Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty przysparza wiele emocji. To pierwszy poważny egzamin w życiu ucznia, a od jego wyników zależy dalsza edukacja. Wiele osób zastanawia się, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, aby egzamin zdać nie tylko dobrze, ale i bez stresu. Pamiętaj też, że punktacja do szkoły średniej obejmuje nie tylko punkty uzyskane na egzaminie.

Reklama

Spis treści:

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty – kiedy zacząć?

Egzamin ósmoklasisty jest sprawdzeniem wiedzy z języka polskiego, matematyki i języka obcego i obejmuje on zakres wiedzy z całej szkoły podstawowej. Jeśli to możliwe, rozpocznij przygotowania jak najwcześniej, szczególnie jeśli masz pewne braki w materiale, który należało opanować. Jak to zrobić?

  • Czas. Zastanów się, ile masz czasu na opanowanie materiału z poszczególnych przedmiotów (język polski, język obcy, matematyka). Jeśli nie masz go za wiele, zastanów się, jakie są twoje priorytety – z jakiego przedmiotu lub w jakich obszarach czujesz się najmniej pewnie. To pozwoli ci ustalić, na jakie zagadnienia musisz poświęcić najwięcej czasu.
  • Plan działania. Jeśli już wiesz, co jest twoją nieco słabszą stroną, ustal plan działania: np. w poniedziałek i wtorek – po 30 minut zadań z matematyki, środa – poświęć godzinę na przypomnienie sobie słownictwa i gramatyki języka obcego, czwartek i piątek – po 30 minut na powtórki z języka polskiego.
  • Konsekwencja. Już wiesz, co musisz sobie przypomnieć, a co uzupełnić. Masz ustalony plan działania. Twoim zadaniem jest teraz jego konsekwentna realizacja. Początki mogą być trudne, ale taki sposób przygotowania da ci poczucie pewności siebie i kontroli nad sytuacją.
  • Zasada „małych kroków”. Codzienne przygotowania i powtórki niewielkiej część materiału nie są męczące, a z każdym dniem przygotowują cię do osiągnięcia celu.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć?

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty to długofalowy projekt. Nie da się przypomnieć sobie wszystkiego w jeden weekend. Najważniejsza zasada: przygotowując się do egzaminu, pozbądź się „rozpraszaczy” takich jak telefon czy tablet. Postaraj się maksymalnie skupić na zadaniach, a szybciej je rozwiążesz i więcej zapamiętasz. Co może ci pomóc w przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty? Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, które pozwolą na jak najlepiej przygotowanie do egzaminu.

  • Działaj zadaniowo. Wyznacz sobie partie materiału, które chcesz opanować lub sobie przypomnieć. Nie działaj chaotycznie, ponieważ takie przeskakiwanie z tematu na temat sprawi, że będziesz mieć poczucie, że nic nie wiesz, chociaż to nie musi i zapewne nie jest prawdą.
  • Rozwiązuj testy z lat ubiegłych. To pozwoli ci nie tylko powtórzyć partie materiału, uzupełnić wiedzę, ale przede wszystkim zapoznać się z formą testów i zadań, które będziesz rozwiązywać. W dniu egzaminu poczujesz się pewniej, ponieważ wygląd i schemat egzaminu ósmoklasisty nie będą dla ciebie nowością.
  • Zacznij od tego, co jest najprostsze. Przygotowania i powtórki zacznij od tego, na co poświęcisz najmniej czasu, a przypomnienie będzie jedynie formalnością. Przy takim rozplanowaniu zadań będziesz mieć więcej czasu na zagadnienia, które sprawiają ci najwięcej trudności, są nowe i najprawdopodobniej poświęcisz na nie najwięcej czasu.
  • Notuj. Jeśli masz obawy, że nie zapamiętasz całego materiału, to rób notatki: zapisuj najważniejsze, kluczowe informacje, wzory, słowa. Będzie to idealny materiał do powtórek tuż przed egzaminem.
  • Zrób ścianę wiedzy. Wypisz na kartce i przyczep nad biurkiem wzory, nazwiska, trudne słowa, których nie możesz zapamiętać. Zapamiętasz je, nie poświęcając czasu na naukę.
  • Opowiadaj sobie lub zwierzakowi. Powtarzanie na głos ułatwia zapamiętywanie.
  • Zapisz się na kurs lub korepetycje. Jeśli jakieś zagadnienia są dla ciebie trudne, poproś o pomoc osoby, które są specjalistami. Nauka będzie nie tylko efektywna, ale i szybciej przyswoisz sobie określone partie materiału.
  • Korzystaj z podręczników szkolnych. Egzamin ósmoklasisty obejmuje tylko materiał, jaki znajduje się w podstawie programowej. Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj do podręcznika. Tam na pewno znajdziesz odpowiedź.
  • Ruszaj się. Sport redukuje stres, dotlenia, a to ułatwi ci przyswojenie wiedzy.
  • Zdrowo się odżywiaj. Nauka to spory wysiłek intelektualny, a twój mózg potrzebuje odpowiedniego „paliwa”. Jedz owoce, warzywa, kasze, tłuste ryby morskie. Nie zapomnij o dobrym nawodnieniu organizmu – najlepsza będzie woda.

Zobacz także

Jak dobrze napisać egzamin ósmoklasisty?

Stres jest nieunikniony, a w małych dawkach działa mobilizująco i pozwoli ci dobrze napisać egzamin ósmoklasisty. Jednak najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Uwierz w siebie. Niezależnie, czy do egzaminu zostało ci pół roku czy dwa dni, uwierz w siebie i w to, że skoro solidnie przygotowujesz się do lekcji, jak i do powtórek to… na pewno wiesz i dobrze napiszesz egzamin.
  • Nie ucz się na ostatnią chwilę. Takie powtórki mogą wprowadzić chaos i sprawić, że będziesz mieć poczucie, że nic nie wiesz.
  • Dzień wcześniej przygotuj sobie ubranie. Zaoszczędzi ci to niepotrzebnego stresu w dzień egzaminu.
  • Wyśpij się. Nie zarywaj nocy na ostatnie powtórki (prawdopodobnie wyrywkowe czytanie notatek nie sprawi, że się nauczysz czegoś więcej, niż już wiesz). Wypoczęty mózg lepiej funkcjonuje. Dzięki temu będziesz lepiej przypominać sobie potrzebne informacje.
  • Zjedz śniadanie. Emocje często sprawiają, że nie odczuwamy głodu. Mimo wszystko postaraj się zjeść małe śniadanie. Organizm potrzebuje energii, żeby dobrze funkcjonował, a tym samym podczas pisania skupisz się na zadaniach, a nie na burczącym brzuchu.
  • Wyjdź wcześniej z domu. Korki, awaria komunikacji mogą przysporzyć niepotrzebnego stresu. Warto w dzień egzaminu wyjść wcześniej, żeby ograniczyć niepotrzebny stres do minimum.
  • Nie martw się na zapas. Nie ma sensu martwić się czymś, co najprawdopodobniej się nie stanie.

Powodzenia!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama