Mężczyzna uratował 3-letnie dziecko
AdobrStock, Twitter
Aktualności

Wstrząsające nagranie: mężczyzna ocalił 3-letnie dziecko, które zwisło na 8. piętrze

Interwencja 36-letniego Sabita Szontakbajewa w stolicy Kazachstanu uratowała życie 3-letniej dziewczynce. Mężczyzna został odznaczony i nagrodzony za swoje bohaterstwo.

Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło 11 maja w stolicy Kazachstanu. Mała dziewczynka, która została sama w pokoju, wyszła przez okno i zawisła na zewnętrznym gzymsie. Dziecko znajdowało się na wysokości 8. piętra. Dziewczynka kurczowo trzymała się rączkami ramy okna i wzywała pomocy.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Pomoc dziewczynce

Jadący właśnie do pracy 36-letni Sabit Szontakbajew zauważył całą sytuację. Mężczyzna błyskawicznie zareagował, chcąc pomóc dziecku, które znajdowało się w wielkim niebezpieczeństwie.

„Mój przyjaciel i ja zapukaliśmy do drzwi sąsiadów mieszkających na siódmym piętrze. Wspiąłem się przez okno do dziewczyny. Nie miałem pasa bezpieczeństwa, więc kolega trzymał mnie za nogi. W tym momencie o niczym nie myślałem, chciałem tylko pomóc dziecku” – powiedział mężczyzna podczas rozmowy z agencją Kazinform. Zdaniem mężczyzny jego działania wcale nie były heroiczne, każdy powinien tak właśnie postąpić w takiej sytuacji.

Nagroda za bohaterski czyn

Jak się okazuje, Sabit Szontakbajew dwa tygodnie wcześniej się do Nur-Sultan z regionu Kyzylorda, żeby pracować jako robotnik budowlany.

Dzień po swoim bohaterskim wyczynie mężczyzna został nagrodzony za swoją postawę. Wiceminister ds. sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu uhonorował go odznaką Za Bohaterstwo w Sytuacjach Nadzwyczajnych. Mężczyźnie wdzięczność za bohaterstwo i odwagę wyraził także burmistrz Nur-Sułtanu, Ałtaj Kulginow.

„Biorąc pod uwagę wykształcenie i doświadczenie Sabita, uzgodniliśmy z dyrektorem zakładu produkcji lokomotyw jego przyszłe zatrudnienie. Wcześniej Szontakbajew pracował w kazachskiej firmie kolejowej i logistycznej, więc ma doświadczenie w tej dziedzinie” – powiedział Ałtaj Kulginow.

Burmistrz obiecał również pomóc bohaterowi sprowadzić jego rodzinę (żonę i czwórkę dzieci) do stolicy kraju, a także wesprzeć go w spłacie jego długów.

Sześcioosobowa rodzina w lecie pojedzie również na wakacje do kurortu Burabai oraz otrzyma mieszkanie z trzema sypialniami od miejscowej firmy budowlanej.

Rodzicu, pamiętaj, żeby zabezpieczyć okna i drzwi balkonowe tak, by dziecko nie mogło ich samo otworzyć. Sprawdzą się klamki na przycisk lub zainstalowanie kluczyka. Można także zainstalować specjalne blokady na okna.

Źródło: wiadomosci.wp.pl, tvp.info

Piszemy też o

Nidzica: policjant uratował dziecko
KPP w Nidzicy
Aktualności
Policjant uratował 4-latkę. Gabrysia zadławiła się cukierkiem, była już sina
St. asp. Jacek Zbrzyzny był sędzią podczas „Turnieju Motoryzacyjnego” dla dzieci przy podstawówce w Nidzicy. W pewnym momencie usłyszał, jak jedna z mam woła o pomoc. Natychmiast rzucił się na ratunek.

Zrozpaczona matka krzyczała, trzymając na rękach dziecko. Okazało się, że jej 4-letnia córka zakrztusiła się cukierkiem. Kiedy policjant do nich dobiegł, dziecko było już sine… O krok o tragedii Dziewczynka miała poważne problemy z oddychaniem. Jej drogi oddechowe były całkowicie niedrożne – nie mogła złapać tchu, jej skóra przybrała siny odcień. 4-latka była o krok od utraty przytomności, co mogło skończyć się nawet zatrzymaniem krążenia. Policjant uratował dziecko Na szczęście policjant ani na sekundę nie stracił zimnej krwi. Błyskawicznie rozpoczął akcję ratunkową i udrożnił drogi oddechowe dziecka. Dziewczynka po chwili uspokajała się już w ramionach mamy. St. asp. Jacek Zbrzyzny wciąż czuł się odpowiedzialny za dziecko. Podczas rozmowy z mamą Gabrysi zasugerował, by na wszelki wypadek dziewczynkę obejrzał lekarz. Na drugi dzień zadzwonił, by zapytać o samopoczucie małej. Było to przejawem autentycznej troski o dziecko. Gratulujemy postawy! Ta historia to kolejny dowód na to, że na polskich funkcjonariuszy naprawdę można liczyć. Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy Piszemy też o: Siedlce: policjanci pomogli zgubionemu 7-letniemu chłopcu z Ukrainy. Chłopiec znów jest z mamą Dentysta znalazł sposób na strach dziecka. Jak on to zrobił? Dzieci Czarnobyla: 36 lat od awarii elektrowni atomowej

Augustów: dzięki szybkiej reakcji policji udało się uratować 15-nastolatkę
AdAobeStock: 07photo, Ixepop
Aktualności
Augustów: dzięki szybkiej reakcji policji udało się uratować 15-latkę
W okolicy obwodnicy Augustowa nieumundurowani policjanci zatrzymali pędzący 180 kilometrów na godzinę samochód na niemieckich rejestracjach. Gdyby nie zaangażowanie policjantów, mogłoby dość do tragedii.

Rano 19 kwietnia w rejonie obwodnicy Augustowa policjanci pełniący służbę w nieoznakowanym radiowozie zatrzymali pędzącego z zawrotną prędkością volkswagena. Jak się okazało, jadąca nim rodzina z Niemiec kierowała się w stronę szpitala. Jedną z pasażerek była 15-letnia dziewczynka: miała spuchniętą twarz i ciężko oddychała. Sytuacja była dramatyczna, ponieważ rodzice nie mogli trafić do szpitala. Błyskawiczna reakcja mundurowych Policjanci natychmiast zaczęli działać. W trakcie gdy pilotowali samochód z rodziną do najbliższej placówki medycznej, dyżurny augustowskiej komendy skontaktował się ze szpitalem, aby personel mógł przygotować się na przyjęcie pacjentki. Cała akcja z udziałem augustowskiej policji trwała kilka minut. Jak informuje Komenda Policji w Augustowie, przyczyną złego stanu zdrowia 15-latki była reakcja alergiczna na lek przeciwbólowy. Na szczęście ta historia miała szczęśliwy finał. Dziękujemy policjantom za profesjonalizm, a dziewczynce i całej rodzinie życzymy dużo zdrowia. Źródło: augustow.policja.gov.pl Piszemy też o: Synek Joanny Opozdy będzie miał bolesne badania Maria Szarapowa jest w ciąży. Pochwaliła się tym w dniu swoich 35. urodzin Mała Ania z synkiem są nierozłączni: dla dziecka gwiazda rezygnuje z ważnej rzeczy

Wrocław: lekarze uratowali ciężarną, której odeszły wody w 6. miesiącu ciąży. Dziecko urodziło się w terminie!
Adobe Stock/nataliaderiabina
Aktualności
Wrocław: lekarze uratowali ciężarną, której odeszły wody w 6. miesiącu ciąży. Dziecko urodziło się w terminie!
Kobiecie odeszły wody w 6. miesiącu ciąży. Lekarze wstrzymali poród na kolejne 3 miesiące. Płód w tym czasie rozwijał się prawidłowo. Dziś mama i dziecko czują się dobrze. Lekarze, którzy zrobili wszystko, by ta historia skończyła się dobrze, mają świadomość, że gdyby się nie udało… musieliby zmierzyć się z medialnym hejtem.

Lekarze z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa utrzymali ciążę przez 15 tygodni od odpłynięcia wód płodowych . Dziecko urodziło się zdrowe, w dniu przyjścia na świat ważyło 3 kilogramy. Takie wiadomości mogą sprawić, że ciężarne, którym zbyt wcześniej odejdą wody, przestaną bać się, że stanie się z nimi to, co z Izą... Wody płodowe odeszły też Izie z Pszczyny Lekarze w oświadczeniu na temat pacjentki i jej dziecka napisali: „Podobne przypadki dla położników nie są nowością, ale ostatnio w części opinii społecznej wokół znanego od dawna problemu medycznego narosło wiele nieporozumień, a lekarze ratujący matkę i dziecko niejednokrotnie muszą się mierzyć z medialnym hejtem”. Nawiązali w ten sposób do tragicznej historii zmarłej Izy z Pszczyny, która trafiła do szpitala po tym, jak odeszły jej wody w 22. tygodniu ciąży. „Ekstremalna patologia” nie musi oznaczać najgorszego O przedwczesnym odpłynięciu płynu owodniowego (tzw. wód płodowych) mowa, gdy dojdzie doń przed 38. tygodniem ciąży. „Oczywiste jest, że przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego jest ekstremalną patologią, ale nieprzekreślającą możliwości utrzymania ciąży. Jeśli płód rozwija się w tej nietypowej sytuacji i nie ma nieprawidłowości łożyska, a przede wszystkim nie ma wykładników stanu zapalnego, samo zmniejszenie ilości wód płodowych nie musi oznaczać końca ciąży – można podjąć próbę leczenia” – wyjaśnia prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK. Mama i dzidziuś czują się dobrze Lekarze, monitorując stan zdrowia pacjentki, podjęli słuszną decyzję. Udało się szczęśliwie doprowadzić ciążę do 37. tygodnia i przyjścia na świat zdrowego dziecka. Maleństwo w chwili narodzin miał rozwinięte wszystkie narządy i ważyło 3 kilogramy. Jak zapewniają lekarze, nawet...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz