Objawy wczesnej ciąży: zauważysz je, zanim zrobisz test!
Nawet jeśli doskonale znasz swoje ciało, pierwsze objawy ciąży mogą umknąć twojej uwadze, bo często przypominają zespół napięcia przedmiesiączkowego albo... zatrucie. Sprawdź, jak twój organizm da ci znać, że jesteś w ciąży.
Wczesne objawy ciąży trudno wychwycić, zwłaszcza jeśli wcale się ich nie spodziewasz. Na początku ciąży twoje ciało przygotowuje się do zmian, zaczyna się hormonalna burza, ale test ciążowy może nadal dawać wynik negatywny lub niejednoznaczny. Pierwsze objawy zapłodnienia łatwo pomylić z objawami PMS, infekcją albo zatruciem pokarmowym, dopiero ok. 6 tygodnia ciąży dolegliwości zaczynają być bardziej intensywne, nasilają się nudności i zmęczenie. To także czas, kiedy na teście ciążowym zobaczysz już dwie kreski. Jakie objawy zauważysz wcześniej?
Objawy na początku ciąży
Wczesna ciąża może dawać następujące objawy:
Tkliwość piersi – każdy dotyk sprawia ból, odczuwasz nieprzyjemne mrowienie, piersi mogą stać się twardsze. Szczególnie wrażliwe stają się brodawki sutkowe. Ból piersi na początku ciąży przypomina ten przed miesiączką (jeśli miałaś wcześniej objawy PMS), tyle że utrzymuje się dłużej – po terminie spodziewanej miesiączki, i jest bardziej dokuczliwy.
Częstsze oddawanie moczu – każdy łyk płynu kończy się wizytą w toalecie, odczuwasz stałe parcie na pęcherz, zdarza się, że wybudza cię ono ze snu, mimo że wcześniej nigdy nie wstawałaś nocami do łazienki.
Brak miesiączki – spóźniający się okres to znak, że powinnaś zrobić test ciążowy. Test wykonaj rano, najwcześniej w dniu, w którym miała pojawić się miesiączka. Wcześniej obserwuj swoje ciało, naucz się rozpoznawać objawy dni płodnych i trwającej fazy lutealnej, aby wiedzieć, kiedy spodziewać się okresu.
Poranne nudności – pojawiają się zazwyczaj na czczo i niekoniecznie kończą się wymiotami, ale są bardzo uciążliwe. Możesz odczuwać niechęć do niektórych pokarmów albo mieć ochotę na wybrane produkty (np. banany, które łagodzą nudności). Mdłości najczęściej zaczynają się ok. 6. tygodnia ciąży i trwają do końca 3. miesiąca ciąży. Uwaga – mogą dokuczać także o innych porach dnia oraz w nocy.
Wzmożona senność – każda czynność męczy cię zdecydowanie bardziej niż wcześniej, budzisz się zmęczona, w ciągu dnia ucinasz sobie drzemki.
Wrażliwy węch – wszelkie zapachy zaczynasz czuć intensywniej, zdarza się, że niektóre z nich wywołują mdłości, przeszkadzają ci zwłaszcza silnie pachnące kosmetyki, perfumy i zapachy pokarmów, na które nie masz ochoty.
Zwiększony apetyt lub jego brak – wszystko przez zmiany w gospodarce hormonalnej. Pamiętaj, aby się nie przejadać, bo efektem mogą być silne nudności. Jedz często niewielkie porcje.
Infekcja pochwy – to częsty, choć wstydliwy objaw towarzyszący początkom ciąży. Nie lekceważ uczucia swędzenia czy upławów i od razu udaj się do lekarza.
Ból, ciągnięcie w podbrzuszu - to macica zaczyna się powiększać.
Zobacz też: