Reklama

Spis treści:

Reklama

35 tydzień ciąży - który to miesiąc?

35 tydzień ciąży to końcówka ósmego miesiąca i środek trzeciego trymestru ciąży. Zgodnie z książkowymi normami pozostał ci tylko miesiąc przygotowań do porodu. Ale życie lubi zaskakiwać, dlatego najlepiej zakończyć już przygotowania do narodzin dziecka i bez stresu czekać na poród (najważniejsze jest skompletowanie wyprawki oraz kupno fotelika do auta – będzie potrzebny, by przywieźć w nim dziecko ze szpitala). Zobacz, czego możesz spodziewać się w najbliższym czasie, co jest normą, a co powinno cię zaniepokoić.

Jak wygląda dziecko w 35 tygodniu ciąży?

Zgodnie z normą 35-tygodniowe dziecko waży 2300-2500 g i mierzy 40-45 cm. Jego wielkość można porównać do melona. W kolejnych tygodniach płód nie będzie już rósł, za to wciąż intensywnie będzie przybierał na wadze. Do porodu przytyje jeszcze około kilograma.

W 35 tygodniu ciąży dziecko ma coraz więcej tkanki tłuszczowej – można powiedzieć, że jest już naprawdę pulchne. Nie odbiera mu to jednak uroku, wręcz przeciwnie.

35 tydzień ciąży - zdjęcie z USG

Zdjęcie USG 35 tydzień ciąży
Mamotoja.pl

Zdjęcie USG wykonane w 35 tygodniu ciąży – wyraźnie widać twarz dziecka

Jak rozwija się dziecko w 35 tygodniu ciąży?

35 tydzień ciąży (oraz kolejne tygodnie przed narodzinami) dziecko spędza bardzo pracowicie. Szkoli się w ssaniu. Całymi dniami ssie kciuk lub całą piąstkę. Na okrągło pije też wody płodowe (nawet pół litra dziennie) i siusia. Dzięki temu jego nerki przygotowują się do intensywnej pracy, jaka je niedługo czeka.

Co ważnego jeszcze dzieje się u dziecka w tym czasie?

  • płuca stają się coraz bardziej dojrzałe – w płucach płodu jest już najpewniej wystarczająco surfaktantu, czyli substancji, dzięki której pęcherzyki płucne podczas wydechu nie zapadają się i nie sklejają. Niektóre wcześniaki urodzone przed 35 tygodniem ciąży muszą jednak dostawać surfaktant przez rurkę intubacyjną wprost do płuc.
  • płód przyjmuje przeciwciała, które wzmacniają jego układ odpornościowy. Przeciwciała płyną do organizmu dziecka przez pępowinę. Będą chronić dziecko w pierwszym okresie życia przed chorobami.
  • gromadzi zapasy żelaza – dzieje się to właśnie teraz, od 35 tygodnia ciąży. Dzięki temu w pierwszym półroczu życia dziecko będzie chronione przed anemią. Anemia u niemowlaka, czyli stan, gdy brakuje żelaza w organizmie, najczęściej jest związana z wcześniactwem lub ciążą mnogą.
  • reaguje na bodźce z zewnątrz – np. rusza się, gdy słyszy dźwięki. Gdy się położysz, ruchy dziecka mogą stać się intensywne – maluch może kopać i wiercić się w poszukiwaniu wygodnej pozycji.
  • może się odwrócić – czyli przyjąć ułożenie główką w dół (ułożenie główkowe), co znaczy, że przygotowuje się do porodu.

Jeśli w 35 tygodniu ciąży dziecko znajduje się w położeniu pośladkowym, nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Na obrócenie się główką do dołu ma czas do około 37 tygodnia ciąży. Ułożenie pośladkowe przed porodem przyjmuje tylko około 5 proc. dzieci, jeszcze rzadziej zdarza się położenie poprzeczne czy skośne.

Brzuch w 35 tygodniu ciąży

Brzuch zwykle jest już bardzo duży i umiejscowiony wysoko. Dzieje się tak, bo dno macicy jest teraz położone najwyżej. Znajduje się tuż pod łukami żebrowymi i może boleśnie uciskać żebra. Od tego momentu będzie już tylko lepiej. Niedługo brzuch zacznie się obniżać. Obniżenie brzucha następuje zwykle ok. 2-4 tygodnie przed porodem.

Badania w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu ciąży warto zrobić kilka ważnych badań (ich termin upływa w 37 tygodniu ciąży):

Badanie GBS to test na obecność paciorkowca z grupy B, który wykonuje się między 35 a 37 tygodniem ciąży. Paciorkowce mogą być obecne w drogach rodnych kobiety, wtedy w czasie porodu istnieje ryzyko zarażenia dziecka. Jeśli wynik będzie pozytywny, w trakcie porodu kobiecie podany zostanie antybiotyk.

35 tydzień ciąży - objawy i odczucia

Dziecko zajmuje już tyle miejsca w brzuchu, że nie tylko przepona, ale wszystkie twoje narządy: żołądek, płuca czy pęcherz, są mocno ściśnięte. To odbija się na twoim samopoczuciu.

Dolegliwości, które mogą niepokoić cię w 35 tygodniu ciąży to:

  • zadyszka – może dokuczać od rana do wieczora. To nie tylko kwestia ciążowych kilogramów, ale też ucisku macicy na przeponę.
  • zgaga – typowa przypadłość w końcówce ciąży. Pieczenie w przełyku dokucza szczególnie wieczorem i po obfitych posiłkach.
  • niedobór żelaza – jest skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek u dziecka. Objawem niedoboru żelaza jest np. duże zmęczenie (morfologia krwi wykluczy lub potwierdzi anemię).
  • nocne pobudki na siusianie – to dolegliwość z początku ciąży, która wraca pod koniec ósmego miesiąca.
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – może zdarzać się podczas dźwigania (nie powinnaś tego robić w ciąży), kichania lub śmiechu. Jest związane z naciskiem macicy na pęcherz. Aby uniknąć tej krępującej dolegliwości, warto ćwiczyć mięśnie Kegla.
  • nocne skurcze nóg – zazwyczaj są objawem braku magnezu i wapnia albo utrudnionego odpływu krwi z nóg. Można im zapobiegać, m.in. zmieniając dietę.
  • kaczy chód – kości miednicy rozsuwają się, żeby urodzenie dziecka było łatwiejsze. To efekt działania relaksyny – hormonu, który sprawia, że rozluźniają się więzadła stawowe.
  • powiększenie rozmiaru stopy – szersze i nieco większe stopy to także skutek działania relaksyny.

W 35 tygodniu ciąży nasilają się upławy – organizm ciężarnej produkuje teraz więcej śluzu. Śluz powinien być bezbarwny lub biały i bezwonny. Jeśli ma nieprzyjemny zapach i zmieniony kolor, trzeba skonsultować to ze swoim ginekologiem. To samo trzeba należy w przypadku odejścia czopa śluzowego – jest na to za wcześnie.

35 tydzień ciąży - skurcze przepowiadające i ból brzucha

Skurcze przepowiadające mogą być teraz dość silne. Towarzyszy im twardnienie brzucha. Podczas skurczu widać, jak pracuje brzuch – najpierw napina się na górze, potem na dole.

Skurcze przepowiadające odczuwane są od około 20 tygodnia ciąży, ale z tygodnia na tydzień są coraz silniejsze. W prosty sposób odróżnisz je od przedwczesnego porodu. Skurcze przepowiadające są nieregularne (pojawiają się i ustępują), a porodowe są regularne, nasilają się i nie ustępują mimo zmiany pozycji.

Rada na ten tydzień ciąży

Jak radzić sobie ze strachem przed porodem?

Dobre przygotowanie do porodu (najlepiej w szkole rodzenia) to najlepszy sposób, aby wyciszyć takie lęki. Na zajęciach przyszłe mamy dowiadują się m.in., jak zmniejszyć ból przy porodzie (przy pomocy leków oraz niefarmakologicznie).

Sposoby na ból przy porodzie
Alicja Rotfeld

35 tydzień ciąży - poród przedwczesny

Poród w 35 tygodniu ciąży to wciąż poród przedwczesny, ale noworodek z 35 tygodnia ciąży już świetnie poradziłby sobie poza brzuchem mamy. Najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego to:

  • zakażenie wewnątrzmaciczne,
  • ciąża bliźnia,
  • problemy z łożyskiem, np. niewydolność, łożysko przodujące,
  • wiek mamy – poniżej 17. roku życia lub powyżej 40.,
  • zły sposób odżywiania podczas ciąży,
  • nadwaga lub niedowaga przyszłej mamy,
  • choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, problemy z sercem,
  • infekcje intymne,
  • palenie papierosów i picie alkoholu podczas ciąży,
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego.

Na jakie objawy zwrócić uwagę? Zwykle poród przedwczesny zapowiadają:

  • regularne skurcze macicy,
  • twardnienie brzucha, któremu może towarzyszyć ból podbrzusza lub krzyża,
  • biegunka i mdłości,
  • różowe lub brązowe plamienie w ciąży.

35 tydzień ciąży bliźniaczej

Jeśli kobieta spodziewa się bliźniąt, niedługo może przywitać je na świecie (ciąże mnogie zwykle kończą się szybciej). Większość dzieci z ciąż bliźniaczych przychodzi na świat właśnie między 35-37 tygodniem. Wieloraczki zwykle rodzą się mniejsze niż dzieci z ciąż pojedynczych. To naturalne, bo w brzuchu mają mniej miejsca.

Jeśli bliźnięta są ułożone prawidłowo (główkami w dół), mogą urodzić się bez cesarskiego cięcia. Poród naturalny bywa również możliwy, jeśli pierwsze dziecko jest ułożone główkowo, a drugie poprzecznie. Czasem jednak, aby zmniejszyć ryzyko komplikacji, lekarze podejmują decyzję o cesarce bez względu na położenie dzieci.

Zobacz także:

Reklama

34 tydzień ciąży 36 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama