26 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
26 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko waży już około 900 g, potrafi otwierać oczy i ma coraz lepszy słuch. W 26 tygodniu ciąży waga mamy rośnie, a coraz większy brzuch może powodować liczne dolegliwości, np. bóle pleców i parcie na pęcherz.
Spis treści:
- 26 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak rośnie brzuch i waga w 26 tygodniu ciąży?
- Objawy i dolegliwości w 26 tygodniu ciąży
- Dziecko w 26 tygodniu ciąży
- 26 tydzień ciąży – USG
- Badania w 26 tygodniu ciąży
- 26 tydzień ciąży mnogiej – ile ważą dzieci?
- Poród w 26 tygodniu ciąży – szansa na przeżycie
26 tydzień ciąży – który to miesiąc?
26 tydzień ciąży to sam środek szóstego miesiąca ciąży. Za przyszłą mamą już prawie dwie trzecie ciąży. Do porodu pozostało jeszcze 14 tygodni. Dziecko nadal mocno się zmienia, a ciężarnej z powodu rosnącego brzucha zaczynają dokuczać całkiem nowe dolegliwości (niektóre mogą zaskoczyć, np. nietrzymanie moczu). Czasu do końca ciąży jest coraz mniej, dlatego warto powoli myśleć o przygotowaniach do porodu.
Jak rośnie brzuch i waga w 26 tygodniu ciąży?
W 26 tygodniu ciąży brzuch rośnie bardzo szybko. Jeszcze 3 tygodnie temu dziecko ważyło ok. 500 g, teraz – prawie dwa razy tyle. Macica przesuwa się coraz wyżej i bardziej wysuwa do przodu. Jej dno znajduje się teraz kilka centymetrów nad pępkiem, a kopniaki malucha mogą być odczuwane bardzo nisko. Coraz bardziej zwiększa się ucisk na przeponę. Macica uciska również na narządy od swojej dolnej strony. To sprawia, że mogą pojawiać częściej np. zaparcia w ciąży oraz silne parcie na pęcherz.
Ponieważ w macicy jest coraz mniej miejsca, dziecko rusza się z coraz mniejszym rozmachem. To całkowicie naturalne. Niepokój powinien wzbudzić dopiero brak ruchów dziecka przez cały dzień. Wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Przyszła mama zaczyna wyraźnie odczuwać rosnącą masę ciała. Od początku ciąży przytyła już ok. 7-8 kg. 5-6 kg przybywa ciężarnej między 20 a 30 tygodniem ciąży. Bardzo szczupłe przed ciążą kobiety mogą przybrać na wadze bardziej niż te, które ważyły więcej. Aby sprawdzić, ile książkowo przytyć w 26 tygodniu ciąży (i w kolejnych), warto skorzystać z kalkulatora wagi w ciąży.
Objawy i dolegliwości w 26 tygodniu ciąży
W 26 tygodniu ciężarna ma już dwie trzecie ciąży za sobą. Psychicznie zwykle czuje się bardzo dobrze, ale zaczyna dokuczać jej rosnący brzuch. To właśnie teraz bóle krzyża mogą stać się bardziej dokuczliwe.
Inne objawy i dolegliwości, które można odczuwać w 26 tygodniu ciąży, to:
- napięcie w miednicy,
- zgaga w ciąży i niestrawność spowodowane uciskiem macicy na żołądek,
- nietrzymanie moczu,
- skurcze macicy: rozciągająca się macica może powodować ból i napinanie dolnej części brzucha (to tzw. skurcze przepowiadające, dużo słabsze niż skurcze porodowe) – poznaje się je po twardniejącym brzuchu w ciąży;
- bolesne skurcze mięśni nóg (występują najczęściej w nocy).
W 26 tygodniu ciąży warto skontrolować ciśnienie. Jeśli jest za wysokie, koniecznie na ten temat trzeba porozmawiać z lekarzem. Wysokie ciśnienie może spowodować stan przedrzucawkowy. Najpoważniejszym powikłaniem nadciśnienia mogą być drgawki przypominające atak padaczki (tzw. rzucawka ciążowa). Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla kobiety i dziecka.
Sposoby na bóle krzyża w 26 tygodniu ciąży
W drugiej połowie ciąży nasilają się bóle kręgosłupa. Żeby ich uniknąć, nie wolno dźwigać i trzeba jak najczęściej odpoczywać. W ciągu dnia warto położyć się na plecach na twardym podłożu, z nogami ugiętymi w kolanach. Jeśli ból występuje w dolnej części pleców, można poprosić partnera, by zrobił masaż albo wybrać się do fizjoterapeuty. Ból złagodzi także ciepła kąpiel lub poduszka elektryczna.
Dziecko w 26 tygodniu ciąży
W 26 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 900 g i ma ok. 35 cm długości. Maluch nabiera ciała, ale jeszcze dużo czasu powinien spędzić w brzuchu: to dla niego najlepsze środowisko, by rosnąć i prawidłowo się rozwijać.
26-tygodniowe dziecko ma coraz lepiej rozwinięte zmysły. Na tym etapie życia płodowego zaczyna otwierać oczy. Wcześniej powieki płodu były zamknięte, by siatkówka oka mogła się prawidłowo rozwijać.
Co jeszcze zmienia się u płodu w 26 tygodniu ciąży?
- Dziecko coraz lepiej słyszy. Jeśli w pobliżu brzucha rozlegnie się głośny, wibrujący dźwięk, dziecko zareaguje na niego mruganiem i drżeniem. Jest wrażliwe na wszystkie odgłosy, jakie płyną do niego z zewnątrz.
- Połyka płyn owodniowy. Zwłaszcza wtedy, gdy przyszła mama jadła lub piła coś słodkiego – płyn owodniowy ma słodki smak. To znak, że kubki smakowe na języku zaczęły się już formować.
- Rozwija się odruch ssania i chwytu (na USG często można zobaczyć ssanie palca, a także zabawę pępowiną).
- Gwałtownie rozwijają się płuca dziecka.
26 tydzień ciąży – USG
Na tym etapie warto wykonać badanie USG w ciąży, dzięki któremu lekarz sprawdzi, czy wszystko z dzieckiem w porządku, a ty będziesz mogła zobaczyć, jak wygląda i co u niego słychać. W tym czasie u dziecka rozwija się odruch ssania, bardzo możliwe więc, że na USG uda się zobaczyć, jak maluch zaczyna ssać kciuk, inne palce u dłoni, a nawet duży palec u stopy (ma już w pełni ukształtowane nóżki i rączki). W trakcie badania można także usłyszeć głośne i wyraźne bicie serca maleństwa.
Jeśli jeszcze przyszła mama nie zapisała się do szkoły rodzenia, powinna zrobić to w najbliższym czasie. Do porodu została jedna trzecia ciąży (być może nawet mniej, jeśli poród rozpocznie się wcześniej). Najwyższa pora rozpocząć naukę oddychania podczas porodu i zacząć ćwiczyć opiekę nad noworodkiem.
Badania w 26 tygodniu ciąży
W czasie wizyty kontrolnej odbywającej się między 22 a 26 tygodniem ciąży lekarz przeprowadzi lub zleci:
- ocenę czynności serca płodu,
- pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała kobiety,
- badanie ogólne moczu,
- przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–),
- badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM), jeśli w I. trymestrze kobieta miała wynik ujemny.
W 26 tygodniu ciąży koniecznie trzeba wykonać test obciążenia glukozą, o ile nie został już wcześniej wykonany. Robi się go między 24 a 26 tygodniem ciąży. Badanie pozwala wykluczyć cukrzycę ciążową, która może pojawić się na tym etapie ciąży. Jeśli poziom cukru będzie za wysoki, lekarz skieruje kobietę do diabetologa i podpowie, jaką stosować dietę.
26 tydzień ciąży mnogiej – ile ważą dzieci?
W 26 tygodniu ciąży brzuch jest już spory: dwoje dzieci waży już razem ok. 2 kg. Płody poruszają się, kopią, ciężarna może więc mieć problemy ze snem.
Spodziewając się bliźniąt, szczególnie warto zwracać uwagę na tempo przybierania na wadze i utrzymywać je w granicach normy:
- Jeśli przed ciążą kobieta miała prawidłową masę ciała, w czasie drugiego trymestru powinna przytyć 8,5-10 kg (a od początku ciąży 10-12 kg).
- Jeśli przed ciążą miała niedowagę, w drugim trymestrze powinna przybrać na wadze 8,5-10 kg (a od początku ciąży 10-12,5 kg).
- W przypadku ciąży potrójnej przyrosty wagi powinny być nieco większe: 13,5 kg (i więcej) w drugim trymestrze, a od początku ciąży ok. 15,5 kg.
Poród w 26 tygodniu ciąży – szansa na przeżycie
Poród w 26 tygodniu ciąży jest traktowany jako poród przedwczesny. Dzieci urodzone w tym czasie to wcześniaki i choć są jeszcze malutkie, to lekarzom zwykle udaje się je uratować. Trafiają na oddziały intensywnej opieki neonatologicznej (oddziały wcześniaków i patologii noworodka), które wyposażone są w specjalistyczną aparaturę. Wcześniak, który ma zbyt mało tkanki tłuszczowej i za słabe mięśnie, żeby samodzielnie wytwarzać i utrzymywać ciepło, musi przebywać w inkubatorze.
Zobacz także:
- Urlop w ciąży: czy to dobry moment?
- Zdrowa dieta w ciąży: co jeść, a czego unikać?
- 6 najczęstszych powodów do zmartwień w ciąży