GRY
38. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

38. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Prawdopodobnie będzie to tylko kilka sekund, dlatego bądź czujna. W tym okresie niektóre dzieci potrafią już samodzielnie ustać na nogach.

Wygląda to dosyć nieporadnie. 38. tygodniowe dziecko rozstawia szeroko nóżki i kręci pupą, jak młody Elvis Presley. Jednak tylko w ten sposób może znaleźć własny środek ciężkości. Dlatego mimo iż jego wygibasy mogą cię rozbawić, bij brawo i powiedz dziecku, jaka jesteś z niego dumna. Takie stanie, to niezbędne ćwiczenie w nauce chodzenia. Na to jednak musisz poczekać jeszcze ze trzy miesiące.

Koło dziewiątego miesiąca dziecko również uczy się wstawać. 38. tygodniowe dziecko może korzystać z podparcia twoich rąk albo mebli czy szczebelków łóżeczka. To strasznie ciężka praca! Ileż się człowiek musi namęczyć, żeby zobaczyć, co tam rodzice mają na stoliku. Rzeczy te jednak są na tyle ciekawe, że dziecko się nie zniechęca problemami i podejmuje kolejne próby.

Sprawdź, kiedy dziecko wstanie? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu >>

Nie zdziw się też, jeśli twoje stojące dziecko zacznie płakać. Po prostu zmęczyło się, a nie wie jeszcze, jak wrócić do poprzedniej pozycji.

A jeśli niemowlak wcale nie jest zainteresowany wstawaniem? Nie martw się. Niektóre zaczynają dopiero około dziesiątego-jedenastego miesiąca.

Sprawdź, co powinno umieć niemowlę - test rozwojowy >>

Do ćwiczenia stania najlepsza jest płaska powierzchnia. Podtrzymuj dziecko za rączki, a kiedy już będzie pewnie trzymało się na nogach, powoli puść. Możesz dać mu do ręki zabawkę, by myślało o misiu, a nie o tym, jak ciężko jest stać samodzielnie. Jeśli dziecko wstaje trzymając się krzeseł czy stolika, poobklejaj ich kanty grubą taśmą.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

38. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Chciałbym pobawić się tym misiem, ale tata położył go tak daleko. Jak go można przysunąć? 38. tygodniowe dziecko zaczyna robić rzeczy celowo, a na dodatek myśleć dedukcyjnie. Pociągnie kocyk czy odsunie inne zabawki, by dosięgnąć swoją ulubioną.
38. tygodniowe dziecko bowiem lubi sprawiać sobie przyjemność. W tym celu wykorzystuje wcześniej nabyte umiejętności, uczy się zależności przyczynowo-skutkowych. Dla ciebie to też może być dobra zabawa. Zastanów się, dlaczego maluch np. wyrzuca rzeczy z szuflady. Lubi bałagan? A może podoba mu się zielona skarpetka i próbuje do niej dotrzeć? Kombinacje niemowlaka mogłyby zaskoczyć nawet Sherlocka Holmesa.

Wyznaczaj dziecku proste zadania do rozwiązania. Możesz np. schować ulubioną zabawkę pod kocyk czy umieścić ją za innymi. Niech maluch uczy się rozwiązywać problemy.

Posadziłaś dziecko na podłodze wśród zabawek. Nagle widzisz błysk w jego oku i obserwujesz, jak szybko przemieszcza się w stronę stołu. Dopiero wtedy dostrzegasz, że leży tam twoja torebka, a na niej telefon. Pamięć niemowlaka rozwinęła się już na tyle, że kojarzy znane przedmioty i odróżnia je od nowości. Dlatego błyskawicznie zareaguje na wszelkie nowe obiekty w swoim otoczeniu.

Weź pod uwagę, że niektóre dzieci lubią zaskoczenie i zmiany, a inne się wtedy złoszczą. Zapamiętaj, jak reaguje twoje dziecko. Będziesz wiedziała, czy w przyszłości organizować mu przyjęcia-niespodzianki.

38. tygodniowe dziecko potrafi też przywołać wydarzenia z przeszłości. Kiedy ktoś w jego otoczeniu będzie bawił się zabawką w niekonwencjonalny sposób, następnego dnia dziecko może go naśladować.

Pomóż dziecku ćwiczyć pamięć. Możesz np. pokazać mu nowy sposób zabawy klockami czy piłką. Potem schowaj je i wyciągnij po kilku godzinach. Jak się bawi?

Sprawdź,  jak rozwija się pamięć niemowlaka >>

38. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Dziecko próbuje jeść piasek z piaskownicy?

Taki dziwny apetyt miewają maluchy przed ukończeniem drugiego roku życia. Zwykle świadczy to o wzmożonym napięciu emocjonalnym. Trzeba wtedy po prostu zaprzestać na pewien czas zabaw w piaskownicy. Jedzenie tego, co niejadalne, może również wynikać z braku w organizmie dziecka określonych substancji. Jeśli na przykład dziecko gryzie kredę albo liże otynkowaną ścianę, zazwyczaj brakuje mu wapnia. Wtedy należy pójść z dzieckiem do pediatry i ustalić, czy smyk rzeczywiście nie cierpi z powodu niedoborów tego pierwiastka.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

Sprawdź też: Niebezpieczna piaskownica >>

38. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Czym dezynfekować i opatrywać drobne skaleczenia?

Najlepiej od razu obmyć je wodą utlenioną lub przetrzeć gazikiem nasączonym spirytusem. Wygodne w użyciu są jednorazowe saszetki firmy Leko – dobrze dezynfekują i oczyszczają skórę.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

38. tydzień życia niemowlaka - Film

Czy pomagać dziecku w nauce chodzenia - tłumaczy nasz ekspert:

38. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 38. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Ruch to mój żywioł
Klocki dla malucha
To nie jest niemowlę - 7 sygnałów, że twoje dziecko "dorosło"
Naucz dziecko samodzielnego jedzenia - 9 kroków

38. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 38. tygodniu

Jak podać dziecku lekarstwo?
Brzydkie i zaniedbane?
Priorytety, a bycie mamą

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: ”Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!