Tekst Ody do radości. Czy twoje dziecko zna słowa hymnu Unii Europejskiej?
fot. adobe stock

Tekst „Ody do radości”. Czy twoje dziecko zna słowa hymnu Unii Europejskiej?

Tekst Ody do radości powstał w 1785 roku i jest dziełem poety Ludwika Schillera. W 1972 roku kantata finałowa IX symfonii Ludwiga van Beethovena w wersji instrumentalnej stworzonej przez Herberta von Karajana została przyjęta jako hymn Unii Europejskiej przez Radę Europy i Wspólnotę Europejską.
Katarzyna Gałązkiewicz
Tekst Ody do radości. Czy twoje dziecko zna słowa hymnu Unii Europejskiej?
fot. adobe stock
Początkowe partie tekstu Ody do radości na język polski przełożył poeta Konstanty Ildefons Gałczyński znany z licznych liryków oraz „Teatrzyku Zielona Gęś”. Gałczyński dość swobodnie potraktował tłumaczenie i nigdy nie przetłumaczył dzieła w całości. Wierniejszym i kompletnym tłumaczeniem jest to opracowane przez Andrzeja Lama, krytyka literackiego i profesora nauk humanistycznych.

Spis treści:
1. Tekst Ody do radości
2. Historia Ody do radości
3. Z jakich okazji odtwarza się hymn Unii Europejskiej?

Tekst Ody do radości

Oda do radości

„O, radości, iskro bogów,
Kwiecie Elizejskich pól,
Święta, na twym świętym progu
Staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi,
Złączy, co rozdzielił los,
Wszyscy ludzie będą braćmi
Tam, gdzie twój przemówi głos.
Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie,
Ona w splocie ludzkich rąk,
Z niej najlichszy robak czerpie,
W niej największy nieba krąg.
Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie,
Ja nowinę niosę wam:
Na gwiaździstym firmamencie
Bliska radość błyszczy nam”.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Historia „Ody do radości”

Propozycja ustanowienia tekstu „Ody do radości” hymnem Unii Europejskiej pojawiła się w 1971 roku. Jej inicjatorem było Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Komitet Ministrów Rady Europy zaakceptował ten pomysł w kolejnym roku. Debiut Hymnu miał miejsce w 1972 roku podczas obchodów Dnia Europy. W 1986 roku symfonię przyjęła jako swój hymn także wspólnota europejska. Gdy w 1993 roku powstała Unia Europejska, „Oda do radości” również stała się jej hymnem. Od tego czasu zarówno Rada Europy, jak i Unia Europejska posiadają ten sam hymn Unii Europejskiej. Dzielą również wspólną europejską flagę.

Z jakich okazji odgrywana jest Oda do radości?

„Oda do radości” jest odgrywana co roku 9 maja, podczas obchodów Dnia Europy. Utwór jest także odgrywany podczas wszelkich uroczystości unijnych. Hymn Unii Europejskiej jest  jednym z symboli nie tylko Unii Europejskiej, ale także całej Europy, ponieważ doskonale wpisuje się w ideę integracji i jednoczenia. Utwór symbolizuje dążenie do wolności, suwerenności oraz solidarności krajów. Wprowadzenie hymnu Europy i Unii Europejskiej nie ma na celu zastępowania nim narodowych hymnów poszczególnych państw. Oda do radości ma być pieśnią jednoczącą i podkreślającą wspólne wartości.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy