Plemniki nie należą do żywotnych, stąd na pytanie „ile żyją plemniki” trzeba niestety odpowiedzieć: nie za długo. Są szybkie, zwinne, ale bardzo delikatne, więc ich istnienie jest krótkie. Od tego, jak długo są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety, zależy ich sukces, czyli dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Dlatego warto wiedzieć, ile żyją plemniki i ile mają czasu na dotarcie do komórki jajowej.

Reklama

Ile żyją plemniki:

Ile żyją plemniki w pochwie?

To oczywiste, że z przyczyn natury biologicznej plemnik najdłużej żyje w drogach rodnych kobiety. Może to być od 2 do 3 dni – około 72 godzin, a w przypadku wybitnie silnych osobników nawet do 5 dni.

Największą szansę na przetrwanie w pochwie kobiety mają plemniki podczas owulacji i w ciągu dni okołoowulacyjnych, czyli w tzw. dni płodne. W drogach rodnych kobiety panuje wówczas mniej kwaśny odczyn oraz występuje duża ilość śliskiego, rzadkiego i elastycznego śluzu płodnego sprzyjającego szybkiemu poruszaniu się plemników. Jednak i tak tylko najsilniejsze plemniki będą w stanie dotrzeć do komórki jajowej.

W czasie dni niepłodnych kobiety żywot plemników jest już krótszy, gdyż szyjka macicy wytwarza wtedy mętny, gęsty i kleisty śluz niepłodny, a pochwa ma odczyn kwaśny, niekorzystny dla plemników. W takich warunkach plemniki żyją do 12 godzin. Silny plemnik może nawet wiele godzin poczekać w drogach rodnych kobiety, aż warunki do zapłodnienia zmienią się na korzystniejsze i nadejdzie owulacja.

Zobacz także

Jak długo żyją plemniki na zewnątrz?

Plemniki narażone są na śmierć właściwie zaraz po wydostaniu się na zewnątrz męskiego organizmu. Dlatego jeżeli po wytrysku nasienie znajdzie się na zewnątrz dróg rodnych kobiety, np. na pościeli, plemnik bardzo szybko obumiera. Komórkom męskim nie służy:

  • kontakt z powietrzem,
  • temperatura panująca na zewnątrz organizmu,
  • suche powietrze.

W takich warunkach plemniki żyją maksymalnie kilkanaście minut. Żywotność plemników na skórze jest krótka, gdyż nie służy im przebywanie na suchym powietrzu. Dlatego zajście w ciążę w wyniku przeniesienia spermy z dłoni do narządów rodnych kobiety jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

W wyjątkowych sytuacjach – przy temperaturze ok. 37 st. C i przy dużej wilgotności – plemniki mogą poza organizmem ludzkim przetrwać 15-18 godzin. Może się wtedy zdarzyć, że jeśli trafią z zewnątrz do dróg rodnych kobiety, nadal będą zdolne do zapłodnienia, jednak szanse na to są niewielkie. Co nie oznacza, że zerowe!

Jak długo żyją plemniki na członku?

Podczas wytrysku część plemników pozostaje na członku. Jeszcze więcej znajduje się na nim, gdy na penisie znajdowała się prezerwatywa – ejakulat oblepia wtedy dużą część żołędzi, trafia pod napletek. Jednak na członku plemniki mogą znaleźć się jeszcze przed wytryskiem. Dzieje się tak w wyniku wydzielania preejakulatu, który także może zawierać plemniki. Pojawia się on w wyniku podniecenia seksualnego przed orgazmem i wytryskiem (dlatego stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną). Ile żyją plemniki na członku? To zależy, ale raczej krótko.

Plemniki na członku znajdującym się poza pochwą i prezerwatywą żyją od kilku minut do kilku godzin. Na pytanie, ile żyją plemniki pod napletkiem, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć – brak jest na ten temat wiarygodnych danych. Dlatego trzeba przyjąć wartość maksymalną, czyli kilka godzin.

Ile żyją plemniki w wodzie?

Woda jest o wiele korzystniejszym środowiskiem dla plemników niż powietrze, dlatego plemniki mogą żyć w niej dłużej. Najlepsza jest dla nich woda o temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza. To sprzyjające dla nich środowisko – jest ciepło i wilgotno. Plemnik może żyć wówczas nawet kilkanaście godzin, maksymalnie do 18 godzin. Musi to być jednak woda czysta.

Woda chlorowana, z dodatkiem mydła czy detergentów, a także gorąca, szkodzi plemnikom i skraca czas ich przetrwania. Dlatego uważa się, że szanse na zapłodnienie podczas kąpieli, w której czasie plemniki z wody miałyby odnaleźć drogę do dróg rodnych kobiety, są znikome.

Żywotność plemników

Plemniki to męskie komórki rozrodcze, powstające w jądrach mężczyzny, a dokładnie w ich kanalikach nasiennych. Zbudowane są z główki, szyjki i witki ułatwiającej przemieszczanie się.

Cykl powstawania i dojrzewania plemnika trwa 72 dni, ale po wydostaniu się z penisa ich żywot jest krótki. Dojrzałe plemniki uwalniane są masowo podczas wytrysku nasienia. W jednorazowej porcji spermy w trakcie ejakulacji może znaleźć się nawet do 500 milionów plemników, jednak ich liczba zależy od stanu zdrowia mężczyzny i aktywności seksualnej.

Niestety od wielu już lat lekarze biją na alarm z powodu pogarszającej się jakości męskiego nasienia (np. teratozoospermia). Przeciętnie powinno ich być ok. 120-260 milionów w jednym wytrysku, tymczasem badania pokazują, że mężczyźni w wieku 20-40 lat mają o jedną trzecią mniej plemników niż starsze pokolenie. Ponadto pogorszyła się ich żywotność, jakość i ruchliwość.

Do zapłodnienia potrzebny jest tylko jeden plemnik, ale aby dotarł on do komórki jajowej, musi pokonać sporą odległość do jajowodów i niesprzyjający mu odczyn kwasowy pochwy. Idealny moment na zapłodnienie to owulacja i dni płodne kobiety. Wówczas we wnętrzu pochwy jest najlepsza temperatura i wilgotność. To jednak nadal niewiele czasu, dlatego tak dużo zależy w tym kluczowym momencie od kondycji plemnika.

Sposób życia mężczyzny, jego dieta, aktywność mają bardzo duży wpływ na jakość plemników. Badania dowodzą, że jakość plemników i spermy poprawia:

  • wysypianie się,
  • umiarkowana aktywność fizyczna,
  • zdrowa dieta,
  • prawidłowa masa ciała,
  • unikanie alkoholu i narkotyków,
  • zrezygnowanie z palenie papierosów,
  • niezażywanie sterydów,
  • unikanie kontaktu z toksynami,
  • nieprzegrzewanie jąder (zrezygnowanie z gorących kąpieli, noszenia obcisłej bielizny, trzymania komputera na podbrzuszu),
  • unikanie siedzącego trybu życia,
  • unikanie stresu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama