GRY
2 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

U 2-tygodniowego dziecka możesz zauważyć pewne odruchy bezwarunkowe, z którymi twoje dziecko przyszło na świat. Możesz je u noworodka sprowokować. Są one charakterystyczne tylko dla tego okresu; większość z nich zanika pod koniec 4. miesiąca życia dziecka. Oto podstawowe z nich:

Odruch Moro: przestraszone hałasem lub nagłym ruchem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, jakby się chciało czegoś uchwycić, a następnie przyciska mocno rączki do siebie, zaciskając przy tym piąstki, jakby chciało kogoś objąć.

Odruch chwytny: kiedy podasz dziecku swój kciuk lub wsadzisz mu coś do rączki, natychmiast zaciśnie palce z taką siłą, że będziesz w stanie unieść dziecko do góry.

Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka, a duży palec wygnie się do góry.

Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek zobaczysz jak delikatnie odwraca główkę w tę stronę i otwiera buzię, gotowe do ssania.

Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi, zobaczysz, jak stawia krok za krokiem, jakby chodziło

W 2. tygodniu życia możesz zauważyć, że dziecko zaczyna przeciągać się podczas snu lub po obudzeniu.

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc drugi

Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

2-tygodniowe dziecko dąży jedynie do zaspokojenia głodu. Nie spodziewaj się jeszcze ściśle określonego rozkładu posiłków noworodka: jeśli karmisz na żądanie, może ci się nawet wydawać, że noworodek je przez 24 godziny na dobę, nie chcąc ani na chwile wypuścić cię z objęć.

Dzieci karmione piersią mogą jeść 8-12 razy dziennie, a karmione butelką 6-8 razy dziennie. Jeśli dziecko jest głodne, będzie domagało się posiłku, krzycząc, jeśli się już naje, po prostu wypuści twój sutek z ust, zacznie się wyginać lub też odwróci głowę. Sprawdź: czy twój noworodek się najada?

Około 2. tygodnia życia noworodek zaczyna już rozpoznawać twarz matki lub osoby, która się nim najczęściej opiekuje. Widok ten wywołuje u niego ożywienie, wprawia w dobry nastrój, przynosi spokój, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest teraz twoja nieustanna obecność przy dziecku.

Co cię może niepokoić?

Czy podawać noworodkowi witaminę K?

Podawanie witaminy K noworodkom jest bardzo ważne, ponieważ ma ona zapobiec groźnej chorobie krwotocznej, uszczelnia naczynia krwionośne, chroni przed krwawieniami wewnętrznymi, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Z tego powodu od kilku lat wszystkie nowo narodzone dzieci otrzymują w szpitalu zastrzyk z witaminą K.

Według nowych wytycznych Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego nie podaje się dodatkowo witaminy K niemowlętom karmionym piersią, wystarcza zastrzyk w szpitalu po porodzie. Do niedawna niemowlętom karmionym piersią w wieku od 2. tygodnia do końca 3. miesiąca witaminę K także podawano codziennie w postaci doustnego preparatu.

Dziecko karmione piersią potrzebuje za to dodatkowych dawek witaminy D. Sposób dawkowania powinien jednak szczegółowo określić lekarz, biorąc pod uwagę to, jak rozwija się dziecko. Określa się, że w pierwszym półroczu życia dzienna dawka witaminy D dla niemowląt to 400 j.m., a w wieku 6-12 miesięcy - 400-600 j.m.

Ekspert radzi

Ulewanie u noworodka

O ulewaniu u noworodka mówimy wtedy, gdy po jedzeniu z buzi dziecka wypływa niewielka ilość mleka (jest ono lekko nadtrawione, przypomina wyglądem serek). Niemowlę ulewa, bo ma jeszcze niedojrzałe mięśnie przewodu pokarmowego, które nie zatrzymują pokarmu w żołądku, tak jak to się dzieje u starszych dzieci. Ulewaniem nie należy się martwić, jeśli nie zdarza się bardzo często i nie jest obfite. Można próbować temu zaradzić poprzez trzymanie dziecka po karmieniu w pozycji pionowej lub półpionowej przez około kwadrans. Zwykle około 6. miesiąca życia ten problem sam znika.

prof. dr n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Film

Zobacz, jak nosić niemowlę:

Więcej o 2. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Werandowanie i pierwszy spacer noworodka
Refluks czy ulewanie - jak to odróżnić?
Karmienie noworodka piersią - plan na sukces
Kłopotliwa ciemieniucha - jak się jej pozbyć?
Pierwsze dni z noworodkiem - 13 przykazań dla rodziców

Porozmawiaj o 2. tygodniu

Butelka czy pierś?
W czym kąpać niemowlę?
Czy budzicie dzieci na karmienie?

Źródła:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!