brzuch po porodzie
fot. Adobe Stock

Brzuch po porodzie – jak wygląda, kiedy zniknie, czym smarować?

Brzuch po porodzie nie wygląda od razu tak, jak przed ciążą. Bywa, że już nigdy nie wraca do poprzedniego stanu. Wiele jednak zależy od tego, jak kobieta o niego zadba w czasie połogu i po nim.
Beata Turska
brzuch po porodzie
fot. Adobe Stock

Brzuch po porodzie nie od razu robi się płaski, co potrafi mocno zdziwić kobiety rodzące pierwszy raz. Owszem, staje się mniej wypukły, niż był przed porodem, ale potrafi wyglądać jak w 5-6. miesiącu ciąży. Do tego mogą dochodzić rozstępy, które pojawiły się pod koniec ciąży, a teraz stają się bardziej widoczne i wyraźnie zmniejszają jędrność skóry. Sprawdź, co możesz zrobić, aby brzuch po porodzie sprawnie wrócił do formy, a z czym trzeba się pogodzić.

Spis treści:

Brzuch po porodzie – jak wygląda?

Wygląd brzucha po porodzie w pewnym stopniu zależy od tego, jak dbałaś o siebie w czasie ciąży: ile przybrałaś na wadze, jak pielęgnowałaś swoją skórę i w jakim stanie są twoje mięśnie. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że nie na wszystko mogłaś mieć wpływ: np. o tym, czy na twojej skórze pojawiły się rozstępy, zadecydowały również hormony i czynniki dziedziczne. Nie bez znaczenia jest także twój wiek.

Na zdjęciu poniżej widać, jak wygląda przeciętny brzuch po porodzie. U niektórych kobiet może być jednak większy i bardziej wiotki, a także pokryty rozstępami.

brzuch po ciąży jak wyglądaBrzuch po porodzie. fot. Adobe Stock

Kobiety po porodzie borykają się nie tylko z problemem rozciągniętej skóry. Część młodych mam obserwuje również zmiany, które powinny minąć bez śladu:

  • Wystający pępek. Spokojnie, schowa się. Zaczął wystawać około połowy drugiego trymestru, ponieważ został wypchnięty na zewnątrz przez rosnącą macicę. Po porodzie szybko wróci na swoje miejsce.
  • Ciemna kreska. Zniknie. Ciemna linia na brzuchu (linea negra), biegnąca od pępka do spojenia łonowego (linea negra), pojawiła się w drugim trymestrze na skutek działania hormonów. Będzie zanikać. Jak szybko? Decyduje o tym wiele czynników (np. to, ile jest w niej pigmentu).
  • Pajęczyna żył. Jeśli masz jasną karnację, w czasie ciąży pod wpływem hormonów skóra twojego brzucha (i nie tylko) stała się jakby „przezroczysta” – przeświecała przez nią plątanina żyłek. Powinny zniknąć, gdy po porodzie twój organizm odzyska równowagę hormonalną.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Podczas 9 miesięcy oczekiwania na dziecko macica powiększa się kilkadziesiąt razy. Przed zajściem w ciążę wygląda jak spłaszczona gruszka o wysokości 7–9 centymetrów, a pod jej koniec mieści często trzykilogramowego bobasa! Więzadła, które stabilizują macicę, normalnie mierzą kilka centymetrów, pod koniec ciąży rozciągają się do prawie pół metra. Nie powinno więc cię dziwić, że brzuch potrzebuje czasu, by wrócić do dawnych rozmiarów. Kurczenie się macicy (czyli jej inwolucja) trwa od 6 do 8 tygodni. Dno macicy, tuż po porodzie sięgające pępka, obniża się o mniej więcej centymetr dziennie. Powinnaś być zatem cierpliwa.
To, ile czasu będzie obkurczał się brzuch po porodzie, zależy też od tempa powrotu do wagi sprzed ciąży. Dlatego już podczas laktacji warto zdrowo się odżywiać, a po jej zakończeniu w razie potrzeby przejść na dobrze zbilansowaną dietę o obniżonej kaloryczności.
Inna sprawa to skóra i mięśnie brzucha. Czasami obkurczają się niewiele dłużej od macicy, a czasami już nigdy nie wracają do napięcia sprzed ciąży. Z pewnością wiele zależy od predyspozycji genetycznych, ale i od odpowiedniej pielęgnacji. Obkurczaniu się mięśni brzucha sprzyjają ćwiczenia, ale jeśli doszło do rozejścia mięśni brzucha, ich dobór trzeba zostawić rehabilitantowi. W przeciwnym wypadku można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

W poprawianiu jędrności skóry pomogą masaże, naprzemienne ciepłe i zimne natryski oraz smarowanie kosmetykami ujędrniającymi. Podczas połogu i po nim warto też nosić specjalne wysokie majtki modelujące, które ułatwiają brzuchowi obkurczanie się.
 

Brzuch po porodzie cesarskim

Blizna po cesarce z czasem stanie się mało widoczna. Będzie tylko cienką, białą kreseczką nad linią owłosienia łonowego. Krótko po porodzie okolica rany może być trochę zdrętwiała: to normalne. Nie martw się, w miarę gojenia częściowo odzyskasz czucie. Aby blizna nie stała się przyczyną kłopotów (czasami powstają zrosty utrudniające normalne funkcjonowanie), warto iść z nią do fizjoterapeuty, który specjalnym masażem zadba o to, aby nie powstały zrosty i podpowie, jak w domu samodzielnie wspierać prawidłowe gojenie się powłok brzusznych.

Poza blizną brzuch po cesarce wygląda podobnie jak ten po porodzie naturalnym – mogą wystąpić wszystkie te same zmiany (wypukły pępek, ciemna linia, rozstępy itp.).

Jak zadbać o brzuch po porodzie?

Powrót macicy do normalnej wielkości nie oznacza niestety, że brzuch natychmiast zrobi się płaski jak deska. Jego mięśnie tracą formę najszybciej ze wszystkich grup mięśniowych, mogą więc stać się trochę zwiotczałe. Na szczęście najszybciej ze wszystkich mogą ją także odzyskać, tylko czasem trzeba im w tym pomóc.

Co robić? Ćwiczyć. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci się zbytnio forsować. Jeśli nie doszło w ciąży do rozstępu mięśni brzucha, możesz zacząć robić proste ćwiczenia po porodzie jeszcze w połogu (na przykład unoszenie głowy w leżeniu na plecach i dmuchanie na wciągany brzuch). Z intensywnymi ćwiczeniami trzeba jednak odczekać 6-8 tygodni po porodzie, o ile twoje dziecko przyszło na świat drogami natury i obyło się bez komplikacji.
Zarówno w przypadku porodu naturalnego, jak i cesarki, z rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń trzeba poczekać do zakończenia połogu i po nim udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Na niej warto zapytać, czy już można normalnie ćwiczyć. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, można zaczynać.
Co jeszcze pomaga odzyskać płaski brzuch po porodzie:
  • Karm piersią. Wydzielająca się pod wpływem drażnienia brodawek oksytocyna przyśpiesza obkurczanie się macicy. Podczas karmienia tracisz też mnóstwo kalorii.
  • Ujędrniaj i nawilżaj skórę. Dzięki dobrym preparatom nawilżającym i ujędrniającym skóra znacznie szybciej odzyska dawną elastyczność.
  • Masuj brzuch. Twoja skóra będzie lepiej ukrwiona. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy profesjonalnego masażysty.
  • Stosuj zimny prysznic. Nie wyleguj się w wannie buchającej parą. Wysoka temperatura osłabia skórę.
  • Noś majtki ściągające, najlepiej przeznaczone specjalnie dla kobiet po porodzie.
  • Ruszaj się, spaceruj, pływaj. Szybko nabierzesz kondycji i łatwiej spalisz zbędne kalorie.
  • Nie odchudzaj się zbyt szybko. Po porodzie w trakcie karmienia organizm musi mieć czas na regenerację. Pamiętaj też, że zbyt szybki spadek wagi sprawia, że skóra staje się wiotka.

Najtrudniej jest pozbyć się po porodzie rozstępów i mocno zwiotczałej skóry. W ich przypadku można próbować poprawić stan brzucha szczotkowaniem na sucho, a także specjalistycznymi zabiegami kosmetycznymi. Zazwyczaj udaje się nieco zmniejszyć widoczność rozstępów, ale nie znikają one w 100 procentach.

W skrajnych przypadkach kobiety decydują się na plastykę brzucha, która polega na skróceniu nadmiernie rozciągniętych mięśni i fałdu skóry. Prywatnie zabieg kosztuje kilkanaście tysięcy złotych i nikt wtedy nie pyta, czy jest wykonywany ze względów zdrowotnych, czy estetycznych. Plastyka brzucha jest też możliwa w ramach NFZ, np. po licznych ciążach. Trzeba wtedy jednak wykazać, że zabieg jest potrzebny ze względów medycznych, zdrowotnych, np., że fałd skóry powoduje bolesne odparzenia, albo że mięśnie nie są w stanie prawidłowo pracować, co powoduje dolegliwości ze strony kręgosłupa. NFZ refunduje plastykę brzucha, jeśli kobieta zacznie się o refundację ubiegać przed zabiegiem.

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Ćwiczenia po ciąży - film
Zobacz, jak ćwiczyć po porodzie. O tym, jak często ćwiczyć po ciąży i o jakich zasadach bezpieczeństwa pamiętać, opowiada trenerka fitness.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 26 głosy

Zobacz także

Popularne tematy