Rota tekst
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Rota – tekst polskiej pieśni patriotycznej (5 zwrotek)

Tekst Roty napisała Maria Konopnicka, muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. Poetka stworzyła Rotę pod wpływem oburzenia prześladowaniami Polaków w zaborze pruskim. Było to w 1908 roku na Śląsku Cieszyńskim. Słowa Roty przez lata ulegały różnym modyfikacjom. Podajemy oryginalny test tego utworu.

Wariantów tekstu Roty jest kilka. Wersja pełna składa się z 5 zwrotek, natomiast tylko 3 z nich tworzą pieśń patriotyczną, która stała się hymnem Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ligi Polskich Rodzin.

Rota początkowo konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o tytuł hymnu narodowego. Ostatecznie została hymnem Litwy Środkowej i jedną z najbardziej poruszających polskich piosenek patriotycznych.

Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY

Rota – tekst wiersza

Podajemy wszystkie pięć zwrotek Roty – polskiej pieśni patriotycznej – wraz z alternatywnym brzmieniem niektórych strof, które spotyka się w różnych wariantach Roty:

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
My, polski naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy, by nas zgnębił wróg! (wariant 2: Nie damy, by nas zniemczył wróg!)
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się rozpadnie w proch i pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam germanił.
Wstanie potężny hufiec nasz,
Duch będzie nam hetmanił.
Pójdziemy, gdy zabrzmi złoty róg! (wariant 2: W ten dzień, gdy zabrzmi złoty róg!)

Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Przetrwamy złego losu dni,
Duch nasz się zeń wyzwoli
A z naszych ofiar, trudu, krwi,
Powstanie mściciel doli.
W złoty wolności zagrzmi róg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

 

Trzecia zwrotka w tekście oryginalnym (w rękopisie i pierwodrukach z 1908 i 1910 roku). Po niej śpiewana była zwrotka zaczynająca się od słów: „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”

Nie damy miana Polski zgnieść
Nie pójdziem żywo w trumnę
Na Polski imię, na jej cześć (W Ojczyzny imię i w jej cześć)
Podnosim czoła dumne.
Odzyska ziemi dziadów wnuk!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!


Zobacz także:

Piosenki o wiośnie dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Piosenki o wiośnie dla dzieci [NASZ RANKING]
Piosenki o wiośnie dla dzieci to idealny repertuar na końcówkę zimy, kiedy już tęsknimy za słońcem, zielenią i ciepłymi spacerami. Przedstawiamy najpiękniejsze wiosenne piosenki dla przedszkolaków, które cieszą się popularnością już od lat (a nawet dekad)!

Piosenki o wiośnie to świetny pretekst, żeby wprowadzić dziecko (i siebie też) w wiosenny nastrój, kiedy za oknem nadal sypie śnieg i wieją mroźne wiatry. Polecamy zarówno te nowsze przeboje, jak i te, które bawią maluchy już od dawna. Piosenki związane z wiosną to także świetny pomysł na scenariusz lekcji o porach roku w przedszkolu lub szkole podstawowej.   Piosenki o wiośnie dla dzieci:  „Przybywaj, piękna wiosno!” „Idzie do nas wiosna” „Wstawaj! To już wiosna” „Uciekaj, Zimo!” „Wiosna w ogródku” „Maszeruje wiosna” „Wiosna radosna”  „Przybywaj, piękna wiosno!" Chociaż autor tekstu tego utworu jest nieznany, wiemy, że został on skomponowany przez samego Mozarta. Przez lata piosenkę tę wykonywało wiele chórów, więc możecie także spróbować śpiewać ją w domu... na głosy! Na pewno będzie to świetny krok w stronę edukacji muzycznej malucha.  TEKST: Przybywaj piękna wiosno, uroczy ześlij maj, niech w koło kwiaty rosną, niech śpiew ożywia gaj. Na drzewach słońca siłą zielony rozwiń liść. Ach, jakże będzie miło znów na przechadzkę iść. Już dość tej zimy długiej, weselsza idzie wieść, przybywa maj przecudny, by wszystkim radość nieść. Rozkwita w koło ziele, fiołki niosą woń. Odezwij się, kukułko i ty, skowronku dzwoń. PIOSENKA: „Idzie do nas wiosna” Ukochany przez dzieci duet pluszaków Misia i Margolci ma w swoim muzycznym dorobku albumy z utworami na każdą porę roku! Piosenka o nadchodzącej wiośnie z tekstem autorstwa Agnieszki Galicy musi się znaleźć w waszej wiosennej składance. Dzieci z pewnością szybko zapamiętają ten skoczny, radosny refren! REFREN: Zielona trawa, zielony mech Zielona żaba rechu-rechu-rech PIOSENKA:...

Piosenki na Wielkanoc do śpiewania z dziećmi
AdobeStock
Święta i uroczystości
Piosenki wielkanocne dla dzieci [TEKSTY]
Piosenki wielkanocne powinny być radosne, jak samo święto Zmartwychwstania Pańskiego. Znajdziecie tu wesołe i śmieszne piosenki o Wielkanocy, zajączkach, pisankach, kurczaczkach. Możecie je śpiewać z dziećmi np. podczas robienia pisanek.

Piosenki wielkanocne to nie tylko religijne, patetyczne pieśni, lecz także wesołe melodie, które wasze dzieci będą śpiewać z radością np. podczas malowania jajek lub dekorowania koszyka ze święconką. Przedstawiamy kilka piosenek na Wielkanoc dla dzieci – znajdziecie tu całe teksty utworów i wideo do obejrzenia. W sam raz na przedświąteczne przygotowania dla całej rodziny!  Piosenki wielkanocne dla dzieci: Piosenka wielkanocna dla dzieci Piosenka o zajączku wielkanocnym Piosenka o zajączku i pisankach Piosenka o pisankach Piosenka wielkanocna dla dzieci Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach każdy zając pamięta. Do koszyczka zapakuje słodycze i na święta ci przyniesie moc życzeń. Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach i kurczątko pamięta. W żółte piórka się ubierze, wesołe wśród pisanek będzie biegać po stole. Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach nasz baranek pamięta. Ma na szyi mały dzwonek dźwięczący, będzie dzwonił, będzie skakał po łące. Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach każde dziecko pamięta. Pomaluje jajka w kwiatki i w gwiazdki, zrobi na pisankach śliczne obrazki. Posłuchaj:   Piosenka o zajączku wielkanocnym Skacze drogą zając, skacze pomalutku. Przykucnął za płotem, hop i już w ogródku. Kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu. Każdemu zostawia prezent po kryjomu. REF.: Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem, Słoneczne i pachnące Święta Wielkanocne. Idą chłopcy drogą, idą pomalutku. Przykucnęli cicho, hop i już w ogródku. Naraz śmiech i wrzawa, śmigus – dyngus krzyczą i dziewczynki łapią i wodą je chlapią. REF.:  Posłuchaj: Piosenka o zajączku i pisankach Ref. Hopla, hopla, raz i dwa Skacze zając hopsasa! (4x)...

piosenki o zimie dla dzieci
Adobe Stock
Edukacja
Piosenki o zimie dla dzieci [TEKSTY]
Piosenki o zimie łatwo wpadają w ucho i tworzą wyjątkowy świąteczny klimat. Przeczytaj, posłuchaj i zapisz teksty piosenek o zimie, które polubi każdy przedszkolak!

Piosenki o zimie to nie tylko świetny sposób na przygotowanie dzieci na Święta, ale także urozmaicenie zajęć w szkole czy w przedszkolu. Świąteczne przedstawienia dla rodziców to doskonała okazja, żeby maluchy zaśpiewały zimowe piosenki albo wyrecytowały zimowe wierszyki . Dlatego tej zimy, oprócz kolęd, do sezonowego repertuaru koniecznie włączcie piosenki o zimie!  Piosenki o zimie dla przedszkolaków: Zima, zima, zima Nasza zima zła Stała pod śniegiem Święty Mikołaj nocą wędruje (słowa) Dzwonki sań Piosenki o zimie dla dzieci - teksty Piosenki zimowe dla dzieci pomagają przeżyć tę lodowatą porę roku z uśmiechem (i pieśnią!) na ustach. Teksty tych 5 popularnych piosenek o zimie możesz wykorzystać do zabawy z dzieckiem w domu lub w przedszkolu. W przerwie między tymi dziecięcymi zimowymi piosenkami możecie też posłuchać polskich hitów świątecznych albo zrobić ozdoby z papieru lub masy solnej , żeby miło spędzać razem czas. Pamiętaj też, że nawet jeśli nie masz szczególnego talentu muzycznego, dla twojego dziecka to właśnie ty śpiewasz najpiękniej! Piosenki o zimie dla dzieci - Zima, zima, zima [TEKST I WIDEO] Zima, zima, zima,  pada, pada śnieg Jadę, jadę w świat sankami Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Jaka pyszna sanna – parska raźno koń Śnieg rozbija kopytkami Sanki dzwonią dzwoneczkami  Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Zasypane pola – w śniegu cały świat  Biała droga hen przed nami Sanki dzwonią dzwoneczkami  Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Posłuchaj i obejrzyj z dzieckiem wideo do piosenki „Zima, zima, zima”: Piosenki o zimie dla przedszkolaków - Nasza zima zła [TEKST I WIDEO] Hu! hu! ha! Nasza zima zła!  Szczypie w nosy,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj