Matka walczy o życie syna, chociaż lekarze stwierdzili śmierć mózgu
Facebook: Hollie Dance
Aktualności

Matka walczy o życie syna, chociaż lekarze stwierdzili śmierć mózgu

Lekarze z Royal London Hospital chcą odłączyć 12-latka od aparatury podtrzymującej życie. Matka chłopca uważa jednak, że to zbyt pochopna decyzja. „Ścisnął mocno moje palce”, informuje media matka chłopca.

12-letni Archie Battersbee uległ nieszczęśliwemu wypadkowi w rodzinnym domu. Chłopiec doznał poważnego urazu mózgu, a lekarze z londyńskiego szpitala, w którym Archie przebywa już cztery tygodnie, nie dają mu żadnych szans na powrót do zdrowia. Uważają, że u nastolatka nastąpiła śmierć mózgu i chcą do odłączyć od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. Innego zdania jest matka chłopca.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Matka walczy jak lwica

„Archie doznał poważnego urazu mózgu zaledwie cztery tygodnie temu, nie było wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć, co można z tym zrobić. Odmówiłam przeprowadzenia testów pnia mózgu, żeby uznać go za martwy. Jest za wcześnie ”, przekonuje matka chłopca na łamach Daily Mail. Intuicja matki nie potwierdza lekarskiej diagnozy. „Ścisnął mocno moje palce. Myślę, że to jego sposób na poinformowanie mnie, że wciąż tu jest i po prostu potrzebuje więcej czasu”. Spór między rodzicami nastolatka a szpitalem rozstrzygnie sąd.

Źródło: Daily Mail

Piszemy też o:

wstrząs mózgu u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Wstrząs mózgu u dziecka – 3 najbardziej charakterystyczne objawy (i te mniej oczywiste)
Wstrząs mózgu u dziecka to krótkotrwałe zaburzenie pracy mózgu w wyniku uderzenia w głowę. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest utrata przytomności, ale ten symptom pojawia się stosunkowo rzadko. Dlatego koniecznie trzeba być czujnym także na inne objawy wstrząsu mózgu, jak np. ból głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięk lub nudności.

Wstrząs mózgu u dziecka powstaje wskutek urazu głowy. Jego pierwsze objawy często są delikatne i mogą uśpić czujność rodzica. Nawet z pozoru banalne uderzenie w głowę może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Dlatego, jeżeli maluch uderzy się w głowę, koniecznie musimy zachować czujność i go obserwować . Jeżeli mamy podejrzenie wstrząśnienia mózgu konieczna jest konsultacja z lekarzem. Opisujemy, na co zwrócić uwagę i jak pomóc dziecku ze wstrząsem mózgu. Wstrząs mózgu u dziecka: na czym polega objawy przyczyny pierwsza pomoc leczenie powikłania Na czym polega wstrząs mózgu u dziecka Wstrząs mózgu to potoczna nazwa dla wstrząśnienia mózgu (z łac. commotio cerebri ). Polega on na krótkotrwałym zaburzeniu pracy mózgu, w tym przypadku uszkodzenia struktur pnia mózgu lub przejściowego zaburzenia funkcji kory mózgowej. Są trzy stopnie wstrząśnienia mózgu: I stopień – nie ma utraty przytomności, a inne objawy, jak spowolnienie ruchowe dziecka, problem z wysłowieniem się, ustępują w ciągu 15 minut, II stopień – dziecko jest przytomne, ale inne objawy wstrząśnienia mózgu trwają dłużej niż 15 minut, III stopień – doszło do utraty przytomności. Najczęściej wstrząs mózgu jest lekki, nie powoduje uszkodzeń układu nerwowego, a jego symptomy ustępują po kilku godzinach , nie pozostawiając po sobie śladu. Objawy wstrząsu mózgu u dziecka Najbardziej charakterystycznymi objawami wstrząsu mózgu są: utrata przytomności – trwa zwykle nie dłużej niż 15 minut do 1 godziny, nie może przekraczać 6 godzin, wymioty, nagła senność dziecka, luki w pamięci – dziecko nie pamięta okoliczności wypadku (tzw. niepamięć wsteczna), przejściowe ograniczenie świadomości (splątanie), nudności, silny ból głowy, zawroty...

Mózg dziecka rozwija się lepiej, gdy jest ono przytulane
AdobeStock
Aktualności
Chcesz zadbać o rozwój mózgu dziecka? Przytulaj je jak najczęściej!
Najnowsze badania naukowe pokazują, że tulenie dziecka jest bardzo ważne dla jego mózgu. Dotyczy to również wcześniaków. Dlaczego? Przeczytaj!

Żaden rodzic chyba nigdy nie zapomni pierwszego przytulenia swojego dziecka, a najnowsze badania wskazują, że te najwcześniejsze uściski pobudzają reakcje mózgu u niemowlaków i mogą przeciwdziałać różnym traumom, na jakie narażone są noworodki. Kangurowanie jest potrzebne także wcześniakom W Nationwide Children's Hospital w Kolumbii w stanie Ohio przeprowadzono badania na 125 wcześniakach, z których wynika, że delikatny dotyk rodziców ma trwały, pozytywny wpływ na noworodki . Przytulanie przedwcześnie urodzonych dzieci nie jest przez nie odbierane jako coś przytłaczającego, ale pozytywnie stymuluje reakcje mózgu.   Wszyscy wiemy, jakie ogromne korzyści płyną z kangurowania i kontaktu skóra do skóry matki i noworodka, ale według nowych informacji naukowych godziny spędzone na przytulaniu się do piersi mamy mogą nawet przeciwdziałać negatywnym doświadczeniom wcześniaków. Dotyk ma terapeutyczny wpływ na mózg Według dr Nathalie Maitre, która jest jedną z autorek badań, kontakt skóry do skóry jest absolutnie niezbędny dla dzieci spędzających długi czas na oddziałach intensywnej terapii noworodków . Rodzice jednak nie zawsze są w stanie być przy nich cały czas, dlatego szpitale mogłyby rozważyć stworzenie specjalnych terapii fizycznych, poprzez które dzieci otrzymywałyby niezbędne im wrażenia dotykowe.   Rodzice wcześniaków często czują się bezradni, gdy patrzą na swoje dzieci w inkubatorach. Świadomość, że ich dotyk działa na dzieci jak terapia , sprawiłby, że nabraliby poczucia, że nie są bezsilni, ale że mają narzędzie, które bardzo pozytywnie wpływa na rozwój mózgu ich dziecka. Często mamy wrażenie, że nasze serca stają się coraz większe za każdym razem, gdy przytulamy nasze maleństwa. Prawda jest taka, że mózgi naszych dzieci dzięki temu rosną nawet szybciej niż nasze przywiązanie do nich . Pamiętajmy o tym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj