25. tydzień ciąży

25 tydzień ciąży to połowa 6. miesiąca. Dziecko ma 23 cm i waży ponad 700 g. Mogą doskwierać ci obrzęki kończyn, a także zawroty i bóle głowy.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

25. tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca. Do końca drugiego trymestru ciąży pozostały już tylko dwa tygodnie. Każdy kolejny tydzień przybliża cię do momentu, kiedy ujrzysz swoje dziecko. Poród już za około 15 tygodni, czyli za niewiele więcej niż 100 dni.

Wielkość płodu w 25 tygodniu ciąży

Dziecko rośnie teraz w szybkim tempie, zarówno jeśli chodzi o długość, jak i wagę – ma już 23 cm i waży ponad 700 g. Trudno je już nawet przyrównać do jakiegoś owocu czy warzywa.

Płód w 25 tygodniu ciąży:

25 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 25 tygodniu ciąży?

Maleństwo rośnie bardzo szybko, a w jego organizmie zachodzą kolejne ważne zmiany.

 • Pęcherzyki płucne są już prawie gotowe do tego, by dziecko mogło zaczerpnąć powietrza. 
 • Nozdrza dziecka, które dotychczas były zamknięte, zaczynają się otwierać – może już ćwiczyć mechanizm oddychania, czyli wciągać i „wydycha” noskiem wody płodowe.
 • Sprawne są już struny głosowe dziecka i często zdarzają mu się czkawki (odczuwasz je jako rytmiczne niewielkie ruchy malucha w brzuchu).
 • Dziecko uspokaja się, kiedy jesteś w ruchu, a ożywia się, gdy odpoczywasz. 
Każde dziecko ma własny model częstotliwości ruchów i własne tempo rozwoju. Nie sugeruj się więc opowieściami innych mam o tym, jak ruszają się ich dzieci. Dopóki nie następuje radykalne zmniejszenie aktywności płodu lub jej zaprzestanie – wszystko jest w porządku.

Co się zmienia u ciebie w 25 tygodniu ciąży?

Twój organizm pracuje na najwyższych obrotach. W 25. tygodniu ciąży możesz zauważyć, że:

 • w twoich piersiach pojawiła się siara (u niektórych kobiet siara mogła zacząć wyciekać już wcześniej, a u innych trzeba będzie na to poczekać nawet do porodu)
 • ilość krwi w twoim ciele systematycznie wzrasta, a równocześnie oddajesz dziecku żelazo, dlatego może pojawić się zmęczenie, osłabienie, zawroty i bóle głowy
 • możesz mieć obrzęki rąk i nóg, bo w twoim organizmie gromadzi się woda.

Jak rośnie brzuch w 25 tygodniu ciąży ?

Twoja macica ma już rozmiary piłki futbolowej. Brzuch uwypuklił się do przodu i do góry, a możliwe, że również na boki. Nic w tym dziwnego – sylwetka każdej ciężarnej kobiety wygląda nieco inaczej.
Warto pamiętać, że sposób ułożenia macicy nie ma wpływu na przebieg ciąży ani porodu. Między bajki włóż też teorie, że na podstawie kształtu brzucha można przewidzieć, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Choć wróżenie z kształtu brzucha może być fajną zabawą. 
Zdaniem wielu fotografów, właśnie teraz możesz pomyśleć o ciążowej sesji zdjęciowej. W 25. tygodniu ciąży brzuszek jest już widoczny i ładnie zaokrąglony, a ty masz wciąż dość sił, by pozować.

25 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

 • To już najwyższy czas, by wybrać szpital, w którym będziesz rodzić. W dużych miastach jest to łatwiejsze, ale w mniejszych miejscowościach pewnie zdecydujesz się na szpital najbliższy twojemu miejscu zamieszkania. Tak czy siak warto wybrać się na wycieczkę do szpitala położniczego. To pozwoli ci nieco oswoić się z tym miejscem i uniknąć lęku przed nieznanym. Może po prostu wpadnij na oddział położniczy z nieoficjalną wizytą w godzinach odwiedzin. 
 • Zapisz się już teraz do szkoły rodzenia, zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. Podczas zajęć na pewno dowiesz się mnóstwa nowych i praktycznych rzeczy. Będziesz też miała okazję potrenować opieką na noworodkiem
 • Możesz już teraz zacząć masaż krocza, który pomoże ci uniknąć nacięcia krocza podczas porodu. 

  Zobacz, jak robić masaż krocza w ciąży.


Masaż krocza e ciąży - infografika

Co cię może niepokoić w 25 tygodniu ciąży?

Nie zdziw się, jeśli mąż wspomni, że zaczęłaś w nocy chrapać. To zupełnie normalny objaw w ciąży! Oddychanie teraz nie jest już taką prostą sprawą, ponieważ u kobiety w ciąży:

 • zwężają się drogi oddechowe,
 • zwiększa się ilość tłuszczu w organizmie
 • pojawia się także ucisk na przeponę (mięsień wspomagający oddychanie).


Może cię też teraz coraz bardziej swędzieć brzuch, a z upływem ciąży będzie się to nasilać. Są dwie zasadnicze tego przyczyny: napięcie skóry i jej słabsze nawilżenie. Staraj się nie drapać. Ulgę przynosi częste smarowanie swędzącego brzucha preparatami nawilżającymi. Gdyby jednak zaczęła cię swędzieć cała skóra albo na brzuchu pojawiła się wysypka, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Czy tyłozgięcie macicy wpływa na przebieg porodu?

Podczas ciąży macica z tyłozgięciem się powiększa i nie odbiega kształtem od tej zbudowanej prawidłowo. Zdarza się, że kobiety z tyłozgięciem skarżą się na większe dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego i częściej muszą korzystać z toalety, ponieważ rosnąca macica uciska na pęcherz moczowy. Jeśli dojdzie do takich objawów, należy pamiętać o częstym uzupełnianiu płynów, aby organizm się nie odwodnił.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Kobiety w ciąży wielopłodowej są bardziej narażone na odklejenie się łożyska - może ono nastąpić po 20. tygodniu ciąży, a jego objawem jest m.in. krwawienie, twardy, napięty brzuch, bolesny przy ucisku. Nie martw się jednak na zapas, bo na pewno jesteś pod dobrą opieką, a twoja ciąża jest dokładnie monitorowana, a to pozwala wcześnie wykryć większość powikłań i im zapobiec, zanim staną się zagrożeniem.

W internecie znajdziesz gotowe zestawy wyprawkowe do szpitala. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze:

Częste pytania w 25 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (12 ocen)

5.7

Popularne tematy