25. tydzień ciąży

25 tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca. Dziecko ma już ok. 23 cm i waży ponad 700 g. W 25 tygodniu ciąży mogą doskwierać ci obrzęki nóg, bóle podbrzusza i pachwin. Pora na kolejne badania, m.in. test obciążenia glukozą.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

25 tydzień ciąży: który to miesiąc?

25 tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca. Do końca drugiego trymestru ciąży pozostały już tylko dwa tygodnie. Każdy kolejny tydzień przybliża cię do momentu, w którym ujrzysz swoje dziecko. Poród już za ok. 15 tygodni, czyli za niewiele więcej niż 100 dni. Maluszek cały czas intensywnie się rozwija i zwiększa swoją wagę, a ty szykujesz się na konieczne badania.

25 tydzień ciąży - waga i wielkość dziecka

W 25 tygodniu ciąży dziecko rośnie w szybkim tempie, zarówno jeśli chodzi o długość, jak i wagę – ma już 23 cm i waży ponad 700 g. Jest tak duże, że trudno je już nawet porównać do konkretnego owocu czy warzywa.

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?

W 25 tygodniu ciąży nozdrza dziecka, które dotychczas były zamknięte, zaczynają się otwierać – maluch może już ćwiczyć mechanizm oddychania, czyli wciągać i „wydychać” noskiem wody płodowe. Wygląda przy tym tak uroczo, że chciałoby się go przytulić, prawda?

25 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 25 tygodniu ciąży?

W organizmie maluszka zachodzą kolejne ważne zmiany. W 25 tygodniu ciąży:

 • Pęcherzyki płucne są już prawie gotowe do tego, by dziecko mogło zaczerpnąć powietrza. 
 • Sprawne są już struny głosowe dziecka, a maleństwu często zdarzają się czkawki (odczuwasz je jako rytmiczne niewielkie ruchy malucha w brzuchu).
 • Dziecko uspokaja się, kiedy jesteś w ruchu, a ożywia się, gdy odpoczywasz. 

25 tydzień ciąży - ruchy dziecka

W 25 tygodniu ciąży na pewno już dość regularnie odczuwasz wyraźne ruchy płodu. Ale pamiętaj, że każde dziecko ma własny model częstotliwości ruchów i własne tempo rozwoju. Nie sugeruj się więc opowieściami innych mam o tym, jak ruszają się ich dzieci. Dopóki nie następuje radykalne zmniejszenie aktywności płodu lub jej ustanie – wszystko jest w porządku.

25 tydzień ciąży - dolegliwości

W 25 tygodniu ciąży twój organizm pracuje na najwyższych obrotach. Już wkrótce możesz zauważyć, że:

 • w twoich piersiach pojawiła się siara (u niektórych kobiet siara mogła zacząć wyciekać już wcześniej, a u innych trzeba będzie na to poczekać nawet do porodu)
 • jesteś zmęczona i miewasz zawroty oraz bóle głowy (to dlatego, że ilość krwi w twoim ciele systematycznie wzrasta, a równocześnie oddajesz dziecku żelazo)
 • masz obrzęki rąk i nóg, bo w twoim organizmie gromadzi się woda
 

Być może właśnie w 25 tygodniu ciąży zaczęłaś w nocy chrapać? To zupełnie normalny objaw! Oddychanie nie jest już teraz taką prostą sprawą, ponieważ u kobiety:

 • zwężają się drogi oddechowe
 • zwiększa się ilość tłuszczu w organizmie
 • pojawia się ucisk na przeponę (mięsień wspomagający oddychanie)

Tyłozgięcie macicy a dolegliwości w 25 tygodniu ciąży

Podczas ciąży macica z tyłozgięciem się powiększa i nie odbiega kształtem od tej zbudowanej prawidłowo. Zdarza się, że kobiety z tyłozgięciem skarżą się na większe dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego i częściej muszą korzystać z toalety, ponieważ rosnąca macica uciska na pęcherz moczowy. Jeśli dojdzie do takich objawów, należy pamiętać o częstym uzupełnianiu płynów, aby organizm się nie odwodnił.

Masaż krocza w 25 tygodniu ciąży

Już w 25 tygodniu ciąży możesz zacząć masaż krocza, który pomoże ci uniknąć nacięcia krocza podczas porodu. Wykonuj go regularnie, aż do rozwiązania.


Masaż krocza e ciąży - infografika

 

Brzuch w 25 tygodniu ciąży

Twoja macica w 25 tygodniu ciąży ma już rozmiary piłki futbolowej. Brzuch uwypuklił się do przodu i do góry, a możliwe, że również na boki. Nic w tym dziwnego – sylwetka każdej ciężarnej kobiety wygląda nieco inaczej. I choć na pewno o tym wiesz, to i tak pewnie chętnie oglądasz zdjęcia brzuszków w 25 tygodniu ciąży (i kolejnych!).

Warto pamiętać, że sposób ułożenia macicy nie ma wpływu na przebieg ciąży ani porodu. Między bajki włóż też teorie, że na podstawie kształtu brzucha można przewidzieć, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka (choć wróżenie z kształtu brzucha może być fajną zabawą!). 

Uwaga, w 25 tygodniu ciąży może cię coraz bardziej swędzieć brzuch, a z upływem czasu ta dolegliwość będzie się nasilać. Przyczyny to: napięcie skóry i jej słabsze nawilżenie. Staraj się nie drapać. Ulgę przynosi częste smarowanie swędzącego brzucha preparatami nawilżającymi. Gdyby jednak zaczęła cię swędzieć cała skóra albo na brzuchu pojawiła się wysypka, porozmawiaj o tym z lekarzem.

25 tydzień ciąży - badania

W 25 tygodniu ciąży czeka cię kilka rutynowych badań: Prawdopodobnie lekarz zleci ci badanie ogólne moczu, a jeśli będzie taka konieczność, skieruje cię również na badanie:


W 25 tygodniu ciąży możesz wykonać test obciążenia glukozą. To badanie poziomu cukru, które składa się z 4 etapów:
 • pobranie krwi i określenie poziomu cukru na czczo
 • wypicie roztworu 75 g glukozy
 • pobranie krwi i określenie poziomu cukru 1 godzinę po wypiciu roztworu
 • zmierzenie cukru 2 godziny po wypiciu glukozy.
Jeśli wynik testu obciążenia glukozą potwierdzi cukrzycę ciężarnych, ginekolog skieruje cię do diabetologa. Konieczna będzie specjalna dieta, a czasem także insulina.
25 tydzień ciąży to najwyższy czas, by wybrać szpital, w którym będziesz rodzić. W dużych miastach jest to łatwiejsze, ale w mniejszych miejscowościach pewnie zdecydujesz się na szpital najbliższy twojego miejsca zamieszkania. Warto wybrać się na wycieczkę do szpitala położniczego. To pozwoli ci nieco oswoić się z tym miejscem i uniknąć lęku przed nieznanym. Zapisz się też do szkoły rodzenia, zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. Podczas zajęć na pewno dowiesz się mnóstwa nowych i praktycznych rzeczy. Będziesz też miała okazję potrenować opieką na noworodkiem.

25 tydzień ciąży mnogiej

Kobiety w ciąży wielopłodowej są bardziej narażone na odklejenie się łożyska − może ono nastąpić po 20 tygodniu ciąży, a jego objawem jest m.in. krwawienie, twardy, napięty brzuch, bolesny przy ucisku. Nie martw się jednak na zapas, bo na pewno jesteś pod dobrą opieką, a twoja ciąża jest dokładnie monitorowana. Częste kontrole pozwalają wykryć i w porę zapobiec powikłaniom, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (12 ocen)

5.7

Popularne tematy