Od 2021 szczepienie przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy będzie szczepieniem obowiązkowym. Minister Zdrowia podpisał zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz.U. 2020, poz. 1964). Zgodnie z nim dzieci urodzone po 31.12.2020 zyskają za darmo ochronę przed infekcjami rotawirusowymi. Szczepienie przypadnie na okres pomiędzy 6 a 32 tygodniem życia dziecka (dokładnie – po ukończeniu 6 tygodnia, do ukończenia 32 tygodnia).

Reklama

Zmiana była oczekiwana od dawna. Za szczepionkę na rotawirusy rodzice musieli do tej pory płacić. Pisaliśmy wcześniej, że aż 70 proc matek chciało, aby szczepienie przeciwko rotawirusom włączyć do kalendarza szczepień obowiązkowych.

Rotawirusy są groźne

Zakażenia rotawirusowe są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i dzieci w drugim roku życia. Najciężej infekcję przechodzą niemowlaki, które nie skończyły 6 miesiąca. Wywołana rotawirusami biegunka prowadzi do groźnego dla najmłodszych odwodnienia i w wielu przypadkach wymaga hospitalizacji trwającej nawet powyżej tygodnia. Rotawirusy często również wywołują infekcje u dzieci, które przebywają w szpitalu z innego powodu. Około 11 tys. zakażeń wewnątrzszpitalnych może mieć związek z rotawirusami.

Zarazić się bardzo łatwo

Do 5 roku życia każde dziecko przynajmniej raz przechodzi infekcję wywołaną rotawirusami. Zakażenie rozwija się bardzo szybko i trwa nawet do 7 dni. Dzieci nie tylko mają biegunkę, ale również wymiotują, gorączkują, boli je brzuch, są bardzo osłabione. Wszystkim tym problemom z powodzeniem można zapobiec, podając dziecku szczepionkę – szczepienie daje niemal 100 proc. pewności, że zachorowania da się uniknąć.

Jedno szczepienie – dużo korzyści

Dzięki wprowadzeniu szczepionki na rotawirusy do kalendarza szczepień obowiązkowych liczba hospitalizacji może spaść nawet o ponad 90 proc. – przekonywali autorzy projektu zmian w kalendarzu szczepień. Aż o 70 proc. może też zmniejszyć się częstość występowania biegunek rotawirusowych i to także u niezaszczepionych osób, np. u dorosłych. Rotawirusy mają bardzo dużą zakaźność – gdy zachoruje dziecko, infekcja często rozszerza się na całą rodzinę.

Zobacz także

Cieszymy się, że projekt rozszerzenia kalendarza szczepień o zakażenia rotawirusowe pomyślnie przeszedł proces legislacyjny.

Źródło: szczepienia.pzh.gov

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama