Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Protest uczniowski
Adobe Stock
Aktualności

PROTEST UCZNIOWSKI: Młodzież boi się koronawirusa i chce zamknięcia szkół

„Protest uczniowski” to inicjatywa stworzona przez uczniów polskich szkół, którzy wyrażają swój sprzeciw polityce rządu w sprawie ochrony przed koronawirusem. Młodzież argumentuje swój protest strachem, głównie o bliskich.

Statystyki koronawirusa w Polsce obejmują już łącznie 125 816 zakażeń i 3004 zgonów z powodu samego COVID-19 bądź połączonego z chorobami współistniejącymi. Od 10 października cała Polska została objęta tzw. „żółtą strefą”, a noszenie maseczek jest obowiązkowe nawet w przestrzeniach otwartych. Wiele dużych firm przeszło ponownie na pracę zdalną.

Szkoły otwarte, uczniowie się boją

Szkoły jednak wciąż pozostają otwarte – w trybie zdalnym lub hybrydowym działa zaledwie ok. 2% placówek. W sobotę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie widzi konieczności przejścia na naukę zdalną.

W ramach protestu przeciwko decyzjom rządu uczniowie skrzykują się w internecie pod hasztagiem  #protestuczniowski. Zostało także stworzone wydarzenie na Facebooku.

Głównym argumentem uczniów jest brak decyzji w sprawie funkcjonowania szkół, którą zapowiadał na sobotę premier. „Jedyne, czego się dowiedzieliśmy, to że wracają tzw. godziny dla seniorów” – informują pomysłodawcy akcji.

Argumenty uczniów

„Przez to że szkoły nie zostały zamknięte zaraziłam covidem swoich rodziców... Sama zaraziłam się nim właśnie w szkole i mam wyrzuty sumienia, bo z moją mamą jest bardzo źle.... Zamknijcie te szkoły!” – napisała jedna z uczennic na Twitterze.


„Przykro mi, że oni nie rozumieją tego, że my po prostu się boimy. Tego że nie chcemy zarazić ani siebie ani naszych bliskich. W marcu kiedy na całą Polskę było 15 zakażeń to wszyscy spanikowali i nikogo to nie dziwiło” – skomentowała akcję inna uczennica.
 


Czy akcja ma szansę osiągnąć sukces - nie wiadomo. Obecne obostrzenia obejmują jedynie noszenie maseczek na przerwach i w przestrzeniach wspólnych szkół. 

[pisownia komentarzy oryginalna - przyp. red.]

Źródło: Radio Zet, Twitter

Zobacz też:

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

kiedy zamkną szkoły
Aktualności
Czy szkoły będą zamknięte w roku szkolnym 2022/2023? Nowe informacje
Zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy szkoły będą zamknięte? Chociaż Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja, że szkoły nie przejdą na nauczanie zdalne, wciąż pojawiają się niepokojące sygnały, że jest to możliwe. Czy wszystkie szkoły są odpowiednio przygotowane na kryzys energetyczny?

Rządzący informują, że nie ma przesłanek do tego, aby szkoły i przedszkola rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału. MEiN ogłosiło, że „w bieżącym roku [2022 – przyp. red.] samorządy będą mogły korzystać z dodatkowych środków w wysokości 13,7 mld zł poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła. Środki będą mogły przeznaczyć na bieżącą działalność, w tym funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. Gminy dostaną od 2,9  mln zł, powiaty  od 6,1 mln zł, a województwa od 32,7 mln zł”. To jednak nie daje odpowiedzi na pytania, czy szkoły będą zamknięte oraz czy wróci zdalne nauczanie. Kiedy szkoły mają obowiązek wprowadzenia nauki zdalnej w 2022/2023 roku? Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach jasno wskazuje, że dyrekcja ma prawo zawiesić nauczanie w przypadku: sytuacji epidemiologicznej oraz innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów; w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych; gdy temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa; gdy temperatura w salach spadnie poniżej 18 st. C.   Jednak dopiero od 1 września 2022 roku  placówki szkolne i przedszkolne mają obowiązek zorganizowania nauki zdalnej w przypadku zamknięcia szkoły  – art. 125 par. 2 ustawy Prawo oświatowe: „W przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, a w przypadku innej formy wychowania...

Koronawirus - nowe wytyczne w szkole
Adobe Stock
Aktualności
Maseczki w szkołach. Są NOWE wytyczne MEN!
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim MEN wprowadziło wiele zaleceń dla dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły. Ulegają one częstym zmianom, teraz chodzi o obowiązek zakrywania ust i nosa w szkole.

Dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić obowiązek zasłaniania ust i nosa. Mowa o sytuacjach, kiedy uczniowie i nauczyciele nie mogą zachować odpowiedniego dystansu między sobą. W ten sposób chronieni będą uczniowie z chorobami przewlekłymi. Ciągłe zmiany w wytycznych dla szkół Sytuacja w szkołach dynamicznie się zmienia. Nieustannie pojawiają się nowe wytyczne, które opracowuje MEN, MZ i GIS: „MEN na bieżąco reaguje na potrzeby uczniów, rodziców oraz dyrektorów szkół w związku z wprowadzonymi nowymi zasadami organizacji pracy szkoły w czasie epidemii”. Noszenie maseczki w szkole Do wytycznych, które obowiązują w szkołach, został dodany nowy zapis . Jest on konieczny ze względu na uczniów z chorobami przewlekłymi: „Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi: np. obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy; w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa”. Szkoły w sferze żółtej i czerwonej Zalecenia zmieniły się także dla szkół z terenów sfery żółtej i czerwonej , gdzie zachorowalność na koronawirusa jest większa niż na innych obszarach: „Z uwagi na możliwość nauczania indywidualnego dla dzieci z orzeczeniem dodaliśmy zapis określający sposób prowadzenia takich zajęć: w przypadku uczniów z orzeczeniem o potrzebie nauczania indywidualnego - nauczyciel prowadzący nauczanie indywidualne, może prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość”. Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl Zobacz także :  Miałaś już koronawirusa? 7 objawów, które mogą na to wskazywać! Katecheta z...

koronawirus w szkołach i nauka zdalna
Adobe Stock
Aktualności
Będzie powrót do nauki zdalnej? Koronawirus ATAKUJE szkoły!
Koronawirus dziesiątkuje uczniów i nauczycieli. W Polsce już ponad 200 szkół pracuje w trybie mieszanym, a ponad 60 przeszło na naukę zdalną. Czy powrót do e-learningu czeka wszystkie dzieci?

W Polsce kolejne szkoły przechodzą na naukę zdalną albo zaczynają pracować w trybie mieszanym: częściowo prowadzą zajęcia stacjonarne, a częściowo tzw. e-learning. Każdego dnia pojawiają się nowe przypadki zakażeń, a koronawirus jest wykrywany zarówno u uczniów, jak i u nauczycieli. Czy to oznacza, że wkrótce polskie szkoły i przedszkola znów zostaną zamknięte? Czy będzie powrót do nauki zdalnej? Koronawirus nie omija szkół i przedszkoli. Po ponownym otwarciu placówek oświatowych 1 września codziennie notowane są przypadki zakażeń u dzieci i kadry nauczycielskiej. Już 204 szkoły w Polsce prowadzą zajęcia stacjonarne łącznie ze zdalnymi, a 64 szkoły przeszły wyłącznie na naukę przez internet (dane na czwartek 17 września, udostępnione przez MEN). To znacznie więcej niż jeszcze 2 tygodnie temu − wtedy tylko 47 placówek pracowało zdalnie i jedynie 12 w trybie mieszanym. Na razie jednak nie mówi się oficjalnie o całkowitym zamknięciu szkół. Co więcej, nawet w przypadku pojawienia się koronawirusa w szkole, na przymusową kwarantannę wysyłana jest jak najmniejsza liczba osób, tak aby placówka mogła pracować normalnie. W szkołach obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa . Szkoły w Europie nie będą zamykane Nic nie wskazuje na to, by w Europie planowano zamykać szkoły i przedszkola. Mimo że liczba zakażonych cały czas rośnie, rządy stawiają przede wszystkim na izolację chorych, badania na Covid dla nauczycieli i czasowo ograniczone kwarantanny. Co ciekawe, odkąd dzieci wróciły do szkół, nie zaobserwowano lawinowego wzrostu liczby zakażeń w europejskich placówkach oświatowych. Np. w Hiszpanii z powodu koronawirusa zamknięto do tej pory tylko jedną szkołę. Z kolei we Francji na kwarantannę wysyła się tylko osoby, które miały bliski kontakt z zakażonym, a w Niemczech zaoferowano nauczycielom testy, które mają oszacować ryzyko ciężkiego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz