17. tydzień ciąży

17 tydzień ciąży to czas, gdy wkraczasz w piąty miesiąc ciąży. Dziecko ma wielkość dłoni i lubi bawić się pępowiną. W 17 tygodniu ciąży możesz bezpiecznie podróżować. Możliwe też, że po raz pierwszy poczujesz ruchy dziecka i poznasz jego płeć.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

17 tydzień ciąży - który to miesiąc?

17 tydzień ciąży to nadal drugi trymestr − właśnie wkraczasz w piąty miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze 23 tygodnie. Niedługo poznasz wreszcie jego płeć i być może poczujesz pierwsze kopnięcia (a raczej delikatne łaskotanie)! Huśtawki nastrojów i inne nieprzyjemne dolegliwości już na szczęście za tobą. Teraz wszyscy znajomi i rodzina będą się o ciebie bardziej troszczyć, bo ciąża jest już wyraźnie widoczna. Ciesz się tym i pozwalaj sobie pomagać.

Wielkość i waga dziecka w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu ciąży twoje dziecko ma już wielkość dłoni: od czubka głowy po pośladki mierzy prawie 13 cm. Można je porównać do... sporej cebuli. Maluch waży nieco ponad 140 g i jest jeszcze wciąż bardzo szczupły. To niedługo się zmieni, bo coraz intensywniej tworzy się jego tkanka tłuszczowa. 

Jak wygląda dziecko w 17 tygodniu ciąży?

W 17 tygodniu ciąży ciało dziecka pokrywa już delikatny puszek, czyli tzw. lanugo. Choć to spadek po naszych zwierzęcych przodkach, nadal bardzo się przydaje: do delikatnego meszku łatwo przywiera maź płodowa, która powstanie za jakiś czas, by chronić wrażliwą skórę maleństwa przed skutkami długiego kontaktu z płynem owodniowym. Meszek najczęściej znika w 8 miesiącu ciąży, a jeśli nie, to szybko wyciera się po porodzie.
17 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 17 tygodniu ciąży?

Jesteś ciekawa, co dziecko robi teraz w brzuchu? W 17 tygodniu ciąży maluszka cieszą komfortowe warunki: jest mu ciepło, nic jeszcze nie ogranicza jego ruchów i ma wszystko, co mu potrzebne do życia. I wcale się nie nudzi! Poza tym w 17 tygodniu ciąży:
  • skóra dziecka jest przezroczysta i cienka jak pergamin: widać przez nią naczynia krwionośne;
  • całe ciało dziecka jest pokryte delikatnym puszkiem (z wyjątkiem powiek, wnętrza dłoni i spodu stóp);
  • serce dziecka bije dwa razy szybciej niż twoje: do 150 uderzeń na minutę (pracę serca sprawnie reguluje już mózg);
  • maluch ssie i łyka wody płodowe (by potem umieć pić mleko z twojej piersi);
  • bawi się pępowiną! (trąca, ciągnie, kopie − ćwiczy mięśnie rąk i nóg).

17 tydzień ciąży - płeć dziecka na USG

W 17 tygodniu ciąży narządy płciowe dziecka są już dokładnie widoczne na USG. Ale dojrzy je tylko doświadczony lekarz (ty możesz mieć wrażenie, że widzisz jedynie bezkształtne plamy). Jeśli nosisz dziewczynkę, specjalista nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem płci dziecka. W przypadku chłopca określenie płci w 17 tygodniu ciąży może być nieco trudniejsze.
Pamiętaj, że 100 proc. pewności co do płci dziecka daje tylko badanie płynu owodniowego pobranego z macicy. Takie badania wykonuje się jednak w szczególnych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu.

17 tydzień ciąży - ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka możesz poczuć już w 17-18 tygodniu ciąży, zwłaszcza jeśli to twoja druga lub kolejna ciąża. W przeciwnym razie spodziewaj się pierwszych ruchów dopiero ok. 20 tygodnia ciąży. Ale niech cię nie zmyli nazwa: ruchy dziecka to na początku wcale nie solidne kopniaki, a jedynie delikatne, ledwo wyczuwalne muśnięcia. W 17 tygodniu ciąży możesz czuć lekkie łaskotanie w brzuchu − być może to właśnie pierwsze ruchy twojego dziecka!

Ważne! Niektóre mamy odczuwają ruchy dziecka ok. 20, a nawet 17 tygodnia ciąży, inne dopiero po 22 tygodniu ciąży. Jeszcze inne nic nie czują, co jest spowodowane małą wrażliwością zakończeń nerwowych. Do lekarza warto zwrócić się dopiero wtedy, gdy minie 22 tydzień ciąży, a ty nie poczujesz żadnego ruchu.

Brzuch w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu ciąży twój brzuszek ładnie się zaokrągla, a to dlatego, że macica uniosła się mniej więcej do połowy odległości między kością łonową a pępkiem. To właśnie tam znajduje się dziecko. Jeśli dotąd nie było widać, że jesteś w ciąży, właśnie zaczyna się to zmieniać. Za moment będziesz potrzebowała luźniejszych ubrań

Boisz się, że twój brzuch jest zbyt duży jak na 17 tydzień ciąży? Przeanalizuj to, co jesz, poradź się położnej, lekarza lub dietetyka. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, a nie za dwoje! To absolutnie nie znaczy, że masz jeść dwa razy więcej, a tylko tyle, że masz być dwa razy bardziej ostrożna i rozważna, jeśli chodzi o produkty, które wybierasz.

Ból w dole brzucha w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu ciąży twoja macica ma rozmiar małego melona i szybko rośnie. Niestety, możesz zacząć odczuwać ból spowodowany rozciąganiem więzadeł i mięśni, które ją podtrzymują. Pojawiają się bóle w podbrzuszu i po bokach brzucha. Najczęściej są opisywane jako skurcze, kłucie lub bóle promieniujące do pachwin. Nie ma powodu do niepokoju, o ile bólowi nie towarzyszą inne objawy, np. gorączka czy krwawienie.

Waga w 17 tygodniu ciąży

Do 17 tygodnia ciąży prawdopodobnie przybyły ci 2-4 kg. To niewiele, ale kontroluj wagę, dowiedz się, czego nie jeść w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku i by po porodzie nie okazało się, że musisz walczyć z nadwagą. Dbaj o formę: ćwiczenia w ciąży są bardzo ważne.

Ważne! Niewielka nadwaga nie ma wpływu na ciążę, jednak otyłość w ciąży może już być problemem. Przyjmuje się, że można o niej mówić, gdy wskaźnik BMI (body mass index) przekracza 29 (norma 20–25).

Czego nie można jeść w ciąży?

W 17 tygodniu ciąży poświęć chwilę czasu na przeanalizowanie swojej diety. Okazuje się, że ryby i mleko wcale nie są takie zdrowe! Wydrukuj i powieś na lodówce tę listę.

Tego nie możesz jeść w ciąży! Infografika do druku

17 tydzień ciąży mnogiej

W 17 tygodniu ciąży mnogiej zaplanuj kolejną wizytę u lekarza. Częste kontrole są niezbędne, bo ciąża mnoga to zwykle większe potencjalne zagrożenia. Specjalista wykona potrzebne badania, by ochronić cię przed takimi komplikacjami jak:


Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (11 ocen)

5.5

Popularne tematy