GRY
22 tygodniowe niemowlę
fot. Fotolia.com - zea_lenanet

Rozwój fizyczny

22-tygodniowe dziecko doskonali swoją nową umiejętność chwytania jedną ręką. Zmiana w stosunku do 5. miesiąca życia niemowlaka polega na tym, że ręka, którą w danej chwili dziecko nie posługuje się, nie jest już w przykurczu, lecz spoczywa rozluźniona. Niemowlę uczy się także przekładać przedmiot z jednej ręki do drugiej, choć raczej przypomina to wyjmowanie zabawki jedną ręką z drugiej.

22. tydzień życia dziecka przynosi dalszy postęp w rozwoju ruchów głowy i tułowia. Dziecko potrafi wysoko podnieść główkę i płynnie ją obracać, unosić tułów bez wysiłku na łokciach i rączkach i w tej pozycji swobodnie się rozglądać oraz utrzymywać kontakt z otoczeniem.

Możesz zaobserwować u dziecka ciekawą reakcję. Jeśli położysz niemowlę na brzuchu i zaczniesz delikatnie drapać go pod łopatkami na plecach, dziecko będzie trwało bez najmniejszego ruchu jak zaczarowane, jakby nasłuchując lub oczekując czegoś. Jest wtedy podobne do nieruchomej figurki.

Poznaj 6 dowodów, że dziecko cię kocha.

U większości 22-tygodniowych dzieci dopiero teraz wykształca się reakcja przewrotu z brzuszka na plecy. Dziecko zwykle chętniej obraca się z plecków na brzuszek, niż odwrotnie.

Uważaj, żeby nie zostawiać w zasięgu dziecka żadnych drobnych przedmiotów, takich jak guziki, koraliki, śrubki, zakrętki. Bo z pewnością włoży je do buzi, a stąd już o krok do ich połknięcia.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

22-tygodniowe dziecko zaczyna poznawać rzeczy wieloma zmysłami. Coraz bardziej interesuje się zabawkami, badając ich właściwości. Zaskakujące dla dziecka jest to, że jedne są miękkie, inne twarde, ciepłe, zimne, piszczące lub grzechoczące.

Niemowlę już powoli zaczyna szukać zabawek, które wypadły mu z łóżeczka, choć robi to tylko przez kilka sekund. Wkrótce zacznie szukać bardziej wytrwale, aż do znalezienia czegoś, co nagle zniknęło.

Staraj się dawać dziecku zabawki bezpieczne, z atestem, przystosowane do jego wieku. Możesz się jednak zdziwić, że dziecko wcale nie zainteresuje się drogim, ślicznym ślimakiem, ale na przykład kawałkiem szeleszczącego papieru, który można gnieść i drzeć. Zobaczysz, jaka to dla niego atrakcja i z jaką uwagą będzie przyglądać się swojemu niszczycielskiemu dziełu. Nie zabraniaj niemowlęciu bawić się w ten sposób, choć kosztuje cię to trochę stresu i sprzątania. Dziecku bardzo potrzebna jest tego rodzaju aktywność, gdyż doskonali nie tylko swoje umiejętności manipulowania przedmiotami, ale pozwala na angażowanie się emocjonalne w wykonywanie danej czynności.

Niemowlę próbuje już imitować nie tylko dźwięki mowy. Już wcześniej powtarzało niektóre z twoich min, a teraz próbuje również naśladować gesty twoje lub bawiących się w pobliżu dzieci.

Zabawa ma ogromne znaczenie dla dziecka. Pobudza rozwój fizyczny, umysłowy, społeczny i emocjonalny dziecka. Choć 6-miesięczne niemowlę jeszcze nie potrafi bawić się z innymi dziećmi, przebywanie w większym gronie pomaga maluszkowi w nauczeniu się licznych interakcji z innymi uczestnikami zabawy, jako że każdy bawi się na swój sposób.

Tak jak często mówisz do dziecka, ucz je również nowych zachowań, machając na przykład ręką na pożegnanie, klaszcząc, otwierając i zamykając dłonie. Obserwuj czy niemowlę próbuje cię naśladować. Powtarzaj poszczególne czynności po kilka razy i sama poruszaj rękami dziecka, aby nauczyć je nowych ruchów.

Sprawdź: rozwijające zabawy dla dzieci.

Co cię może niepokoić?

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

Niemowlę jest gotowe na nowe potrawy, jeśli potrafi już samodzielnie siedzieć, brać jedzenie w rękę i wkładać je do buzi oraz gdy wyraźnie interesuje się zawartością talerza dorosłych. Zazwyczaj początek rozszerzania diety przypada w 5. miesiącu życia dziecka karmionego butelką i w 7. miesiącu życia dziecka karmionego piersią.

Jako pierwszej niemowlak spróbuje kaszki manny - to zmniejszy ryzyko rozwoju celiakii. Uwaga, kaszkę możesz podać wcześniej - już w 4. miesiącu życia dziecka karmionego piersią i w 5. miesiącu życia dziecka karmionego butelką. Podaj pół łyżeczki rozgotowanej na wodzie kaszki, np. w swoim pokarmie albo w jarzynowym przecierze. Takie niewielkie ilości dziecko może jeść codziennie.

Sprawdź, jak mądrze rozszerzać dietę niemowlaka.

Ekspert radzi

Jak leczyć zapalenie spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek to choroba, która występuje dość często, także u niemowląt. Zawsze wymaga porady pediatry. W trakcie leczenia zapalenia spojówek ważne jest, po uzgodnieniu z lekarzem, okresowe przemywanie oczu solą fizjologiczną (do kupienia w aptece bez recepty). Przemywanie staje się konieczne zwłaszcza przed zakropleniem leku przeciwbakteryjnego. Usuwamy w ten sposób zapalną wydzielinę, która często skleja powieki, nawilżamy oko i częściowo wypłukujemy chorobotwórcze bakterie. Jeśli zapalenie spojówek będzie się powtarzać, trzeba udać się do okulisty.

prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra

Film

Zobacz, jaki prezent wybrać dla niemowlaka:

Więcej o 22. tygodniu

W którym centylu jest dziecko? (Siatki centylowe online)
7 prostych przepisów dla 6-miesięcznego dziecka
5 produktów zakazanych dla niemowląt
Kalendarz szczepień obowiązkowych do druku
Pieluszki jednorazowe - TEST
Jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Żywienie niemowląt