Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak nie zatracić się w roli mamy
Fotolia
Mama

Jak nie zatracić się w roli mamy?

Zauważyłaś, że od pewnego czasu na pytanie: „Co u ciebie słychać?” zaczynasz opowiadać o swoim dziecku? Oto kilka rad, jak zrobić coś dla siebie i nie zatracić się w roli mamy.

Jesteś młodą mamą na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i bez reszty poświęcasz swój cały czas dziecku? To naturalne, że chcesz spędzić ze swoim maleństwem każdą chwilę, ale czy nie tęsknisz za czasami, gdy robiłaś coś wyłącznie dla siebie? Pamiętaj, że ty jesteś równie ważna jak twój maluszek, a szczęśliwa i spełniona mama może dać dziecku więcej miłości i pozytywnej energii.

Kino, teatr, galeria sztuki

Być może myślisz, że jeśli nie możesz lub nie chcesz zatrudnić niani i nie możesz też liczyć na pomoc najbliższych w opiece nad dzieckiem, do kina, teatru czy na wystawę wybierzesz się dopiero, kiedy twoja pociecha pójdzie do przedszkola. Wcale nie musi tak być! Wiele kin przygotowuje specjalną ofertę seansów dla mam z małymi dziećmi. Podczas takich pokazów filmowych dźwięk jest przyciszony tak, aby nie wystraszyć lub nie obudzić malucha. Ponadto sala wyposażona jest w przewijaki, bezpłatnie dostępne są też pieluchy w różnych rozmiarach oraz chusteczki nawilżające. Każda mama dostaje także nosidełko, w którym może bezpiecznie przenieść dziecko na salę kinową, a wózki przechowywane są w specjalnych, strzeżonych pomieszczeniach. Podczas takiego seansu z pewnością nikt nikomu nie będzie przeszkadzać kwilące niemowlę czy mama przewijająca swojego maluszka.
Również teatry i galerie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych mam. W wybranych instytucjach (np. w Teatrze Wybrzeże) na czas spektaklu można bezpłatnie zostawić swoje dziecko w sali zabaw pod opieką profesjonalnych animatorek. Maluch z pewnością spędzi ten czas równie przyjemnie jak mama.

Hand made

A może twoją nową pasją stanie się rękodzieło? Haftowanie, robienie biżuterii, découpage, ozdoby z filcu, malowanie obrazów, szycie – to tylko przykładowe pomysły na to, co można zrobić, by trochę oderwać się od codzienności i roli mamy. Boisz się, że te zajęcia będą zbyt czasochłonne i będą wymagać dużych nakładów finansowych? Nic bardziej mylnego. Nie musisz wcale zapisywać się na żaden drogi kurs – w internecie jest mnóstwo filmów instruktażowych dla osób, które chcą zająć się wytwarzaniem rękodzieła, w sieci znajdziesz także blogi pasjonatów wybranej przez ciebie dziedziny sztuki. Stamtąd dowiesz się, jak zacząć i jakie materiały będą ci potrzebne. Na tworzenie swoich małych dzieł sztuki możesz wygospodarować czas na przykład, gdy twoje dziecko śpi, a gdy się obudzi, rozpoczętą robótkę zawsze możesz odłożyć i skończyć później. Współcześnie wyroby hand made są bardzo popularne i cenione, dlatego warto wspomnieć, że może to być także źródło dochodów – swoje prace możesz sprzedawać w internecie lub wśród znajomych. A może twoja nowa pasja z czasem przerodzi się w sposób na życie? Wiele osób, które obecnie prowadzą dobrze prosperujące firmy wytwarzające rękodzieło, zaczynały właśnie od skromnej domowej produkcji i sprzedaży w sieci.

Zobacz także: Odpuść sobie

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

dziecko, książki
fotolia
Edukacja
Darmowy podręcznik - początek wielkiej zmiany w szkołach
W 97% szkół w Polsce w roku szkolnym 2014/2015 dzieci będą korzystały z darmowych podręczników dla pierwszaków. Sprawdź, od kiedy podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.

"Nasz Elementarz" prawie we wszystkich szkołach w Polsce Tylko 52 publiczne szkoły podstawowe w Polsce nie zamówiły darmowych podręczników. W województwach mazowieckim i lubuskim darmowy podręcznik zamówiły wszystkie szkoły publiczne . Dzięki "Naszemu elementarzowi" tylko w tym roku rodzice zaoszczędzą 101 mln zł. Pierwszaki otrzymają nie tylko darmowy podręcznik. Dzięki dotacji celowej w wysokości 75 zł na ucznia, szkoła ma również możliwość zakupu podręcznika do nauki języka obcego oraz dodatkowych materiałów edukacyjnych i ćwiczeń . W 2017 r. podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.   Co wchodzi w skład bezpłatnych podręczników? "Nasze elementarz" składa się z czterech części zawierających przenikające się treści z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, społecznej i przyrodniczej.  Zachęca do aktywności ruchowej i zajęć artystycznych. Poza podręcznikiem przygotowano internetowy poradnik dla nauczyciela – Przewodnik metodyczny – który obejmie wszystkie treści edukacyjne. Powstały także cztery wersje adaptacji podręcznika dla dzieci niepełnosprawnych . Pierwsza część podręcznika jest już we wszystkich szkołach. Kolejne trzy części trafiać będą do szkół sukcesywnie. Zasady korzystania z darmowych podręczników Wszystkie elementarze oraz materiały edukacyjne będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane uczniom na czas użytkowania (w przypadku materiałów w postaci elektronicznej udostępniane uczniom). Z założenia powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom . Materiałów ćwiczeniowych  natomiast nie trzeba będzie zwracać . Aktualnie trwają prace nad podręcznikiem dla drugoklasistów, z którego będą korzystały dzieci w roku szkolnym 2015/2016. Darmowy podręcznik dla trzecioklasistów...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Aktywność fizyczna a starania o dziecko
Czy można intensywnie trenować, planując poczęcie dziecka? Zobacz, kiedy aktywność fizyczna pomaga zajść w ciążę, a kiedy może przynieść zupełnie odwrotny skutek.

Do tego, by zostać mamą nie trzeba być osobą super wysportowaną. Wiele osób nigdy nie uprawiało sportu, a bez problemu zostali rodzicami. Jednak dla wielu, którym macierzyństwo nie przychodzi „od tak” aktywność fizyczna może naprawdę pomóc. Wiele badań potwierdza, że ruch nawet najmniejszy (spacer po galerii handlowej, kilka okrążeń na bieżni, czy przepłynięcie kilku długości basenu) może wspomóc poczęcie upragnionego maluszka . Bowiem ćwiczenia całego organizmu, utrzymane w umiarkowanym natężeniu (ok. 30 min. dziennie) dobrze wpływają na płodność i ogólny stan zdrowia. Odpowiednie ćwiczenia powodują wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, znakomicie relaksując umysł i ciało a przez to podnosząc skuteczność starań o dziecko . Rozluźnienie jest bardzo ważne w okresie prekoncepcyjnym. Zobacz też: Jak pozbyć się stresu, który utrudnia zajście w ciążę   Intensywne ćwiczenia nie sprzyjają poczęciu Ale uważaj, by nie przedobrzyć: zbyt intensywne ćwiczenie może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Częste, długotrwałe i wyczerpujące ćwiczenie może zakłócić delikatną równowagę hormonalną niezbędną do owulacji i poczęcia. Szczególnie, gdy w wyniku ćwiczeń stracisz za dużo tkanki tłuszczowej. Pewna jej ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Na pewno trudniej ci będzie zajść w ciążę , jeśli z powodu intensywnych treningów masz nieregularne miesiączki. U niektórych kobiet, nawet regularnie miesiączkujących, następuje tak duży spadek stężenia hormonów na skutek zbytniego przeforsowania się ćwiczeniami, że nie może dojść do zapłodnienia bądź zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki. Więc jeśli intensywnie trenujesz w okresie starań o zajście w ciążę zwolnij nieco tempo. Chociaż oczywiście należy pamiętać, że dla każdego intensywny...

Małgorzata Socha biega z wózkiem nad morzem
Instagram/malgosia_socha
Aktualności
Socha biega nad morzem z fajnym wózkiem. Też taki chcemy!
Aktorka tegoroczne wakacje spędza nad polskim morzem, jednak zamiast gofrów, lodów i tłustych ryb wybiera ruch. Z takim wózkiem to sama przyjemność!

Fit mama Małgorzata Socha nie odpuszcza treningów nawet w wakacje. Właśnie pochwaliła się na swoim profilu na Instagramie, jak biega z wózkiem i śpiącym dzieckiem w trakcie urlopu nad polskim morzem. Nawet wietrzna pogoda jej niestraszna. Uśmiech nie znika z twarzy aktorki. Nic dziwnego, bieganie z takim wózkiem to sama przyjemność! Małgorzata Socha trenuje jogging z wózkiem THULE Aktorka w jednym z dawniejszych wywiadów wspominała o tym, jak dba o powrót do formy po drugiej ciąży . Przyznała wówczas, że uprawia sport, by wrócić do swojej idealnej wagi, ale nie jest to łatwe i tak naprawdę to szczerze nienawidzi ćwiczyć i robi to głównie rano, by jak najszybciej mieć to za sobą. Od tego czasu minęły jednak dwa lata, aktorka ma już troje dzieci, a jej podejście do aktywności wyraźnie się zmieniło. Być może duży wkład w tę zmianę miała Anna Lewandowska, z którą Małgorzata Socha obecnie trenuje. Poza tym, skoro już aktorka zaopatrzyła się w specjalny wózek do biegania , nie może już mieć wymówek, że zajmowanie się małym dzieckiem nie pozwala jej na uprawianie sportu. Taki wózek to świetna sprawa dla zajętych mam , które chciałyby być w formie mimo tego, że cały ich czas wypełnia zajmowanie się domem i dziećmi. Wystarczy posadzić malca w wózku, założyć wygodne buty i, zamiast na spacer, wybrać się na jogging. Aktorka stawia na aktywny wypoczynek Pod zdjęciem zamieszczonym na instagramie, na którym widać, jak gwiazda aktywnie spędza wakacje nad morzem, dołączony jest krótki opis. „ Morze z dziećmi , przyjaciółmi i oczywiście treningami, co by nie odpocząć za bardzo” – zdradziła Małgosia. Sądząc po minie aktorki, urlop spędzany właśnie w ten sposób daje jej ogromne odprężenie i pozwala na naładowanie baterii przed kolejnymi wyzwaniami. Z rozpromienioną miną przemierza kilometry przy jednej z polskich plaż, a tymczasem jej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz