największe noworodki
YouTube/News From World
Aktualności

Ile ważył największy noworodek w Polsce i na świecie? Rekordy na porodówkach

Przeciętna waga noworodka oscyluje wokół 2800-3000 g. Zdarza się jednak, że na świat przychodzą noworodki, które ważą kilka, a nawet kilkanaście kilo. Masa najcięższego noworodka na świecie wyniosła aż 18 kg! Co wpływa na tak dużą wagę nowo narodzonych dzieci?

Na wagę urodzeniową noworodka ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to przebieg ciąży i uwarunkowania genetyczne. Przeciętnie noworodek waży ok. 3250-3400 g. Choć w trudno w to uwierzyć, największe noworodki potrafią ważyć od kilku do nawet kilkunastu kilo. Przypominamy, ile waży największy noworodek w Polsce i na świecie.

Największy noworodek:

 1. Ile powinien ważyć noworodek?
 2. Największy noworodek w Polsce
 3. Ile waży największy noworodek na świecie?
 4. Waga najmniejszych noworodków na świecie

Ile powinien ważyć noworodek?

Średnia masa urodzeniowa noworodka w Polsce waha się między 3250 a 3400 g. Warto pamiętać, że nie ma idealnej wagi noworodka. To ile dziecko waży tuż po porodzie,  wynika z wielu czynników, w tym uwarunkowań genetycznych i wagi ciężarnej. Należy także podkreślić, że dziewczynki zwykle ważą mniej od chłopców. Zdarza się też, że na świat przychodzą dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. Do rekordów należą najcięższe noworodki, które urodziły się, mając 10 czy nawet 18 kg. Takie gigantyczne noworodki nie są jednak zwykle całkiem zdrowe.

Największy noworodek w Polsce

Największe dzieci urodzone w Polsce ważą zwykle od 5 do 7 kg. Przedstawiamy te, o których ostatnimi laty głośno było w polskich mediach:

 • Największym noworodkiem w Polsce był urodzony w Szczecinie Kacper, który ważył aż 7 kg. Chłopiec miał 66 centymetrów długości i przyszedł na świat drogami natury. Poród był błyskawiczny –  trwał niecałe pół godziny.
 • Do największych noworodków urodzonych w Polsce zalicza się także Ksawerego ze Świętochłowic. O jego narodzinach było głośno we wszystkich polskich mediach. W chwili narodzin Ksawery ważył 5.75 kg. Chłopiec także przyszedł na świat siłami natury. „W mojej 20-letniej karierze tak dużego noworodka jeszcze nie widziałem” – mówił Arkadiusz Kucharek, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Świętochłowicach.
 • Także w Poznaniu przyszedł na świat rekordowo duży noworodek. Ważył 5 kg 660 gramów i mierzył 65 centymetrów. Chłopiec ma na imię Aleksander, a szpitalu, w którym się urodził, Aleksandra nazwano „Wielkim”.
 • Do największych noworodków urodzonych w Polsce zalicza się także Pawełek ze Słupska. Chłopiec mierzył 60 cm i ważył 5270 g. Pawełek przyszedł na świat podczas porodu naturalnego i dostał 10 punktów w skali Apgar.

 

 

Ile waży największy noworodek na świecie?

Za największe noworodki uznaje się zwykle te, które ważą zazwyczaj ok. 5 kg. Ze statystyk wynika, że co dziesiąte dziecko przychodzi na świat z taką właśnie wagą. Co ciekawe, w takich przypadkach nie jest konieczne przeprowadzenie cesarskiego cięcia (choć jest wskazane). Gdzie rodzą się najcięższe dzieci?

 • Największy noworodek na świecie urodził się w Australii i ważył 18 kg! Matką „malca” jest 270-kilogramowa kobieta, która, aby urodzić synka, musiała jednak poddać się cesarskiemu cięciu. Po przyjściu dziecka na świat wszyscy lekarze byli w szoku. Mimo że niemowlę ważyło aż 18 kilogramów, było zdrowe, a poród przebiegł bez komplikacji. Australijczyk to do dziś największe dziecko świata!
 • Do rekordowych noworodków, należy także chłopiec, który przyszedł na świat we Włoszech i ważył aż 10,2 kg. Poród miał miejsce w 1995 roku i przez długie lata dziecko uznawane było za największego noworodka na świecie. 
 • Także Waylon z Indiany w USA jest zaliczany do najcięższych noworodków na świecie. Chłopiec przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Nic dziwnego – w chwili narodzin ważył aż 7.25 kg. Rodzice Waylona byli w szoku. Narodziny takiego olbrzymka to wielka radość, ale i niemały kłopot – wszystkie ubranka przygotowane na przyjście malca na świat były za małe. Choć Waylon był noworodkiem, rodzice musieli kupić mu ubranka pasujące na 9-miesięczne niemowlę.
 • Jednym z największych noworodków na świecie był także Ali Medlock, który urodził się w USA i  tuż po urodzeniu ważył 6,72 kg i mierzył aż 55 cm.
 • Jednym z najcięższych noworodków był też Brian Junior, który urodził się w Melbourne w Australii i przyszedł na świat drogami natury. Gdy się pojawił na świecie, ważył 6.08 kg. Choć mama chłopca przyznała, że chciała urodzić duże dziecko, to waga Briana była dla niej ogromnym zaskoczeniem!
 • W tym zestawieniu Rory z Wielkiej Brytanii wydaje się maluchem – w chwili narodzin ważył „zaledwie” 5.6 kg. Położna przyznała, że gdy tylko zobaczyła główkę dziecka, od razu wiedziała, że chłopiec znacząco odbiega od średniej.

Ile ważą najmniejsze noworodki na świecie?

Najmniejsze dzieci na świecie to z reguły te, które przyszły na świat za wcześnie. To właśnie u dzieci, które mają zbyt niską masę urodzeniową, dochodzi do licznych komplikacji po porodzie. Za zbyt niską wagę lekarze uznają tę, która nie przekracza 1000 gramów. Do niedawna, tak niska waga oznaczała zbyt słabo rozwinięte narządy wewnętrzne, czego konsekwencją była wysoka śmiertelność takich noworodków. Jednak dzięki rozwojowi medycyny dziś udaje się uratować znacznie więcej wcześnie narodzonych dzieci.
Za najmniejszego wcześniaka, którego udało się uratować, uchodzi dziewczynka imieniem Saybie, urodzona w grudniu 2018 roku w szpitalu w San Diego. Dziecko urodziło się w 23. tygodniu, ważąc jedynie 245 gramów.
Jedynym z najmłodszych, uratowanych niemowląt była także Amillia Taylor, która urodziła się w USA w 21. tygodniu ciąży i ważyła tylko 284 gramy. Mimo to lekarzom udało się ją uratować. 

Ile ważyły wasze dzieci w chwili narodzin? Czekamy na wasze komentarze!

Zobacz także: 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Kate, royal baby, syn Kate, dziecko Kate i Williama
Mama
Zobacz synka Kate i Williama (ZDJĘCIA)
22 07.2013 r. na świat przyszło „Royal Baby”. Dzień później Kate i William pokazali synka światu. Zobacz zdjęcia.

To chłopiec! Księżna Kate została przyjęta do szpitala tuż przed 6 rano. Chłopiec przyszedł na świat siłami natury o godz. 17.24 (polskiego czasu) w szpitalu św. Marii w Londynie (w tym samym miejscu, gdzie 31 lat temu urodził się Książę William). Poród odbył się bez komplikacji. Książę William przez cały czas był przy żonie. Chłopiec ważył 3,8kg. Zobacz zdjęcia synka Kate i Williama >> Ok. godz. 21.30 ze szpitala wyszedł królewski posłaniec i zgodnie z protokołem udał się do królowej. Dopiero potem odbyło się publiczne ogłoszenie narodzin.   Dziecko jest trzecie w kolejce do sukcesji tronu. Zobacz też: Imiona dla chłopców 2013   Jak na imię będzie miało "Royal baby"? Nie znamy jeszcze imienia dziecka. Najczęściej typowane imiona to George i James. Imię wybrane dla dziecka przez Kate i Williama najpierw pozna królowa.  Dopiero po jej akceptacji (pod warunkiem, że będzie ono chrześcijańskie) pozna je świat. Dziecko w prezencie od Elżbiety dostanie bujanego konia, którym w dzieciństwie bawiła się przyszła królowa. Gratulujemy młodym rodzicom! Zobacz, jak Kate wyglądała w ciąży >>

Ojciec trzyma za rączkę noworodka
Fotolia
Aktualności
Największe dziecko w Polsce urodzone do wody! Zobacz Rysia!
W Zabrzu na świat przyszedł Rysio, niemal 5-kilogramowy noworodek urodzony siłami natury w wodzie.

  (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Posted by Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka on  18 września 2015   4,9 kg i mierzył 63 cm - tyle ważył i mierzył Rysio w chwili swoich narodzin. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że chłopiec przyszedł na świat podczas porodu siłami natury , który odbył się w wodzie .      (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Posted by Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka on  18 września 2015 Młoda mama podkreśla, że poród mimo tak dużego dziecka był szybki (trwał 2 godziny) i łagodny. Położna, która przyjmowała poród, poinformowała media, że spodziewała się, że Rysio urodzi się duży, ale nie aż tak. Przewidywano, że będzie ważył ok. 4,5 kg. Rysio jest największym dzieckiem w Polsce urodzonym do wody Choć znamy przypadki porodów siłami natury dużo większych dzieci ( Zobacz 7 kg dziecko urodzone siłami natury! ), najczęściej jednak przy tak dużych dzieciach wykonywane jest cesarskie cięcie . Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego waga dziecka powyżej 4,5 kg jest już wskazaniem do cięcia.   Gratulujemy rodzicom Rysia! Jak duże urodziły się wasze dzieci? Piszcie w komentarzach Zobacz też: Zapowiada się duże dziecko, czy będę miała cesarkę?

Duży noworodek Ksawery
swietochlowice.naszemiasto.pl
Aktualności
Świętochłowice: Mały gigant przyszedł na świat! Poznajcie Ksawerego
Tuż po narodzinach ważył tyle, ile dzieci przeważnie ważą w trzecim miesiącu życia! W dodatku przyszedł na świat siłami natury!

Ten mały wielki człowiek przyszedł na świat trzy dni temu w jednym ze śląskich szpitali. Ksawery urodził się siłami natury. Poród przebiegał bez żadnych komplikacji. Zarówno on, jak i mama czują się dobrze i dziś wychodzą ze szpitala do domu. Nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego, gdyby nie waga noworodka. Mały gigant ważył, gdy się urodził ważył 5750 gramów i mierzył 60 cm, ledwo mieścił się w szpitalne śpioszki! - W mojej 20-letniej karierze tak dużego noworodka jeszcze nie widziałem. Przeciętna waga to 3,5 kg. A duża waga to już 4 - 4,5 kg – mówił dla TVN24 Arkadiusz Kucharek, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Świętochłowicach. Dzielna mama nie pierwszy raz rodziła duże dziecko. Jej starsze dziecko urodziło się z wagą 5200 gramów i było dłuższe od Ksawerego o 4 cm! Gratulujemy! Są wśród nas jakieś rekordzistki? Ile ważyły wasze dzieci? Piszcie w komentarzach? Zobacz też: Tak wyjątkowa sytuacja zdarza się raz na 67 milionów ciąż!  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj