Problemy z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie nazywane są zaburzeniami hormonalnymi - mogą one utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Ważna jest odpowiednia i szybka diagnoza zaburzeń hormonalnych. Hormony regulują cykl menstruacyjny kobiety, a to z kolei wpływa na jej płodność. Wiele problemów hormonalnych udaje się wyleczyć, a kobiety zostają w końcu mamami.

Reklama

Spis treści:

  1. Problemy hormonalne a ciąża
  2. Zaburzenia hormonalne utrudniające zajście w ciążę
  3. Problemy z hormonami a ciąża - jakie badania wykonać?
  4. Problemy z hormonami a ciąża - leczenie

Problemy hormonalne a ciąża

Staracie się z partnerem o dziecko, ale jak na razie wszystkie testy ciążowe pokazują wynik negatywny? Być może przyczyną problemów z zajściem w ciążę są zaburzenia hormonalne. Zaburzenia w prawidłowym i regularnym wydzielaniu hormonów ma aż 40 proc. kobiet, które bez powodzenia starają się o ciążę. Pamiętaj jednak, że nie u wszystkich kobiet, które mają nieprawidłowy poziom hormonów, występują typowe objawy tego problemu. Niewłaściwa gospodarka hormonalna może mieć negatywny wpływ między innymi na pracę jajników, owulację, a także produkcję substancji, które odpowiadają za zagnieżdżenie się zarodka. To właśnie ona odpowiada też za prawidłowy rozwój ciąży. Problemy z hormonami a ciąża – jest to ze sobą ściśle powiązane.

Objawy zaburzeń hormonalnych:

• Nieregularne, skąpe lub bardzo obfite i długie miesiączki
• Całkowity lub okresowy brak miesiączek
Krwawienia międzymiesiączkowe
• Nadmierne owłosienie ciała
• Otyłość typu męskiego (czyli otyłość brzuszna)

Wiele kobiet nawet nie przypuszcza, że nie może zajść w ciążę z powodu zahamowania owulacji lub nieprawidłowego dojrzewania komórki jajowej, bo organizm w żaden sposób im tego nie sygnalizuje.

Zobacz także

Najczęstsze problemy to niedobór lub zaburzenia proporcji żeńskich hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu). Ich wydzielaniem sterują podwzgórze i przysadka mózgowa, więc częstym powodem trudności z zajściem w ciążę są zaburzenia pracy tych części mózgu.

Zaburzenia hormonalne utrudniające zajście w ciążę

Jeśli wskutek zaburzeń hormonalnych spada poziom progesteronu w organizmie kobiety - konsekwencją tego są trudności w zajściu w ciążę. Przyczyną może być zespół policystycznych jajników (PCOS) lub hiperprolaktynemia, czyli nadprodukcja prolaktyny. Zbyt duże stężenie tego hormonu może zahamować owulację, a także zminimalizować ilość progesteronu, który jest niezbędny, by zarodek rozwijał się prawidłowo. Przy zespole policystycznych jajników (PCOS) - jajniki produkują nadmiar męskich hormonów, takich jak: testosteron i androgeny. Prowadzi to do podwyższenia lutropiny - hormonu, który jest odpowiedzialny za owulację, a także do obniżenia FSH. Zaburzeniami hormonalnymi, które utrudniają zajście w ciążę, mogę też być schorzenia tarczycy i niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego.

Problemy z hormonami a ciąża - jakie badania wykonać?

Każda kobieta, która stara się o dziecko, lecz bezskutecznie, powinna poddać się badaniu stężenia hormonów:

Problemy z hormonami a ciąża - leczenie

Ginekolog lub endokrynolog po rozmowie i badaniu ginekologicznym zaproponuje odpowiednie badania hormonalne. Pomocne bywa też USG narządów rodnych. Leczenie zaburzeń hormonalnych może trwać kilka miesięcy. Polega ono na odpowiednim regulowaniu hormonów za pomocą tabletek lub zastrzyków.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama