16. tydzień ciąży

16 tydzień ciąży: na USG można rozpoznać płeć dziecka. Maluch słyszy głosy i jest wrażliwy na dotyk - potrafi zapiszczeć, jeżeli uderzysz się w brzuch!

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

16. tydzień ciąży to 4. miesiąc i drugi trymestr oczekiwania na dziecko. Zaczyna się właśnie najlepszy okres ciąży. Przykre dolegliwości charakterystyczne dla pierwszych miesięcy minęły, czujesz w sobie niezwykłą energię, a w dodatku możesz odczuwać bardzo silny popęd seksualny. Życie intymne znowu nabierze barw! Co jeszcze się teraz zmieni w tobie - na zewnątrz i w środku? Co u dziecka?

Wielkość płodu w 16 tygodniu ciąży

16. tydzień ciąży to okres bardzo szybkiego wzrostu dziecka. W 16. tygodniu dziecko jest już tylko trochę mniejsze od twojej dłoni. Waży od 85 do 140 g, a mierzy (od czubka głowy po pośladki) 10 do 13 cm. Można je wielkością porównać np. do sporego awokado.

Płód w 16 tygodniu ciąży:

16 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko?

Mięśnie dziecka są coraz silniejsze. Już niedługo wreszcie sama poznasz ich moc, gdy pierwszy raz poczujesz nieśmiałe kopniaki w brzuchu...
Jak przebiega rozwój płodu w brzuchu mamy w 16.tygodniu ciąży:
 • Pod skórą lada moment utworzy się właśnie tkanka tłuszczowa;
 • Dziecko systematycznie prostuje się (mięśnie pleców się wzmacniają!);
 • Twarz ma już piękną oprawę - rzęsy i brwi;
 • Powieki są zamknięte, ale oczy już funkcjonują i nieznacznie się ruszają (maluch już reaguje na światło!);
 • Uszy są już tam, gdzie powinny;
 • Maluch otwiera usta, marszczy się - ćwiczy mięśnie twarzy;
 • Dziecko kopie, rozciąga się i porusza kończynami bezustannie;
 • Maluch słyszy już twój śmiech, śpiew (i jak kłócisz się z jego tatą!);
 • Dziecko jest też wrażliwe na dotyk - potrafi nawet zapiszczeć, jeśli uderzysz się w brzuch!
Na USG w 16 tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka, bo jego narządy płciowe są już dobrze widoczne. Ważne jednak, czy badanie wykonuje doświadczony lekarz.

Co się zmienia u ciebie w 16 tygodniu ciąży?

Jeśli obawiałaś się poronienia, możesz już być spokojna – po 16. tygodniu ciąży strata dziecka praktycznie się już nie zdarza. Jak możesz się jeszcze czuć w 16. tygodniu ciąży i jak zmiany odczuje twoje ciało?

 • Możesz mieć większą ochotę na seks i może to być wyjątkowo przyjemne (jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań);
 • Czasami możesz już zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka! (zwykle między 16. a 26. tygodniem ciąży);
 • Mogą pojawić się problemy z koncentracją (upuszczanie przedmiotów, zapominanie co się chciało powiedzieć itp.);
 • Kłopoty z krążeniem (np. żylaki i pajączki na nogach - dużo pij, nie stój, ruszaj się!);
 • Problemy ze spaniem w wygodnej pozycji.
Dwa najczęstsze ułożenia do snu – na plecach i na brzuchu – nie są zbyt wygodne, mogą również powodować problemy zdrowotne. Wypróbuj zwijanie się w kłębek oraz prostowanie w pozycji na boku (najlepiej lewym) z założeniem jednej nogi na drugą; między nogi spróbuj włożyć poduszkę. Taka pozycja do spania w ciąży jest najzdrowsza i dla matki, i dla płodu, ułatwia przepływ krwi, wspomaga pracę nerek.

W znalezieniu wygodnej pozycji do snu może pomóc ci specjalna poduszka ciążowa. Potem przyda się też do karmienia lub jako kojec dla maluszka. Nam podobają się takie:

Jak dobrze się wyspać w ciąży?

Zdrowy sen jest bardzo ważny w ciąży, ponieważ ma wpływ zarówno na płód, jak i na przebieg porodu. Czy możesz coś zrobić, by polepszyć jakość snu w ciąży? Oto lista rzeczy, które warto wdrożyć i rzeczy absolutnie zakazanych! Wydrukuj i powieś sobie na lodówkę!

Jak się dobrze wyspać w ciąży? Porady na lepszy sen - infografika do druku

Jak rośnie brzuch w 16 tygodniu ciąży?

W 16. tygodniu ciąży możesz już poczuć, jak rośnie twoja macica. Przed upływem 16. tygodnia ma wielkość piłki baseballowej. Teraz już też inni mogą zobaczyć, że jesteś w ciąży. Oczywiście tak jak różne są kobiety, tak i mają różną wysokość macicy, a ich brzuszki mają rozmaite wielkości i kształty.

Co jeśli pomimo upływającego czasu brzuch w ciąży jakoś się nie powiększa? Zazwyczaj nie ma się czym martwić. Jeśli np. masz silne mięśnie, brzuch może wydawać się mniejszy. Albo odwrotnie. Dodatkowe kilogramy, jeśli mamy ich sporo, mogą nie być aż tak widoczne.

16 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Żylaki i pajączki na nogach w ciąży - jeśli twoja siostra, mama czy babcia mają żylaki, zapobiegaj problemom już teraz, we wczesnej fazie ciąży, nawet gdy nie masz jeszcze na nogach żadnych widocznych zmian. Aby zapobiec powstawaniu żylaków:

 • Noś specjalne rajstopy. Jeżeli badanie wykaże, że zastawki żył nie są tak wydolne jak powinny, a tym bardziej wówczas, gdy masz już żylaki,  noś przeciwżylakowe rajstopy o stopniowanym ucisku (największym w okolicach stopy i kostki, najsłabszym  w okolicy ud),  które pomagają krwi wracać do serca.
 • Kupuj rajstopy przeciwżylakowe w specjalistycznych sklepach z przeszkolonym personelem, który pomoże ci dobrać odpowiedni rozmiar i stopień ucisku. Uwaga! Rajstopy z bazaru czy internetu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
 • Bierz leki w porozumieniu z lekarzem. Leki flebotropowe nie likwidują żylaków, ale wzmacniają żyły, usprawniają krążenie i zmniejszają obrzęki. Choć na ogół można je zażywać podczas  ciąży i karmienia piersią, uzgodnij to z lekarzem prowadzącym ciążę.
 • Ruszaj się. Tylko mięśnie, które regularnie i intensywnie pracują, są w stanie wypychać krew w kierunku serca. Spaceruj, pływaj, ćwicz.
 • Dbaj o siebie.  Przyszłym mamom zaleca się  pilnowanie, by nadmiernie nie przybierały na wadze, nosiły skarpety z luźnym ściągaczem, leżały z nogami uniesionymi ponad poziom tułowia, nosiły buty z szerokimi noskami  i... chroniły się przed upałem.

Co cię może niepokoić w 16 tygodniu ciąży?

Sporo przyszłych mam (i ojców)  zastanawia się "Czy na pewno mogę uprawiać seks w ciąży?". Odpowiedź jest prosta i brzmi: tak. Gdy ciąża przebiega normalnie i w poprzednich ciążach nie występowało zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem, nie ma podstaw do ograniczenia współżycia seksualnego.

Co więcej, według najnowszych doniesień naukowych, wczesne i dość intensywne współżycie płciowe może nawet pomóc w przezwyciężeniu zakłóceń ciąży, które powodują poronienie. Korzystny wpływ na ciążę ma w tym wypadku wywierać obecność nasienia, które staje się czynnikiem ułatwiającym kobiecie immunologiczną tolerancję obcego białka.

16 tydzień – ciąża mnoga

Im twoje dzieci są większe, tym - uwaga! MNIEJSZE i częstsze powinny się stawać twoje posiłki. Tak, tak. W twoim brzuchu i jelitach jest coraz mniej miejsca. Absolutnie nie musisz jeść dwa razy więcej! Potrzebujesz raptem ok. 300 kalorii więcej każdego dnia, 25 g więcej białka, 20 mg żelaza  i dodatkowej porcji kwasu foliowego. Prawidłowy przyrost wagi w przypadku bliźniąt to ok. 15-20 kg oraz 22-25 kg jeśli nosisz trojaczki.
Czy możesz uprawiać sport? Ostrożnie! Najlepsze będzie pływanie. Skakanie, jogging i wszystko to, co może powodować nacisk na szyjkę macicy jest zakazane. Wszelkie aktywności omów ze swoim lekarzem.

Częste pytania w 16 tygodniu ciąży


 

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (15 ocen)

5.3

Popularne tematy