19. tydzień ciąży

19 tydzień ciąży: dziecko jest wielkości mango i kopie coraz mocniej. Już niedługo poczujesz delikatne ruchy maluszka.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

19. tydzień ciąży to 5. miesiąc i drugi trymestr ciąży. Jesteś już prawie w połowie ciąży! Przed tobą jeszcze 21 tygodni z brzuszkiem. Już jesteś bardziej stabilna, jeśli chodzi o emocje, choć nadal może ci się zdarzyć, że zapłaczesz przy wzruszającej reklamie. To normalne! W ciąży. Jak ma się twój maluszek w środku, jak zmienia się twoje ciało i czego możesz się spodziewać w tym tygodniu?

Wielkość płodu w 19 tygodniu ciąży

W 19. tygodniu ciąży twoje dziecko od czubka głowy do pupy ma już mniej więcej 15 cm długości. Waży około 225 gramów. To już imponujące ćwierć kilograma!

Płód w 19 tygodniu ciąży:

19 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko?

Jak maluch się zmienia w 19. tygodniu ciąży?
  • ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa,;
  • dziecko słyszy bicie twojego serca i inne dźwięki dochodzące z twojego ciała: szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit,;
  • kopie, robi obroty i fikołki (rozwija układ nerwowy, stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości).
Maź płodowa to biała substancja, która powstaje z wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Chroni skórę przed skutkami stałego kontaktu z płynem owodniowym. Gdyby jej nie było, dziecko przyszłoby na świat pomarszczone i zmacerowane jak opuszki twoich palców, gdy za długo zabawisz w wannie...

Co się zmienia u ciebie w 19 tygodniu ciąży?

Prawdopodobnie co rusz spotykają cię teraz ciążowe niespodzianki, np. to, że nagle nabrałaś niezwykłej ochoty na seks. Lekarze ten wzrost popędu tłumaczą zwiększonym przepływem krwi przez okolice miednicy, który poprawia jej wrażliwość na bodźce. Jeśli ginekolog nie zalecił ci wyraźnych ograniczeń, kochajcie się na zdrowie. Seks z brzuszkiem to kolejne nowe, ciekawe doznania!

19. tydzień ciąży nie zawsze oznacza wzrost libido. Należysz do kobiet, u których chęć na zbliżenia wcale się nie zwiększyła, a wręcz zmalała? A może po prostu martwisz się, co podczas waszego stosunku czuje dziecko? Spokojnie! Zarówno w czasie stosunku jak i orgazmu dziecko czuje jedynie delikatne kołysanie. Przed mechanicznymi urazami chronią je mięsień macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Bądź spokojna. Tylko jeżeli podczas ciąży pojawiają się jakieś problemy (np. plamienie w ciąży, bóle brzucha, itd.), lekarz może zalecić wstrzemięźliwość seksualną.

W 19. tygodniu ciąży twoje ciało zmienia się w szybkim tempie. Choć zawsze byłaś zmarzluchem, teraz najchętniej rozebrałabyś się do rosołu? Jest ci gorąco, ponieważ podczas ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, a przez naczynia w skórze przepływa więcej krwi. Uważaj jednak – rozszerzone naczynia to także szybka utrata ciepła. Uważaj, żeby się nie przeziębić.

Z powodu zwiększonej aktywności melanocytów, wskutek opalania na twojej skórze łatwiej niż kiedykolwiek mogą powstać przebarwienia na twarzy (zobacz, co to jest ostuda ciążowa). Po ciąży powinny zniknąć, ale po co ci one? Lepiej chronić skórę przed słońcem i nie mieć problemu nawet przez jakiś czas.

Jakich kosmetyków nie wolno używać w ciąży?

Kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami wybieraj jednak raczej ostrożnie. Te dla kobiet w ciąży i bezpiecznym składem czyli najlepiej mineralne. Niektóre chemiczne składniki wielu codziennych kosmetyków nie są obojętne dla zdrowia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w ciąży. Których lepiej unikać oczekując dziecka? Sprawdź naszą listę i ściągnij sobie na smartfona lub wydrukuj. Lepiej nie ryzykować, niż później żałować.

Kosmetyki zakazane w ciąży - lista do druku

Po jakie kosmetyki powinnaś sięgać? Najlepiej te, które są stworzone z myślą o kobietach spodziewających się dziecka:

Jak rośnie brzuch w 19 tygodniu ciąży?

Brzucha nie da się już ukryć, jesteś w widocznej ciąży. Już za moment macica sięgnie wysokości pępka. Brzuch może cię też teraz boleć, zwłaszcza po bokach w dolnej części. To dlatego, że wszystko się rozciąga, rozszerza - mięśnie i więzadła, by pomieścić dziecko znajdujące się w macicy.

19 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość ciężarnych. Przyszła mama jest bardziej podatna na grzybicę i inne infekcje intymne przede wszystkim dlatego, że ciąża wiąże się ze zmianami hormonalnymi i zmianą naturalnie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. Infekcje intymne mogą pojawić się również pod wpływem stresu, złej diety, przyjmowania antybiotyków, złej (niedbałej) lub wprost przeciwnie – nadmiernej higieny. Grzybicą łatwo jest też zarazić się na basenie lub od zarażonego partnera.

Grzybicę trzeba leczyć, bywa nawet, że wiele razy podczas jednej ciąży. Kuracji powinna się poddać nie tylko przyszła mama (dostaje w tym celu globulki dopochwowe), ale i jej partner (otrzymuje maści lub tabletki).

Co cię może niepokoić w 19 tygodniu ciąży?

Pojawiło się plamienie? Co oznacza w II trymestrze ciąży? Ślady krwi na bieliźnie przyszłej mamy nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Jednak tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, czy można nad nimi przejść do porządku dziennego. Dlatego nawet jeśli krwawienie w ciąży jest niewielkie, zawsze wymaga pilnego kontaktu z ginekologiem. Także gdy jedynie wiąże się z przemęczeniem. 

Pojawienie się krwi może wiązać się z:

  • zagrożeniem przedwczesnym porodem  – towarzyszy mu wówczas ból brzucha albo okolicy krzyża. Skurcze często można powstrzymać, jednak pod warunkiem, ze przyszła mama trafi w porę do szpitala.
  • niewydolnością szyjki macicy (czyli samoistnym rozwieraniem się szyjki macicy bez  skurczów macicy,  które może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu). W tym przypadku także konieczne są badania w szpitalu.
  • kłopotami z łożyskiem, np. gdy łożysko przykrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy (mówi się wówczas o łożysku przodującym) –  i w tym przypadku przyszła mama bezwzględnie musi trafić do szpitala. Leczenie zależy od tygodnia ciąży i polega albo na hamowaniu skurczów macicy i krwawienia albo (gdy krwawienie jest bardzo obfite lub ciąża jest donoszona) na zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.
Krwawienie, któremu towarzyszy silny ból i złe samopoczucie (osłabienie, duszności)  może pojawić się, gdy prawidłowo usytuowane łożysko zbyt wcześnie odkleja się od ściany macicy (co z kolei może być spowodowane m.in. nadciśnieniem lub silnym urazem). W takiej sytuacji przyszła mama musi znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.

19 tydzień – ciąża mnoga

Jak możesz się czuć w ciąży z dwójką lub kilkoma dziećmi? Masz prawo mieć mieszane uczucia. Miewają je przecież nawet kobiety w ciąży pojedynczej. Sytuacja nie jest typowa, a sama ciąża jest stanem odmiennym dla kobiety i wywołuje w niej masę uczuć.

Częste pytania w 19 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (11 ocen)

5.4

Popularne tematy