jak oswoić dziecko z wodą
Fotolia
Tata

Wodne igraszki z tatą: jak oswajać dziecko z wodą

Dzięki kilku prostym zabawom Twój brzdąc nie będzie bał się głębszej wody i nie będzie płakał, gdy położysz go na pleckach.

Drogi tato, zanim wybierzesz się z maluchem na prawdziwą pływalnię, poćwicz w... domowej wannie. Dzięki kilku prostym zabawom twoje dziecko nie będzie bało się głębszej wody i nie będzie płakało, gdy położysz je na pleckach.

Pierwsza wizyta na basenie z niemowlakiem

Najodważniejsi mogą się wybrać z maluchem na basen, gdy będzie miał on cztery miesiące. Wybierając się na basen, weź pod uwagę kilka spraw. Po pierwsze sprawdź wcześniej warunki na pływalni: czy jest wydzielone miejsce dla dzieci, jaką temperaturę ma woda w brodziku, czy jest gdzie przewinąć niemowlaka. Ważny jest też sposób uzdatniania wody – najlepiej, by była ozonowana.

Pamiętaj, że pierwsza wizyta nie powinna być dłuższa niż 15 minut. Kup specjalne pieluszki, w których malec będzie mógł wejść do wody. Oprócz ręcznika (najlepiej dwóch – jednym wytrzesz dziecko, na drugim je położysz) zabierz szlafroczek i balsam, którym posmarujesz swoją pociechę po kąpieli.

A może wybierzecie się na basen wspólnie z żoną? Łatwiej wszystko zorganizujesz i przebierzesz malucha. A potem możecie razem oswajać go z wodą. Miło spędzony czas będzie okazją do hartowania maluszka. Ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie, serduszko i płuca.

Oswajanie z wodą: zacznij od kąpieli w wannie

Usiądź w wannie i ułóż malucha buźką do siebie. Dłonie włóż pod jego paszki, a kciukami obejmuj ramionka. Stale uśmiechaj się przy tym do malutkiego pływaka – te ćwiczenia mają być dla niego zabawą! Odsuwaj go więc i przyciągaj do siebie. Powtarzaj to kilkakrotnie. Od tego zacznij też zabawę w pływanie na prawdziwym basenie. Na pływalni koniecznie przemawiaj do malucha uspokajająco i powolutku zanurzaj go w wodzie. A gdy już się z nią oswoi, ułóż go dokładnie tak samo, jak w domowej wannie.

Przyzwyczajaj dziecko do leżenia na plecach w wodzie

Usiądź w wannie wygodnie i ułóż dziecko tak, by leżało na pleckach. Palce swoich dłoni podłóż pod łopatki malucha, a kciukami trzymaj jego ramionka. Stale mów do dziecka spokojnym głosem, uśmiechaj się, by nie czuło się zaniepokojone. Wysuwaj maluszka do przodu i ponownie przyciągaj go do siebie. I jeszcze raz, i jeszcze raz... To proste ćwiczenie sprawi, że malec nie będzie protestował, gdy będąc na basenie, spróbujesz położyć go na pleckach.

Jak motorówka!

Ułóż niemowlaka na brzuchu twarzą do siebie. Jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze utrzymać główki, Twoje ręce powinny być blisko siebie, by mogło oprzeć na nich bródkę. W tej pozycji chodź po całym basenie – raz szybciej, raz wolniej.

Zabawa na basenie i w wannie: karuzela

Stań w małym rozkroku i trzymaj malucha twarzą do siebie. Obejmij rękoma jego łopatki. Trzymaj go blisko siebie. Możecie się kilka razy obrócić. Potem powoli układaj maluszka na pleckach. Gdy jego główka będzie już dotykała wody, znowu zacznij powoli obracać się w koło. To samo powtarzaj w drugą stronę. Aby pobyt na basenie jeszcze bardzie przypadł brzdącowi do gustu, weź ze sobą zabawki – kolorową piłkę, pływające kaczuszki. Na pewno będzie próbował się do nich dostać!

Tekst: Bożena Borys, instruktor; prowadzi zajęcia z gimnastyki i kursy pływania dla najmłodszych dzieci

Zobacz też:

Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]

masaż stópek dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Relaksujący masaż nóżek metodą shantala [KROK PO KROKU]
Masaż nóżek metodą shantala pozwala nawiązać z dzieckiem bliski kontakt, relaksuje je, odpręża. Można go zrobić po stresującym dniu albo po to, by miło spędzić z maluchem czas.

Maluch leży na pleckach i cię widzi. Mów do niego, rób różne śmieszne miny, wygłupiaj się, nachylając się nad nim. Patrzcie sobie przy tym w oczy – taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko. To dobry wstęp do masażu nóżek . Masowanie nóżek to łatwe zadanie dla mamy-masażystki. Jeżeli miałaś kłopoty z masowaniem plecków , bo np. maluszek nie lubi leżeć na brzuszku, to właśnie dla was są nóżki. Powodzenia! Jak się przygotować do masowania nóżek? Znajdź spokojny czas i wygodną pozycję. Usiądź na łóżku lub na podłodze i ułóż dziecko na miękkim ręczniku pomiędzy swoimi nogami lub po prostu na kolanach (wtedy wasz kontakt jest bardziej intensywny). Możesz też masować dziecko na przewijaku, szczególnie na początku, jeśli czujesz się wtedy pewniej. Pora jest dowolna: dzień, wieczór, moment, gdy oboje macie ochotę na kontakt i zabawę. Nie zapomnij też o ciepłej oliwce (ogrzej ją w dłoniach)! Możesz już masować nóżki   niemowlaka , który ma 6–7 tygodni. Wykonuj spokojne ruchy. Zakończ po około 10 minutach. Zobacz też: 12 rzeczy, które pomagają dziecku spokojnie spać Jak zrobić dziecku masaż nóżek? Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian! Ruchy wykonuj w podanej kolejności dowolną ilość razy (jeśli nie napisaliśmy inaczej). 1. Hinduskie dojenie Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od pośladków do stópki, na przemian jedną i drugą rękę. 2. Ściśnij, skręć Chwyć nóżkę dwiema rękami, robiąc coś w rodzaju obrączki na nóżce. Wykonuj ruchy obrotowe, jak podczas otwierania lub zamykania słoika. Przesuń dłonie na łydkę i zrób to samo. Uwaga! Nie masuj kolanka! Tylko udo i łydkę. 3. Głaskanie od spodu Ujmij stópkę dziecka dwiema dłońmi, tak żeby Twoje kciuki znalazły...

niemowlę, basen
Tata
Nauka pływania z tatą: 7 zabaw na basen
Już w czwartym miesiącu życia dziecka, możesz zabrać je na basen i rozpocząć naukę pływania! Tata w roli ratownika zapewni maluchowi bezpieczeństwo.

Niemowlak jest doskonałym nurkiem, bo zanurzony w wodzie, odruchowo zamyka buzię i wstrzymuje oddech. Wiele ośrodków prowadzi specjalne szkółki dla niemowląt, gdzie pod okiem fachowca rodzice poznają pierwsze ćwiczenia. Możesz jednak sam zabawić się w trenera swojej pociechy. Przygotowaliśmy zestaw siedmiu prostych ćwiczeń dla początkującego małego pływaka. Dzięki nim oswoisz dziecko z wodą. Pamiętaj jednak, by przed pierwszą lekcją odwiedzić pediatrę . Nie możesz pójść z dzieckiem na zajęcia, jeżeli jest chore lub osłabione. Dokładnie też sprawdź, jakie warunki higieniczne panują na wybranej przez ciebie pływalni. Basen powinien mieć czystą, ozonowaną wodę, której temperatura wynosi przynajmniej 30°C.Ważne jest także, abyś ćwiczenia z dzieckiem wykonywał powoli i z uśmiechem. Podczas zajęć przez cały czas mów do malucha – to go uspokoi. 1. Oswajanie dziecka z wodą Naukę pływania musisz rozpocząć od przyzwyczajenia malca do nowego środowiska. Od tego, czy polubi „mokre zabawy”, zależy powodzenie całych zajęć. Malec musi się poczuć w wodzie bezpiecznie. Ten pierwszy krok możesz wykonać już we własnej... łazience . Początkiem nauki pływania może być bowiem codzienna kąpiel , jeśli nie ograniczysz jej do niezbędnych zabiegów higienicznych. Pozwól maluszkowi nacieszyć się wodą, układaj go raz na brzuchu, raz na plecach, delikatnie ochlapuj jego ciałko. Takie pierwsze doświadczenia w wanience mają duże znaczenie – przydają się podczas późniejszej nauki pływania. Gdy już wybierzecie się na basen, to pierwsze ćwiczenie musisz wykonywać w płytkiej wodzie, np. w brodziku . Tylko tam będziesz mógł wygodnie usiąść i bezpiecznie ułożyć malca na klatce piersiowej. Czując twoją bliskość, dziecko będzie się czuło pewnie. Ta pozycja pozwoli mu oswoić się nie tylko z wodą, ale też z nowym miejscem, odgłosami,...

niemowle na pływalni, na basenie
Fotolia
Czas wolny
Pływać każdy może, nawet niemowlę
Pływania warto uczyć już kilkumiesięczne niemowlę (a wakacje to dobra do tego okazja). Jak się do tego zabrać – podpowiada Iwona Turant, instruktorka pływania, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt.

Pływać warto uczyć dzieci w każdym wieku (na pływalni jest nie tylko fajnie, ale też pływanie to same korzyści) . Inaczej jednak niemowlaka, inaczej przedszkolaka. Od czego zacząć naukę pływania? Niemowlęta (3–12 miesięcy) Nauka pływania w przypadku niemowląt to termin dość umowny. Kilkumiesięczne maleństwo nie ma jeszcze pełnej świadomości swojego ciała, a jego ruchy są dość przypadkowe. Duża i ciężka główka, krótkie, słabe nóżki i ręce oraz brak koordynacji ruchów – to poważne przeszkody w utrzymaniu się na wodzie. Lekcje pływania sprawiają za to, że niemowlak oswaja się z wodą. Wraz z rodzicem przekonuje się, że może być przyjazna i bezpieczna. Uczy się wstrzymywać oddech, gdy czuje ją na buzi. Ćwicz z nim: Oswajanie z wodą. Lekko ochlap nóżki dziecka. Wejdź do wody, trzymając je przytulone do siebie – musi widzieć twoją twarz. Pokołysz się z nim, niech poczuje, jak woda obmywa mu ciałko. Jeśli jest zadowolone, odsuń je na wyciągnięcie ramion (trzymając pod pachami twarzą do siebie) i kreśl jego nóżkami ósemki w wodzie. Połóż przed nim pływającą zabawkę, by ją śledziło i próbowało chwycić. Zabawy ruchowe. Ułóż niemowlę na plecach, trzymając je jedną ręką pod główką, drugą – pod pupą. Pochodź z nim. Potem ułóż je na brzuszku, przytrzymując, by jego twarz nie dotykała wody (uważaj, by niespodziewanie nie opuściło główki!). Odsuń je od siebie – niech macha rączkami i nóżkami. Kreślcie ósemki. Wstrzymywanie oddechu. Polej ciałko dziecka i – jeśli pozwoli – także główkę. Powtarzaj to w wannie. Uważaj, by strumień nie był duży. Nigdy nie lej wody znienacka, gdy malec cię nie widzi! Jeśli uznasz, że jest gotowy, możesz pod okiem trenera zanurzyć na chwilę jego główkę pod wodę (niech zawsze towarzyszy temu sygnał, np. "raz, dwa, trzy”). Małe dzieci...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz