9 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
9 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko mierzy już ok. 2,5 cm, rozwijają się jego narządy płciowe i półkule mózgowe. Ciężarna może na tym etapie ciąży odczuwać kłucie w podbrzuszu i inne nieprzyjemne dolegliwości, np. bolesność piersi i mdłości. Albo może też czuć się wspaniale, nie skarżąc się na żadne przykre objawy ciąży. Co zmienia się teraz w ciele ciężarnej i jak rozwija się dziecko? O co warto zadbać w najbliższym czasie?
Spis treści:
- 9 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak rozwija się dziecko w 9 tygodniu ciąży?
- Badania w 9 tygodniu ciąży
- USG w 9 tygodniu ciąży
- 9 tydzień ciąży – objawy i odczucia
- Brzuch w 9 tygodniu ciąży i waga mamy
- Rady na najbliższy czas
- 9 tydzień ciąży bliźniaczej
9 tydzień ciąży - który to miesiąc?
9 tydzień ciąży to początek trzeciego miesiąca ciąży. Do porodu zostało jeszcze 31 tygodni. Ciążowe dolegliwości mogą stać się teraz wyjątkowo uporczywe i dokuczać większości przyszłych mam. Jeśli należysz do tego grona, pamiętaj, że mdłości, zmęczenie i bóle brzucha skończą się prawdopodobnie wraz z końcem pierwszego trymestru.
9 tydzień ciąży – od ostatniej miesiączki
Dziewiąty tydzień ciąży to właściwie siódmy tydzień od zapłodnienia, bo tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki poprzedzającej poczęcie. Przypominamy, że to właśnie tą metodą lekarze posługują się podczas obliczania wieku ciąży. Jeśli masz wątpliwości, który to tydzień ciąży, skorzystaj z kalkulatora tygodni ciąży.
9 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?
Dziecko w 9 tygodniu ciąży posiada już dobrze ukształtowane ręce i nogi. Jego układ trawienny nadal się rozwija. Na tym etapie życia płodowego wykształca się odbyt. W swoich funkcjach zaczynają specjalizować się struktury, z których ostatecznie wykształci się: wątroba, woreczek żółciowy, śledziona i nadnercza (zobacz, jak przebiega rozwój płodu tydzień po tygodniu).
Bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. W każdej minucie tworzy się aż 2,5 miliona nowych komórek nerwowych. Serce płodu jest już podzielone na cztery komory. Tworzą się też genitalia. Ale nadal jest jeszcze za wcześnie, żeby poznać płeć dziecka. Na USG będzie można zobaczyć płeć dziecka dopiero około 20 tygodnia ciąży. Wcześniej, do 10 tygodnia, można dowiedzieć się, czy urodzić się chłopiec czy dziewczynka, jeśli ciężarna wykona badanie wolnego DNA (jest wykonywane z krwi).
9 tydzień ciąży – wielkość zarodka
Wielkość zarodka w 9 tygodniu ciąży wynosi około 25 mm. Na tym etapie ciąży lekarze obliczają wymiary zarodka, mierząc jego długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli od czubka głowy do końca tułowia. Waga zarodka to ok. 2 g. Dziecko rozmiarami przypomina winogrono.
Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży?
Dziecko wygląda tak, jakby nieustannie drzemało. Jednak wcale tak nie jest. Podczas badania USG można zobaczyć, jak intensywnie się porusza. Energicznie ćwiczy kończyny, prostując je i zginając. Gdyby dotknąć wnętrza dłoni dziecka, zacisnęłoby paluszki.
9 tydzień ciąży to czas, gdy całe dziecka obrasta delikatnym meszkiem zwanym lanugo. Co jeszcze dzieje się u dziecka na tym etapie życia płodowego?
- gałki oczne pokrywają się powiekami i przesuwają na właściwe miejsce, tworzy się tęczówka oczu,
- doskonali się nos, podbródek i uszy,
- w jamie ustnej zaczynają się rozwijać kubki smakowe, a w krtani – więzadła głosowe.
- dalej formują się palce.
Poniżej wyrenderowane zdjęcie dziecka w 9 tygodniu ciąży, wykonane na podstawie zdjęcia USG z 9 tygodnia.
fot. SciePro/Adobe Stock
Badania w 9 tygodniu ciąży
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 6 a 8 tygodniem ciąży. Jeśli więc przyszła mama dotąd nie trafiła do lekarza, czas najwyższy to nadrobić. Jest to o tyle istotne, że najpóźniej do 10 tygodnia ciąży należy wykonać następujące badania:
- morfologię krwi,
- cytologię,
- badanie piersi,
- badanie pH pochwy,
- badanie ogólne moczu,
- badanie w kierunku kiły (VDRL),
- badanie w kierunku wirusa HIV,
- badanie w kierunku HCV,
- badanie przeciwciał odpornościowych,
- badanie przeciwciał przeciwko różyczce i toksoplazmozie (IgM i IgG).
Część próbek do badań pobierze lekarz podczas wizyty ciążowej. Na pozostałe musi wystawić skierowanie, więc to naprawdę ostatni dzwonek na pierwszą wizytę u ginekologa.
USG w 9 tygodniu ciąży
9 tydzień ciąży to też najwyższy czas na pierwsze ciążowe USG. Lekarz wykona badanie dopochwowo – w ten sposób łatwiej ocenić parametry życiowe zarodka i budowę macicy. Podczas USG słychać bicie serca dziecka − nigdy wcześniej ani nigdy później nie będzie ono biło tak szybko. W 9 tygodniu ciąży pracuje z częstotliwością aż 165 uderzeń na minutę.
9 tydzień ciąży - objawy i odczucia
Samopoczucie przyszłej mamy na tym etapie ciąży może już zdecydowanie się różnić od tego sprzed poczęcia dziecka. Stężenie hormonu ciążowego hCG właśnie teraz osiąga najwyższy poziom. Dlatego w 9 tygodniu zwykle widoczne są wyraźne objawy ciąży (ich brak na tym etapie zdarza się rzadko).
Twoje włosy zaczynają się mniej przetłuszczać. Piersi stają się pełniejsze i lekko nabrzmiałe – to dobry moment, by rozejrzeć się za dobrym biustonoszem ciążowym.
Inne typowe objawy odczuwane w 9 tygodniu ciąży to:
- częstsza potrzeba korzystania z toalety,
- bolesność piersi,
- problemy z cerą (lub wręcz przeciwnie: skóra się wygładza),
- omdlenia,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- bóle podbrzusza,
- nieoczekiwany wzrost lub spadek libido,
- wzrost lub spadek wagi.
Plamienie w 9 tygodniu ciąży
Lekkie plamienie na początku ciąży nie zawsze oznacza zagrożenie poronieniem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszy mu ból brzucha, prawdopodobnie odpowiada za nie przemęczenie lub stres. Inne możliwe przyczyny plamienia w 9 tygodniu ciąży to:
- schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym lub po współżyciu.
- niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze.
Silne krwawienie połączone z bólem brzucha może natomiast oznaczać ryzyko poronienia i jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza. Szybka reakcja zwykle pozwala na utrzymanie ciąży. Często wystarczy odpoczynek oraz odpowiednio dobrane leki hormonalne.
Brzuch w 9 tygodniu ciąży i waga mamy
U niektórych kobiet widoczne już jest lekkie powiększenie brzucha. Zwykle nie ma jeszcze problemu z dopięciem spodni. Macica, która od początku ciąży cały czas się powiększa, w 9 tygodniu ciąży ma wielkość małego melona.
W pierwszym trymestrze ciąży masa ciała kobiety wzrasta tylko o ok. 1,5-2 kg. Wyraźny przyrost wagi rozpocznie się dopiero po 20 tygodniu ciąży. Ważne, aby wzrost wagi w ciąży przebiegał harmonijnie. Prawidłowy przyrost masy ciała od poczęcia do porodu wynosi 11-16 kg. Więcej mogą przytyć osoby szczupłe, mniej – kobiety z nadwagą. Te drugie często nawet nieco chudną w pierwszym okresie ciąży.
Kobiety, które w ciąży przytyły w ciąży mniej niż 10 kg, częściej rodzą wcześniaki i dzieci z niską masą urodzeniową. Z kolei nadwaga w okresie ciąży może – chociaż nie musi – prowadzić do nadmiernego wzrostu dziecka lub pojawienia się żylaków u mamy.
Rady na najbliższy czas
Niektórzy lekarze twierdzą, że I trymestr ciąży to nie czas na intensywny wysiłek. Jednak jeśli ciąża jest prawidłowa, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś była aktywna. Lepiej jednak unikać ćwiczeń, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej (np. brzuszki) albo nacisk na szyjkę macicy (np. podskoki).
9 tydzień ciąży – co jeść?
W diecie ciężarnej na każdym etapie ciąży nie może zabraknąć żelaza. Dobrym jego źródłem jest mięso, zwłaszcza czerwone. Zawiera ono najlepiej przyswajalne żelazo, tzw. hemowe. Żelaza dużo jest również w:
- innych rodzajach mięs (chudej wołowinie, wieprzowinie, jagnięcinie),
- zielonych warzywach liściastych (np. natce pietruszki, sałacie),
- morelach,
- pomidorach.
Ciężarna może też od czasu do czasu jeść płatki śniadaniowe wzbogacane w żelazo. Warto kontrolować poziom żelaza w ciąży, bo czasem niedobór może oznaczać anemię u ciężarnej.
Pamiętaj: Ciąża to nie choroba
W ciąży nie musisz porzucać wszystkich swoich przyzwyczajeń. Wokół tego, co wolno, a czego nie wolno przyszłe mamie narosło wiele mitów. Warto je poznać, żeby się nimi nie przejmować. Najczęstsze to np. konieczność zrezygnowania z farbowania włosów lub seksu.
9 tydzień ciąży bliźniaczej
Bliźnięta na tym etapie życia płodowego rozwijają się tak samo jak dzieci w ciąży pojedynczej. Ciąża bliźniacza to jednak dużo większe obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. To dlatego przyszłej mamie bliźniąt bardziej dokuczają różne ciążowe dolegliwości:
- silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze,
- szybkie męczenie się,
- żylaki,
- obrzęki,
- kłopoty z trawieniem i ze snem,
- niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga.
Podejrzenie ciąży bliźniaczej (np. wyjątkowo silne mdłości) ostateczne potwierdzi lub wykluczy badanie USG.
Zobacz także: