karmienie piersią
Fotolia
Aktualności

TAK JEST! Masz prawo robić to w restauracji

Mamy prawo robić to wszędzie tam, gdzie nasz dzidziuś poczuje głód! Koniec z chowaniem się po kątach, nakrywaniem się chustami, czy - co wołało o pomstę do nieba – wychodzeniem do ubikacji. W końcu prawo wzięło nas w obronę i stanęło po stronie kobiet karmiących w miejscach publicznych.

"Tak,  jak aktorka Joanna Szczepkowska ogłosiła, że 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm, tak 14 grudnia 2017 roku skończyła się w naszym kraju dyskryminacja kobiet z uwagi na to, że karmią piersią" - powiedział Babyonline szef Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Krzysztof Śmiszek.

To nie dyskryminacja, gdy idziesz do toalety?

"To jest jeden z najszczęśliwszych dni w mojej prawniczej karierze! Prowadząc tę sprawę wiedziałam, że nie można odpuścić i trzeba walczyć do końca:) Gratulacje dla pani Liwii, która walczyła, nie tylko o siebie, ale i o inne kobiety w naszym kraju!" – napisał Śmiszek na swoim profilu facebookowym.

Ta historia sprzed trzech lat, w końcu znalazła szczęśliwy finał, chociaż wcale się na to nie zapowiadało. Kiedy pani Liwia pojawiła się w sopockiej restauracji z rodziną, jej półroczna córeczka zrobiła się głodna i zaczęła płakać. Mama zaczęła rozpinać koszulę, aby podać maleńkiej pierś. Nie zdążyła, podszedł do niej kelner i poprosił, aby tego nie robiła. Zaproponował, aby nakarmiła dziecko w toalecie.

"Ktoś dał mi w twarz"

"Czułam się, jakby ktoś mi dał w twarz. Karmienie dziecka jest czymś naturalnym, nie powinno to budzić zastrzeżeń i oburzenia. Żadna kobieta nie robi tego w sposób ostentacyjny" – mówiła matka.

Postanowiła się nie poddawać i dzielnie walczyć w sądzie. "Chciałam przeprosin i tego, by ludzie przeciwni karmieniu piersią w miejscach publicznych trochę się zastanowili. Nie robię tego wszystkiego dla siebie. Nie chcę, żeby mamy się wstydziły karmić" – oświadczyła i jakby mimochodem, wcale o to nie zabiegając stała się dzielną mamą, głośno mówiącą w polskim sądzie o dyskryminacji i aurze niezgody na publiczne karmienie piersią w naszym kraju.

Niestety przegrała - sąd w pierwszej instancji uznał, że nie było dyskryminacji i oddalił powództwo. Ale pani Liwia nie poddała się, zwłaszcza, że jej sprawa zrobiła się głośna. Miała też mocne wsparcie, w sądzie Apelacyjnym w Gdańsku reprezentowało ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Nie pękaj - masz prawo

14 grudnia 2017 roku sąd stanął w obronie pani Liwii i zmienił wyrok pierwszej instancji. Właściciel restauracji musi zapłacić kobiecie 2 tys. zł. Musi też przeprosić na głównej stronie jednego z regionalnych portali.

To bardzo ważny dzień dla nas wszystkich. Może w końcu postawi tamę hipokryzji panującej w naszym kraju. Z jednej strony mamy święte oburzenie, gdy widzi się nagą pierś karmiącej dziecko mamy, ale z drugiej strony nie słychać głosów sprzeciwu na roznegliżowane dziewczyny reklamujące kosiarki, sprzęt AGD, a nawet! producentów trumien. 

Wydaje się, że w Polsce, gdzie w wielu domach wisi obraz Matki Boskiej karmiącej piersią dzieciątko, widok matki z dzieckiem robiącej dokładnie to samo, tyle tylko, że poza domem, nie powinien być tematem publicznej dyskusji. Zresztą od dzisiaj prawo jest po naszej stronie. Brawa dla pani Liwii!

Źródło: tvn 24

Przeczytaj też: Czy warto zaszczepić dziecko szczepionką skojarzoną 6w1? [WIDEO]​

Zobacz też:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Karmienie piersią, niemowlę, dziecko,
Fotolia
Karmienie
Karmiące cyce na ulice: petycja ws. karmienia piersią złożona w resorcie zdrowia
Karmiące matki nie chcą chować się po krzakach, ani w toalecie. Chcą wsparcia państwa w promocji naturalnego karmienia piersią. Petycja w tej sprawie została złożona w Ministerstwie Zdrowia.

" Karmiące cyce na ulice " to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji karmiących matek i upowszechnienie metody karmienia piersią , jako najlepszej dla dziecka. Wczoraj – w Dniu Dziecka – pomysłodawczynie akcji złożyły w Ministerstwie Zdrowia petycję " Narodowy Program Karmienia Naturalnego " (podpisało ją ponad 3,5 tys. osób). Zobacz także: #karmieswobodnie: akcja karmiących mam – Dołącz do niej! Schematy żywienia dzieci promują sztuczne karmienie W dokumencie tym napisano między innymi: "Sprawy związane z karmieniem naturalnym są w naszym kraju marginalizowane i bagatelizowane. Zagadnienia prawidłowego żywienia dzieci rozwiązują i finansują firmy produkujące i sprzedające na polskim rynku mieszanki do sztucznego żywienia dzieci . (...) Ministerstwo Zdrowia wydaje kilkadziesiąt milionów złotych każdego roku na refundację sztucznych mieszanek , jednocześnie dopuszcza, by były one dostarczane do szpitali po rażąco zaniżonych cenach. Dozwolona jest także promocja mieszanek w mediach. Budzi to nasze ogromne oburzenie i jest rażąco niemoralnym i niedopuszczalnym działaniem".  Inicjatorki akcji w przygotowanym dokumencie krytykują również schemat żywienia dzieci z 2014 r. przygotowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W tej sprawie napisały (pisownia oryginalna): "Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2014 r., przedstawione w schemacie w kwestii ilości posiłków, do którego sięgać będzie personel medyczny , oraz skierowany jest on również do rodziców, rekomenduje: 7 posiłków w pierwszym miesiącu życia, 6 posiłków na dobę dla dziecka 2 miesięcznego i dalszy spadek ilości karmień w kolejnych miesiącach dla dzieci karmionych piersią . Jest to całkowicie...

Karmiła piersią w restauracji
fotolia
Aktualności
Nie uwierzysz, gdzie kazali jej karmić dziecko! Rusza proces
"Nie było takiej opcji" – powiedziała i teraz walczy przed sądem o prawa karmiących matek.

Chciałabyś karmić w toalecie? Wyobraźcie sobie przyjemny rodzinny obiad w jednej z sopockich restauracji. Spędzacie czas z mężem, siostrą i półroczną córeczką, która zaczyna popłakiwać, bo jest głodna. Rozpinacie koszulę, by nakarmić dziecko piersią, gdy nagle podchodzi kelner i mówi: „Wiem, co chce pani zrobić i proszę się powstrzymać”. Co być zrobiła? Pani Liwia była w takiej sytuacji 2 lata temu.  - Byłam przekonana, że żartuje, więc jeszcze go dopytałam: "co takiego niby chcę zrobić". Odpowiedział, że widzi, że zamierzam karmić piersią. Poprosił, żebym przeszła do toalety - wspomina pani Liwia i dodaje - Czułam się jakby ktoś mi dał w twarz. Karmienie dziecka jest czymś naturalnym, nie powinno to budzić zastrzeżeń i oburzeń. Żadna kobieta nie robi tego w sposób ostentacyjny. Młoda mama poczuła się urażona i postanowiła walczyć przed sądem o przeprosiny i zadośćuczynienie. Tłumaczy, że nie robi tego wyłącznie dla siebie, ale przede wszystkim dla mam karmiących.  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozpoczęła się precedensowa sprawa skierowana przeciwko właścicielowi restauracji.  - Nie mam pretensji do tego kelnera. Takie było zarządzenie właścicieli lokalu - tłumaczy. Panią Liwię reprezentuje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. - Powołujemy się na ustawę wolnościową, a w pozwie złożyliśmy wniosek o zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wyproszenie z restauracji w trakcie posiłku, ze względu na karmienie piersią jest dyskryminacją – wyjaśnia Krzysztof Śmiszek, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego w rozmowie z tvn24.pl. Zdarzenie komentuje Agata Aleksandrowicz, wiceprezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią i autorka bloga Hafija.pl: - Nie byłam świadkiem tej akurat sytuacji wiec nie znam dokładnie szczegółów. Jednak w mojej opinii...

Fotolia
Aktualności
Sopot: Walka w sądzie o karmienie piersią w miejscach publicznych!
Kto ma rację w tym sporze? Staramy się zrozumieć obie strony i przyznajemy, że nie jest to takie proste, jak by się wydawało...

Krzesło, czy toaleta? Sopot, niewielka restauracja. Na obiad przychodzi 27-latka z mężem, siostrą i półroczną córeczką. Gdy dziecko zaczyna płakać, młoda mama postanawia ją nakarmić. Po chwili podchodzi do niej kelner, który prosi w imieniu gości siedzących przy stoliku obok — starszego małżeństwa obchodzącego rocznicę ślubu, by mama przesiadła się na krzesło za filarem, z którego podobno w takich sytuacjach korzystają mamy. Kobieta jest jednak oburzona i postanawia opuścić lokal. Czuje się upokorzona i dyskryminowana przez obsługę restauracji. Jej zeznania są także inne. Twierdzi mianowicie, że została poproszona o karmienie dziecka w toalecie , czego w zeznaniach przed sądem nie potwierdzają ani kelner, ani kelnerka, która była świadkiem zdarzenia. Młoda mama zwróciła się o pomoc do Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, które zajęło się sprawą. Właściciel restauracji, którego nie było tamtego dnia w pracy, zaproponował kobiecie przeprosiny z zastrzeżeniem, że odczucia karmiącej „były subiektywne”, a w ramach przeprosin zaprosił ją wraz z rodziną na kolację, w czasie której osobiście obsługiwałby stolik. Próba mediacji została jednak odrzucona przez PTPA, które żąda 10 tys. zadośćuczynienia dla matki, oraz przeprosin na łamach trójmiejskiej prasy. 3 sprawy o których musimy pamiętać! Trudno orzec, jeżeli nie było się świadkiem zdarzenia, kto mówi prawdę, a kto nie. To już zadanie dla sądu, który po pierwszej rozprawie postanowił wznowić ją za miesiąc. W tej sytuacji naprawdę warto zrozumieć obie strony sporu. Są trzy sprawy, o których musimy pamiętać. 1.  Karmienie piersią w miejscach publicznych nie powinno być zabraniane, a kobiety nie powinny czuć się w żaden sposób dyskryminowane ze względu na to, że muszą nakarmić dziecko,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj