FSH hormon
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę

FSH - poziom tego hormonu zdradza, czy możesz zajść w ciążę

Kiedy kobieta nie może zajśc w ciążę konieczne staje się zbadanie poziomu hormonu folikulotropowego - FSH.

FSH to hormon określający poziom płodności kobiety. Kiedy bezskutecznie starasz się o dziecko, koniecznie zbadaj jego poziom. Opisujemy, jakie są jego normy i jak interpretować jego wynik.

Co to jest FSH?

FSH to hormon folikulotropowy nazywany także folikulotropiną (od ang. follicle-stimulating hormone) i jest wytwarzany przez przedni płat w przysadce mózgowej. Odpowiada za prawidłowe działanie układu rozrodczego u kobiet i wpływa na:

 • produkcję pęcherzyków w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego kobiety, zawierających komórki jajowe;
 • wydzielanie progesteronu i estrogenu.

FSH - normy

Poziom FSH u kobiet waha się i zależy od tego, w jakiej jest fazie cyklu miesiączkowego oraz od jej wieku.
 

Faza cyklu miesiączkowego Wysokość FSH

faza folikularna
 

poniżej 12 IU/l

jajeczkowanie
 

od 20 do 90 IU/l

faza lutealna
 

poniżej 10 IU/l

menopauza
 

od 40 do 250 IU/l

ciąża
 

śladowe stężenie

 

Wskaźnik FSH jest na wysokim poziomie, kiedy kobieta kończy miesiączkowanie oraz kiedy wchodzi w okres menopauzy.

Kiedy trzeba zbadać poziom hormonu?

Badanie wysokości FSH u kobiet wykonuje się w przypadku:

 • podejrzenia niepłodności - badanie określi rezerwę jajnikową w organizmie;
 • zaburzeń miesiączkowania i nieregularnych cyklów;
 • rozpoznaniu zespołu policystycznych jajników (PCOS);
 • menopauzy.

Jak wygląda badanie?

Badanie wykonuje się pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu, najczęściej 3 dnia. Normy hormonu w tym czasie powinny wynosić od 3 do 12 mIU/ml. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły w okolicy dołu łokciowego. Czasami analizowana jest próbka moczu. Nie wymaga specjalnego przygotowania, w tym pozostawienia na czczo.

Analiza wysokości FSH

Jeżeli badanie wykaże stężenie hormonu:

 • 9-12 mlU/ml - rezerwa jajnikowa jest obniżona;
 • 12-18 mIU/ml - wyczerpująca się rezerwa jajnikowa, kłopoty z pobudzeniem owulacji;
 • > 18 mIU/ml - mała szansa zajścia w ciążę.
Najważniejszym elementem wpływającym na zmniejszenie rezerwy jajnikowej, jest wiek kobiety – z biegiem lat jej pula maleje.

Niski poziom FSH

Niski poziom FSH informuje o:

 • niewydolności przysadki;
 • guzie przysadki;
 • może być efektem ubocznym niektórych farmakoterapii.

Wysoki poziom FSH

Wysoki poziom FSH może oznaczać:

Cena badania

Badanie można wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebne jest do tego skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, endokrynologa lub ginekologa. Można je także wykonać w prywatnym laboratorium - jego koszt waha się w granicach 20-50 złotych.
 

Zobacz także
kobieta ból brzucha

Czy wiesz od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy?

fazy cyklu miesiączkowgo - kiedy są dni płodne

Kiedy są dni płodne?

9 najważniejszych rad, aby zajść w ciążę

Czy wiesz, jak się kochać żeby zajść w ciążę? Quiz

 

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko
Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. Długie przerwy między krwawieniami Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są: zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ; torbiele jajników; niedoczynność tarczycy. Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu. Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.    Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....

badanie AMH
AdobeStock
Starania o dziecko
Starasz się już od jakiegoś czasu o dziecko - zrób badanie AMH
To badanie powinnaś zrobić, jeżeli już od jakiegoś czasu starasz się bezskutecznie o dziecko. Zobacz, jak dużo może powiedzieć o twojej płodności.

Dzięki badaniu AMH dowiesz się, czy z twoją płodnością jest wszystko w porządku i jakie masz szansę zajścia w ciążę. Badanie jest polecane kobietom starającym się o dziecko i pomoże rozwiać wiele wątpliwości dotyczących płodności. Spis treści:   Co to jest badanie AMH W jakich sytuacjach lekarz zleci przeprowadzenie badania AMH Jak się przygotować do badania Na czym polega badanie AMH Jak wyglądają normy dla badania AMH Co oznacza niskie AMH? Jak interpretować wysoki poziom AMH? Co to jest badanie AMH Kobieta w momencie narodzin posiada w jajnikach określoną pulę komórek jajowych , która z biegiem czasu i każdą miesiączką maleje. Średnio jest to 1,4 mln komórek w każdym jajniku. Niestety, z kolejnymi cyklami miesięcznymi ich ilość maleje, a to oznacza, że już po 30. roku życia płodność zaczyna spadać. AMH to hormon antymüllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone , AMH ) produkowany przez komórki ziarniste otaczające jajeczka znajdujące się w pęcherzykach jajnika. Badanie jego poziomu pozwala ocenić stan rezerwy jajnikowej kobiety tzn. ilość i jakość posiadanych przez nią komórek jajowych. Tym samym pomaga stwierdzić, na jakim etapie jest jej płodność i jakie ma szanse na poczęcie dziecka. W jakich sytuacjach lekarz zleci przeprowadzenie badania AMH O wykonaniu badania AMH decyduje lekarz ginekolog. Przesłankami do jego wykonania są: długie staranie się o dziecko, a co za tym idzie podejrzenie niepłodności; zapłodnienia metodą in jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "vitro — poziom".---#---długie staranie się o dziecko, a co za tym idzie podejrzenie niepłodności; zapłodnienia metodą in vitro - poziom hormonu ma ogromny wpływ na powodzenie zabiegu.---#---vitro-poziom#vitro — poziom---#---vitro - poziom"> vitro - poziom hormonu ma...

jak obliczyć dlugość cyklu
Fotolia
Starania o dziecko
Jak obliczyć długość cyklu? Kiedy jest pierwszy dzień cyklu i jakie są jego fazy?
Chcesz wiedzieć, kiedy będziesz miała dni płodne i zastanawiasz się, kiedy wypada pierwszy dzień cyklu? A może nie wiesz, jakie są jego fazy? Przeczytaj, jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, ale może też być krótszy (21 dni) lub dłuższy (do 35 dni) – wszystko zależy od organizmu kobiety. Znajomość swojego cyklu miesiączkowego jest ważna, kiedy planujesz ciążę i... kiedy nie chcesz mieć już więcej dzieci. Co powinnaś o nim wiedzieć? Spis treści: Co to jest cykl miesiączkowy? Jak prawidłowo obliczyć długość cyklu? Jak obliczyć długość cyklu przy antykoncepcji hormonalnej? Jakie fazy ma kobiecy cykl? Czy karta obserwacji cyklu pomaga kontrolować płodność? Jakie są metody obserwacji cyklu miesiączkowego? Co to jest cykl miesiączkowy? Cykl miesiączkowy, zwany inaczej cyklem menstruacyjnym, to po prostu kilka następujących po sobie faz, w których zmienia się poziom niektórych hormonów w organizmie kobiety. Zmiany te następują po sobie cyklicznie i mają związek z okresem płodności, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę. Jakie znaczenie ma znajomość swojego cyklu miesiączkowego? Znajomość faz cyklu miesiączkowego jest ważna dla kobiet, które nie planują już dzieci, a także tych, które starają się o dziecko i chcą szybko zajść w ciążę. Jeśli je znasz, z większym prawdopodobieństwem możesz wyznaczyć dni płodne. Możesz to zrobić także na podstawie miesięcznego wykresu, na którym będziesz zaznaczała temperaturę ciała codziennie po przebudzeniu oraz obserwowała śluz, szczególnie przed okresem. Przed i w dni płodne śluz jest śliski, wodnisty i ciągnący – przypomina nieco białko jaja kurzego. Innym sposobem na wyznaczenie dni płodnych jest test owulacyjny, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH. Dni płodne i niepłodne możesz też wyznaczyć za pomocą internetowych narzędzi czy aplikacji w telefonie albo użyć komputera cyklu czy kalendarza kosmobiologicznego.  Jak prawidłowo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj