GRY
42. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Przyglądałaś się stópkom swojego 42. tygodniowego dziecka? Na razie stópki dziecka są zupełnie płaskie. Na dodatek dziecko swoje pierwsze kroki wykonuje na szeroko rozstawionych, dla równowagi, nóżkach. Stąd nacisk na ich wewnętrzną stronę i wrażenie płaskostopia. Podobnie u grubasków, których stopy są po prostu równo otłuszczone. Nie należy się jednak tym martwić - wszelkie krzywizny i wysklepienia nóg wykształcą się później.

42. tygodniowe dziecko zresztą nie jest jeszcze do końca świadome istnienia nóg. Kopie nimi z zapałem, wsadza do buzi czy próbuje na nich stawać, ale nie zastanawia się nad tym zbytnio. Możesz spróbować pomasować mu stópki. Poczuje, że je ma, a także nauczy się je rozluźniać, kiedy nie są wykorzystywane.

Chodzenie na bosaka jest łatwiejsze niż w ślizgających się czy ściągających się z nóg skarpetkach. Dlatego jak najczęściej puszczaj dziecko w trasę boso.

Sprawdź też: Jak wybrać idealne pierwsze buty dla dziecka >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Czas na zabawy słowne.
42. tygodniowe dziecko zna już sporo wyrazów, więc możecie spróbować szukać rymów. Na razie będą to rymy sylab, bo dziecko nic więcej nie powie. Nikt jednak nie mówił, że początki będą łatwe. Co zatem robić?
Czekać na wypowiedź dziecka. Do sylaby, którą wypowie, znajdź podobną, np. na „ba” odpowiedz „da”. Może dziecko zechce się włączyć do zabawy? Jeśli nie, Ty szukaj dalej. Możesz też na jego „ba” odpowiedzieć „bo, be, bi, bu”. To go zaskoczy.
Tego typu zabawy pobudzają rozwój mowy dziecka. Najnowszym osiągnięciem 42. tygodniowego dziecka jest umiejętność rozróżniania sylab zawierających tę samą głoskę i podobne do niej spółgłoski, np. „ba” i „pa” czy „da” i „ta”. Niedługo opanuje „ach” i „och”.

Cały czas nazywaj dziecku wszystko, co widzi. Używaj prostych zdań, dodawaj gesty. Nie lekceważ też „wypowiedzi” dziecka.

Poznaj prawdy i mity o nauce mówienia >>

Co cię może niepokoić?

Mały wiercipięta - twoje dziecko kręci się i nieustannie wierci zarówno podczas przewijania, usypiania czy jedzenia?

Miałaś już łóżko zabrudzone brudną pupą dziecka, które wierciło się przy przewijaniu? Jeśli do tej pory ci się udawało, to wszystko przed tobą. Dziecko bowiem nie po to nauczyło się obracać na brzuszek, żeby teraz leżeć spokojnie. Będzie się zatem podnosił, próbował obrócić, usiąść czy kopał nóżkami, aby utrudnić założenie pieluchy. Nie robi tego złośliwie, traktuje wszystko, jak zabawę. Podobnie jest z jedzeniem, które teraz może trwać i trwać. Również przy zasypianiu często przypomina bańkę-wstańkę, bo ty kładziesz dziecko, a ono się podnosi. Jedyną szansą dla ciebie na wykonanie zaplanowanych czynności jest zajęcie uwagi 42. tygodniowego dziecka.

Podczas przewijania i innych czynności staraj się zainteresować czymś dziecko. Możesz mu opowiadać historyjki, śpiewać piosenki albo dać do ręki zabawkę.

Ekspert radzi

Od kiedy i w jakich ilościach dawać dziecku jogurt zwykłe i probiotyczne?

Jogurty w diecie dziecka, karmionego zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, powinny się pojawić w 11. miesiącu życia dziecka. Jogurty probiotyczne możemy natomiast podać trzylatkom i dzieciom starszym.

Czytaj też: Naucz dziecko samodzielnego jedzenia - 9 kroków >>

Takie jogurty oprócz bakterii typowych dla zwykłego jogurtu zawierają również bakterie probiotyczne określonego szczepu. Zazwyczaj w jogurcie probiotycznym ilość tych bakterii jest niewystarczająca, aby wywołać korzystny, sugerowany przez producenta, wpływ na organizm.

W związku z tym polecam wybór zwykłego jogurtu naturalnego i dodanie do niego świeżych owoców, najlepiej sezonowych czy też płatków owsianych. Zwykłe jogurty i kefiry również zawierają żywe kultury bakterii stymulujące odporność i regulujące pracę jelit.

Dyplomowany Dietetyk Yánsè Poradnia dietetyczna

Film

Poznaj etapy rozwoju mowy u dziecka i sprawdź, jakie słowa niemowlę wypowie jako pierwsze.

Więcej o 42. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Nauka mowy
Czy dziecko jest gotowe na nowe dania - test
Aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

Porozmawiaj o 42. tygodniu

Ulubione książki naszych dzieci
,,Obrazki dla malucha" - znacie?
Jakie soczki podajecie dla swoich dzieci??
Sposoby na teściową

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!