GRY
38. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

Rozwój niemowlaka w 38. tygodniu

38-tygodniowe dziecko rozstawia szeroko nóżki i kręci pupą, jak młody Elvis Presley. Maluch wygląda dosyć nieporadnie? Tylko w ten sposób może znaleźć własny środek ciężkości. Dlatego mimo iż takie wygibasy mogą cię rozbawić, bij brawo i powiedz dziecku, jaka jesteś z niego dumna.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Pierwsze nieporadne próby wstawania, to ćwiczenia niezbędne w nauce chodzenia. 38-tygodniowe dziecko może korzystać z podparcia twoich rąk albo mebli czy szczebelków łóżeczka. Najpewniej podejmie także pierwsze samodzielne próby, ale będzie to zaledwie kilka sekund, dlatego bądź czujna. Stanie to ciężka praca, jednak na tyle ciekawa, że dziecko się nie zniechęca problemami i podejmuje kolejne próby. Nie zdziw się też, jeśli twoje stojące dziecko zacznie płakać. Po prostu zmęczyło się, a nie wie jeszcze, jak wrócić do poprzedniej pozycji. Niemowlak wcale nie jest zainteresowany wstawaniem? Nie martw się. Niektóre dzieci zaczynają to robić dopiero około 10-11 miesiąca.

Co potrafi dziecko?

Twój mały indywidualista staje się coraz bardziej świadomy swojej osoby jako odrębnej jednostki. Dziecko zaczyna robić rzeczy celowo, a na dodatek potrafi myśleć dedukcyjnie. Co jeszcze potrafi:
 • sprawiać sobie przyjemność;
 • dzielić świat według kategorii, grup;
 • rozpoznawać kształty;
 • mówić "nie", gdy się na coś nie zgadza;
 • przytulać i pocieszać zabawki;
 • zaczyna rozumieć zależności przyczynowo-skutkowe;
 • kojarzy znane przedmioty i odróżnia je od nowych rzeczy;
 • zaczyna mieć poczucie humoru;
 • robi miny do własnego odbicia w lustrze.

Sprawdź, co powinno umieć niemowlę - test rozwojowy

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Powinnaś poczuć ulgę, właśnie mija kolejny skok rozwojowy a maluch, który przez ostatnie tygodnie bardzo potrzebował twojej uwagi, teraz będzie chciał więcej swobody i niezależności. Był to czas intensywnego rozwoju inteligencji i powinnaś zauważyć dużą różnicę w zachowaniu malucha. 38. tydzień to idealny czas na wprowadzenie nowych zabaw, które pomogą rozwijać nowe umiejętności. 

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Wyznaczaj dziecku proste zadania do rozwiązania. Możesz np. schować ulubioną zabawkę pod kocyk czy umieścić ją za innymi. Niech maluch uczy się rozwiązywać problemy. Warto wiedzieć, że 38. tygodniowe dziecko potraf przywołać wydarzenia z przeszłości. Kiedy ktoś w jego otoczeniu będzie bawił się zabawką w niekonwencjonalny sposób, następnego dnia dziecko może go naśladować. Pomóż więc dziecku ćwiczyć pamięć. Możesz np. pokazać mu nowy sposób zabawy klockami czy piłką. Potem schowaj je i wyciągnij po kilku godzinach.
Jeśli maluch podejmuje próby stania zabezpiecz przestrzeń, np. jeśli wstaje trzymając się krzeseł czy stolika, poobklejaj ich kanty grubą taśmą. Jeśli maluch podejmuje samodzielnego stania możesz dać mu do ręki zabawkę, by myślało o misiu, a nie o tym, jak ciężko jest stać samodzielnie.

Zabawki edukacyjne 

Zabawki, które w tym wieku powinno mieć twoje dziecko:
 • sorter - to pojemnik z otworami o różnych kształtach, do których trzeba dopasować klocki. Dziecko ćwiczy koncentracje i precyzję;
 • piłka - maluch, które już stabilnie siedzi, mogą z powodzeniem ćwiczyć łapanie i turlanie piłki;
 • zabawki dźwiękowe - fantastycznie sprawdzą się te zabawki lub książeczki, które po naciśnięciu wydają ciekawe odgłosy np. zwierząt;
 • książeczki - idealne się sprawdzą na każdy etapie rozwoju, dla 9-miesiecznego dziecka wybieraj te obrazkowe. Pokazuj i nazywaj przedmioty i zwierzęta, możesz to robić używając paluszka dziecka. Im bardziej realistyczne będą obrazki, tym lepiej. Po jakimś czasie warto go zapytać, np. gdzie jest kot?

Zajęcia dla niemowląt

Fantastyczną opcją dla maluszka w tym wieku będą zajęcia z sensoplastyki. Najprościej mówiąc, są to zajęcia plastyczne, w których biorą udział wszystkie zmysły (nawet smak). To coś dla małego odkrywcy! Wszystko dookoła jest brudne i tak właśnie ma być. W ten sposób uwalnia się naturalna ekspresja twórcza. Dziecko ma okazję obserwować, jak zmienia się struktura i właściwości różnych materiałów, np. suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Maluszki w ten sposób kształtują także swoje zdolności manualne.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

 • Zadbaj o włosy - Nieważne czy chodzi o kilka włosków, czy bujną czuprynę. Możesz już do mycia główki używać szamponu, nie przesadzaj jednak z częstotliwością mycia głowy i ogranicz się do 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, o szczotkowaniu. Dla gęstych długich włosów idealny będzie grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Jeśli nie ma zbyt dużo włosków może wystarczyć miękka szczotka dla niemowląt lub taka z plastikowymi końcówkami.
 • Odparzona pupa - Może się okazać, że pupa twojego maluszka będzie wymagała trochę więcej uwagi. Rozszerzanie diety malucha wiąże się ze zmianą zawartości pieluszki, a wrażliwa skóra może mieć teraz częstsze skłonności do odparzeń. Stan skóry powinien się poprawić po kilku dniach nasilonych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwróć uwagę na konsystencję stolca. Szklista kupka może świadczyć o nietolerancji na składnik, który wprowadziłaś ostatnio do diety. Warto to skonsultować z lekarzem.

Dieta niemowlaka

9. miesiąc życia dziecka to kolejny etap rozszerzania diety. Wciąż warto karmić piersią, ale można też wprowadzić dziecku sporo nowych smaków.

 • Karmienie piersią - Mimo że dziecko dostaje już wiele nowych pokarmów, w 9. miesiącu życia twoje mleko jest nadal bardzo ważnym składnikiem jego diety. Przystawiaj więc je do piersi tak często, jak będzie się tego domagać. Jeśli wróciłaś do pracy, pozwalaj maluchowi ssać rano i wieczorem, a także w nocy.
 • Karmienie butelką - Jeśli karmisz niemowlę mieszanką, możesz zauważyć, że dziecko nie chce usiedzieć w miejscu podczas posiłku. Malec staje się coraz bardziej ciekawski i podobnie, jak mamy karmiące piersią powinnaś ograniczyć wszytko, co może je rozpraszać. Warto także sprawdzić smoczek od butelki, maluszek może być zniecierpliwiony, jeśli pokarm wypływa zbyt wolno. Dla wielu dzieci to jest pora, by podczas dziennych posiłków mleko podawać w kubeczku a butelkę pozostawić np. tylko na wieczór. 
 • Rozszerzanie diety niemowlaka - Dziecko, którego menu jest bardzo monotonne, będzie mieć trudności z zaakceptowaniem nowych potraw, dlatego koniecznie postaw na poznawanie smaków. Koniecznie wprowadzaj do diety twarde pokarmy. Pamiętaj, gryzienie i żucie stałych pokarmów wspomaga prawidłowe kształtowanie się zgryzu. Jeśli jeszcze nie znasz, może zainteresuje cię metodą BLW.

38. tydzień życia niemowlaka - Film
Nauka chodzenia dziecka - co powinno cię zaniepokoić?

Co może cię niepokoić?

 • Dziwny apetyt - Dzieci w tym wieku mogą nieustannie jeść jeden produkt np. banany i odmawiać jedzenia czegokolwiek innego. Pamiętaj, że należy analizować jadłospis z całego tygodnia, a nie z danego dnia. Obserwuj bacznie malucha, szczególnie jeśli uparcie je niejadalne rzeczy np. liże ścianę. Zachowanie takie zwykle świadczy to o wzmożonym napięciu emocjonalnym, może również wynikać z braku określonych substancji w organizmie dziecka. Należy to zgłosić pediatrze.
 • Brak włosów - Dzieci w tym wieku nie zawsze mają włosy, szczególnie tyczy się to maluszków o jasnej karnacji, które w przyszłości będą blondynami. Nie martw się na zapas łysinka to stan przejściowy. Nie oznacza to również, że dziecko będzie miało w przyszłości słabe włosy.
 • Brak ząbków - Wiele 9-miesięcznych dzieci ma tylko dziąsła. Choć przeciętnemu niemowlakowi pierwszy ząbek wychodzi w około 7 miesiąca, to ząbkowanie może przebiegać i później. Zazwyczaj wynika to z uwarunkowań genetycznych i nie oznacza opóźnienia w rozwoju. Można się jednak spodziewać, że w związku z późniejszym wyżynaniem się zębów, zęby stałe wyrosną także później. Warto zaznaczyć także, że zęby mogą wyrzynać pojedynczo, parami lub nawet czwórkami. Fakt, że dziecku wyszły dwa pierwsze ząbki (zazwyczaj dolne jedynki), nie oznacza, że wkrótce wyjdą kolejne.

Więcej o 38. tygodniu:

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!