieszy się na świat. Dopilnuj, by zawsze mieć paliwo w baku, a jeśli szpital jest w płatnej strefie parkowania, miej też przy sobie trochę drobnych lub doładowaną kartę. Warto przećwiczyć drogę dojazdu o różnych porach i opracować objazdy na wypadek korków. Gdy zbliża się termin porodu , nie pij więcej niż pół kieliszka alkoholu czy pół piwa, abyś w każdej chwili mógł usiąść za kierownicą. 2. Zapakuj picie i przekąski Poród trwa zwykle długo i możesz zrobić się głodny. A lepiej jest, żebyś nie słaniał się na nogach z głodu ani nie musiał wymykać się do sklepu wtedy, gdy twoja żona może cię akurat najbardziej potrzebować. Przygotuj więc sobie wcześniej niezbędnik: picie, przekąski, owoce, orzeszki . 3. Pamiętaj, by zabrać torbę Powinny się w niej znaleźć rzeczy dla malucha i dla mamy. I nie zapomnij tej torby zabrać do szpitala – twoja żona może nie mieć do tego głowy, gdy poród się już zacznie! Wcześniej przypomnij jej, żeby nie odkładać pakowania na ostatnią chwilę. Albo przynajmniej zrób listę potrzebnych rzeczy – w razie gdyby poród zaczął się wcześniej, będziesz mógł wszystko sam spakować i dowieźć do szpitala. 4. Porządnie odrób lekcje Chodzi oczywiście o szkołę rodzenia. To...

tata, noworodek
Tata
Jak być dobrym tatą od samego początku?
Nie piersi pełne mleka, ale entuzjazm, poczucie humoru, upór i oddanie są potrzebne, żeby zostać dobrym tatą. Podpowiadamy, jak od samego początku być świetnym ojcem.

Dobrym tatą można być już od dnia porodu. Ciąża twojej partnerki to jedyny czas, w którym nie miałeś wpływu na opiekę nad swoim dzieckiem. Reguły się zmieniają, gdy pępowina zostaje odcięta. Teraz masz prawo i obowiązek zajmować się nim na równi z jego mamą . I możesz to robić naprawdę dobrze. Dodatkowa wiadomość: w Europie zanika patriarchalny model rodziny. Zastępuje go model partnerski, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami. Pokażemy ci, jak zostać modnym tatusiem już teraz. Tata nie zrobi krzywdy niemowlakowi Wielu mężczyzn czuje się bezradnie w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Mówią, że się boją, że brak im doświadczenia. Czasem debiutujący w swojej roli tatusiowie, podobnie jak mamy, mogą nawet przechodzić poporodową depresję . Do zadań zawodowych przygotowują szkolenia, jest wsparcie techniczne, nadzór pracowniczy, zaś „bycia tatą” musisz się nauczyć w trakcie pracy. A najlepszy sposób nauki to praktyka. Noworodek jest bardziej odporny i zniesie więcej niezdarności, niż sądzisz. Nie ucierpi z powodu twojego braku doświadczenia. Nie „przełamie się” przy twoim niepewnym dotyku. Nie skrzywdzi cię żadną oceną – nie ma punktu odniesienia, nie zna innego, „idealnego” ojca, z którym mógłby cię porównać. Śmiało przewiń noworodka , obejrzyj, przytul. Wbrew pozorom z takim maleństwem można nawiązać świetny kontakt. Jeżeli zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, a ono wyczuje twoje dobre intencje – zaakceptuje cię razem z twoimi niedoskonałościami, krzywo założoną pieluchą i poplamionym kaftanikiem. Tata pomaga w karmieniu piersią! Nie pozwól się odsunąć. Świeżo upieczonym mamom wydaje się, że one wszystko zrobią najlepiej . Uczestnicz w pielęgnowaniu, nie daj sobie wmówić, że się na tym nie znasz. Możesz zostać specjalistą od kąpieli albo mistrzem usypiania....

kobieta, ciąża, emocje, stres, kobieta w ciąży, krzyk
marinasvetlova - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
5 typów ciężarnych - którą jesteś?
Strachliwa? Apodyktyczna? Przewrażliwiona? Sprawdź, który typ osobowości pasuje do ciebie, i co możesz zrobić, by twoja ciąża i poród były łatwiejsze dla ciebie, dziecka i waszych bliskich.

Ile już wysłuchałaś opowieści o niekończących się torturach na porodówce , o opryskliwych położnych albo o lekarzach bez cienia empatii i taktu? Zamiast coraz bardziej się bać porodu, podziel te wszystkie historie przez dwa. Zauważyłaś, że ta koleżanka, która opowiadała o okropnej położnej, średnio raz w tygodniu obraża się na męża, mamę albo na panią z warzywniaka? A ta, której do dziś śnią się własne krzyki z porodówki , zawsze dostawała histerii na widok kropelki krwi? Pamiętaj, że poród w głównej mierze zależy od twojego nastawienia i twojej osobowości. Ciężarna - nieśmiała Natalia Nigdy się z nikim nie kłócisz, nawet jeśli sądzisz, że masz całkowitą rację. Kiedy na zebraniu w pracy szefowa prosi cię o zabranie głosu, oblewasz się rumieńcem i wybąkujesz pod nosem dwa krótkie zdania. Mimo że mieszkasz ze swoim mężem już ponad rok, on dotąd nigdy nie widział cię nagiej, bo gdy w waszej małżeńskiej sypialni robi się gorąco, ty od razu gasisz światło. Wspólna kąpiel z mężem i brzuszkiem przy świecach? Nie jesteś jeszcze na to gotowa. Na porodówce Całą ciążę będziesz zbierać się na odwagę, żeby poprosić męża, by podczas porodu wyszedł na korytarz. Zanim to jednak zrobisz, pomyśl: kto zapyta położną o możliwość skorzystania z wanny albo poprosi ją o przyniesienie piłki porodowej? Podczas rozwierania się szyjki macicy nie krzykniesz ani razu, a w czasie skurczów partych nie będziesz mogła przestać skupiać się na tym, żeby nie pobrudzić swojego prześcieradła. Co możesz zrobić? U lekarza, w sklepie (wszędzie, gdzie możesz) ćwicz głośne i śmiałe wyrażanie swojej opinii . Jeśli chcesz zamienić kalafiora na ładniejszy, masz do tego prawo i nie jesteś przy tym zołzą... Przed porodem wybierz położną , do której masz zaufanie, i umów się z nią kilka razy, abyście mogły się lepiej poznać. Jeśli nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj