matka znęcała się nad synkiem
Adobe Stock
Aktualności

„Dziecko uczy się chodzić, ma prawo się poprzewracać” – tak matka tłumaczyła siniaki na ciele synka

Matka siniaki na ciele swojego dziecka tłumaczyła tym, że maluch uczy się chodzić. Policja ustaliła, że znęcanie nad chłopcem trwało pół roku. Aktualnie matka dziecka przebywa w areszcie tymczasowym.

21-letnia matka z Zabrza usłyszała zarzut znęcania się nad swoim 1,5 rocznym synkiem. Sprawa rozpoczęła się dzięki interwencji cioci dziecka. Ojciec malucha od dawna jest w więzieniu i nie ma kontaktu z synem.   

Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]

Dziwne zachowanie matki

Ciocia chłopczyka po raz kolejny zauważyła u niego siniaki i otarcia, gdy jego matka oddała jej go pod opiekę.

„Zrobiła to w dziwnych okolicznościach. Przyszła i zostawiła dziecko, tak jakby nie miała siły, czasu, pieniędzy, chęci się nim zajmować, nie miała poczucia obowiązku. Nie podała konkretnego powodu, dlaczego je oddaje rodzinie” – powiedział młodszy aspirant Sebastian Bijok, rzecznik policji w Zabrzu.

Już wcześniej sposób zajmowania się chłopczykiem przez jego matkę budził wątpliwości osób z rodziny malucha. „Dziecko z powodu obrażeń było już raz hospitalizowane. Kobiety połączyły fakty i sytuacja zaczęła im się wydawać dziwna” – dodał policjant.

Zawiadomienie policji

Tego samego dnia po chłopca zgłosił się aktualny partner matki dziecka, kobiety jednak nie oddały mu chłopczyka. Gdy przyszła po niego również matka – ciocia dziecka, a dokładnie siostra ojca chłopczyka, zawiadomiła policję.

Policjanci, którzy przybyli na miejsce, wezwali pogotowie ratunkowe. Lekarz podjął decyzję o przewiezieniu chłopczyka do szpitala i wykonaniu odpowiednich badań. Dziecko przez kilka dni było hospitalizowane. O jego dalszym losie zdecyduje sąd rodzinny.

Dziecko robi sobie siniaki, bo uczy się chodzić?!

Matka usłyszała w prokuraturze zarzuty „znęcania się nad osobą nieporadną z uwagi na wiek oraz narażenia na utratę życia i zdrowia”. Kobiecie grozi kara do 8 lat więzienia. Został wobec niej zastosowany również areszt tymczasowy.

„Kobieta nie przyznaje się do zarzucanych czynów. Twierdzi, że dziecko samo sobie siniaki porobiło przez nieuwagę. Uczy się chodzić, ma prawo się poprzewracać, takie były jej tłumaczenia. Wstępnie przyjęto, że znęcanie nad chłopcem trwało pół roku” – tłumaczył rzecznik policji w Zabrzu.

Aktualny partner kobiety również usłyszał zarzut narażenia chłopca na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Choć na razie śledczy nie dowiedli, że on również znęcał się nad dzieckiem, to wiedział o tym i nie pomógł mu. Mężczyźnie grożą 3 lata więzienia, a na razie prokurator zastosował wobec niego dozór policji.

Źródło: tvn24.pl

Piszemy też o

 

Zabójstwo 2-miesięcznej Mai: nowe fakty
Adobe Stock/motortion
Aktualności
Nowe fakty ws. zabójstwa 2-miesięcznej Mai: rodzinę odwiedzała położna. Nie zauważyła śladów przemocy
Rodzice 2-miesięcznej Mai ze Starogardu Gdańskiego zostali oskarżeni o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Z najnowszych ustaleń wynika, że po narodzinach dziewczynki rodzinę cztery razy odwiedziła położna. Na żadnej z wizyt patronażowych nie zauważyła, żeby dzieciom działa się krzywda.

Maja zmarła w czwartek 20 stycznia . Pogotowie do nieoddychającego dziecka wezwała matka dziewczynki. Wkrótce okazało się, że Maja, Zuzia i Kuba byli ofiarami przemocy domowy ze strony rodziców. Dziewczynki nie udało się uratować, a rodzice usłyszeli zarzut zabójstwa, dodatkowo ojcu postawiono zarzuty o znęcanie się nad dziećmi ze szczególnym okrucieństwem i posiadanie narkotyków. Rodzinę odwiedzała położna. Nic nie zauważyła „Wyborcza” próbuje ustalić, jak to możliwe, że nikt nie zauważył – a na pewno nikt nie zgłosił – że dzieci są katowane przez rodziców. Prezydent Starogardu Gdańskiego otrzymał szczegółowy raport poświęcony sprawie. Ma on wykazać, co zawiodło w systemie opieki społecznej, że Mai nie udało się pomóc. „Zarówno rodzina, jak i jej krewni nie byli objęci opieką społeczną. Pracownicy socjalni mogą reagować w trzech przypadkach: kiedy jest założona Niebieska Karta, kiedy rodzina jest objęta pomocą społeczną lub kiedy ktoś zgłosi, że dzieje się coś złego. Żaden z tych elementów nie wystąpił” – poinformowała w rozmowie z „Wyborczą” Magdalena Dalecka, rzeczniczka miasta. W raporcie znalazły się m.in. wyjaśnienia kierowniczki lokalnej przychodni, której pracownica – położna – odbywała wizyty patronażowe u Mai. Kierowniczka miała poinformować komisję, że położna środowiskowa nie zauważyła, by w domu dochodziło do przemocy. Prezydent Starogardu pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby pomóc uniknąć takich tragedii w przyszłości. Wspiera go w tym Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Źródło: trojmiasto.wyborcza.pl Zobacz także: Były ksiądz i niedoszła zakonnica znęcali się nad dziećmi. Zapadł ostateczny wyrok: mniejszy niż początkowo Widzisz krzywdę dziecka? Reaguj, bo grozi ci więzienie! Rodzice stracili 3-letniego syna… Tydzień po...

Dziennikarka zwróciła uwagę krzyczącej na dziecko matce
Adobe Stock/Catalin
Aktualności
Dziennikarka zwróciła uwagę matce krzyczącej na dziecko: „Proszę, reagujcie! Krzyk to przemoc!”
Pod relacją dziennikarki rozgorzała dyskusja na temat takich sytuacji. Kiedy i jak reagować? To niełatwa decyzja.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł się w podobnej sytuacji: widział, jak dziecko na ulicy płacze, a jego rodzic nie umie zapanować nad emocjami. Zwykle zastanawiamy się wtedy, czy reagować, czy podejść, a jeśli tak, to co powiedzieć. Z jednej strony nie chcemy się wtrącać, z drugiej czujemy niepokój, że dziecku dzieje się krzywda. W takiej sytuacji ostatnio znalazła się dziennikarka „Wysokich Obcasów”. Postanowiła porozmawiać z kobietą, która krzyczała na córkę. Matka krzyczała na dziecko. Nikt nie reagował Monika Tutak-Goll, dziennikarka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów” wracała z rodziną ze spaceru, gdy usłyszała krzyki. To matka krzyczała na dziecko. „Tak mocno, tak przeraźliwie, że mną tąpnęło, nie będę tego wszystkiego powtarzać, coś w stylu: "Nie znoszę cię! Zaraz zamarznę! Tyle razy prosiłam! Jak ja coś mówię..."” – relacjonuje dziennikarka na łamach „WO”. Z opisu Tutak-Goll wynika, że dziewczynka była zalana łzami, a kobieta coraz bardziej się nakręcała. Nikt z przechodniów nie reagował. Dziennikarka zaznaczyła, że w jej odczuciu to nie był nagły i krótki wybuch – matka miała stracić nad sobą panowanie i nie była w stanie przestać. Postanowiła więc zareagować. „Pomyślałam, że coś się stało” Początkowo rodzina przeszła obok, licząc, że sama obecność obcych w pobliżu sprawi, że matka się uspokoi – tak się jednak nie stało. „Dobrze, nie jestem święta, też mi się zdarza unieść, wiem, że z dziećmi nie jest lekko, że mają swoje foszki, ale to był festiwal pogardy ” – napisała Tutak-Goll. Ostatecznie dziennikarka podeszła do matki, nie mając pojęcia, co tak naprawdę powiedzieć – zapytała więc, czy nie potrzebuje pomocy. Kiedy zaskoczona matka spojrzała na dziennikarkę, ta powtórzyła...

przemoc wobec dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Przemoc wobec dzieci: czym jest przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna? Jakie są kary i konsekwencje?
Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie, szarpanie czy popychanie. Inne zachowania dorosłych, które naruszają dobro dziecka i narażają je na krzywdę, to także przemoc. W przepisach prawa jest mowa m.in. o przemocy psychicznej i emocjonalnej wobec dzieci. Za każdy rodzaj przemocy grożą surowe kary.

Przemoc wobec dzieci ma fatalne konsekwencje – zarówno dla psychiki, jak i zdrowia dziecka. Ale za przemoc grożą też kary, w tym kara pozbawienia wolności. Przemoc fizyczna i psychiczna wobec dzieci jest w Polsce zakazana. Czego nie wolno robić? Rodzaje przemocy wobec dzieci Przemoc można podzielić na różne rodzaje, bo równie mocno co klaps rani też złe słowo, latami powtarzane wyzwiska, upokorzenia czy zaniedbanie. Przemoc wobec dzieci jest szczególnie okrutna. Silniejszy dorosły człowiek wykorzystuje swoją przewagę fizyczną oraz fakt, iż dziecko jest od niego zależne lub nieporadne, i krzywdzi je. Polskie prawo przewiduje surowe konsekwencje za stosowanie przemocy wobec dzieci. Dotyczy to tak samo przemocy fizycznej, jak psychicznej czy ekonomicznej. Czym jest przemoc wobec dzieci? Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 2005 roku głosi, że przemoc to „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa albo dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.  Z kolei WHO określa, że „przemoc wobec dzieci to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka”. Warto przytoczyć też słowa D. Gila, na które powołuje się Fundacja Dzieci Niczyje: przemoc wobec dzieci to „każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprymuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój”. Przemoc wobec dzieci to zatem:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz