36 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka
36 tydzień ciąży to początek ostatniego miesiąca ciąży. Dziecko waży ok. 2800 g i jest gotowe do samodzielnego życia. To ostatni moment dla płodu na obrócenie się główką do dołu. W 36 tygodniu ciąży możesz czuć coraz silniejsze skurcze przepowiadające i bóle podbrzusza.
Spis treści:
- 36 tydzień ciąży - który to miesiąc?
- Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży?
- 36 tydzień ciąży - brzuch
- Badania w 36 tygodniu ciąży
- 36 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości
- Poród w 36 tygodniu ciąży
- 36 tydzień ciąży bliźniaczej
36 tydzień ciąży - który to miesiąc?
To już ostatnia prosta – 36 tydzień ciąży rozpoczyna ostatni, dziewiąty miesiąc ciąży. Do porodu pozostały jeszcze 4 tygodnie, ale dziecko powinno być już ułożone główką do dołu. Odczuwasz instynkt wicia gniazda, który mobilizuje cię do szykowania domu na pojawienie się dziecka.
Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży?
U dziecka powoli zanika meszek na twarzy i zmniejsza się ilość białawej mazi płodowej pokrywającej do tej pory całe ciało. Maź tę można zaobserwować po narodzinach wcześniaka.
Dziecko ma mało miejsca w macicy, kuli nóżki i ręce. Gdy śpi, zamyka oczy.
Płód jest praktycznie gotowy, by samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki. W 36 tygodniu ciąży jest już wykształcony:
- układ krążenia,
- układ mięśniowo-szkieletowy,
- układ pokarmowy (ten jednak zacznie w pełni działać dopiero po narodzinach dziecka, gdy maluch weźmie pierwszy łyk mleka mamy z piersi).
Waga i wymiary dziecka w 36 tygodniu ciąży
W 36 tygodniu ciąży zgodnie z normami dziecko waży ok. 2700-2800 g i ma ok. 50 cm długości. Można je porównać do solidnej wielkości melona miodowego. Do porodu nie urośnie już dużo, ale sporo przybierze na wadze – nawet cały kilogram.
Najpóźniej do końca 36 tygodnia ciąży dziecko powinno ostatecznie obrócić się główką do dołu. Już w następnym tygodniu najpewniej będzie na to za duże (albo inaczej: macica stanie się za ciasna na taki obrót).
Ruchy dziecka mogą teraz być odczuwane intensywniej, ponieważ maleje ilość wód płodowych. Norma to ok. 10 ruchów na godzinę. Jeśli odczuwasz częste rytmiczne drgania w brzuchu, najprawdopodobniej jest to sygnał, że dziecko ma właśnie czkawkę.
36 tydzień ciąży - brzuch
Mniej więcej od 36 tygodnia ciąży znów możesz głębiej oddychać. To efekt obniżenia się brzucha. Dziecko już przesunęło się do miednicy i przestało naciskać na przeponę (może za to naciskać na dno miednicy, czego objawem będzie kłucie i ból krocza).
Płód może przemieścić się w dół już w 36 tygodniu ciąży, ale równie dobrze może z tym poczekać do 37, a nawet 38 tygodnia ciąży (tak zwykle dzieje u kobiet, które rodzą kolejne dziecko).
Twoja waga powinna wzrosnąć o 12-13 kg od początku ciąży. Zapotrzebowanie na energię w 36 tygodniu ciąży wynosi wciąż mniej więcej 2600 kcal dziennie.
Badania w 36 tygodniu ciąży
Między 33 a 37 tygodniem ciąży należy odbyć wizytę u ginekologa prowadzącego ciążę. Podczas tej wizyty – poza badaniami, które lekarz przeprowadzał do tej pory – czeka cię badania położnicze, ocena wymiarów miednicy i czynności serca płodu oraz ankietowe badanie oceniające ryzyko i nasilenie objawów depresji. Ginekolog zleci też wykonanie kilku badań:
- badanie antygenu HBs,
- posiew wymazu z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców beta-hemolizujących,
- badanie przeciwciał anty-HIV.
- morfologię krwi.
- badanie ogólne moczu.
Dla kobiet zagrożonych zachorowaniem na kiłę i wirusowe zapalenie wątroby typu C jest to także termin na wykonanie badania VDRL i przeciwciał anty-HCV.
36 tydzień ciąży - objawy i odczucia
W 36 tygodniu ciąży mogą zaniepokoić cię nowe dolegliwości. Najczęstsze z nich to:
- gęstsza wydzielina z pochwy, być może z pasemkami śluzu i krwi, co może oznaczać rozwieranie się szyjki macicy lub uszkodzenie pojedynczych naczyń krwionośnych po stosunku, co będzie przypominać brązowe upławy,
- zgaga, niestrawność,
- bóle i zawroty głowy,
- skurcze nóg w nocy,
- bolesność w okolicy miednicy i pośladków,
- bóle krocza wywołane uciskiem główki dziecka.
Pojawiająca się na tym etapie ciąży biegunka może zapowiadać początek porodu. Poprzez oczyszczenie jelit organizm przygotowuje się do ogromnego wysiłku, z jakim wiążą się narodziny dziecka. Ale uwaga, jeśli luźnym stolcom towarzyszy ból i nienaturalne twardnienie brzucha, jak najszybciej należy jechać do lekarza. To mogą być pierwsze objawy odklejenia się łożyska, które stwarza ryzyko niedotlenienia dziecka. Po 36. tygodniu ciąży może też nastąpić odejście czopa śluzowego i nie musi oznaczać to żadnych powikłań.
Skurcze w 36 tygodniu ciąży
Skurcze przepowiadające przybierają na sile – brzuch w 36 tygodniu ciąży może stawać się naprawdę twardy. Nic więc dziwnego, że łatwo pomylić je z objawami rozpoczynającego się porodu. Typowy skurcz przepowiadający zaczyna się od dna macicy (które znajduje się w górnej części brzucha kobiety) i powoli przesuwa się ku dołowi. Skurcze przepowiadające są nieregularne i ustępują podczas zmiany pozycji.
Poród w 36 tygodniu ciąży
Jeśli dziecko urodzi się za kilka dni, nie będzie już wcześniakiem. Ale nawet teraz doskonale poradziłoby sobie poza brzuchem mamy.
Aby zmniejszyć ryzyko nacięcia krocza, można masować je, np. olejkiem. To uelastyczni i rozciągnie nieco skórę. Warto też nadal ćwiczyć mięśnie Kegla.
36 tydzień ciąży bliźniaczej
Jeżeli na świat mają przyjść bliźnięta, to najpewniej urodzą właśnie w 36 albo 37 tygodniu ciąży. W większości przypadków mama bliźniąt dostaje skierowanie na cesarskie cięcie, zwykle ze względu na nieprawidłowe ułożenie dzieci w macicy. Jedynie w nielicznych wypadkach lekarz decyduje o porodzie bliźniąt siłami natury.
Maluchy są już na tyle ukształtowane, że ryzyko komplikacji poporodowych jest minimalne.
Zobacz także:
- Jak wywołuje się poród po terminie: poród indukowany
- Kiedy pojawiają się pierwsze objawy porodu?
- Rozważam poród w domu. Czy to dobry pomysł?