Ciągle próbujecie i nic? Już nie wiesz, co zrobić i jak zajść w ciążę? Zastanawiasz się, jak się kochać żeby zajść w ciążę? Ważnych jest kilka czynników, które mogą być kluczowe: obserwacja owulacji, zmiana diety, odpowiednia pozycja seksualna czy starania o ciążę w odpowiednie dni. Już co czwarta para ma kłopoty z poczęciem dziecka. Nie trzeba jednak pędzić od razu do specjalistów. Zapytaliśmy Violettę Nowacką, psycholożkę, terapeutkę, specjalistkę ds. edukacji seksualnej, jak można pomóc naturze... naturalnie.

Reklama

Jak zajść w ciążę? Wybierz optymalny dzień cyklu

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Oblicz potencjał płodności Czytaj więcej

Na początek sprawdź, czy kochasz się w optymalnym dniu cyklu. Zastosuj w tym celu domowy test owulacyjny – pozwala on na zbadanie w moczu poziomu luteiny, którego wzrost występuje mniej więcej dzień przed owulacją (test kupisz w aptece bez recepty, cena 25–30 zł). Jeśli jego wynik będzie pozytywny, podejmij współżycie w ciągu najbliższej doby.

Uwaga! Podczas stosunku nie używaj żadnych nawilżaczy – są zabójcze dla plemników. Zrezygnuj też z preparatów do higieny intymnej, np. olejków, mydeł, dezodorantów.

Na plecach – najlepsze pozycje seksualne

By łatwiej począć dziecko, wybierajcie pozycje seksualne, w których kobieta leży na plecach. Umożliwiają one głęboką penetrację członka, a po stosunku nasienie pozostaje najbliżej szyjki macicy. Ułatwia to plemnikom szybkie dotarcie do komórki jajowej oraz sprzyja zgromadzeniu i „zabezpieczeniu” jak największej ilości spermy w pochwie – w razie gdyby „pierwsze natarcie” nie powiodło się. Rezerwowe plemniki mają wówczas szansę ruszyć do kolejnego, skutecznego ataku. Oto pozycje ułatwiające zajście w ciążę, które najczęściej zalecane są przez specjalistów.

Jak się kochać, aby szybciej zajść w ciążę

Leżąc na wznak, oplatasz nogami tułów partnera. Najlepiej dodatkowo włożyć poduszkę pod biodra; przy minimalnym wysiłku z obu stron, plemniki mają łatwą drogę do celu. Ta pozycja ma również inne walory: sprzyja bliskości i intymności. Dobra jest także zmodyfikowana pozycja klasyczna, w której zakładasz klęczącemu przed tobą partnerowi nogi na ramiona lub opierasz się stopami o jego tors. W drugiej wersji on stoi, podczas gdy ty leżysz np. na stole.

Zobacz także

W tych pozycjach biodra są jeszcze bardziej uniesione niż w tradycyjnym, klasycznym wariancie i plemniki mają większą szansę szybciej pokonać drogę do komórki jajowej. Nasienie zbiera się dokładnie u ujścia szyjki macicy.

Jak się kochać, jeśli macie problemy z płodnością

Pozycja kolankowo-łokciowa polecana jest zwłaszcza kobietom z problemem tyłozgięcia macicy oraz mężczyznom ze słabym nasieniem. Pozycja nie ma wielkich walorów erotycznych dla kobiety, ponieważ uniemożliwia jej jakąkolwiek aktywność, ale uznana jest za jedną z bardziej skutecznych dla par pragnących potomstwa. Nasienie zbierając się w opadającej ku dołowi pochwie w okolicach szyjki, ułatwia zajście w ciążę.

Jak często się kochać, żeby zajść w ciążę

Jak szybko zajść w ciążę? Kochajcie się wtedy, gdy macie na to ochotę – najlepiej jak najczęściej. Czasem lekarze zalecają stosunki seksualne co drugi dzień, bo wtedy trudno "przegapić" owulację i najbardziej płodny okres. Celowe powstrzymywanie się od seksu i czekanie na "ten" moment może tylko zwiększyć stres związany ze staraniami o dziecko, a dodatkowo może źle wpłynąć na jakość męskiego nasienia i ruchliwość plemników.

Zobacz też: Dlaczego trzeba zrezygnować z miłości francuskiej, jeśli starasz się o dziecko

[CMS_PAGE_BREAK]

Jak ułatwić plemnikom trafienie do komórki jajowej

  • Po współżyciu w wybranej pozycji seksualnej poleż jeszcze przez 15 minut z uniesionymi w górę nogami.
  • Możesz oprzeć je o ścianę albo podłożyć pod biodra wałek lub zwiniętą poduszkę. Jeśli jesteś wysportowana – zrób świecę.
  • Leżąc w pozycji „biodra w górę”, zaciskaj mięsień Kegla: kurczenie mięśni pochwy przyspieszy wędrówkę plemników. Jak to zrobić? Podczas oddawania moczu, kilkakrotnie przerwij na moment strumień. Taki trening wzmacnia także mięśnie dna miednicy, co docenisz później, w trakcie porodu. Warto więc trening mięśni Kegla wykonywać regularnie. Gdy już wyczujesz, jak odpowiednio zaciskać mięśnie, to ćwiczenia możesz robić w dowolnym momencie.

Zobacz też: Pozycje seksualne ułatwiające zajście w ciążę

Dieta na poczęcie

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Dieta na płodność Czytaj więcej

Pamiętaj, że poczęcie potomka to nie tylko kwestia odpowiedniej pozycji seksualnej. Szanse na ciążę zwiększa także zdrowa dieta dla par starających się o dziecko. Powinniście zadbać o dużą ilość witaminy A w diecie. W produktach występuje ona w postaci beta-karotenu i retinolu. Najwięcej beta-karotenu zawierają: marchew, pomidory, papryka, kalarepa, kabaczek, burak, dynia, surowy szpinak, kapusta włoska, brukselka, sałata, gotowane brokuły oraz owoce, np.: morele, brzoskwinie, czerwony grejpfrut, borówki, maliny, czereśnie, śliwki. Dużo retinolu jest też w wątrobie, tranie, nerkach i nabiale.

Dietę partnera starającego się o dziecko warto uzupełnić w produkty bogate w witaminę C, która poprawia ruchliwość plemników, a także w cynk wspomagający płodność. Już 30–60 mg cynku dziennie zwiększa ilość i jakość spermy. Jego dobrym źródłem są pestki dyni, czerwone mięso (wołowina), ryby oraz owoce morza (ostrygi, małże), rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo pszenne.

Bądźcie aktywni fizycznie. To pomoże wam wyrównać poziom hormonów we krwi, a przez to zwiększyć prawdopodobieństwo owulacji i poczęcia dziecka.

Czego unikać w diecie starając się zajść w ciążę

Oboje z partnerem zrezygnujcie z fast foodów i jedzcie pokarmy jak najmniej przetworzone. Ograniczcie też picie alkoholu, kofeiny i palenie tytoniu, ponieważ zmniejszają one przyswajalność cynku, podobnie jak mleko krowie, żółty ser, seler i białko.

Zobacz też: Kiedy starać się o ciążę – kalendarz dni płodnych

Kiedy należy się martwić brakiem efektów przy staraniach o ciążę

Jeśli zaczęliście starania o dziecko kilka miesięcy temu, a nadal nie doczekaliście się na dwie kreski na teście ciążowym, nie musicie panikować, to nie oznacza odrazu problemów z płodnością. Pamietaj, że stres i zdenerwowanie również mogą być powodem braku ciąży. Psychika ma ogromny wpływ na fizyczne funkcjonowanie organizmu, więc ostaraj się zrelaksować, odgonić złe myśli - być może tyle wystarczy byście w końcu zaszli w ciążę. Optymalnym czasem jest pół roku, jeśli po upływie 6 miesięcy nadal wam się nie udaje, należy zastanowić się nad stanem swojego zdrowia, przeanalizować swój tryb życia itp. Być może wystarczy odstawić alkohol, zmienić dietę albo zacząć uprawiać jakiś sport.
Po upływie roku i dalszych niepowodzeniach, udajcie się na wizytę do specjalisty. Być może będzie trzeba wykonać badanie nasienia czy diagnostykę płodności kobiety.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama