Leki za darmo dla kobiet w ciąży
AdobeStock
Aktualności

Wiemy, jakie będą darmowe leki dla kobiet w ciąży – zaskoczenie pełne!

A jeszcze większe, jak słyszymy słowa, że nie będzie ich dużo, bo ciąża to nie choroba. Zgadnijcie kto to powiedział?

Nie minął tydzień jak na konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy rząd zapowiedział kolejne etapy realizowania polityki prorodzinnej. Jednym z nich mają być darmowe leki dla ciężarnych.

Aby dzieci rodziły się zdrowe

"Jeśli chodzi o mamy, wszystkim nam zależy, żeby mamy w czasie ciąży były zdrowe i żeby dzieciaki rodziły się zdrowe; w związku z tym wprowadzamy program darmowych leków dla kobiet w ciąży - oświadczyła podczas konwencji wicepremier Beata Szydło.

Na co mogą liczyć ciężarne? Rąbka tajemnicy uchylił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który był gościem gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info. "Tych leków nie jest dużo, bo kobiety w ciąży to są młode i zdrowe osoby, a ciąża to nie jest choroba" - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany przez prowadzącą program Danutę Holecką o to, na jakie leki mogą liczyć ciężarne.

"Jeżeli mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne, jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo będą tylko te leki, które są bezpieczne w ciąży" - zapowiedział minister.

Opozycja kpi, internet kpi

Zapowiedź ministra wzbudziła fale kąśliwych komentarzy, zarówno wśród polityków, jak i internautów. Ich zdaniem, leki wymienione przez ministra są na tyle popularne i tanie, że ich refundacja nie wiele poprawi sytuację finansową ciężarnych kobiet, które w swoim stanie wymagają leczenia.

"To poszaleli z tymi sponsorowanymi wydatkami za leki dla kobiet w ciąży. Jestem pod ogromnym wrażeniem" - skomentowała posłanka PO Elżbieta Radziszewska. "Min. Zdrowia w TVPis: będziemy dawać kobietom w ciąży No-Spę za darmo. Dzięki! Grubo idziecie" - zrecenzował zapowiedź Szumowskiego na swoim profilu na Twitterze były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

"Szumna zapowiedź darmowych leków dla kobiet w ciąży - jakie to leki? No-Spa odpowiada Łukasz Szumowski. ile kosztuje lek stosowany najczęściej przy bólach menstruacyjnych? Sprawdzamy... 10 zł. Jest moc i pomoc. (NIE) byle jaka" - napisała posłanka PO Monika Wielichowska.

"Miało być darmowe SPA dla kobiet w ciąży, ale ktoś zaprotestował i wyszło no-spa" – pisze jeden z internautów. "No - spa za friko. W razie, gdyby w ciągu 40 tygodni okazała się potrzebna, zaoszczędzą ca 10 złotych! Cudowne! Wzruszyłam się" - skomentowała wypowiedź kolejna użytkowniczka Twittera. "Są pierwsze szczegóły nowych programów PiS. Leki dla kobiet w ciąży, czyli No-spa. Ambitnie. Idąc tym tropem stawiam na to, że bony dla młodzieży to będą bilety do kina na "Smoleńsk", a zamiast windy w każdym bloku, postawią drabinę..." - drwi następny komentator.

Program "Mama plus" - najnowsza propozycja rządu wzbudza wiele emocji. Padają słowa krytyki za m.in. za nieuwzględnienie w nim kryterium dochodowego wielodzietnych rodzin oraz zniechęcanie kobiet do aktywności zawodowej. W myśl programu kobieta, która urodziła i wychowała przynajmniej czwórkę dzieci, dostanie od państwa emeryturę minimalną. I to nawet wówczas, jeśli nie przepracowała w życiu ani jednego dnia. 

Kolejną nowością mają być premie dla matek za szybkie urodzenie drugiego dziecka maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego dziecka.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

ankieta dla czytelniczek MamoToJa.pl
mamotoja.pl


A wy jak podchodzicie do tego co powiedział minister zdrowia. Jesteście zaskoczone, zadowolone, a może jeszcze inne macie wrażenia? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: wiadomości. wp.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

minister zdrowia Łukasz Szumowski
Ministerstwo Zdrowia/ Anna Kołacz
Aktualności
Minister zdrowia: będą zmiany w opiece nad dziećmi! Czego można się spodziewać?
Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej i opiece nad dziećmi. Już w tym kwartale mają zakończyć się prace nad standardami okołoporodowymi. Co chce zmienić minister?

Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski sam ma czworo dzieci. Dlatego podkreśla, że dobrze zna problemy dotyczące zdrowia dzieci. W trakcie spotkania z posłami Komisji Zdrowia opowiadał o swoich priorytetach na 2 lata i zmianach, które chce wprowadzić w systemie ochrony zdrowia, w tym również w opiece nad kobietami w ciąży oraz nad dziećmi. Co nowy minister chce zmienić w opiece nad kobietami w ciąży i dziećmi? Zmiany w opiece okołoporodowej Minister Szumowski zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej . - Chcę, żeby prawa kobiet w okresie opołoporodowym były dobrze określone, chciałbym, by kobieta w tym okresie miała zapewnioną najlepszą opiekę - zaznaczył. Powiedział, że jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zakończy pracę ministerialny zespół zajmujący się nowymi standardami opieki okołoporodowej . Minister zapowiedział, że będzie się starać wprowadzić w opiece okołoporodowej takie zmiany, które spowodują, że każda kobieta będzie mogła skorzystać ze znieczulenia przy porodzie . Bez bólu w pediatrii - Leczenie przeciwbólowe trzeba rozciągnąć na całą pediatrię. Brak leczenia bólu to można powiedzieć "średniowiecze". Nie możemy pozwolić na to, by leczenie w pediatrii odbywało się bez leczenia przeciwbólowego. Mamy dziś możliwość wyeliminowania bólu okołozabiegowego . Muszą funkcjonować zespoły leczenia bólu - dzieci, które przechodzą traumę hospitalizacji i konieczności zabiegu muszą mieć zapewnione leczenie przeciwbólowe. Leczenie w pediatrii nie musi boleć - mówił minister. Zapobieganie infekcjom wirusem RS Na pytanie posła Rucińskiego z Nowoczesnej o rozszerzenie leczenia profilaktycznego chroniącego wcześniaki przed wirusem RS na dzieci urodzone po 28. tygodniu ciąży oraz z wrodzonymi wadami serca , o co od lat występują neonatolodzy i kardiolodzy, minister Szumowski zapowiedział, że na dobrej drodze są negocjacje...

500 plus na dziecko
Fotolia
Aktualności
Premier Szydło twardo: "Nie przewidujemy zmiany w Programie 500 plus"
Ciągle liczysz na to, że 500 plus będzie obejmowało także twoje pierwsze dziecko? Cóż, im szybciej porzucisz nadzieję, tym lepiej dla ciebie. 

24 października po raz kolejny premier Beata Szydło stanowczo potwierdziła, że Program 500 plus nie jest programem socjalnym i nie obejmuje wszystkich dzieci w Polsce – i nie ma na razie widoków, by to się zmieniło.  "500 plus to nie program socjalny" – mówi premier Szydło We wtorek rano premier Beata Szydło była gościem w TVN24, gdzie potwierdziła, że Program 500 plus jest przeznaczony głównie dla rodzin z dwójką lub większą liczbą dzieci. Zaznaczyła, że w tej chwili rząd nie przewiduje rozszerzenia świadczenia na rodziny z jednym dzieckiem. Jednocześnie przypomniała, że rodziny z jednym dzieckiem, będące w złej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o świadczenia socjalne, np. zasiłek socjalny. Wystąpienie premier Szydło było odpowiedzią na sobotnią zapowiedź Grzegorza Schetyny, który na konwencji Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że po dojściu do władzy Platforma Obywatelska rozszerzy program 500 plus na wszystkie dzieci. Premier Szydło odnosząc się do słów Grzegorza Schetyny, przypomniała, że ten sam polityk, podczas wprowadzania Programu 500 plus przez PiS, krytykował pomysł i zapowiadał jego rychły upadek.  Kiedy jest możliwe 500 plus na pierwsze dziecko? Obecnie także możliwe jest otrzymanie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko, ale tylko w sytuacji, kiedy w gospodarstwie domowym nie został przekroczony próg dochodowy 800 zł na osobę (lub 1,2 tys. zł na osobę, kiedy choć jedno dziecko w rodzinie jest niepełnosprawne). Właśnie rozpoczęła się druga tura programu – potrwa do września 2018 r.  Zobacz także: Pobierali 500 plus, teraz będą musieli oddać pieniądze

darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Ciąża plus – miliony złotych dla kobiet spodziewających się dziecka
Rząd przeznaczy na ten cel 20 milionów złotych. To kolejna zachęta do rodzenia dzieci i wsparcie socjalne rodzin.

Rządzący dwoją się i troją, jak pobudzić wzrost demograficzny w Polsce. Program 500 plus, który miał być największą zachętą dla rodzin do posiadania większej liczby dzieci, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy pomoże nowy program? Ciąża plus przewiduje zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.  - W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 20 mln zł na darmowe leki Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian ma być zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Darmowe mają być leki m.in. na: nadciśnienie, cukrzycę ciążową, podtrzymanie ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obcecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokłada data jego rozpoczęcia. Czy to realna pomoc dla ciężarnych? Od momentu wejścia w życie ustawy Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie dokładnej listy leków. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski, uchylił nieco rąbka tajemnicy mówiąc o lekach objętych refundacją. "Jeżeli (kobiety – przy. red.) mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne , jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz