podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
Adobe Stock
Aktualności

500 plus to de facto bardziej 400 plus. Czy Nowy Ład to zmieni?

Nowy Ład – nazwa starszym kojarzy się z czasami słusznie minionymi i może jest to skojarzenie właściwe, bo nowy flagowy program rządu może obejmować kolejne socjalne bonusy. Czy jest szansa na podwyższenie świadczenia 500 plus, skoro według Marleny Maląg „Polska rodzina […] jest siłą i fundamentem działań rządu’’?

Program Nowy Ład Prawa i Sprawiedliwości ma zostać ogłoszony, gdy liczba zakażeń podczas trzeciej fali pandemii zacznie maleć. Początkowo mówiło się o 20 marca, ale pod pretekstem pogarszającej się sytuacji pandemicznej termin ten został przesunięty na bliżej nieokreśloną przyszłość. Już teraz jednak pojawiają się spekulacje i domysły, co rządzący zaproponują rodakom.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

„Ciekawe oferty’’

Właśnie mija piąta rocznica wprowadzenia w życie programu 500 plus. Z tej okazji wczoraj na antenie Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg została zapytana o to, czy w Nowym Ładzie uwzględniono podwyżkę świadczenia 500 plus, które na przestrzeni ostatnich lat straciło na wartości: Za 500 plus można kupić coraz mniej. Jak szacują specjaliści, obecnie warte jest (porównując ceny produktów spożywczych) tylko 419 zł, a za trzy lata spadnie do 407 złotych. Prowadzący rozmowę zapytał, czy 500 plus zostanie podwyższone do 700 plus, albo choćby będzie waloryzowane.

Minister nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Mówiła jednak o tym, jak ważna dla rządzących jest polska rodzina, że trzeba w nią inwestować, i że „będzie wiele działań w tym zakresie’’. Padło też stwierdzenie, że „premier na pewno przedstawi ciekawe oferty’’.

Nowe obietnice w Nowym Ładzie

Choć od wprowadzenia programu minęło już 5 lat, a inflacja jest w Polsce wyższa niż w krajach Europy Zachodniej, to świadczenie dotąd nie było waloryzowane. W styczniu ceny u nas wzrosły o 3,6 proc., na Zachodzie – o 1,2 proc., choć premier regularnie zapewnia, że nasz kraj radzi sobie z pandemią lepiej niż inne. Niestety nie potwierdzają tego ani ceny w sklepach, ani statystyki zachorowań i zgonów z powodu COVID-19.

Ogłoszenie, jakie zmiany i „ciekawe oferty’’ zawarł rząd Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Ładzie, byłoby dobrym momentem na podanie do publicznej wiadomości decyzji o podniesieniu świadczenia 500 plus. Z pewnością liczą na to rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii – niektórzy potracili pracę, musieli pozamykać swoje biznesy. ludzie zaczynają martwić się o środki do życia oraz o spłatę kredytów.

Nawet bardzo „ciekawe oferty’’

Na razie jednak pojawiają się spekulacje dotyczące planów zwolnienia części emerytów z podatku od emerytury oraz wyższej kwoty wolnej od podatku (miałaby wzrosnąć z 8 000 do 30 000 zł). Mówi się też, że ewentualne podniesienie świadczenia 500 plus byłoby skorelowane w czasie z kolejnymi wyborami parlamentarnymi, czyli miałoby do niego dojść w 2023 roku. Wygląda więc na to, że polska rodzina dla rządzących jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy jej dorośli członkowie mają iść do urn wyborczych. Podwyżka 500 plus w zamian za głosy?

Sprawdź też:

unijne 500+
Adobe Stock
Aktualności
Będzie unijne 500+ wypłacane w euro? Jest oficjalne oświadczenie ZUS
500 plus, wypłacane przez Unię Europejską, a nie Polskę. Co więcej, pobierane w euro, a nie w złotówkach. Po przeliczeniu daje to prawie cztery razy więcej pieniędzy, niż suma obecnego świadczenia. Brzmi kusząco, prawda? Jest jednak haczyk.

Celem programu 500 plus było wsparcie rodzin, a także motywowanie ich do decyzji o kolejnym dziecku. Wartość świadczenia 500 plus jednak ciągle spada, obecnie jest warte 450 zł. Ostatnio coraz więcej się słyszy o dodatkowej pomocy z Unii Europejskiej. Propozycję wsparcia w uzyskaniu „unijnego 500 plus” można dostać od osób, które podają się za pracowników ZUS. Fałszywi urzędnicy! Unijne 500 plus jednak... nie istnieje. Jest to zwykłe oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy. ZUS alarmuje, by być bardzo ostrożnym. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w Bydgoszczy. Niezidentyfikowana kobieta, która podawała się za pracownicę ZUS, odwiedzała emerytów, próbując uzyskać od nich informacje na temat ich sytuacji materialnej i rodziny. Namawiała także, żeby złożyli wniosek o świadczenie wypłacane przez UE. Jedna z nagabywanych seniorek o całej sytuacji opowiedziała sąsiadce, a następnie zawiadomiła policję i ZUS. Zakład oficjalnie ostrzega przed takimi próbami oszustwa. Ostrzeżcie swoich rodziców, sami też nie dajcie się nabrać na żadne wnioski o 500 plus z Unii Europejskiej! Urzędnicy apelują, żeby zawiadomić Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00 , jeśli spotka was taka sytuacja. Należy także niezwłocznie poinformować o tym policję. Źródło: biznes.radiozet.pl Zobacz także:  WALORYZACJA 500 PLUS! Ile będzie wynosić? Będzie PODWYŻKA 500 plus, bo Polki muszą rodzić więcej! (PRZECIEKI z rządu!) 500+ będzie tylko dla najbiedniejszych? Trwa dyskusja nad zmianami!

500 plus zmiany 2021
Prawo i finanse
500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2022/2023 roku
500 plus w 2022 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2022 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Wymieniamy kluczowe terminy.

Świadczenie 500 plus na pierwsze i każde kolejne dziecko jest wypłacane w ramach rządowego programu pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus . Obecne zasady przyznawania pieniędzy obowiązują od 1 lipca 2019 roku (wcześniej, przez ponad 3 lata trwania programu, świadczenie było wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko). W 2022 roku wprowadzono zmiany w programie – obowiązuje nowy okres rozliczeniowy i nowe terminy składania wniosków. Dokumenty można składać tylko przez internet. Spis treści: Komu przysługuje 500 plus? 500 plus: do jakiego wieku?  500 plus w 2022 roku: terminy Inne zmiany w 500 plus w 2022 roku Kiedy wypłata 500 plus w 2022 roku? Gdzie złożyć wniosek o 500 plus? Opieka naprzemienna a 500 plus na dziecko 500 plus a alimenty 500 plus dla osób mieszkających za granicą Kiedy można stracić 500 plus? Komu przysługuje 500 plus na dziecko? Program Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin i ma być kontynuowany w kolejnych latach. W przeciwieństwie do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ( 12 tysięcy zł na dziecko ),  becikowego czy „ kosiniakowego ” wypłacanie tych środków nie jest ograniczone do krótkiego czasu: każde dziecko otrzyma 500 złotych miesięcznie do uzyskania pełnoletności bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia w roku 2022 jest złożenie wniosku 500 plus drogą elektroniczną. Świadczenie mogą otrzymać: rodzice; opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd jako opiekunowie prawni dziecka); rodziny zastępcze; rodzinne domy dziecka; dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego (to duża zmiana, do tej pory nie przysługiwało im ono); interwencyjne ośrodki preadopcyjne....

Waloryzacja 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Waloryzacja 500 plus w 2022? Nie tak szybko!
500 plus nie jest już warte tyle, co w roku, w którym zaczęto je przyznawać, czyli 2016... Ekonomiści nie mają wątpliwości: tak jak rosną renty i emerytury, również i to świadczenie powinno zostać podniesione. Czy rząd bierze pod uwagę zwiększenie kwoty świadczenia 500 plus w 2022 roku?

Realna wartość pieniądza spadała w 2021 roku na łeb na szyję. Okazuje się, że: 12 świadczeń 500 plus otrzymanych w  2021 roku pozwalało na zrobienie zakupów, na które w 2020 trzeba było wydać 11 przelewów 500 plus... Dziś (3.02.2022) minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie na antenie Radia Zet opierała się, by odpowiedzieć wprost na pytanie o szanse na waloryzację.  Waloryzacja 500 plus: jaka zmiana świadczenia? Już na początku ubiegłego roku eksperci wyliczyli, że zmiany w 500 plus mogą zostać przeprowadzone na dwa sposoby: świadczenie rodzinne może być waloryzowane każdego roku o tej samej porze (w marcu), podobnie jak emerytury albo – zostać podniesione o stałą kwotę. „500 plus już nie jest warte tyle, ile w momencie wprowadzenia 5 lat temu. W związku z rosnąca inflacją świadczenie straciło na wartości” – tłumaczy Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem Super Biznes. Według obliczeń ekspertów, gdyby wprowadzono waloryzację świadczenia, już w 2020 roku 500 plus powinno być wypłacane w kwocie 544,31 zł na każde dziecko . W 2021 –  557,92 zł., a w 2022 roku – nieco ponad 600 zł. Marlena Maląg: waloryzacja 500 plus na pewno... nie w 2022  Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg zapytana w Radiu Zet o możliwość waloryzacji 500 plus, przyznała, że w 2022 roku nie ma na to szans. Zdaniem minister, należy jednak brać pod uwagę ogromne kwoty przeznaczane na 500 plus oraz inne świadczenia dla rodziców. „Ja odpowiadam na to pytanie cały czas w ten sposób: rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci. Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz