Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, anyż, uczulenie na anyż, alergia na przyprawy, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Pantermedia

Anyż

Należy do grupy silnie uczulających przypraw. Znajdują się w niej również koper, kminek, kolendra, pieprz, papryka i curry. Łączy je zespół pyłkowo-pokarmowy, nazywany w alergologii zespołem seler-bylica/brzoza-przyprawy. Wynika z niego, że u osób uczulonych na pyłki bylicy, brzozy i seler, może pojawić się alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Zawarte w nich alergeny wywołują nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Alergia na przyprawy nie występuje często, nie można jej jednak lekceważyć ze względu na powszechne wykorzystanie tych produktów w kuchni. Poza tym niektóre z nich mogą także doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy