GRY
40. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Kiedy dziecko opanuje już umiejętność stania, zapragnie przemieszczać się w tej nowej pozycji. Początkowo będzie trzeba mocno wysilić wyobraźnię, by dostrzec, że to pierwsze kroki. 40. tygodniowe dziecko będzie podnosiło i opuszczało stopy, skręcało tułów, balansowało, by utrzymać równowagę. Te próby są o tyle trudne, że dziecko zawsze chce się poruszać szybciej niż może. Któż jednak lubi ograniczenia. Dlatego trzeba asekurować dziecko przy tych próbach. Łatwiej Ci będzie, jeśli dziecko będzie wykorzystywać jako podporę twoje ręce. Kiedy jednak opiera się o meble i w ten sposób próbuje się przesuwać, także musisz mieć go na oku. Po raz kolejny sprawdź, czy wszystkie ostre kanty są zabezpieczone. Nigdy nie wiadomo, w jakim miejscu dziecko straci równowagę.

Nie planuj jeszcze spacerów z dzieckiem. Od tych kroków w miejscu, do chodzenia minie jeszcze kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Sprawdź też: Niepokoje związane z pierwszymi kroczkami >>

Nie stresuj się też, jeśli twoje 40. tygodniowe dziecko nadal ogląda świat z podłogi. Nie musi jeszcze wstawać, bo wystarcza mu przemieszczanie się na czworakach. Pozwól dziecku po prostu na gimnastykę na podłodze. Puszczaj go w trasę po domu, jak najczęściej. Kiedy uzna za stosowne (najczęściej między jedenastym a dwunastym miesiącem) sam zacznie chodzić.

Możesz trenować z 40. tygodniowym dzieckiem chodzenie. Kiedy stoi, opierając się na twoich rękach, przesuń jedną dłoń do przodu. Dziecko będzie musiało przesunąć się za nią. To może jeszcze na drugą nóżkę? Dziecko da Ci znać, kiedy się zmęczy.

Zobacz też: Kiedy dziecko zacznie chodzić >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

To jest problem nie tylko niemowląt - jak się wypowiedzieć, kiedy słów brakuje?40. tygodniowe dziecko używa do tego dźwięków, ale także gestów. Kiedy nie ma ochoty na mycie buzi, zakryje ją rączkami. Gdy nie chce jeść biszkopta ze wstrętem go odrzuci.

Dziecko w tym wieku więcej rozumie niż może wyrazić. Zna już około 30.-40. słów, które słyszy najczęściej. Do końca roku nauka mowy będzie "szła" coraz szybciej i dziecko opanuje jeszcze z dziesięć. Oczywiście biernie. W swoich „przemowach”, wśród rozmaitych dźwięków możesz czasem wyłowić „normalne” słowo. Oczywiście największa frajda dla rodziców, jeśli będzie to „mama” lub „tata”. Jednak może to być również dobrze zwykłe „papa”.

Poznaj prawdy i mity o nauce mówienia >>

Określaj dziecku wszystko, co robisz prostymi słowami. Możesz też dodać do nich gesty, by łatwiej było mu zrozumieć. Zawsze też określaj przedmiot lub czynność, o którym informuje cię dziecko. Możesz również sprawdzić, jak twoja pociecha radzi sobie ze zrozumieniem słów. Czy popatrzy na tatę, słysząc „tata”? Weźmie łyżeczkę na hasło „jemy”?

Co cię może niepokoić?

Twoje 40. tygodniowe dziecko nie rozstaje się z kocykiem/tetrową pieluszką czy wybranym pluszakiem?

Pamiętasz bohatera „Fistaszków”, który nie rozstawał się z kocykiem? Wydawało się, że jest tak do niego przywiązany, że aż uzależniony. A jednak posiadanie przez dziecko ulubionego przedmiotu nie jest niczym złym. Bliskość ulubionego misia, kocyka czy nawet smoczka daje maluchom poczucie bezpieczeństwa. 40. tygodniowe dziecko może już mieć takiego przyjaciela. Nie broń mu takich kontaktów. Pluszak pomoże zasnąć, pocieszy, gdy dziecko znajdzie się w niepokojącej sytuacji, uspokoi. Nie traktuj tego, jako oznaki słabości. Pomyśl raczej, jak dzielne jest twoje dziecko, że czasami potrafi sobie poradzić bez ciebie. „Przyjaciel” przestaje być potrzebny zwykle między drugim a piątym rokiem życia.

Jeśli obawiasz się o czystość „przyjaciela”, z którym twoje 40. tygodniowe dziecko nie będzie się rozstawać, możesz kupić dwie identyczne zabawki czy kocyki. Jedną można będzie wtedy bez problemu prać.

Ekspert radzi

Kiedy podać dziecku antybiotyk?

  • Gdy infekcję wywołały bakterie i maluch ma np. anginę, zapalenie ucha, płuc albo układu moczowego. Lista chorób wymagających podania antybiotyku jest długa, ale dzieci nie zapadają na nie zbyt często.
  • Katar i kaszel to nie powód, by podać antybiotyk. Zazwyczaj są to objawy infekcji wirusowej, a antybiotyki nie zwalczają wirusów. Przeziębionego maluszka zwykle wystarczy położyć do łóżka, dać mu dużo picia, nawilżać śluzówkę nosa. Pomogą mu również naturalne metody leczenia, np. podawanie czosnku, syropu z cebuli (dla dzieci powyżej roku), soku z malin, postawienie baniek, nacierania. Najczęściej po kilku dniach choroba mija.
  • Sama wysoka temperatura, np. 39–40°C, nie jest wskazaniem do podania antybiotyku, bo wirusowe infekcje też często przebiegają z gorączką. Jeśli jednak po kilku dniach gorączka spadnie, a potem znów się podniesie i dołączą się inne objawy, np. uporczywy kaszel lub ból ucha, jest duże prawdopodobieństwo, że to już infekcja bakteryjna. Wtedy antybiotyk będzie potrzebny.
Sprawdź też: Jak podawać dziecku leki >>

dr n. med.Paweł Grzesiowski, pediatra, pracuje w Narodowym Instytucie Leków

Film

Czy pomagać dziecku w nauce chodzenia

Więcej o 40. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Pierwsze kroczki
Nóżka za nóżką
Etapy nauki chodzenia

Porozmawiaj o 40. tygodniu

Pierwsze kroki waszych pociech
Chwalę się - pierwsze kroki mojej córki!
Rozpieszczone dzieci
Czy wasze dziecko śpi z wami w łóżku?
Kiedy pierwsze słowa?

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!