Ciąża po poronieniu jest obciążeniem psychicznym dla kobiety. Dlatego, zanim zacznie starać się o kolejną ciążę, powinno minąć trochę czasu. Poronienie to bardzo bolesne doświadczenie. Zdaniem psychologa w takich chwilach bardzo ważne jest otrzymanie należytego wsparcia oraz opieki psychologicznej, a także skrupulatne wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które ustalą przyczynę wcześniejszego poronienia. Zanim kobieta zajdzie w ciążę po poronieniu, czasami musi podjąć leczenie, jeśli badania wykażą nieprawidłowości (np. zaburzenia hormonalne).

Reklama

Spis treści:

  1. Strach przed ciążą po poronieniach
  2. Kiedy podjąć kolejną próbę po poronieniu?
  3. Jak przygotować się do ciąży po poronieniach?
  4. Kiedy można zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?
  5. Poronienia samoistne a kolejna ciąża

Strach przed ciążą po poronieniach

Eksperci podkreślają wielką rolę emocjonalnego wsparcia, które pomaga uporać się ze smutkiem i lękiem przed kolejnymi staraniami o dziecko. Aby kolejna ciąża zaraz po poronieniach niosła ze sobą mniejsze ryzyko, warto przede wszystkim dać sobie czas na przejście przez okres żałoby.

„Kobieta musi czuć, że nie jest pozostawiona sama sobie, że ma na kim polegać” – uważa Edyta Leszczyńska, psycholog w klinice Demeter w Warszawie. „Należy pozwolić jej się wypłakać, przejść przez żałobę. Nie można zaprzeczać jej uczuciom, mówić: „Nie martw się, nic się nie stało”. Takie słowa mogą dać odwrotny efekt. Po przejściu pierwszego, najtrudniejszego okresu warto wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, to pomaga” – tłumaczy psycholog.

Ekspert ostrzega, że poronienie może być też powodem depresji. U niektórych kobiet diagnozuje się nawet PTSD (zespół stresu pourazowego), dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa.

Zobacz także

Kiedy podjąć kolejną próbę po poronieniu?

Sześciomiesięczny okres przejściowy jest ważny w procesie powrotu do równowagi psychologicznej. Przyszli rodzice muszą pamiętać, że poronienie nie kończy marzeń o założeniu rodziny - w większości przypadków kolejna ciąża jest możliwa, wymaga jednak szczególnego zaplanowania.

„Mimo że z fizjologicznego punktu widzenia do ponownego zapłodnienia może dojść już podczas pierwszej owulacji, zaleca się odczekanie około pół roku. Podczas ciąży w organizmie kobiety doszło do wielu zmian hormonalnych, dlatego należy odczekać kilka miesięcy, aby sytuacja się ustabilizowała. W tym czasie trzeba pomyśleć o indywidualnie dobranej antykoncepcji, żeby kobieta nie zaszła w kolejną nieplanowaną ciążę" - mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Jak przygotować się do ciąży po poronieniach?

Po każdym poronieniu niezbędny jest kontakt z ginekologiem. Czas przerwy do kolejnej ciąży lekarz ginekolog przeznacza na przeprowadzenie badań, które pomagają ocenić przyczyny poronienia. W pierwszej kolejności należy wykluczyć nieprawidłowości układu hormonalnego i układu odpornościowego. Jeśli poronień było więcej niż jedno, lekarz proponuje badania genetyczne, żeby potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie chromosomów u rodziców.

[CMS_PAGE_BREAK]

Utrata ciąży może być również spowodowana drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie - diagnostyka opiera się na wykrywaniu szkodliwych wirusów, bakterii, grzybów i innych pasożytów.

Jeśli wszystko jest w porządku, można podjąć ponowną próbę. Tuż po zatrzymaniu miesiączki kobieta musi zgłosić się do lekarza ginekologa i być z nim w regularnym kontakcie. Kluczowe są początki - 80% poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze.

„Do prawidłowego rozwoju ciąży konieczne są wysokie poziomy progesteronu i estrogenów, które są tak zwanymi „strażnikami ciąży”. Najczęstszą przyczyną poronień jest niewydolność „ciałka żółtego”, które nie dostarcza odpowiednio wysokiego poziomu gestagenów. Do utraty ciąży z tego powodu dochodzi około siódmego tygodnia, z tego właśnie powodu należy ją monitorować od samego początku” - tłumaczy ginekolog.

Zdrowa ciąża po poronieniach - jak zwiększyć szansę?

„Nie ma powodu do rezygnacji z pracy, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Przyszła mama nie może jednak przenosić zbyt dużych ciężarów, musi prowadzić oszczędny tryb życia, robić sobie przerwy w pracy, również wtedy, gdy pracuje przed komputerem (przynajmniej 10 min na godzinę). Dodatkowo nie może palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta - powinna jeść dużo warzyw i owoców - mówi dr Cierpisz.

Dodatkowo kobieta w ciąży powinna unikać moczopędnej herbaty, a częściej wybierać wodę niegazowaną i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć sezonowe produkty. Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana - lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii.

Kiedy zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?

Łyżeczkowanie to zabieg diagnostyczny, który jest często stosowany m.in. właśnie po poronieniu. Jest on również wykonywany w przypadku wystąpienia polipów macicy bądź po skomplikowanym porodzie.

„To ważne również w kontekście kolejnych ciąż - jeśli w macicy pozostały ślady poronienia, trzeba je usunąć, ponieważ mogą stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i jej przyszłego dziecka" - mówi dr Cierpisz.

Zabieg łyżeczkowania nie zwiększa ryzyka poronienia w następnej ciąży, o ile nie występują po nim powikłania. Jeśli miałaś wykonywane łyżeczkowanie i planujesz kolejną ciążę, bądź w stałym kontakcie ze swoim ginekologiem. Przeważnie po takim zabiegu należy odczekać 2-3 cykle miesiączkowe, aby błona śluzowa macicy miała możliwość pełnej regeneracji, a hormony nieco się ustabilizowały.

Poronienia samoistne a kolejna ciąża

Poronienie samoistne to przedwczesne wydalenie przez organizm jajeczka płodowego, które może nastąpić z przyczyn związanych ze zdrowiem matki lub nieprawidłowościami po stronie samego jajeczka.

Czynniki ze strony matki, które mogą spowodować poronienie samoistne, obejmują m.in. cukrzycę, choroby nerek, tarczycy, zakażenie wirusem HIV, zażywanie używek bądź wysoki stres.

Ze strony jajeczka jest to możliwość wystąpienia pustego jaja płodowego, aberracji chromosomowych lub zaśniadu zarodkowego, krwistego lub groniastego.

Poronienie samoistne wymaga skrupulatnego wykonania szeregu badań, które pozwolą dokładnie określić przyczynę zakończenia ciąży i zminimalizować ryzyko przed kolejną próbą. Podstawowe, najpopularniejsze badania wykonywane przy poronieniu samoistnym to badania genetyczne, USG, badania endokrynologiczne oraz badania infekcji immunologicznych.

Konsultacja:
lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie,
Edyta Leszczyńska, psycholog w klinice Demeter w Warszawie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama