Początek porodu – 5 najczęstszych sygnałów, że zaczął się poród
Początek porodu najczęściej objawia się regularnymi skurczami oraz odejściem wód płodowych. Jednak każdy poród rozpoczyna się i przebiega nieco inaczej. Nie każda ciężarna ma wszystkie objawy naraz, a w przypadku kobiet rodzących po raz pierwszy, sygnały początku porodu mogą być mniej zauważalne.
Po czym kobieta w ciąży będzie wiedziała, że właśnie zaczyna się poród? To bardzo częsta wątpliwość i powód do niepokoju wielu przyszłych mam, a zwłaszcza pierwiastek, czyli kobiet rodzących po raz pierwszy. Ale spokojnie. Poród to długi proces – trwa zwykle 8–12 godzin u pierwiastki, zaś u tej rodzącej kolejne dziecko: 4–8 godzin. Natura jest tak mądrze skonstruowana, że organizm kobiety daje sygnały, że zbliża się termin rozwiązania, chociaż nie wszystkie z nich mogą wystąpić naraz. Opisujemy, po czym poznać, że to początek porodu.
Początek porodu:
- objawy
- wypadnięcie czopa śluzowego
- odejście wód płodowych
- skurcze
- bóle krzyżowe
- biegunka
- poród pierwiastki
Objawy początku porodu
Pierwsze zwiastuny porodu mogą pojawić się już miesiąc wcześniej, kobieta może odczuwać:
- mniej energiczne ruchy dziecka (dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy),
- nieregularne, niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa – ich zadaniem jest przygotowanie mięśni macicy do porodu,
- „opuszczenie" brzucha – dziecko obniża się w kanale rodnym,
- lżejsze oddychanie,
- uczucie nacisku na pęcherz moczowy,
- kłucie w dole brzucha oraz pachwinach.
Odejście czopa śluzowego
Kilka dni lub godzin przed porodem z kanału szyjki macicy może odejść czop śluzowy – galaretowata wydzielina lekko zabarwiona pasemkami krwi (może też być brunatna). Znaczy to, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, przygotowując się do porodu.
Odejście wód płodowych
To jeden z najbardziej czytelnych sygnałów, że poród właśnie nadchodzi. Jeżeli ciężarna zaobserwuje u siebie sączenie czystych wód płodowych, powinna spokojnie pojechać do szpitala. Najczęściej wyciekają powoli, a nie chlustają strumieniem.
Kobieta powinna użyć grubej podpaski i przyjrzeć się kolorowi wód płodowych – powinny być przezroczyste i bezbarwne. Gdy mają kolor zielonkawy, to oznaka, że dziecko zaznało jakiegoś dyskomfortu i np. oddało smółkę. Nie jest to sytuacja zagrożenia jego życia, ale nie można zwlekać z wyjazdem do szpitala – trzeba wyjaśnić przyczynę zmiany zabarwienia wód.
Skurcze
Pojawienie się regularnych skurczów należy do najbardziej typowych objawów rozpoczynającego się porodu.
Skurcze najpierw pojawiają się w odstępach co 10-20 minut. Są dość łagodne, zaczynają się w górnej części brzucha, potem promieniują na jego dolne części i plecy, niektóre kobiety czują je tylko w okolicy krzyża. Są regularne i z czasem coraz częstsze i silniejsze.
Nasilają się z godziny na godzinę i stają się bolesne. Kobiety opisują je jako „opasujące", a nawet ściskające cały brzuch. Skurcze porodowe robią się coraz dłuższe – trwają 40–60 sekund. Pojawiają się również coraz częściej – kolejno co 10, potem co 7 i 5 minut. Kobieta odczuwa je bez względu na pozycję – gdy usiądzie, wstanie, położy się lub zacznie chodzić. Gdy występują co 5-7 minut, należy jechać do szpitala.
Jeżeli kobieta zaobserwuje u siebie napięcie brzucha i pojawienie się pierwszego skurczu nie musi od razu jechać do szpitala. Może poczekać i obserwować skurcze. Jeżeli przyjedzie do szpitala za wcześnie, z początkiem nieregularnej czynności skurczowej, to może się zdarzyć, że pod wpływem stresu związanego z pojawieniem się w szpitalu skurcze macicy wyciszą się i ustaną.
Dlatego warto, będąc jeszcze w domu, sprawdzić, czy w każdej pozycji skurcze mają tendencję do nasilania się, czy raczej do wyciszania. Jeżeli kobieta ma wątpliwości, może wejść do wanny z ciepłą wodą lub wziąć ciepły prysznic. Jeżeli są to skurcze porodowe, to ciepła woda nie wyciszy ich i nie miną po kąpieli.
Bóle krzyżowe
Bóle krzyża, czyli takie, które zaczynają się w okolicy krzyżowej kręgosłupa, mogą pojawić się na kilka dni przed porodem. Są sygnałem „wstawiania się" głowy dziecka do kanału rodnego, co powoduje ucisk nerwów.
Jeżeli kobieta odczuwa bardzo silne bóle krzyżowe, to jest to objaw początku porodu.
Biegunka
Przed porodem organizm chce się wyczyścić i stąd u wielu kobiet początkiem porodu jest właśnie biegunka. W przeciwnym razie pełne jelita mogłyby być przeszkodą w trakcie przechodzenia dziecka przez kanał rodny.
Początek porodu u pierwiastki
U kobiet będących pierwszy raz w ciąży początek porodu zaczyna się powoli i łagodnie:
- pierwsze skurcze porodowe kobieta może odczuwać nawet przez 2-3 dni, mogą być w porównaniu z wieloródkami dłuższe i bardziej bolesne,
- odejście wód płodowych następuje dopiero w pierwszej fazie porodu, kiedy skurcze macicy są regularne i coraz silniejsze.
Warto, aby przyszła mama wykorzystała te ostatnie godziny przed wyjazdem do szpitala na zgromadzenie sił, które będą jej wkrótce bardzo potrzebne.
Jeżeli kobieta ma ochotę, może zjeść coś pożywnego. Warto często odwiedzać toaletę, gdyż pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu.
Zobacz także:
- Wymyślono sposób, aby mężczyźni poczuli ból porodowy
- Mało wód płodowych. Czy to powód do zmartwień?
- Znalazła sposób na ekspresowy poród. Urodziła w 15 minut