sąd odebrał dziecko mamie
AdobeStock
Aktualności

Jak można z takiego powodu odebrać mamie kilkudniowego synka?

Urodzenie dziecka było prawdopodobnie najszczęśliwszym momentem jej życia. Ale trwało tylko kilka dni...

Przeszkodą w jej macierzyństwie okazały się warunki w jakich żyła, ale także epilepsja, na którą choruje 19-letnia kobieta. Mama przeżywa ogromny dramat, ale prawo na to pozwala.

"Oderwali mi synka od piersi"

Pani Katarzyna ma 19 lat i kilka dni temu w szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej urodziła synka. Na świat przyszedł zdrowy chłopczyk o wadze 3,5 kg. Szczęście mamy trwało zaledwie kilka dni. Chłopczyka umieszczono w zawodowej rodzinie zastępczej. - To skandal, oderwali mi synka od piersi – płacze młoda matka.
 

Zobacz także
kapitan polskich siatkarzy z dziećmi odbierał złoty medal

Z dziećmi na rękach odbierał złoto dla polskich siatkarzy

Wyciąganie kleszcza

Lekarze ostrzegają: twoje dziecko ma kleszcza? Nie jedź z nim na SOR!

Staropolskie imiona męskie

18 supergadżetów, które ułatwią ci macierzyństwo

26107

Jak bardzo będzie bolał cię poród? - testNie nadawała się do bycia mamą? Decyzję o odebraniu dziecka mamie sąd na wniosek Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Białej Podlaskiej. Przekonały go argumenty opieki społecznej. Sąd uznał, że kobieta jest za biedna, niewykształcona, a przeszkodą w jej macierzyństwie jest także epilepsja, na którą choruje. Według tych instytucji mama miała wyrazić na to zgodę i sama zrzec się praw do dziecka.

„Przyniesiono mi synka, ale tylko po to, bym mogła się pożegnać”

Kalkulator terminu porodu
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kobieta wspomina poród i nie może się otrząsnąć. – Pępowinę przecinał Jarek, mój partner – opowiada pani Katarzyna. – Nasza radość nie trwała jednak długo. 24 września przyniesiono mi synka, ale tylko po to, bym mogła się pożegnać. Potem pracownicy MOPS-u wraz z rodziną zastępczą zabrali go. Dlaczego mnie to spotkało? – pyta załamana kobieta.

Młoda mama jest kobietą z ciężkim bagażem doświadczeń. Była wychowywana przez głuchoniemą babcię, rodzice nie interesowali się córką. – Na szczęście poznałam Jarka, który się mną zaopiekował. Był nawet przy porodzie. Jego mama również nas wspiera – opowiada. Mama partnera przygotowała wyprawkę szpitalną dla synka, łącznie z łóżeczkiem i nosidełkiem. Teraz wszystkie to leży i przypomina o synku.

Biuro Prasowe Sądu Okręgowego w Lublinie potwierdziło, że przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej toczy się postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej pani Katarzyny.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Trudno ocenić to wydarzenia nie znając więcej szczegółów sprawy. Znamy jedynie relację jednej strony. Można przewidywać, że z pewnością były przesłanki, aby sąd odebrał matce dziecko. Raczej nie robi się tego z powodu biedy i braku wykształcenia. Niewykluczone, że właśnie choroba mamy była powodem takiej decyzji sądu. Opieka nad niemowlęciem mamy chorującej na epilepsję może być bardzo trudna, a nawet zagrażać bezpieczeństwu dziecka.

Zgodnie z prawem, długotrwała choroba opiekuna może być powodem do odebrania dziecka, a przy podejmowaniu takich decyzji kluczowe jest dobro dziecka. Ale jedno też jest pewne – ta młoda mama przeżywa ogromny dramat utraty dziecka i w tej sytuacji powinna móc liczyć na fachową pomoc psychologiczną. Czy waszym zdaniem sąd podjął słuszną decyzję? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: slowopodlasia.pl

Zobacz też:

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

tata, noworodek
Prawo i finanse
Gdy trzeba ustalić ojcostwo
Co zrobić, jeżeli trzeba ustalić ojcostwo dziecka? Kiedy mąż nie jest uznany za ojca? Czy uznanie ojcostwa można unieważnić? Na te i więcej tematów czytaj dalej.

Przede wszystkim mąż Jeśli dziecko urodziło się w małżeństwie, za ojca "z urzędu" zostanie uznany mąż. Ma to miejsce nawet wtedy, kiedy małżonkowie ze sobą nie żyją. Podstawą do stwierdzenia, że ojcem dziecka nie jest mąż kobiety, jest albo rozwód, albo orzeczona przez sąd separacja. Jeśli kobieta będąc w ciąży rozwiodła się, a dziecko urodziło się nie później niż 300 dni od rozwodu, nadal uważa się, że ojcem tego dziecka jest jej były mąż. Jeśli jednak w czasie tych 300 dni kobieta wyszła powtórnie za mąż, za ojca dziecka będzie uznawany jej nowy małżonek. Jeśli dziecko urodziło się w małżeństwie, ale przed upływem 180 dni od jego zawarcia (czyli panna młoda musiała iść do ślubu w ciąży), a mąż złoży oświadczenie, że to nie jego dziecko, wówczas nie będzie uznany za ojca. Jego oświadczenie na nic się jednak nie zda, jeśli wiedział o ciąży i mimo to się ożenił lub współżył ze swoją przyszłą żoną, kiedy dziecko zostało poczęte. To można udowodnić w sądzie. Można domniemanemu ojcostwu danego mężczyzny zaprzeczyć lub je ustalić w postępowaniu sądowym. To nie jest ojciec Postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa może zostać wytoczone przez wszystkie zainteresowane tym osoby i prokuratora. Domniemany ojciec ma na to sześć miesięcy od momentu, kiedy dowiedział się o urodzeniu dziecka. Matka dziecka może wytoczyć takie powództwo tylko w ciągu sześciu miesięcy od jego urodzenia. Może to zrobić także samo dziecko po dojściu do pełnoletności. Śmierć rodzica nie jest przeszkodą do przeprowadzenia procesu. Prokurator, jako stróż praworządności, może to zrobić zawsze. Jeśli sąd uzna powództwo o zaprzeczenie ojcostwa za uzasadnione, mężczyzna traci władzę rodzicielską i nie musi płacić alimentów. Mężczyzna uznaje dziecko Jeśli nie ma domniemania, że ojcem jest mąż matki, więc nie ma nikogo, kto oficjalnie...

Pijana matka opiekowała się dziećmi
Fotolia
Aktualności
Upijała się za 500+ i becikowe. Sąd uznał, że może opiekować się dziećmi
Gdy u pani Elwiry zjawiła się policja, kobieta miała 3 promile alkoholu we krwi i 2-miesięczne niemowlę pod opieką. Mimo to sąd uznał, że może zajmować się dziećmi.

36-letnia Elwira L. ze Świebodzic, matka czwórki dzieci, każdego miesiąca otrzymuje ponad 4 tysiące złotych, w które wliczają się pieniądze z programu 500+ i comiesięczne zasiłki. W marcu do tej kwoty doliczono również becikowe i inne dodatki. 14 marca kobieta otrzymała z Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach łącznie niemal 7 tysięcy złotych. Niestety, pieniądze przeznacza na alkohol, nie na dzieci. Za 500+ kupuje alkohol 15 marca kobieta miała stawić się w ośrodku, jednak nie przyszła. Zaniepokojeni pracownicy skontaktowali się z nią telefonicznie. Okazało się, że 36-latka jest kompletnie pijana. Na miejsce wezwano policję. Badanie wykazało, że kobieta ma we krwi 3 promile alkoholu. Gdy się upijała, jej starsze dzieci (5, 11, i 17-letnie) spędzały czas na podwórku, a 2-miesięczne niemowlę płakało w wózku. Kobieta została przewieziona na izbę wytrzeźwień, dzieci pozostawiono pod opieką sąsiadów. Do ośrodka już wcześniej wpływały zgłoszenia o nadużywaniu alkoholu i zaniedbywaniu dzieci przez 36-latkę. Druga szansa czy zagrożenie dla dzieci? Pisaliśmy o wykąpanej we wrzątku 5-letniej Nikoli. Mama dziewczynki przez kilka dni nie zadzwoniła po pogotowie. Gdy w końcu zawiozła córkę do szpitala, ona i jej partner byli kompletnie pijani. Sąd jednak uznał, że matka Nikoli, mimo nadużywania alkoholu, powinna mieć prawo do opieki nad córką i dostała jeszcze jedną szansę. Po powrocie Nikoli do domu dziewczynka po raz kolejny trafiła do szpitala. Podobnie jest w przypadku pani Elwiry. Po powrocie z izby wytrzeźwień sąd uznał, że wciąż powinna zajmować się dziećmi. Ta decyzja wzbudza obawy dyrektorki Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach, Izabeli Siekierzyńskiej. Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy, Agnieszka Połyniak, zapewnia, że decyzja sądu jest uzasadniona. "To zarządzenie tymczasowe do czasu zakończenia postępowania. Ta rodzina ma...

matak zostawiła dziecko w sądzie
Adobe Stock
Aktualności
Rzeszów: matka zostawiła 5-miesięczne dziecko w sądzie, bo …. miała dość
Macierzyństwo przerosło ją? Dlaczego 20-latka nie poradziła sobie z opieką nad dzieckiem?

Daria to młoda mama, ma 20 lat i 5-miesięczną córeczkę. Niestety nie umiała ułożyć sobie życia – rozstała się z ojcem dziewczynki. Ponowny związek tylko na początku wyglądał dobrze. Przynajmniej tak wynikało ze zdjęć wrzucanych do mediów społecznościowych. Czy nie postąpiła zbyt pochopnie i nie będzie żałować swej decyzji? "Nie jestem w stanie opiekować się dzieckiem" W Sądzie Okręgowym w Rzeszowie nie kryli zdumienia, kiedy młoda matka oświadczyła sędziom, że zostawia dziecko. Wytłumaczyła, że ma trudną sytuację życiową i nie jest w stanie opiekować się córką. Chce zrzec się praw rodzicielskich.   Kobieta pochodzi z Gdańska. Tam do tej pory żyła i tam też urodziła córeczkę. Kiedy jednak ojciec dziecka trafił za kraty, 20-latka zaczęła szukać nowego partnera. W internecie trafiła na Kamila z Budziwoja koło Rzeszowa. Dziewczyna zakochała się i dla nowej miłości przejechała całą Polskę, aby wraz ze swoją córeczką zamieszkać w malutkim domu z Kamilem i jego rodziną. Szczęście tylko na zdjęciach w sieci Nic nie zapowiadało, że w tak krótkim czasie dojdzie do kryzysu związku. Para chętnie pozowała do zdjęć z malutką dziewczynką i chwaliła się nimi w sieci. Potem jednak coś się popsuło. Młoda kobieta zabrała córeczkę, jej dokumenty i przyszła do sądu. Rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie sędzia Tomasz Mucha przekazał, że natychmiast wezwano pogotowie. Dziecko jednak okazało się zdrowe. Matka od razu podpisała wniosek o zrzeczenie się praw do córki. Na posiedzeniu sądu, wydano postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej . Nowi rodzice zgłosili się jeszcze tego samego dnia. Rzecznik sądu podkreślił jednak, że kobieta cały czas ma szansę wycofać się ze swojej decyzji. Czy tak się stanie? Adopcja szansą na happy end Wczesne macierzyństwo to ogromne wyrzeczenie i bardzo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj