9. tydzień

W 9. tygodniu ciąży rozwija się mózg maleństwa i jego narządy płciowe. Ono samo ma już 2,5 cm długości i waży 2 g. Twoje włosy stają się bardziej suche, a piersi tkliwe.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc?

9. tydzień ciąży to początek 3. miesiąca. Do porodu zostało 31 tygodni. Chociaż nie możesz tego poczuć,  dziecko (o rozmiarze wiśni) porusza już tułowiem i kończynami. Sprawdź, co jeszcze się dzieje w tym tygodniu ciąży.

Wielkość płodu

Wielkość dziecka w 9. tygodniu to ok. 25 mm, maluszek waży ok. 2 g. Głowa jest bardziej wyprostowana, w mózgu kształtują się półkule mózgowe, zaczyna być widoczna szyja.

Jak rozwija się dziecko?

Dziecko  posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. W 9. tygodniu ciąży całe ciało dziecka obrasta też delikatnym meszkiem zwanym lanugo. Dziecko z wciąż zamkniętymi oczami (otworzą się dopiero w 6. miesiącu ciąży) wygląda, jakby nieustannie sobie drzemało. Jednak wcale tak nie jest! Energicznie ćwiczy kończyny, prostując i zginając nóżki. Gdyby dotknąć wnętrza dłoni dziecka, zacisnęłoby paluszki. Minie jeszcze kilka tygodni i poczujesz jego ruchy.  

Co jeszcze dzieje się z dzieckiem?
 • Układ trawienny kontynuuje swój rozwój. Wykształca się także odbyt.
 • W swoich funkcjach zaczynają specjalizować się struktury, z których ostatecznie wykształci się: wątroba, woreczek żółciowy, śledziona oraz nadnercza.
 • Bardzo intensywnie rozwija się mózg. Każdej minuty tworzy się aż 2,5 miliona nowych komórek nerwowych. 
 • Serduszko przyśpiesza i jest już podzielone na cztery komory. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie będzie biło tak szybko. W 9. tygodniu ciąży to aż 165 uderzeń na minutę.
 • Mimo, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by poznać płeć malucha to jego genitalia już się tworzą.
 • Formujące się paluszki połączone są jeszcze cienką błoną, która wkrótce zniknie.
 • Gałki oczne dziecka pokrywają się powiekami i przesuwają na właściwe miejsce, tworzy się tęczówka oczu. 
 • Doskonali się nosek, podbródek, uszy.
 • W jamie ustnej zaczynają się rozwijać kubki smakowe, a w krtani – więzadła głosowe.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Twoje bliźniaki rozwijają się tak samo jak dzieci w ciąży pojedynczej. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży bliźniaczej możesz wykonać USG, by się upewnić.

Co się zmienia u ciebie?

W 9. tygodniu zauważysz pewnie, że twoje piersi stały się pełniejsze i są lekko nabrzmiałe, a włosy mniej się przetłuszczają. Stężenie hormonu ciążowego HCG właśnie teraz osiąga najwyższy poziom. To dobry moment, żeby rozejrzeć się za dobrym biustonoszem ciążowym!

Objawy ciąży i dolegliwości, które możesz odczuwać w  9. tygodniu:

 • częstsza potrzeba skorzystania z toalety
 • bolesność piersi
 • problemy z cerą (lub wręcz przeciwnie skóra się wygładza)
 • omdlenia
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • bóle podbrzusza
 • nieoczekiwany wzrost lub spadek libido
 • wzrost lub spadek wagi.

Jak rośnie brzuch?

Twoja macica rośnie i ma prawie wielkość małego melona. Możesz zaobserwować lekkie powiększenie brzucha, jednak jeszcze nie powinnaś mieć problemu z dopięciem spodni w pasie. I dobrze – w pierwszym trymestrze masa ciała powinna wzrosnąć tylko o ok. 1,5-2 kg.  Ważne, by przyrost wagi w ciąży przebiegał harmonijnie. Kobiety, które w ciąży przytyły mniej niż 10 kg, częściej rodzą wcześniaki i dzieci z niską masą urodzeniową, z kolei nadwaga może – chociaż nie musi – prowadzić do nadmiernego wzrostu dziecka albo kłopotów matki z żylakami.

Prawidłowy przyrost masy ciała od poczęcia do porodu wynosi 11-16 kg. Więcej mogą przytyć osoby szczupłe, mniej – kobiety z nadwagą. Te drugie często nawet nieco chudną w pierwszym okresie ciąży. Wyraźnie zaczniesz przybierać na wadze dopiero po 20 tygodniu.

O tym pamiętaj!

 • Zadbaj o biust - twoje piersi przygotowują się do laktacji, stają się pełniejsze i piękniejsze. Warto więc o nie zadbać. Noś odpowiedni biustonosz, który zapobiegnie rozciąganiu się skóry. Zmień go na większy, jeśli piersi jeszcze urosną. Do ujędrniania skóry używaj odpowiednich kosmetyków, a podczas kąpieli rób na przemian chłodny i ciepły prysznic.
 • Dieta przy anemii - W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć żelaza. Dobrym jego źródłem jest mięso, zwłaszcza czerwone, a także wątróbka (z młodych zwierząt). Zawierają one najlepiej przyswajalne żelazo, tzw. hemowe. Dużo jest go też w innych rodzajach mięs: chudej wołowinie, wieprzowinie, jagnięcinie, a także w zielonych warzywach liściastych (np. natce pietruszki, sałacie) oraz morelach i pomidorach. Można od czasu do czasu jeść płatki śniadaniowe, bo są one wzbogacane w żelazo. Sprawdź, czy niedobór żelaza zawsze oznacza anemię u ciężarnej.

Co cię może niepokoić

 • Sport w ciąży - Niektórzy lekarze twierdzą, że I trymestr ciąży to nie czas na intensywny wysiłek. Jednak jeśli ciąża jest prawidłowa, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś była aktywna. Zalecane są ćwiczenia rozciągające, za to powinnaś unikać ćwiczeń, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej (np. brzuszki) albo nacisk na szyjkę macicy (np. podskoki). 
 • Wizyta u fryzjera - wiele przyszłych mam obawia się farbowania włosów w stanie błogosławionym. Jednak nie ma się czego obawiać - farby nie są szkodliwe ani dla mamy, ani dla dziecka. Zawsze jednak warto poinformować fryzjera, że jesteś w ciąży.

Ciążowe mity

Jesteś w ciąży i cały czas ktoś ci mówi, co jeść w ciąży, a czego nie wolno ci tknąć. Boisz się, czy wszystko jest dobrze, by nie zagrozić dziecku? Nie martw się – podpowiemy ci, którymi z ciążowych mitów nie musisz się przejmować.

Ciążowe mity
 

Częste pytania na tym etapie ciąży

Konsultant:
dr n. med. Mariusz Sadowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (11 ocen)

5.9
Doładuj
Przeładuj