Reklama

Spis treści:

Reklama

29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to siódmy miesiąc ciąży, a dokładnie – drugi tydzień siódmego miesiąca i trzeci (czyli ostatni) trymestr ciąży. Do porodu pozostało jeszcze 11 tygodni. Dziecko w brzuchu nadal bardzo szybko rośnie. Z każdym dniem coraz bardziej dojrzewa i doskonali nabyte umiejętności.

29 tydzień ciąży – brzuch

W 29 tygodniu płód szybko przybiera na wadze, dlatego brzuch szybko się powiększa. W 29 tygodniu ciąży rośnie także waga mamy − w ciągu całego siódmego miesiąca ciąży możesz przytyć ok. 4-6 kg. Spora część dodatkowych kilogramów to waga dziecka, wód płodowych i łożyska. Obwód brzucha w 29 tygodniu ciąży może wynosić około 100 cm (u każdej kobiety brzuch może być inny!).

29 tydzień ciąży – USG

29 tydzień ciąży to czas na kolejne USG. Celem tego badania USG, które robi się między 28 a 32 tygodniem ciąży, jest:

  • szczegółowa ocena budowy ciała płodu oraz jego ułożenia,
  • ocena tego, w jakim tempie wzrasta płód,
  • ocena położenia łożyska,
  • ocena ilości płynu owodniowego.

Podczas badania USG można zobaczyć, jak wygląda dziecko, a także upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo.

Badania w 29 tygodniu ciąży

Między 27 a 32 tygodniem ciąży trzeba odbyć konsultację u ginekologa. Najlepiej pojawić się u niego ze świeżymi wynikami badań krwi i badania ogólnego moczu.

Jeżeli przyszła mama ma grupę krwi bez czynnika Rh, czyli tzw. Rh (-), właśnie teraz najpóźniej powinna wykonać badanie na obecność przeciwciał anty-D. To ważne, bo jeśli zaistnieje konieczność podania immunoglobuliny, najlepiej to zrobić najpóźniej w 30 tygodniu ciąży.

29 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

29-tygodniowe dziecko waży 1,3-1,4 kg i mierzy 40-42 cm. To sporo, ale wielkość dziecka jeszcze znacząco odbiega od tej, jaką maluch będzie miał w dniu narodzin. Waga płodu do tego czasu jeszcze podwoi się lub nawet potroi. Do porodu dziecko powinno urosnąć jeszcze ok. 10 cm.

Twarz nienarodzonego dziecka wygląda niemal tak jak twarz noworodka. W 29 tygodniu ciąży dziecko ma prawie w pełni ukształtowane i rozwinięte narządy. Gromadzi teraz tkankę tłuszczową i doskonali swoje umiejętności.

Jak rozwija się dziecko w 29 tygodniu ciąży?

29 tydzień ciąży to dla dziecka czas intensywnego wzrostu i przybierania na wadze. Poza tym maluszek:

  • Widzi. Światło słoneczne jest dla dziecka widoczne jako ciepły, pomarańczowy blask.
  • Coraz lepiej słyszy. Lubi delikatne, łagodne dźwięki. Warto mu włączać spokojną, relaksującą muzykę, mówić do niego jak najczęściej. Muzyka działa na dziecko odprężająco i kojąco.
  • Bawi się pępowiną.
  • Mniej kopie. Rzadsze ruchy dziecka mogą być spowodowane mniejszą ilością miejsca w brzuchu.

29 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

W siódmym miesiącu ciąży większość dzieci obraca się już na stałe główką do dołu, powoli przygotowując się w ten sposób do przyjścia na świat. Tylko niektóre pozostają w ułożeniu pośladkowym aż do dnia porodu.

Ruchy dziecka w 29 tygodniu ciąży są już bardziej ograniczone. Z każdym dniem dziecko staje się coraz większe, a więc ma mniej miejsca w brzuchu mamy.

29 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 29 tygodniu ciąży ciało ciężarnej wyraźnie się zaokrągla. Cały trzeci trymestr to czas, w którym może ona czuć się coraz bardziej i częściej zmęczona. Dlatego warto nieco zwolnić tempo życia – planować codziennie trochę czasu na relaks (najlepiej aktywny, np. spacer). Powiększony brzuch to także duże obciążenie dla serca, które musi przepompować dodatkowe 1,5 litra krwi.

Inne objawy i dolegliwości w 29 tygodniu ciąży:

  • Puchnięcie stóp i kostek. Na obrzęki pomogą łagodne masaże i ćwiczenia oraz odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Jeśli opuchlizna jest bardzo silna, występują bóle głowy i zaburzenia widzenia, trzeba o tym powiedzieć lekarzowi.
  • Puchnięcie dłoni. Najlepiej zdjąć pierścionki i/lub obrączkę i odłożyć w bezpieczne miejsce do czasu, gdy znów palce będą szczupłe.
  • Żylaki na nogach. Są spowodowane uciskiem żył odprowadzających krew z nóg do serca. Aby odciążyć nieco krążenie żylne, jak najczęściej należy wypoczywać z nogami uniesionymi do góry.
  • Duszności. Powiększająca się macica coraz bardziej napiera na przeponę, ta zaś zaczyna uciskać na płuca i serce. Dlatego większy wysiłek fizyczny jest niewskazany.

29 tydzień ciąży – ból w dole brzucha

W 29 tygodniu ciąży przyszłej mamie coraz bardziej doskwiera powiększająca się macica i rosnący brzuch. Może ona odczuwać ból w dole brzucha i miewać twardy brzuch. Ból podbrzusza może być też spowodowany coraz większym naciskiem rosnącego dziecka na okolice kanału rodnego. O ile twardnienie brzucha mija, a skurcze nie nasilają się, nie ma powodów do obaw.

UWAGA! Jeśli bólowi w dole brzucha towarzyszy bardzo złe samopoczucie, omdlenie – nie wolno tego lekceważyć i trzeba zgłosić się do lekarza! Mogą to być objawy przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Poród w 29 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone na tym etapie ciąży nie jest jeszcze dostatecznie przygotowane do życia poza brzuchem mamy. Lekarze potrafią jednak zdziałać cuda − przyjmuje się, że szanse na przeżycie wcześniaka urodzonego w 29 tygodniu ciąży wynoszą ok. 90 proc.

Oto objawy, które mogą zwiastować poród przedwczesny:

  • Silne skurcze macicy, które przypominają bardzo silne bóle miesiączkowe (mogą towarzyszyć im: biegunka, nudności, niestrawność).
  • Regularne, bolesne skurcze macicy występujące co 10 minut lub częściej, które nie mijają po zmianie pozycji (nie należy ich mylić ze skurczami przepowiadającymi Braxtona-Hicksa).
  • Ból i ucisk w dolnej części pleców lub zmiana charakteru dolegliwości bólowych w tej części ciała.
  • Drastyczna zmiana charakteru upławów – stają się wodniste, podbarwione krwią lub brunatne.
  • Ból lub ucisk w dolnej części miednicy, w udach lub w pachwinie.
  • Masz wyciek z pochwy − to może być sączenie się lub gwałtowne odejście wód płodowych (płynu owodniowego).

29 tydzień ciąży bliźniaczej

W 29 tygodniu ciąży dzieci w ciąży mnogiej nadal rosną; jednak z braku miejsca mogą rosnąć nieco wolniej niż dzieci w ciąży pojedynczej. Tym samym, waga dzieci w 29 tygodniu ciąży mnogiej może być nieco mniejsza, niż w przypadku ciąży pojedynczej. Za to już teraz zaczynają ćwiczyć umiejętności społeczne – zdarza im się np. bawić pępowiną brata lub siostry.

Zobacz także:

Reklama

28 tydzień ciąży 30 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama