9. tydzień ciąży

9 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko mierzy już ok. 2,5 cm, rozwijają się jego narządy płciowe i półkule mózgowe. Możliwe, że w 9 tygodniu ciąży czujesz kłucie w podbrzuszu i dopiero pojawiły się nieprzyjemne dolegliwości, np. bolesność piersi i mdłości.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

9 tydzień ciąży - który to miesiąc?

9 tydzień ciąży to początek trzeciego miesiąca ciąży. Do porodu zostało zaledwie 31 tygodni! Pewnie już doskonale odczuwasz swój odmienny stan, bo w 9 tygodniu ciążowe dolegliwości mogą stać się wyjątkowo uporczywe. Być może pocieszy cię fakt, że większość ciężarnych przechodzi przez to samo? Nie martw się, mdłości, zmęczenie i bóle brzucha skończą się prawdopodobnie wraz z trzecim miesiącem ciąży. A przed tobą na razie pełne wzruszeń badanie USG, podczas którego otrzymasz pierwsze zdjęcia swojego dziecka.

9 tydzień ciąży: od ostatniej miesiączki

9 tydzień ciąży to 7 tydzień od zapłodnienia, bo tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki poprzedzającej poczęcie. Lekarz będzie się posługiwał właśnie taką metodą obliczania wieku ciąży, najwygodniej więc przyjąć ten sam sposób liczenia. W razie wątpliwości skorzystaj z kalkulatora tygodni ciąży.

9 tydzień ciąży - wielkość zarodka

Wielkość zarodka w 9 tygodniu ciąży to ok. 25 mm. Na tym etapie ciąży lekarze obliczają wymiary zarodka, mierząc jego długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli od czubka głowy do końca tułowia. W 9 tygodniu ciąży maluszek waży już ok. 2 g.

USG w 9 tygodniu ciąży

9 tydzień ciąży to już naprawdę najwyższy czas na pierwsze ciążowe USG. Lekarz wykona je dopochwowo, bo w ten sposób łatwiej ocenić parametry życiowe zarodka oraz budowę macicy. Podczas badania USG bez trudu usłyszysz bicie serca dziecka − nigdy wcześniej ani nigdy później nie będzie ono biło tak szybko. W 9 tygodniu ciąży to aż 165 uderzeń na minutę!

9 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?

W 9 tygodniu ciąży dziecko posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Układ trawienny kontynuuje swój rozwój, wykształca się odbyt. W swoich funkcjach zaczynają specjalizować się struktury, z których ostatecznie wykształci się: wątroba, woreczek żółciowy, śledziona oraz nadnercza. W 9 tygodniu ciąży bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Każdej minuty tworzy się aż 2,5 miliona nowych komórek nerwowych. Serduszko przyśpiesza i jest już podzielone na cztery komory. Mimo że jest jeszcze zbyt wcześnie, by poznać płeć dziecka, to jego genitalia już się tworzą.

Poza tym w 9 tygodniu ciąży:
 • Formujące się paluszki połączone są jeszcze cienką błoną, która wkrótce zniknie.
 • Gałki oczne dziecka pokrywają się powiekami i przesuwają na właściwe miejsce, tworzy się tęczówka oczu. 
 • Doskonali się nosek, podbródek, uszy.
 • W jamie ustnej zaczynają się rozwijać kubki smakowe, a w krtani – więzadła głosowe.

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży dziecko ma wciąż zamknięte oczy (otworzą się dopiero w 6 miesiącu ciąży!). Maluszek wygląda, jakby nieustannie sobie drzemał. Jednak wcale tak nie jest! Podczas badania USG będziesz mogła zobaczyć, jak z zapałem się porusza. Energicznie ćwiczy kończyny, prostując i zginając nóżki. Gdyby dotknąć wnętrza dłoni dziecka, zacisnęłoby paluszki. Minie jeszcze kilka tygodni i wreszcie poczujesz ruchy dziecka! 9 tydzień ciąży to także czas, gdy całe ciało twojego maleństwa obrasta delikatnym meszkiem zwanym lanugo.
9 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

9 tydzień ciąży - objawy

W 9 tygodniu zauważysz pewnie wyraźne objawy ciąży. Twoje piersi staną się pełniejsze i lekko nabrzmiałe, a włosy będą się mniej przetłuszczać. Stężenie hormonu ciążowego hCG właśnie teraz osiąga najwyższy poziom. To dobry moment, żeby rozejrzeć się za dobrym biustonoszem ciążowym! Inne typowe objawy w 9 tygodniu ciąży (którymi nie musisz się niepokoić) to:

 • częstsza potrzeba korzystania z toalety
 • bolesność piersi
 • problemy z cerą (lub wręcz przeciwnie: skóra się wygładza)
 • omdlenia
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • bóle podbrzusza
 • nieoczekiwany wzrost lub spadek libido
 • wzrost lub spadek wagi

Plamienie w 9 tygodniu ciąży

Lekkie plamienie w 9 tygodniu ciąży nie zawsze oznacza zagrożenie poronieniem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszy mu ból brzucha, prawdopodobnie przyczyną jest przemęczenie lub stres. Inne możliwe przyczyny plamienia w 9 tygodniu ciąży to:
 • schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym lub po współżyciu. 
 • niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze. 

Silne krwawienie połączone z bólem brzucha może natomiast oznaczać ryzyko poronienia i jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza. Nie martw się jednak na zapas, szybka reakcja zwykle pozwala na utrzymanie ciąży. Często wystarczy odpoczynek oraz odpowiednio dobrane leki hormonalne.
Niektórzy lekarze twierdzą, że I trymestr ciąży to nie czas na intensywny wysiłek. Jednak jeśli ciąża jest prawidłowa, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś była aktywna. Zalecane są ćwiczenia rozciągające. Lepiej za to unikać ćwiczeń, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej (np. brzuszki) albo nacisk na szyjkę macicy (np. podskoki). 
Pamiętaj, że ciąża to nie choroba i nie musisz wcale porzucać wszystkich swoich ulubionych aktywności. Najczęstsze ciążowe mity to np. konieczność zrezygnowania z farbowania włosów bądź seksu.

Ciążowe mity

Jak rośnie brzuch w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży twoja macica cały czas rośnie i ma już prawie wielkość małego melona. Możesz zaobserwować lekkie powiększenie brzucha, ale jeszcze nie powinnaś mieć problemu z dopięciem spodni w pasie. I dobrze – w pierwszym trymestrze ciąży masa ciała wzrasta tylko o ok. 1,5-2 kg. Ważne, by przyrost wagi w ciąży przebiegał harmonijnie. Kobiety, które w ciąży przytyły mniej niż 10 kg, częściej rodzą wcześniaki i dzieci z niską masą urodzeniową. Z kolei nadwaga w ciąży może – chociaż nie musi – prowadzić do nadmiernego wzrostu dziecka albo kłopotów matki z żylakami.

Prawidłowy przyrost masy ciała od poczęcia do porodu wynosi 11-16 kg. Więcej mogą przytyć osoby szczupłe, mniej – kobiety z nadwagą. Te drugie często nawet nieco chudną w pierwszym okresie ciąży. Wyraźnie zaczniesz przybierać na wadze dopiero po 20 tygodniu ciąży.

9 tydzień ciąży - co jeść?

W 9 tygodniu ciąży (i później!) w twojej diecie nie może zabraknąć żelaza. Dobrym jego źródłem jest mięso, zwłaszcza czerwone, a także wątróbka (z młodych zwierząt). Zawierają one najlepiej przyswajalne żelazo, tzw. hemowe. Dużo jest go też w:

 • innych rodzajach mięs (chudej wołowinie, wieprzowinie, jagnięcinie)
 • zielonych warzywach liściastych (np. natce pietruszki, sałacie)
 • morelach
 • pomidorach

W 9 tygodniu ciąży i na kolejnych jej etapach możesz też od czasu do czasu jeść płatki śniadaniowe wzbogacane w żelazo. Warto kontrolować poziom żelaza w ciąży, bo czasem niedobór może oznaczać anemię u ciężarnej.

9 tydzień ciąży bliźniaczej

W 9 tygodniu ciąży twoje bliźniaki rozwijają się tak samo jak dzieci w ciąży pojedynczej. Ale ciąża bliźniacza to dużo większe obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. To dlatego bardziej dokuczają ci różne ciążowe dolegliwości:

 • silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze
 • szybkie męczenie się
 • żylaki
 • obrzęki
 • kłopoty z trawieniem i ze snem
 • niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży bliźniaczej (np. masz wyjątkowo silne mdłości), ostateczne potwierdzenie uzyskasz podczas badania USG.

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.9

Popularne tematy