GRY
45 tygodniowe niemowlę
fot. Adobe Stock

Rozwój fizyczny

Kiedy dziecko wstanie? Być może wkrótce! Dziecko w 45. tygodniu życia często próbuje wstawać, a nawet robić pierwsze kroczki przy meblach. Czasem zdarza mu się nawet przez chwilę stać bez trzymanki.Nie zabraniaj mu tego, ale też nie pomagaj w nauce wstawania. Być może potrzebuje jeszcze dużo czasu na takie próby. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie!

W 45. tygodniu życia dłonie dziecka są już bardzo sprawne. Niemowlę potrafi chwycić guzik zgiętym kciukiem i palcem wskazującym – jest to tzw. chwyt szczypcowy. Możesz też zauważyć, że trzyma przedmioty za trzonki lub zakończenia.

U wielu dzieci w tym czasie pogarsza się lub wręcz przeciwnie, poprawia apetyt. Łaknienie może spadać, gdy niemowlę za mało pije. Pilnuj, by systematycznie podsuwać mu kubeczek z wodą niegazowaną, źródlaną. Brak apetytu u dziecka przed pierwszymi urodzinami to częsty przypadek. A czemu apetyt może rosnąć? Cóż, twoje diecko teraz dużo więcej się rusza, stąd być może większe zapotrzebowanie na kalorie!

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Należysz do szczęśliwców, których dzieci nie budzą się w nocy? A może raczej przypominasz zombie, bo od prawie roku nie przespałaś całej nocy? Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc, jest sprawą bardzo indywidualną. Ale w 45. tygodniu życia dziecka jest szansa na zmianę na lepsze.

Rytm snu twojego dziecka w 45. tygodniu życia będzie się teraz zmieniał. O ile wcześniej spało ono nawet 16 godzin na dobę, o tyle teraz wystarczy mu już 12. Większość dzieci śpi w nocy nieprzerwanie przynajmniej 6 godzin. Niemowlaki drzemią także w dzień raz lub dwa. Wszystkie dzieci na pewno mogą przeżyć noc bez karmienia.

Uwaga, nadchodzi Zosia-Samosia! Dziecko chce choć trochę decydować o swoim życiu. Stąd próby samodzielnego ubierania się czy jedzenia. Bądź jednak czujna. Niektóre dzieci są tak zafascynowane możliwością zakładania i... zdejmowania ubranek z siebie, że robią to przy każdej okazji. Jeśli tak dzieje się u was w domu, pomyśl o kupieniu ciuszków zapinanych na plecach.

Niemowlak może też sięgać do twojego talerza, by skosztować innego pokarmu. Naucz go samodzielnego jedzenia. Podaj mu podczas posiłku własną łyżeczkę, pozwalaj na samodzielne jedzenie. Bez strat w obrusach się nie obędzie, ale czegóż się nie robi dla nauki.

Jeśli dziecko chce się samo myć w wannie, pozwól mu na to. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj go jednak w łazience samego.

Im więcej nowych osób poznaje dziecko, tym wyraźniej dostrzega, że każdy jest inny. W 45. tygodniu życia dziecko rozpoznaje po twarzach albo głosiewszystkich członków rodziny oraz najbliższe ciocie i wujków. Różnie na nich reaguje. Co ciekawe, zależy to od płci. Niemowlak bowiem dobrze wie, która twarz jest kobieca, a która męska. Dziecko może wyróżniać ludzi z charakterystycznymi szczegółami. Malucha mogą bawić wąsy wujka, ale lekki dystans zachowa do sąsiada z blizną na twarzy. O tym, na jakie cechy zwraca uwagę twoje dziecko, możesz się dowiedzieć poprzez obserwację malucha na spacerach. Możesz też spróbować z przebierankami. Zakładaj przy maluchu perukę, kapelusz, doczep sobie wąsy. Podczas ubierania nazywaj wszystkie charakterystyczne szczegóły wyglądu. Dziecko będzie miało przy okazji ćwiczenie z nauki mowy.

Co cię może niepokoić?

Dziecko nie przesypia całych nocy

Twoje dziecko wciąż budzi się kilka razy w nocy? Jeśli biegniesz do niego na każde kwilenie, możesz je niechcący wybudzać! Wiele niemowlaków popłakuje w nocy, ale przez sen. Twoja obecność, zapalanie światła, widok kubeczka czy butelki, którą przyniosłaś sprawią, że dziecko zapomni o spaniu. Dlatego jeśli to nie jest płacz rozpaczliwy, poczekaj minutę, zanim będziesz interweniować. Może w tym czasie maluch sam zaśnie.

Częste przyczyny nocnych pobudek, spróbuj je eliminować:

  • ciasna piżamka
  • za mało ruchu w ciągu dnia (dbaj, by dziecko dużo się bawiło, ruszało, raczkowało itp., chodź z nim na spacery)
  • nieregularne pory snu
  • zatkany nosek
  • głód (zbyt skromny wieczorny posiłek) – sprawdź, jaka będzie najlepsza kolacja na mocny sen niemowlaka.

Ekspert radzi

Jak wzmacniać odporność często chorującego dziecka?

• W codziennej diecie dziecka uwzględniaj warzywa i owoce sezonowe.
• Dopilnuj, aby cdziennie dziecko spędzało 1-2 godziny na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody.
• W domu często wietrz i zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza.
• Ubieraj dziecko zawsze odpowiednio do temperatury.
• Wysyłając dziecko do żłobka, ubieraj je tak, aby można je było szybko rozebrać z części ubranek, a w razie potrzeby ubrać.
• Pilnuj, aby dziecko wypijało odpowiednią ilość płynów - nawilżone odpowiednio śluzówki jamy ustnej lepiej się bronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
• Zawsze przed wyjściem z domu podaj dziecku chociaż mały posiłek.


dr n. med. Izabela Rogozińska, specjalista pediatrii

Film

Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania?

Więcej o 45. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Przeziębienie u niemowlaka – nie dopuść do komplikacji
Niemowlę okiem psychologa – nerwowe, lękliwe, nadwrażliwe...

Dzieci to uwielbiają! - 6 pomysłów na jogurt

Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku

Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka? – FILM
 

Porozmawiaj o 45. tygodniu

Zabawki rozwijające kreatywność – jakie znacie?
Czytanie bajek
Ząbkowanie – czy to zawsze są nieprzespane noce?

Źródła:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!