Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, anyż, uczulenie na anyż, alergia na przyprawy, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Pantermedia

Anyż

Należy do grupy silnie uczulających przypraw. Znajdują się w niej również koper, kminek, kolendra, pieprz, papryka i curry. Łączy je zespół pyłkowo-pokarmowy, nazywany w alergologii zespołem seler-bylica/brzoza-przyprawy. Wynika z niego, że u osób uczulonych na pyłki bylicy, brzozy i seler, może pojawić się alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Zawarte w nich alergeny wywołują nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Alergia na przyprawy nie występuje często, nie można jej jednak lekceważyć ze względu na powszechne wykorzystanie tych produktów w kuchni. Poza tym niektóre z nich mogą także doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.