Jak długo trwa urlop macierzyński?
fot. AdobeStock

Urlop macierzyński 2019 - dla kogo, jak długo?

Twój urlop macierzyński przypada na 2019 rok? Jeśli urodzisz jedno dziecko, dostaniesz 20 tygodni urlopu, a jeśli bliźnięta - 31. Sprawdź, komu przysługuje urlop macierzyński i ile wynosi zasiłek.
Karolina Stępniewska
Jak długo trwa urlop macierzyński?
fot. AdobeStock
Urlopu macierzyńskiego udziela się kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Obecnie jest przyznawany na tych samych zasadach co w 2018 r. Urlop ten jest obowiązkowy i płatny. W jego trakcie kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Ile trwa urlop macierzyński w 2019 roku?

To, ile trwa urlop macierzyński zależy od liczy urodzonych dzieci. W 2019 roku jest to:
  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka; 
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt;
  • 33 tygodnie w przypadku trojaczków.
Na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej dodatkowe 2 tygodnie (35 tygodni przy czworaczkach, 37 przy pięcioraczkach).
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Kto może z niego skorzystać?

Po porodzie mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z niego zrezygnować. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka. Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, ojciec dziecka musi być ubezpieczony. Na urlop macierzyński można pójść jeszcze przed porodem – przed urodzeniem dziecka kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni wolnego, jeśli złoży odpowiednio wcześnie wniosek o urlop macierzyński.

Dla kogo zasiłek macierzyński?

W 2019 r. świadczenie w wysokości 1 tysiąca złotych jest wypłacane wszystkim matkom przez pierwszy rok życia dziecka, także jeśli nie są zatrudnione w ramach umowy o pracę. Gwarantowany 1 tys. zł otrzyma więc też kobieta nie odprowadzająca składek na chorobowe, np.:
  • bezrobotna,
  • studentka,
  • zatrudniona na podstawie umowy o dzieło.

W pozostałych wypadkach wysokość zasiłku będzie wyliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w ciągu roku przed urodzeniem dziecka. Jeśli kobieta pracowała krócej niż rok, brany pod uwagę będzie dotychczasowy staż pracy. Jeśli na podstawie tych obliczeń zasiłek macierzyński będzie mniejszy niż 1 tys. zł - państwo dopłaci resztę, tak, by każda matka w Polsce otrzymywała przez pierwszy rok życia dziecka przynajmniej tysiąc złotych miesięcznie.

Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

Wiele osób stosuje te terminy zamiennie, a w rzeczywistości nie są to synonimy. Urlop macierzyński oznacza przerwę od pracy z tytułu urodzenia dziecka. Zasiłek natomiast jest to ekwiwalent pieniężny, jaki mama otrzymuje za ten właśnie urlop. Zasiłek może być pobierany niezależnie od tego, czy kobieta ma prawo do urlopu, czy też nie. Natomiast urlop macierzyński przysługuje jedynie kobietom zatrudnionym na umowę o pracę.  
 
urlop macierzyński zasiłek macierzyński
  • przerwa od pracy
  • ekwiwalent pieniężny za tę przerwę
  • wyłącznie dla zatrudnionych na umowę o pracę
  • dla posiadających różne formy zatrudnienia, dla bezrobotnych

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy