na co Polacy wydają pieniądze z programu 500+
Fotolia
Aktualności

Lepsze 500+ w Polsce czy na Litwie? Które wolisz?

Na Litwie od tego roku rodzice dostają pieniądze na dziecko. Program jest wzorowany na polskim 500+, ale wygląda inaczej. Z którego 500 plus wolicie korzystać? Który program sprawi, że urodzi się więcej dzieci?

Od stycznia 2018 r. rząd Litwy wprowadził program wypłaty świadczeń dla rodziców. Nie ukrywa, że wzoruje się na polskim programie. Które 500+ jest bardziej korzystne dla rodziców? Które bardziej pomoże rodzicom i dzięki któremu urodzi się więcej dzieci?

500 Plus na Litwie czyli...

Od stycznia 2018 roku na każde dziecko na Litwie będzie wypłacane 30 euro. 30 euro to ok. 132 zł, czyli znacznie mniej niż polskie 500 zł na dziecko, ale okazuje się, że niektórzy rodzice w Polsce bardzo zyskaliby, gdyby w Polsce był program jak na Litwie.
Litewski program jest bardziej zróżnicowany.

  • 30 euro dostaje się na Litwie na każde dziecko, także na pierwsze dziecko – niezależnie od dochodów.
  • Pieniądze są wypłacane do 18. roku życia, a jeśli dziecko się uczy – do ukończenia 21. roku życia.
  • Jeśli w rodzinie jest 3 dzieci - rodzina dostanie więcej pieniędzy: 58,5 euro (czyli ok. 258 zł na dziecko).
  • Jeśli dochody w rodzinie są niskie - na każde dziecko rodzice dostaną również po 58,5 euro (czyli ok. 258 zł na dziecko).

Premier Litwy Saulius Skvernelis zapewnił, że program będzie się rozwiał i kwota na każde dziecko będzie zwiększana co roku – do 100 euro na dziecko (jest to planowane w 2020 roku, czyli już za 2 lata!).
Zobacz także: Wszystko o 500 zł na dziecko

Komu litewskie 500+ się opłaca

30 czy 58 euro to mniej niż polskie 500 zł na dziecko, ale wielu rodziców na pewno wolałoby litewski program. Na pewno skorzystaliby na nim rodzice z jednym dzieckiem, także matki samotne wychowujące dziecko, których dochód w Polsce jest wyższy niż minimum uprawniające do wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko.
Zyskałaby też w Polsce niemała grupa rodziców, których dzieci skończyły 18 lat, a nadal się uczą – na Litwie pieniądze będą wypłacane do 21. roku życia.
Niemała jest też liczba takich rodzin, w których jedno dziecko ma więcej niż 18 lat, a drugie mniej. Zgodnie z polskim 500 plus taka rodzina jest traktowana jak rodzina z jednym dzieckiem (choć rzadko się zdarza, że dziecko, które ma 18 lat przestaje się uczyć).
W litewskim programie nie ma osób uprzywilejowanych. Promuje rodziny, które mają 3 dzieci oraz wspiera rodziny, które mają najniższe dochody.
W odróżnieniu od polskiego programu 500+ ,litewskie 30 euro Plus jest rzeczywiście Programem +, czyli ma perspektywę rozwoju, bo pieniędzy z roku na rok ma być więcej. Jeśli obietnice litewskiego premiera zostaną spełnione, już za 2 lata na dziecko ma być wypłacane 100 euro, czyli ok. 420 zł – do 21. roku życia (gdy dziecko się uczy).
Innym plusem "litewskiego 500+" jest zgoda przy wprowadzaniu programu (czego zabrakło w Polsce). W litewskim parlamencie 80 posłów było za, zaledwie 1 przeciw (a 15 posłów było nieobecnych). 
Zobacz także: Konkubenci wyłudzają 500 Plus

Więcej dzieci w Polsce czy na Litwie?

Litewski program jest wzorowany na polskim 500+ (zresztą jego inicjatorami była grupa polskich posłów – Akcji Wyborczej Polaków na Litwie). Obydwa programy mają na celu pomoc rodzicom wychowującym dzieci i zachęcenie młodych ludzi do decydowania się na dziecko (oraz na urodzenie większej liczby dzieci).
Który program będzie bardzie efektywny – polskie 500 plus czy litewskie – okaże się po latach.
Zobacz także: Porodówki pękają w szwach. Czy to zasługa 500 plus?
A który program 500+ podoba się Wam bardziej? Który uważacie, że będzie skuteczniejszy? Który bardziej zachęciłby Was do decydowania się na dziecko? Czekamy na komentarze!

500 plus - kto dostanie, a kto nie

500+
AdobeStock
Aktualności
Co z 500 plus, jeśli zmieni się rząd?
Partie opozycji nie patrzą łaskawym okiem na program Rodzina 500 Plus. Co się zmieni, jeśli PiS straci władzę?

500 plus to rządowy program pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus . Obowiązuje on od 2016 roku. W ramach świadczenia rodzinnego rodzice otrzymują nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny spełniające kryterium dochodowe mogą otrzymać również 500 plus na pierwsze dziecko lub na jedynaka. W tym przypadku, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 800 zł. Koniec 500 plus? W piątek wiceszef Nowoczesnej Witold Zembaczyński zapowiedział, że gdy jego partia dojdzie do władzy, zlikwiduje program 500+. Tymczasem Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca partii Nowoczesna sprostowała, że "to przekłamanie", bo partia ma pomysł na nowy, alternatywny program. – "Mamy zamiar zmienić program 500 plus na program "Aktywna Rodzina" – mówi przewodnicząca partii Nowoczesna. "Program "Aktywna rodzina" zakłada comiesięczną wypłatę w wysokości 250 zł na każde (także pierwsze) dziecko. - W tej chwili programem 500 plus objętych jest 57 proc., bodajże, dzieci, natomiast programem "Aktywna Rodzina" objętych byłoby 97 proc." – powiedziała Lubnauer. Kto na tym zyska? Z programu mogłyby korzystać wszystkie rodziny, w których pracuje choć jedno z rodziców – "Uważamy, że rodziny, w których nikt nie pracuje, powinny być pod opieką pomocy społecznej, ale nie powinny korzystać z takiego programu" – powiedziała Lubnauer. Witold Zembaczyński ocenił, że program 500 plus jest "niesprawiedliwy i opresyjny wobec klasy średniej", bo nie zachęca do aktywności zawodowej rodziców. "Propozycja programowa Nowoczesnej "Aktywna Rodzina" - to duża ulga, ale w zamian za aktywność zawodową rodziców. Jesteś aktywny dostajesz możliwość ulgi, która jest znacznie większa niż 500 plus . Będzie więcej pieniędzy dla tych, którzy...

500 plus traci na ważności
AdobeStock
Aktualności
393 złotych zamiast 500 plus - to już się dzieje!
Od 1 lipca można już składać wnioski o 500 plus na kolejny okres, jednak polska rodzina może coraz mniej za nie kupić. Świadczenie realnie zmalało do 393 złotych.

Jak wyliczają ekonomiści, świadczenie Rodzina 500 plus z roku na rok traci na wartości. Rządowy program nie podlega waloryzacji i przez inflację jego beneficjenci mogą sobie pozwolić na coraz mniej.  500 zł w kwietniu 2016 roku pozwalało na zrobienie zdecydowanie większych zakupów niż teraz.  500 zł=393 zł Okazuje się, że przez dwa lata obowiązywania sztandarowego programu PiS, wypłaty zmalały o ponad 20 procent. Wszystko przez to, że zdrożały ceny żywności, edukacji, kultury, transportu oraz ceny mieszkań. "Świadczenie realnie zmalało aż do 393 złotych . Byłoby nawet więcej, gdyby nie spadek cen odzieży i obuwia, co obniżyło związane z ich zakupem koszta miesięczne o przeszło 20 złotych" – podaje "Super Express".  Na podstawie czerwcowych danych o inflacji Głównego Urzędu Statystycznego ceny dóbr i usług konsumpcyjnych powinny spaść w lipcu 2018 roku o 0,2 proc. wobec czerwca 2018 roku, natomiast roczny wskaźnik   cen wyniesie 1,9 proc. - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z danych GUS wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 roku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z majem, zaś zestawiając z czerwcem 2017 roku ceny podniosły się o 2,0 proc. Ponad 3 miliony dzieci poza programem Są już także najnowsze, oficjalne dane, ile dzieci korzysta z programu, a ile jest poza nim. Blisko 3,2 miliona dzieci w Polsce nie ma szans, by skorzystać z programu 500 plus – powiedział wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, odpowiadając na interpelację byłej minister edukacji i posłanki PO Krystyny Szumilas. Według informacji przedstawionych przez Marczuka, z prawa do 500 plus korzysta 3,7 miliona dzieci. Posłanka Platformy nie bez powodu poprosiła o takie informacje. Jak podkreśla, chodzi o obietnicę PiS złożoną podczas kampanii wyborczej, że 500 plus będzie przyznawane na każde...

500 plus
Fotolia
Aktualności
500 plus pod lupą NIK
Czy pieniądze z 500 plus trafiły tam, gdzie trzeba i na czas - może w końcu będzie w tej sprawie jasność. Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, czy pieniądze zostały dobrze wydane.

NiK postanowił zająć się sztandarowym projektem PiS wypłat 500 plus dla rodzin mających dwójkę i więcej dzieci. Urząd uznał, że dwa lata, jakie w tym roku miną od czasu wprowadzenia programu, to dobry moment na podsumowanie jego funkcjonowania. Czy pieniądze trafiły tam, gdzie trzeba? - Chcemy zbadać, czy środki z programu są właściwie rozdzielane i czy rzeczywiście otrzymują je wszyscy, których program obejmuje – tłumaczy biuro prasowe Najwyższej Izby Kontroli. Główny celem kontroli będzie sprawdzenie, czy środki przeznaczone na funkcjonowanie programu zostały wykorzystane przez gminy zgodnie z przeznaczeniem . Przeanalizowane zostanie także to,  czy samorządy prawidłowo realizowały wnioski i terminowo realizowały wypłaty – tłumaczą urzędnicy NIK. 500 plus wciąż budzi emocje To bardzo dobra wiadomość! W ostatnim czasie nie raz pisałyśmy w Babyonline o tym, że program nie działa bezbłędnie. Sam rząd przyznawał, że zdarzały się nadużycia i pieniądze nie zawsze trafiały do odpowiednich rąk. Tak było w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ale było też wiele sytuacji, kiedy rodzicom pieniądze się należały, a urzędnicy bardzo opieszale przeglądali ich wnioski o wypłatę 500 plus. Tak było w świętokrzyskim, gdzie ponad 2 tys. rodzin od października czekało na wypłatę . Urzędy ślimaczyły się także z wypłatami przed Bożym Narodzeniem, chociaż minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska prosiła o to, aby przyspieszyć wypłaty i ulżyć rodzinom w wydatkach świątecznych. 500 plus nadal rodzi wiele pytań, być może kontrola NIK rozwieje niektóre z nich. Na ocenę wniosków  trzeba będzie jednak trochę poczekać. Najprawdopodobniej pełną wiedzę na ten temat poznamy na początku przyszłego roku. A wy co o tym sądzicie? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach. Źródło:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj