Joanna Biegaj, redaktorka mamotoja.pl

Joanna Biegaj

Miłośniczka poezji współczesnej. W wolnych chwilach przede wszystkim poszerza swoją wiedzę z zakresu psychologii, ale również czyta reportaże, medytuje, ogląda dobre filmy. Fanka podróżowania, zafascynowana Nowym Jorkiem. Uwielbia mocną kawę, bez której nie wyobraża sobie poranka.
prezent dla 7-latki
Zakupy

Pomysł na prezent dla 7-latki: na urodziny, święta, Dzień Dziecka

Joanna Biegaj
2 listopada wolne
święta
szkoła

Czy 2 listopada jest wolny? Czy w Zaduszki jest wolne od szkoły i pracy?

Nie wszyscy wiedzą, czy 2 listopada trzeba iść do szkoły i pracy, skoro 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym. W 2023 roku Zaduszki wypadają w czwartek. Czy tego dnia jest wolne w szkole?
Joanna Biegaj
czy 31 października jest wolny od szkoły
święta
szkoła
uczeń

Czy 31 października 2023 jest wolny? Czy szkoły są otwarte, czy zamknięte przed Wszystkich Świętych?

Wiadomo, że 1 listopada jest dniem wolnym od szkoły i od pracy. Co jednak z dniem poprzedzającym to święto? Tłumaczymy, czy 31 października jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Niektórych uczniów czeka bardzo długi weekend.
Joanna Biegaj
dzień jabłka
dziecko
owoce
owoce dla dzieci

Dzień Jabłka: co to za święto, kiedy wypada, jak obchodzić jabłkowe święto?

Dzień Jabłka to święto, którego doczekało się jedno z najbardziej popularnych owoców. W tym dniu celebruje się wszystko, co dotyczy jabłek i sadów. Sprawdź, kiedy przypada Światowy Dzień Jabłka i jak jest obchodzony.
Joanna Biegaj
cytat dla nauczycielki
nauczycielka
cytaty

Cytaty o nauczycielach: 31 inspirujących złotych myśli

Cytaty o nauczycielach sprawdzą się jako podziękowanie za trud włożony w nauczanie dzieci. Pozwolą uhonorować starania, poświęcenie, a także wyrazić szacunek. Wśród zebranych przez nas cytatów, są również takie, które skłaniają do refleksji, nie tylko przy podejmowaniu decyzji o studiach pedagogicznych.
Joanna Biegaj
Sen o szkole: co oznacza?
sen
szkoła
uczeń

Sen o szkole: co oznacza? [sennik]

Szkoła śni się nie tylko uczniom, ale również wielu dorosłym. Oznacza to, że szkoła jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka, często stresującym, co później manifestuje podświadomość w postaci snu. Sprawdź, jakie jest znaczenie snu o szkole.
Joanna Biegaj
Dzień Nauczyciela 2021
dziecko w szkole
nauczycielka

Dzień Nauczyciela 2023: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej?

Dzień Nauczyciela (zwany też Dniem Edukacji Narodowej) wypada zawsze w połowie października. Sprawdź, kiedy ustanowiono Dzień Nauczyciela, czy jest to dzień wolny od zajęć i kiedy świętuje się go w innych krajach.
Joanna Biegaj
dzień kropki
kreatywność
kreatywne zabawy
kreatywne dziecko

Międzynarodowy Dzień Kropki: co to za święto? Pomysły na prace plastyczne z okazji Dnia Kropki (nie tylko) w przedszkolu

Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzony jest 15 września. Od pewnego czasu również w Polsce dzień ten jest świętem kreatywności, zabawy i odwagi. Podpowiadamy, co można robić z okazji Dnia Kropki.
Joanna Biegaj
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
chłopiec
szkoła

Pomysły na Dzień Chłopaka: jak zorganizować święto, jakie zabawy i prezenty wybrać?

Dzień Chłopaka w szkole nie musi oznaczać jedynie wręczania upominków kolegom z klasy. Warto zadbać również o zabawy, które urozmaicą wszystkim ten szczególny dzień. A co do prezentów na Dzień Chłopaka w szkole to... mogą być praktyczne, ale też śmieszne – wtedy na pewno wywołają uśmiech na twarzach obdarowanych.
Joanna Biegaj
zwolnienie z w-f
dziecko
szkoła
sport

Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF. Czy obowiązują nowe zasady?

Zwolnienie z WF daje uczniowi możliwość nieuczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego bez konsekwencji w postaci minusów lub złej oceny. Wyjaśniamy, czy w roku szkolnym 2023/2024 weszły nowe zasady zwolnień z WF. Sprawdź, jakie powody mogą być uzasadnieniem zwolnienia z WF.
Joanna Biegaj
życzenia na dzień chłopaka
życzenia

Życzenia na Dzień Chłopaka: śmieszne, wierszyki, mądre cytaty

Życzenia na Dzień Chłopaka ucieszą zarówno kilkuletniego chłopca, jak i nastolatka, a nawet dorosłego mężczyznę. Przedstawiamy wyjątkowe życzenia na Dzień Chłopaka – śmieszne i poważne wierszyki oraz mądre cytaty.
Joanna Biegaj
kalendarz roku szkolnego 2022/2023
szkoła
uczeń
edukacja

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024: dni wolne od szkoły, ferie, święta

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2023/2024 i dowiedz się, kiedy przypadną dni wolne i przerwy od zajęć lekcyjnych w szkole. Dowiesz się, jak wygląda organizacja nowego roku szkolnego 2023/2024, kiedy wypada rozpoczęcie i zakończenie roku.
Joanna Biegaj
lektury 1 klasa liceum
szkoła
uczeń
lektury

Lektury 1 klasa liceum (poziom podstawowy i rozszerzony) w roku szkolnym 2023/2024

Lektury do 1 klasy liceum i technikum mają pomóc uczniowi zdobyć wiedzę, a także sprawić, że będzie wrażliwym czytelnikiem. Najważniejsze jednak jest to, że ich znajomość przyda się na maturze. Sprawdź, jakie są lektury w 1 klasie liceum.
Joanna Biegaj
lektury do liceum i technikum
szkoła
uczeń
lektury

Lektury do liceum i technikum 2023/2024: pozycje obowiązkowe i uzupełniające 

W podstawie programowej dla IV-letnich liceów i V-letnich techników zostały wyodrębnione dzieła, które powinien poznać każdy uczeń, niezależnie od profilu swojej klasy. Sprawdź, jaki jest kanon lektur do szkoły średniej.
Joanna Biegaj
kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty
dziecko
szkoła
egzamin

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023: jak poszło ósmoklasistom na egzaminach

Wyniki egzaminu ósmoklasisty są bardzo ważne – to od nich zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. CKE właśnie opublikowała wyniki egzaminów, do których uczniowie ósmych klas podeszli w maju 2023 roku. Wyjaśniamy, gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Joanna Biegaj
lektury klasa 7
książki
lektury

Lektury klasa 7: lista na rok szkolny 2023/2024

Lektury szkolne do klasy 7 to niekiedy już naprawdę poważne utwory. Są jednak dostosowane do wiedzy i umiejętności uczniów na tym poziomie kształcenia. Tytuły, które trafiły do kanonu lektur w 7 i 8 klasie, mają wzbudzić w młodym czytelniku miłość do książek, a także uwrażliwić na piękno literatury. Co znalazło się na liście lektur obowiązkowych i uzupełniających w 7 klasie?
Joanna Biegaj
lektury szkolne klasa 8
szkoła
książki
lektury

Lektury szkolne klasa 8: lista obowiązujących lektur 

Wykaz lektur do klasy ósmej obejmuje m.in. dzieła J. Słowackiego, A. Mickiewicza, S. Żeromskiego. Ósmoklasiści muszą także zaznajomić się z poezją polskiej noblistki W. Szymborskiej oraz K. K. Baczyńskiego i J. M. Rymkiewicza. Jeśli zdążyli omówić te utwory w klasie 7, czeka ich lektura Małego księcia, Zemsty i innych dzieł z listy lektur.
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
szkoła
lektury

Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 

Lektury do klasy 6 szkoły podstawowej mają za zadanie pomóc uczniowi zdobyć wiedzę, a także uwrażliwić młodego czytelnika. Poza powieściami wykaz lektur dla szóstoklasistów obejmuje także bajki, opowiadania i poezję. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i nieobowiązkowych w 6 klasie na rok szkolny 2023/2024.
Joanna Biegaj
lektury klasa 4
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

Lektury do 4 klasy na rok szkolny 2023/2024: lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

Wykaz lektur w 4 klasie szkoły podstawowej obejmuje różne gatunki literackie: powieści, dłuższe opowiadania, baśnie, podania, legendy, a także sporo poezji. Podajemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 4 klasie na rok szkolny 2023/2024.
Joanna Biegaj
podziękowanie dla nauczyciela
uczeń
nauczycielka

Podziękowania dla nauczyciela z okazji końca roku szkolnego 

Podziękowania dla nauczyciela powinny uhonorować jego starania i trudy, które wkłada w nauczanie dzieci. Jeśli nie masz pomysłu na własne podziękowania dla nauczyciela, zainspiruj się naszymi propozycjami. Oto cytaty, wierszyki dla nauczyciela od ucznów i podziękowania od rodziców (również krótkie!).
Joanna Biegaj
jakie zeszyty do 5 klasy?
szkoła
uczeń
szkoła podstawowa

Zeszyty do 5 klasy szkoły podstawowej: jakie i ile trzeba kupić?

Wybór zeszytów do szkoły może być dla rodziców problemem podczas szkolnych zakupów. Ile sztuk kupić w kratkę, ile w linie? A może przydadzą się jeszcze jakieś inne? Podpowiadamy, jakie zeszyty są potrzebne do 5 klasy szkoły podstawowej.
Joanna Biegaj
lektury szkolne klasa 5
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury szkolne w klasie 5: spis lektur na rok szkolny 2023/24

Jakie są lektury w 5 klasie szkoły podstawowej? Zarówno takie, po które uczniowie sięgają z przyjemnością, jak i nieco trudniejsze pozycje. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 5 klasie na rok szkolny 2023/2024. Sprawdź, która z nich liczą najwięcej stron, by dziecko na pewno zdążyło przeczytać je przed omówieniem w szkole.
Joanna Biegaj
wyprawka do 5 klasy
dziecko
uczeń
wyprawka szkolna

Wyprawka do 5 klasy szkoły podstawowej [LISTA]

Wyprawka do 5 klasy szkoły podstawowej jest podobna do tej, którą rodzice kupowali dziecku rok wcześniej. Zmienia się jednak liczba zeszytów, ponieważ w 5 klasie dochodzi jeden nowy przedmiot – geografia. Przedstawiamy listę rzeczy do 5 klasy, w które należy wyposażyć ucznia.
Joanna Biegaj
jakie zeszyty do 4 klasy
szkoła
uczeń
edukacja

Zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej – jakie i ile kupić? 

Zeszyty do czwartej klasy są jednym z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Ich zakup bywa sporym problemem podczas szkolnych zakupów. Rodzice często nie wiedzą, jaki zeszyt wybrać np. do informatyki, techniki czy muzyki. Podpowiadamy, jakie zeszyty najlepiej kupić dziecku do 4 klasy szkoły podstawowej.
Joanna Biegaj
300 plus dla zerówki 2021
300 plus

300 plus dla zerówki 2023 – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?

Wielu rodziców zastanawia się, komu przysługuje 300 plus. Czy obejmuje dzieci idące do zerówki w 2023 roku? Okazuje się, że według prawa przedszkola nie są szkołami, ale za to pieniądze na wyprawkę należą się niektórym dorosłym uczniom. Wyjaśniamy, kto może liczyć na 300 plus z programu „Dobry Start”.
Joanna Biegaj
parki rozrywki dla dzieci
dziecko
atrakcje dla dzieci

Parki rozrywki dla dzieci w Polsce: 15 miejsc, które trzeba odwiedzić

Parki rozrywki dla dzieci to obowiązkowy punkt na mapie wakacyjnych atrakcji. Zapewniają niezapomniane wrażenia zarówno maluchom, jak i dorosłym. Karuzele, wodne zjeżdżalnie, rollercoastery – to wszystko jest w naszym kraju na wyciągnięcie ręki! Przedstawiamy najlepsze parki rozrywki dla dzieci w Polsce.
Joanna Biegaj
Dzień Pustej Klasy
szkoła
uczeń

Dzień Pustej Klasy 2023: co to za święto, skąd się wzięło + pomysły na ten dzień

Dzieci spędzają bardzo mało czasu na świeżym powietrzu. Dzień Pustej Klasy, który w 2023 roku obchodzony jest 16 czerwca, jest idealną okazją, by ich do tego zachęcić. Sprawdź, co to dokładnie za święto i jak je można celebrować.
Joanna Biegaj
prezent na dzień dziecka dla nastolatków
Dzień Dziecka
prezent na Dzień Dziecka

Prezent na Dzień Dziecka dla nastolatka: pomysły na podarunek i wspólne spędzenie czasu

Znalezienie prezentu na Dzień Dziecka dla nastolatków może być dla rodziców sporym wyzwaniem. Z czego ucieszy się syn lub córka, którzy wyrośli już z klasycznych zabawek? Podpowiadamy! Sprawdź nasze pomysły na prezenty dla młodzieży na Dzień Dziecka.
Joanna Biegaj
życzenia na Dzień Dziecka dla dużych dzieci
życzenia
Dzień Dziecka
duże dziecko

Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych dzieci: wzruszające, śmieszne, krótkie

Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych dzieci różnią się nieco formą, ale nadal wyrażają ogrom rodzicielskiej miłości i troski. W końcu każdy na zawsze pozostaje dzieckiem swoich rodziców. Oto nasze pomysły na życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych - mamy życzenia poważne, śmieszne, życzenia prozą oraz wierszyki.
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
ojciec
Dzień Ojca

Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)

Życzenia na Dzień Ojca powinny wyrażać miłość i wdzięczność za trud, jaki tata włożył w nasze wychowanie. Przedstawiamy różne pomysły na życzenia z okazji Dnia Taty. Znajdziecie wśród nich krótkie wierszyki i śmieszne rymowanki, idealne do wysłania SMS-em, a także bardziej poważne propozycje. To życzenia piękne, mądre i wzruszające, które uszczęśliwią każdego tatę.
Joanna Biegaj