Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, skarbonka, oszczędzanie, rodzina
Panthermedia
Aktualności

Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej?

W jakim mieście żyje się rodzinom najlepiej? Gdzie znajdziecie najwięcej żłobków, a gdzie miasto dba o rodzinę z kilkorgiem dzieci? Sprawdźcie!
Które miasto najlepiej troszczy się o rodzinę, które ma najlepszą politykę prorodzinną? Sprawdźcie, gdzie jest najwięcej miejsc w przedszkolach, gdzie najłatwiej dostać miejsce w żłobku, a gdzie najłatwiej utrzymać rodzinę.

Liczba żłobków

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego miastem, w którym jest najwięcej miejsc w żłobkach, jest Rzeszów: pokonał inne miasta wynikiem 14,4 miejsc na 100 dzieci. Dzięki dopłatom, miejsc w żłobkach tworzy się coraz więcej, niestety, wciąż o wiele za mało, niż potrzeba.

Przeczytaj też: Dziecko w żłobku

Najwięcej przedszkoli

Największą liczbą przedszkoli mogą poszczycić się Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Katowice, ale nie zawsze przekłada się to na dostępność miejsca w przedszkolu. Jeśli nie stać nas na prywatną placówkę, należy zainteresować się polityką prorodzinną konkretnego miasta i warunkami przyznawania punktów przy zapisach do przedszkola. Przy zapisywaniu dziecka do państwowej placówki znaczenie może mieć np. czy rodzice płacą podatki w danym mieście.

Sprawdź, jak wybrać najlepsze przedszkole
 
Liczba przedszkoli nie zawsze przekłada się na odsetek przedszkolaków, czyli liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, które uczęszczają do placówki. Największy jest on w Zielonej Górze, Poznaniu i Warszawie.

Gdzie najłatwiej utrzymać rodzinę?

Tam, gdzie zarabia się najwięcej, teoretycznie najłatwiej utrzymać rodzinę. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty życia w danym mieście. Przeciętne miesięczne dochody na 1 osobę w gospodarstwie domowym najwyższe są w województwie mazowieckim. Wynoszą one o 1/3 więcej niż przeciętne wynagrodzenie gdzie indziej w Polsce. Dla województwa mazowieckiego statystyki zawyża oczywiście Warszawa, gdzie można zarobić o ponad połowę więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie, ale i koszty życia są wyższe, niż w innych miastach Polski: wyższe są ceny nieruchomości, koszt utrzymania samochodu, usługi, żywność, rozrywka.

Sprawdź też: 15 sposobów na oszczędzanie

Gdzie najłatwiej kupić własne mieszkanie?

Biorąc pod uwagę przeciętną pensję i koszty obsługi kredytu, najtrudniej mieszkanie kupić w Krakowie i Wrocławiu, a najłatwiej na Śląsku. Jednak najwyższe ceny mieszkań są w Warszawie, stolicę goni Kraków i Gdańsk. W dużych miastach również najłatwiej o pracę, zwłaszcza wśród osób z wyższym wykształceniem.

Rodzina wielodzietna

Wiele miast w Polsce wprowadziło tzw. Kartę Dużej Rodziny. Gwarantuje ona zniżki i ulgi dla członków rodzin wielodzietnych. Najczęściej są to rodziny z trójką i większą liczbą dzieci, ale w Szczecinie kartę może otrzymać rodzina już z dwójką dzieci, w Krakowie natomiast rodzina 4+. Miasta, które oferują kartę zniżkową, to m.in.: Bielsko-Biała, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Katowice, Kraśnik, Lublin, Piaseczno, Rybnik, Siedlce, Wrocław, Żory, Ostrołęka, Biała Podlaska, Rawa Mazowiecka, Jaktorów, Kluczbork, Poznań, Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Szczecin, Gorzów Wielkopolski.
Mieszkacie w jednym z tych miast? Jeśli tak, koniecznie zgłoście się po kartę. Jeśli nie, dowiedzcie się w Urzędzie Miasta, czy wasza miejscowość oferuje zniżki i ulgi dla dużych rodzin.

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Warto mieć dzieci, a najlepiej dużo i korzystać z Karty Dużej Rodziny!
Możesz dzięki temu zaoszczędzić sporo codziennych wydatków. Zobacz, gdzie najwięcej zyskasz!

Duża rodzina to naprawdę spore koszta – same codzienne zakupy jedzenia to wydatek kilkudziesięciu złotych. W tej sytuacji liczy się możliwość zaoszczędzenia nawet kilku złotych. Znacznie więcej niż tylko muzea i kolej Karta Dużej Rodziny jest wydawana od 2014 roku. Od dwóch lat partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej inicjatywie jest Związek Rodzin Polskich „Trzy Plus” , zrzeszający rodziny z trójką i więcej dzieci. To udany duet – ministerstwo podpowiada, w jakich miejscach chciałoby uzyskać najwięcej ulg, a rolą związku jest znalezienie odpowiednich  do tego partnerów. Na początku Karta Dużej Rodziny kojarzyła się niemal wyłącznie ze zniżkami w transporcie kolejowym czy w muzeach. Dziś w programie KDR są ośrodki sportowe, hotele, biura turystyczne, sieci handlowe rozmaitych branż. Do tej pory podpisano już 5 tys. 403 umów o współpracy.  Gdzie duże rodziny chciałyby mieć największe ulgi? Przede wszystkim chodzi o zakup artykułów spożywczych , odzieżowych, obuwniczych i higienicznych – wylicza Wincenty Pipka ze Związku Dużych Rodzin. Od 7 do 10 proc. oszczędności Największe rabaty oferują szkoły językowe oraz obiekty sportowe. 50 proc. zniżki mają parki rozrywki, a w wielu miejscach Polski dla dużych rodzin komunikacja jest bezpłatna, albo z bardzo dużymi ulgami. Branża turystyczna oferuje takim rodzinom nawet 40-50 proc. rabaty. Możliwość dużo tańszych wakacji to bardzo pożądana rzecz w dużych rodzinach. Z reguły jednak zniżki zamykają się w przedziale 7-10 proc . - Dla rodzin wielodzietnych każda kwota, czy będzie to 50 złotych, czy 500 złotych jest ważna – podkreśliła prezes związku Joanna Krupska. Moda na kartę Okazuje się, że Karta Dużych Rodzin ma coraz silniejszą pozycję. ­- Pojawiła się nawet moda na bycie partnerem karty. Duże firmy...

trudna sytuacja w polskich żłobkach
AdobeStock
Aktualności
Dostanie się do żłobka to jak wygrana w totka! 1 miejsce na 18 dzieci to nie żart...
Dostać miejsce w żłobku graniczy w Polsce z cudem. Rodzice robią co mogą, ale i tak są bez szans - nawet zapisanie dziecka już w momencie urodzenia nie daje gwarancji miejsca. Co robić w takiej sytuacji i gdzie jest najgorzej?

Główny Urząd Statystyczny podsumował ubiegły rok jeśli chodzi o dostępność dzieci do żłobków - z danych wynika, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypada 100 tysięcy miejsc w 3 tysiącach 120 żłobkach i klubach dziecięcych. Liczby te obrazują mizerię polskich żłobków i nikłe szanse rodziców na zdobycie miejsca dla swojej pociechy w placówce. Są takie miejsca w Polsce gdzie na jedno miejsce w placówce przypada 18 dzieci. Miejsc jak na lekarstwo Z raportu przygotowanego przez Niania.pl, największego portalu internetowego dla rodziców szukających opieki dla dzieci wynika, że najwięcej chętnych na miejsce w żłobku jest w województwie świętokrzyskim - na 1 miejsce przypadało 18 dzieci. Kiepsko jest także w województwach: warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim - o 1 miejsce walczy 17 dzieci. Słaba sytuacja jest także w województwach: podkarpackim, łódzkim, śląskim, pomorskim i małopolskim . W tych regionach na 1 miejsc przypada od 14 do 13 dzieci. Stosunkowo najlepsza sytuacja jest w województwach opolskim i dolnośląskim - o 1 miejsce ubiega się 8 dzieci. Nieco gorzej, ale i tak lepiej niż w innych regionach jest w województwach mazowieckim i zachodniopomorskim - 10 dzieci na 1 miejsce. Co zrobić, gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żłobka? Gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żłobka, niektórzy rodzice powierzają opiekę nad pociechą najbliższym. Posiadanie dziadków , którzy zajmą się maleństwem, jest najlepszym rozwiązaniem, ale też bardzo mało rodziców ma taki luksus, że dziadkowie mieszkają blisko i są chętni aż do takiej pomocy. Jeśli rodzice nie mają nikogo bliskiego, kto pomógłby w opiece nad maluszkiem, warto skorzystać z oferty sprawdzonej i profesjonalnej niani . "Niania może okazać się nawet lepszym rozwiązaniem dla dziecka niż żłobek czy klub dziecięcy" - mówi psycholog i terapeutka dzieci oraz...

Słowacja, Chopok, Jasna, narty z dzieckiem, ferie
materiały prasowe
Czas wolny
7 słowackich hitów dla rodzin z dziećmi
Słowacja zimą to prawdziwy raj. Jest blisko, jest śnieg, na narty do Jasnej i Chopoku mogą jechać doświadczeni narciarze i dzieci, które znajdą tam szkółki, bezpieczne wyciągi. Po nartach można odpocząć w bajkowym aquaparku Tatralandia! Co musicie zobaczyć? Sprawdźcie!
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz