17. tydzień ciąży

17 tydzień ciąży to czas, gdy wkraczasz w 5. miesiąc ciąży. Dziecko ma rozmiar dłoni i lubi bawić się pępowiną. Dla kobiety to najlepszy czas na podróże.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

17. tydzień ciąży, drugi trymestr - właśnie wkraczasz w 5. miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze 23 tygodnie z małym pasażerem w brzuchu. Huśtawki nastrojów już na szczęście za tobą. Teraz wszyscy znajomi i rodzina będą się o ciebie bardziej troszczyć, dlatego, że ciąża jest już wyraźnie widoczna. Ciesz się tym, to wyjątkowy stan i daj sobie pomóc. Co jeszcze teraz zmienia się u mamy i jak rozwija się dziecko?

Wielkość płodu w 17 tygodniu ciąży

W 17. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już rozmiar dłoni: od czubka głowy po pośladki mierzy prawie 13 cm. Można je porównać do... sporej cebuli. Waży nieco ponad 140 gramów i jest jeszcze wciąż bardzo szczupłe. To niedługo się zmieni, bo coraz intensywniej tworzy się jego tkanka tłuszczowa.  

Płód w 17 tygodniu ciąży:

17 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko?

Jesteś ciekawa, co dziecko robi w brzuchu? Na pewno cieszą je komfortowe warunki: jest mu ciepło, nic jeszcze nie ogranicza jego ruchów i ma wszystko, co mu potrzebne do życia. I wcale się nie nudzi! Co jeszcze dzieje się z twoim maluszkiem w 17. tygodniu ciąży:
 • skóra jest przezroczysta i cienka jak pergamin: widać przez nią naczynia krwionośne,;
 • całe ciało dziecka jest pokryte delikatnym puszkiem (z wyjątkiem powiek, wnętrza dłoni i spodu stóp),;
 • serce dziecka bije dwa razy szybciej niż twoje: do 150 uderzeń na minutę (pracę serca sprawnie reguluje już mózg),;
 • maluch ssie i łyka wody płodowe (by potem umieć pić mleko z twojej piersi),;
 • bawi się pępowiną! (trąca, ciągnie, kopie - ćwiczy mięśnie rąk i nóg).
Delikatny puszek ma specjalną nazwę: lanugo. Choć to spadek po naszych zwierzęcych przodkach, nadal bardzo się przydaje: do delikatnego meszku łatwo przywiera maź płodowa, która powstanie za jakiś czas, by chronić wrażliwą skórę maleństwa przed skutkami długiego kontaktu z płynem owodniowym. Meszek najczęściej znika w 8. miesiącu ciąży, a jeśli nie, to szybko wyciera się po porodzie.

Co się zmienia u ciebie w 17 tygodniu ciąży?

Twoja macica ma w 17. tygodniu ciąży rozmiar małego melona i szybko rośnie. Drugi trymestr to najlepszy czas na... podróże. Zrób sobie wakacje! Jakie jeszcze zmiany często pojawiają się u mamy?

Możesz zacząć czuć ból spowodowany rozciąganiem więzadeł i mięśni, które ją podtrzymują. Pojawiają się w podbrzuszu i po bokach brzucha. Najczęściej są opisywane jako skurcze, kłucie lub bóle promieniujące do pachwin. Nie ma powodu do niepokoju, o ile bólowi nie towarzyszą inne objawy, np. gorączka czy krwawienie.

Co jeszcze? Pojawiają się minusy w nietypowej postaci:

 • od teraz każdy będzie ci chciał radzić na temat ciąży (czy tego chcesz, czy nie!),;
 • ludzie mogą chcieć odruchowo pogłaskać twój brzuszek (uprzedzaj fakty i mów, że tego nie lubisz!).

Jak rośnie brzuch w 17 tygodniu ciąży?

Twój brzuszek ładnie się zaokrągla. Twoja macica znajduje się mniej więcej w połowie odległości od kości łonowej do pępka. Jeśli dotąd nie było widać, że jesteś w ciąży, to właśnie się to zmienia. Będziesz potrzebowała luźniejszych ciuchów. Nie warto jednak kupować góry ciążowych ubrań. Mając do dyspozycji „rosnące” spodnie z elastyczną wstawką na brzuch, sukienkę i dwa, trzy „rozwojowe” topy, możesz dzięki zmianie dodatków prawie każdego dnia ciąży możesz wyglądać inaczej. Dzięki kilku trikom, moda ciążowa może być równie ciekawa, jak ta dla kobiet bez brzuszków.

Dobra wiadomość jest taka, że odzież ciążowa może być też modna, a nie tylko praktyczna! Tu kilka perełek:


Prawdopodobnie przybyły ci 2, a może nawet 4 kilogramy. To niewiele, ale kontroluj wagę, dowiedz się czego nie jeść w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku i po porodzie nie okazało się, że musisz walczyć z nadwagą. Dbaj o formę: ćwiczenia w ciąży są bardzo ważne.

Boisz się, że twój brzuch jest zbyt duży jak na ten tydzień ciąży? Przeanalizuj to co jesz, poradź się położnej, lekarza lub dietetyka. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, a nie za dwoje! To absolutnie nie znaczy, że masz jeść dwa razy więcej, a tylko tyle, że masz być dwa razy bardziej ostrożna i rozważna, jeśli chodzi o produkty, które wybierasz.

Tego nie wolno ci jeść w ciąży! 6 zakazanych produktów

Czy wiesz jakich produktów musisz unikać teraz w diecie i dlaczego? Ryby i mleko wcale nie takie zdrowe? Wydrukuj i powieś na lodówce tę listę! Będziesz pamiętać codziennie!

Tego nie możesz jeść w ciąży! Infografika do druku

17 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Bielizna dla ciężarnych to także coś, na czym nie warto oszczędzać. Skup się zwłaszcza na zakupie odpowiedniego biustonosza – ma porządnie podtrzymywać biust, by nie stracił formy.

Dobierz idealny stanik - twoje piersi wykonują teraz najcięższą pracę. Staniki o zbyt ciasnych miseczkach i za luźnym obwodzie są głównym powodem deformacji piersi w ciąży! Doświadczone brafitterki twierdzą, że kobieta powinna podczas całej ciąży zmienić rozmiar swojego stanika nawet 2 lub 3 razy. Wszystko po to, aby przez całą ciążę był on idealnym wsparciem dla  piersi.

Co cię może niepokoić w 17 tygodniu ciąży?

Wiele przyszłych mam często zastanawia się: "Czy nie ważę zbyt dużo w ciąży?"

 • Niewielka nadwaga nie ma wpływu na ciążę, jednak otyłość może już być problemem. Przyjmuje się, że można mówić o niej wówczas, gdy wskaźnik BMI (body mass index) przekracza 29 (norma 20–25, poniżej 20 – niedowaga). Jeśli więc  przed ciążą ważyłaś np. 75 kilogramów przy wzroście 1, 68 twój BMI wynosi 26, co oznacza niewielką, nie stanowiącą problemu nadwagę. Jeśli przy tym samym  wzroście ważyłaś 95 kg, twój BMI (33, 6) świadczy o otyłości.
Zastanawiasz się pewnie też: "Czy możesz podróżować w ciąży?" 
 • Tak, ale jeżeli jednak ciąża jest zagrożona, grozi ci przedwczesny poród albo ginekolog odradza ci wyjazd z innego powodu, nie ma sensu ryzykować. Nawet najpiękniejsze miejsce na świecie nie jest warte stresu, jaki wiązałby się z ewentualnymi komplikacjami.

17 tydzień – ciąża mnoga

Jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża wielopłodowa? Jeśli spodziewasz się dwójki, trójki lub nawet większej "ekipy"musisz wiedzieć jakie mogą być potencjalne zagrożenia. Wiele kobiet przechodzi przez ciąże mnogie zupełnie bezpiecznie, ale trzeba wiedzieć, że ryzyko niebezpiecznych sytuacji wzrasta. Co niebezpiecznego może się wydarzyć (ale wcale nie musi)?
 • przedwczesny poród
 • niska masa urodzeniowa dzieci
 • zespół przetoczenia płodowo-płodowego
 • stan przedrzucawkowy
 • cukrzyca ciążowa
 • problemy z łożyskiem
   
Wcale nie o wiele więcej, niż w ciąży pojedynczej. Niektóre z tych niebezpiecznych sytuacji mogą zdarzyć się także, gdy spodziewasz się jednego dziecka. Nie panikuj, po prostu musisz być częściej u lekarza na kontroli.

Częste pytania w 17 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (10 ocen)

5.9

Popularne tematy