5-latka sama na ulicy
Vasyl, Slava Wladzimirska/Adobe Stock
Aktualności

O włos od tragedii: 5-latka sama na ulicy. Wszystko zarejestrowały kamery

5-latka zniknęła matce z oczu w Środzie Śląskiej. Wystarczyła dosłownie chwila nieuwagi kobiety. Niedługo potem kamery monitoringu zarejestrowały dramatyczne chwile. Dziewczynka niemal wbiegła pod jadący samochód.

Dziecko znalazło się pod opieką policji, która zaczęła poszukiwania jego opiekunów. Na szczęście szybko udało się ustalić, gdzie przebywa matka dziewczynki. Kobieta była bardzo zdenerwowana. Gdy funkcjonariusze pokazali jej zdjęcie płaczącego dziecka, natychmiast rozpoznała na nim swoją córkę.

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Tym razem skończyło się dobrze

Zgłoszenie o zapłakanej 5-latce szukającej mamy wpłynęło do policji od jednej z zaniepokojonych mieszkanek miasta. Zaopiekowała się dzieckiem do czasu przyjazdu patrolu.

„Gdy dziewczynka zobaczyła mamę, od razu do niej podbiegła i wpadła w jej ramiona. Chociaż tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie, to niewiele brakowało, aby doszło do tragedii” – poinformowała mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z KPP w Środzie Śląskiej. Film z tego zdarzenia udostępniła dolnośląska policja.

5-latka sama na ulicy
screen dolnośląska policja

fot. screen dolnośląska policja


Policja apeluje do rodziców i opiekunów o czujność. Kilkuletnie dziecko nie jest świadome zagrożeń czyhających na nie w mieście, dlatego nie wolno go stracić z oczu nawet na moment. Odpowiedzialność za dziecko i jego bezpieczeństwo w całości spoczywają na rodzicach lub opiekunach.

Źródło: sroda-slaskapolicja.gov.pl.pl

Piszemy też o:

w tym roku wirus ospy powoduje powazne powikłania
techiya, kavring/Adobe Stock
Aktualności
Lekarze alarmują: przypadki zagrożenia życia u dzieci po ospie
Lekarze w Polsce notują wzrost hospitalizacji dzieci z powodu powikłań po ospie. Do szpitali trafiają dzieci z zapaleniem mózgu, a nawet sepsą.

Ospa u dzieci rzadko daje powikłania – tylko 2-6 proc. z zakażonych wirusem ospy ich doświadcza. Należą do nich małopłytkowość, zapalenie mózgu oraz zakażenia bakteryjne skóry. W tym roku jednak liczba dzieci z poważnymi powikłaniami po ospie jest wyjątkowo duża. W dodatku część małych pacjentów trafia do szpitala w stanie zagrożenia życia. Wolne łóżka na oddziałach znikają „W tym sezonie przyjmujemy do szpitala dużo więcej dzieci z powikłaniami ospy niż zazwyczaj. Możliwe, że jest to spowodowane konkretnym wariantem wirusa. Najprawdopodobniej tegoroczny wariant wirusa ospy częściej daje powikłania . Obserwujemy to od wielu lat. Często bywa tak, że w jednym sezonie ospa powoduje mniej powikłań, w innym – więcej” – powiedziała dr Lidia Stopyra ze szpitala Żeromskiego w Krakowie w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Poza dziećmi z powikłaniami po ospie na oddziale krakowskiego szpitala leżą też dzieci z grypą, wirusowymi infekcjami układu pokarmowego, a także z COVID-19. Na 45 łóżek zostało już tylko 5 wolnych. 25 procent łóżek zajmują mali pacjenci z Ukrainy, którzy z powodu stresu i osłabienia z powodu złych warunków życia ciężej przechodzą infekcje. Lekarze apelują – szczepcie dzieci W sytuacji rosnącej liczby powikłań po ospie, ciągle obecnych przypadków COVID-19 i trwającego sezonu grypowego lekarze zwracają uwagę na to, aby zweryfikować, czy dzieci otrzymały wszystkie szczepienia zalecane (sprawdź kalendarz szczepień 2022 ). Do 19. roku życia można je wykonać u dziecka bezpłatnie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich celem jest ochrona najmłodszych przed zakażeniem, zachorowaniem, ciężkim przebiegiem i powikłaniami. Szczepionka przeciwko ospie należy jednak do szczepień zalecanych, a nie obowiązkowych, więc trzeba za nią zapłacić. Teraz gdy dzieciom zagraża wirus ospy wywołujący poważne powikłania,...

Zakaz rozwodów sposobem rządu na zmniejszenie liczby samobójstw wśród dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Zakaz rozwodów antidotum na wzrost liczby prób samobójczych wśród dzieci? Posłanka PiS: „Dorośli myślą o sobie”
W styczniu Komenda Główna Policji opublikowała statystyki dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w 2021 roku. Dane są zatrważające – od stycznia do listopada aż 1339 nieletnich próbowało popełnić samobójstwo. Najmłodsze dziecko miało 7 lat. W 2020 roku odnotowano 843 próby samobójcze wśród najmłodszych.

Wtorkowe (6.04.2022 r.) posiedzenie sejmowej podkomisji ds. zdrowia psychicznego poświęcono tematowi wzrostu liczby prób samobójczych wśród nieletnich. W spotkaniu wzięli udział Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka oraz resorty zdrowia, edukacji, rodziny i polityki społecznej. Podczas posiedzenia dyskutowano m.in. na temat przyczyn wzrostu problemów dzieci i młodzieży, a także ewentualnych działań, które należy podjąć, by pomóc najmłodszym. Źródła wzrostu prób samobójczych wśród nieletnich upatruje się m.in. w tzw. kryzysie rodziny i… rosnącej liczbie rozwodów w Polsce. Pojawiła się nawet sugestia, że być może należy zmienić przepisy kodeksu rodzinnego, tak by uniemożliwić małżonkom wzięcie rozwodu, jeśli miałby on negatywnie wpłynąć na dziecko. „Kryzys rodziny” Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Płonka stwierdziła, że przyczyną złej kondycji psychicznej dzieci może być „nasilająca się liczba rozwodów”. „Dorośli myślą o sobie, a dziecko jest w tym wszystkim wykorzystywane. Od dziesięciu lat, gdy weszło prawo karania rodzica za niewydawanie dziecka drugiemu rodzicowi, to doprowadziło do niesamowitych dramatów, do upadku autorytetu matki, która jest podstawowym opiekunem dziecka do wieku pięciu lat” – mówiła cytowana przez serwis medexpress.pl. Uzyskanie rozwodu będzie trudniejsze? Podobnego zdania był przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki Wawrzyniec Kowalski. „Do nas też wielokrotnie spływają różne skargi od rodziców rozwodzących się bądź rozwiedzionych, jak szkoła ma reagować, komu wydać dziecko, czy komu nie wydać dziecka. A może by trzeba było wrócić do tych zapisów kodeksu rodzinnego, gdzie było zapisane, że rozwód jest niemożliwy do orzeczenia w przypadku, gdyby na tym miało ucierpieć dobro małoletnich dzieci z tego związku?” – mówił. Dodał, że...

dziecko zjadło trującą roślinę
Adobe Stock
Aktualności
Roczne dziecko zjadło toksyczną roślinę. Pomogli mu policjanci
Roczne dziecko miało styczność z trującą rośliną. Dzięki pomocy policjantów ta sytuacja skończyła się szczęśliwie. Sprawdź, co robić, jeśli twoje dziecko zje fragment zamiokulkasa zamiolistnego.

W niedzielę (03.02.2022 r.) w Czerwonce pod Suwałkami mogło dojść do prawdziwej tragedii. Mama rocznego Aleksandra była w drodze do szpitala, gdy poprosiła o pomoc policjantów – by jak najszybciej dostać się do placówki. Okazało się, że jej synek prawdopodobnie połknął trującą roślinę. Maluch potrzebował opieki lekarskiej i natychmiastowej interwencji. Akcja ratunkowa rocznego Aleksandra Policjanci stanęli na wysokości zadania, rozpoczęli pilotaż samochodu roztrzęsionej matki i chłopca. Dziecko już po 10 minutach znalazło się w szpitalu. Lekarze przekazali, że rośliną połkniętą przez rocznego Aleksandra był zamiokulkas. Chłopczyk odczuwał pieczenie w jamie ustnej, wystąpił też u niego ślinotok. „Gdyby połknął większą ilość, mogłoby dojść do uszkodzenia żołądka, czy też utraty przytomności” – powiedział w rozmowie z TVN24 lekarz z suwalskiego szpitala. Co robić, gdy dziecko ma styczność z tą trującą rośliną? UWAGA : Zamiokulkas zamiolistny jest popularną rośliną doniczkową. Naturalnie występuje w Afryce. Ma on długie, ciemnozielone łodygi, które są porośnięte lśniącymi liśćmi. Jego ogonki liściowe są zgrubiałe u nasady, która pokryta jest brązowozielonymi plamkami i prążkami.  Roślina ta jest szczególnie niebezpieczna dla zwierząt i małych dzieci. Jeśli masz w domu zamiokulkasa – koniecznie trzymaj go poza zasięgiem dziecka , np. na kwietnikach, wysokich szafkach. Jeśli dziecko jest starsze – wytłumacz mu, jak niebezpieczna jest ta roślina. Zjedzenie nawet małego fragmentu rośliny może skończyć się tragicznie. Objawami zatrucia są między innymi wymioty i biegunka. Może także dojść do reakcji alergicznej, następnie obrzęku górnych dróg oddechowych i duszności. Co zrobić, gdy dziecko miało styczność z tą rośliną? Sprawdź, czy w jamie ustnej dziecka znajduje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj